Genital Estetik
vulvoplasti
Vulvoplasti (dış dudak) Estetiği

Cinsel organın estetik görünümü, kadınların öz güvenini ve cinsel hayatını etkiler. Kadın cinsel organı, iç dudak, dış dudak, klitoris, idrar deliği ve vajina girişinden meydana geliyor. Bu yapıya vulva denir.

Vulva denilen bu yapının estetik amaçlı yapılan cerrahi girişimlerine vulvoplasti (dış dudak) estetiği denir. Cinsel organdaki en önemli olan yapı dış dudaklardır. Dış dudak, her iki tarafta önden arkaya doğru uzanan, iç dudaklardan daha kalın ve hafifçe dolgun görünümlü deri kıvrımlarından oluşuyor.

Dış dudak uzunluğu önden arkaya doğru 7-9 cm, genişliği de 2-4 cm arasındadır. Genital bölgedeki dış dudakların şekli, büyüklüğü, rengi, dolgunluğu gibi özellikler kişiden kişiye değişebilir.

Kadınların yaşadığı coğrafyaya, ırkına, yaşına ve genetik özelliklerine göre dış dudak görünümü değişebilir. Genç kadınlarda dış dudaklar dolgun ve diri görünürken, yaşlanmanın etkisiyle yıpranır ve sarkık bir görünüme bürünür.

Dış dudak sarkması nedir?

Vajinadaki dış dudağın büyüklüğü ve dolgunluğu vulvanın şeklini belirler. Dış dudaklar bazı kadınlarda daha dolgun olurken, bazılarında ise daha zayıftır. Bazı kişilerde ise her iki dış dudak asimetrik olarak birbirinden farklı olabilir. Doğuştan gelen problemlerden kaynaklı, dış dudaklar normalden daha dolgun olabilir.

Bunun üzerine pubis adı verilen kasık dolgunluğu da eklenince kişilerde tayt ve bikini giyildiğinde estetik olmayan görüntüler ortaya çıkabiliyor. Sadece estetik açıdan değil, dolgun dış dudaklar aynı zamanda ter ve vücut sıvılarının birikmesine neden olduğu için kötü koku ve bakteri oluşumuna da meyillidir. Bu durumlar hem genital sağlığı etkiler hem de kişinin cinsel hayatını sıkıntıya sokar.

Vulvoplasti ameliyatı nedir?

Vulvoplasti ameliyatı, dış dudakların fazla gelişmesinden rahatsız olan kişiler için uygundur. Vulvoplasti ameliyatı için cinsel ilişkiye girmiş olması veya hiç cinsel birliktelik yaşamamış olması önemli değildir. Bu ameliyat kızlık zarının olduğu bölgeden çok uzaktır ve kızlık zarına zarar vermez.

Cinsel hayatına yeni başlamış olanların karşılaştığı, vajinismus problemini de cinsel organın estetik değişimi ile yenebilirsiniz. Dış dudak ameliyatı vajinismus problemini yenmeye yardımcı olur, cinsel ilişkiden alınan zevki arttırır.

Dış dudak küçültme – vulvoplastisi

Vajinal bölgedeki dolgun dış dudaklar liposuction işlemiyle küçültülebilir. Eğer aşırı dış dudak dolgunluğu varsa ve liposuction yeterli gelemz ise küçültmek için cerrahi işlem tercih edilir. Dış dudağın bir kısmı kesilerek çıkarılır. Dış dudak küçültme lokal anestezi altında yapılabilir, fakat bu ameliyatın yanında başka bir işlem daha tercih ederseniz genel anestezi tercih edilmelidir

Dış dudak büyütme – vulvoplastisi

Bazı kişilerde ise dış dudaklar olması gerekenden daha zayıf ve incedir. Yeterli dolgunluğa ulaşmayan dış dudaklar, iç dudakların daha belirgin görünmesine neden olur. Vulvaya yağ enjeksiyonu ile daha dolgun bir hale getirilebilir.

Kişinin kalça, karın, bacak gibi bölgelerinden alınacak yağ dokusu dış dudaklara transfer edilir. Bu yağların bir kısmı vücut tarafından emilir fakat geri kalan kısım kişinin dış dudakları için yeterli olacaktır. İhtiyaç halinde işlem tekrarlanabilir. Yağ transferi genel anestezi altında gerçekleşir.

Vulvoplasti Sonrası İyileşme Süreci

Vulvoplasti ameliyatı ortalama 1 saat sürer. Hastanede kısa bir süre dinlendikten sonra evinize dönebilirsiniz. Ağrılı bir ameliyat olmadığı için iyileşme süreci hızlıdır. Ameliyattan 3 gün sonra duş alabilirsiniz.

Operasyonda kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için pansumana gerek yoktur. İyileşme süresince genital bölgenin hijyenine dikkat etmelisiniz. Genital bölgenin hassasiyeti 3 hafta boyunca sürer. 3. haftadan sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Vulvoplasti Dış Dudak Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak vulvoplasti dış dudak estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vulvoplasti (Dış Dudak) Estetiği” İçin 2 Soru Soruldu

  1. Emine dedi ki:

    Merhabalar, dış dudaklarım babaanne dudağı gibi buruş buruş duruyor ve pubic kemiğimin olduğu bölge fazla yağlı ve kabarık bu tedavi ile sorunum çözülür mü?

  2. Hanife dedi ki:

    Merhaba dış dudak sarkması ve normal doğum esnasında neşterle kesilen bölüm hastane tarafından dikilmeyi unutulduğu için arkaya doğru açılma var dış dudak sarkması ve diklme işlemi için fiyat öğrenebilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir