Genital Estetik

Vulvoplasti (dış dudak) Estetiği

blank

Kadın cinsel organı, iç dudak, dış dudak, klitoris, idrar deliği ve vajina girişinden meydana geliyor. Bu yapıya vulva denir. Cinsel organdaki en önemli olan yapı dış dudaklardır. Dış dudak, her iki tarafta önden arkaya doğru uzanan, iç dudaklardan daha kalın ve hafifçe dolgun görünümlü deri kıvrımlarından oluşuyor. Dış dudak uzunluğu önden arkaya doğru 7-9 cm, genişliği de 2-4 cm arasındadır. Genital bölgedeki dış dudakların şekli, büyüklüğü, rengi, dolgunluğu gibi özellikler kişiden kişiye değişebilir. Kadınların yaşadığı coğrafyaya, ırkına, yaşına ve genetik özelliklerine göre dış dudak görünümü değişebilir. Genç kadınlarda dış dudaklar dolgun ve diri görünürken yaşlanmanın etkisiyle yıpranır ve sarkık bir görünüme bürünür.

Dış dudak sarkması nedir?

Vajinadaki dış dudağın büyüklüğü ve dolgunluğu vulvanın şeklini belirler. Dış dudaklar bazı kadınlarda daha dolgun olurken, bazılarında ise daha zayıftır. Bazı kişilerde ise her iki dış dudak asimetrik olarak birbirinden farklı olabilir. Doğuştan gelen problemlerden kaynaklı dış dudaklar normalden daha dolgun olabiliyor. Bunun üzerine pubis adı verilen kasık dolgunluğu da eklenince kişilerde tayt ve bikini giyildiğinde estetik olmayan görüntüler ortaya çıkabiliyor. Sadece estetik açıdan değil, dolgun dış dudaklar aynı zamanda ter ve vücut sıvılarının birikmesine neden olduğu için kötü koku ve bakteri oluşumuna da meyillidir. Bu durumlar hem genital sağlığı etkiler hem de kişinin cinsel hayatını sıkıntıya sokar.

Vulvoplasti ameliyatı nedir?

Vulvoplasti ameliyatı, dış dudakların fazla gelişmesinden rahatsız olan kişiler için uygundur. Vulvoplasti ameliyatı için cinsel ilişkiye girmiş olması veya hiç cinsel birliktelik yaşamamış olması önemli değildir. Bu ameliyat kızlık zarının 1 cm. içine yapılır. Bu nedenle kızlık zarı vulvoplasti ameliyatından etkilenmez. Cinsel hayatına yeni başlamış olanların karşılaştığı vajinismus problemini de cinsel organın estetik değişimi ile yenebilirsiniz. Dış dudak ameliyatı vajinismus problemini yenmeye yardımcı olur, cinsel ilişkiden alınan zevki arttırır.

Dış dudak küçültme

Vajinal bölgedeki dolgun dış dudaklar liposuction işlemiyle küçültülebilir. Eğer aşırı dış dudak dolduğunluğu varsa küçültmek için cerrahi işlem tercih edilir. Dış dudağın bir kısmı kesilerek çıkarılır. Dış dudak küçültme lokal anestezi altında yapılabilir fakat bu ameliyatın yanında başka bir işlem daha tercih ederseniz genel anestezi tercih edilmelidir

Dış dudak büyütme

Bazı kişilerde ise dış dudaklar olması gerekenden daha zayıf ve incedir. Yeterli dolgunluğa ulaşmayan dış dudaklar yağ enjeksiyonu ile daha dolgun bir hale getirilebilir. Kişinin kalça, karın, bacak gibi bölgelerinden alınacak yağ dokusu dış dudaklara transfer edilir. Bu yağların bir kısmı vücut tarafından emilir fakat geri kalan kısım kişinin dış dudakları için yeterli olacaktır. İhtiyaç halinde işlem tekrarlanabilir. Yağ transferi genel anestezi altında gerçekleşir.

İyileşme süreci

Vulvoplasti ameliyatı ortalama 1 saat sürer. Hastanede kısa bir süre dinlendikten sonra evinize dönebilirsiniz. Ağrılı bir ameliyat olmadığı için iyileşme süreci hızlıdır. Ameliyattan 3 gün sonra duş alabilirsiniz. Operasyonda kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için pansumana gerek yoktur. İyileşme süresince genital bölgenin hijyenine dikkat etmelisiniz. Genital bölgenin hassasiyeti 3 hafta boyunca sürer. 3. haftadan sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Vulvoplasti (dış dudak) Estetiği” İçin 48 Soru Soruldu

 1. blank Sıla dedi ki:

  Merhaba iç dış dudak küçültme ve renk açma işlemi hakkında fiyat bilgisi alabilir miyim?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 2. blank Zeynep dedi ki:

  Fiyat bilgisi alabilir miyim

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 3. blank Duru dedi ki:

  Dış dudak küçültme, renk açma işlemi ve iç dudak küçültme hakkında ayrı ayrı fiyat bilgisi alabilir miyim?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 4. blank Hande dedi ki:

  Merhaba dış dudak büyütme ve iç dudak kıvrımlı küçültme işlem ikisinin ücretini alabilir miyim ?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir