Alın Germe ve Kaş Kaldırma Estetiği

Yüz güzelliği kadınlar için çok önemlidir. Genç ve sıkı görünen bir cilt yapısı kadınların en değer verdiği bölgelerin başında gelir. Alın bölgesi de yüzümüzün ilk bakışta ön plana çıkan alanıdır. Bu nedenle alın bölgesi ne kadar genç görünürse yüzümüzün bütünü de o kadar dinamik ve diri görünecektir. Alın bölgesindeki minik çizgileri zamanla derinleşerek dikey veya yatay çizgiler meydana getirir. Bu görünüm kadınlarda yorgun, yaşlı ve solgun bir ifadeye neden olur. Bunun yanı sıra düşük ve çatık kaşlar da alın kırışıklığının sebeplerinden bazılarıdır.  

Alın germe ameliyatı kimlere uygundur?

Eğer kaşlarınız düşük görünüyor, alın bölgenizde yoğun ve derin bir kırışıklık mevcut ise bunu alın germe ameliyatı ile ortadan kaldırabilirsiniz. İki kaşınızın arasında burnunuza doğru uzanan derin dikey bir veya iki çizgi oluşmuşsa, alnınızda düzelmeyen derin yatay çizgiler varsa alın germe ameliyatının zamanı gelmiş demektir.

Alın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Alın germe ameliyatı yapılırken, hastanın her iki şakak arasındaki saçlı derinin içinden bir kesi açılarak alın derisi kaldırılır. Alında kırışıklığa neden olan veya kaşları aşağı düşüren kaşlar tahrip edilir. Alın derisi göz hizasından itibaren serbestleştirilir ve fazla olan deri atılır. Böylece alın bölgesi gerginleştirilerek daha sıkı ve genç bir görünüm elde edilir.

Alın germe operasyonu sonrasında iyileşme süreci

Alın germe operasyonları genellikle genel anestezi altında 2-3 saat arası sürer. Hasta ameliyattan bir gün sonra hastaneden taburcu edilir. Alın germe ameliyatından sonra ikinci günden itibaren banyo yapılabilir. Alın germe ameliyatından sonra yüz bölgesinin şişmemesi ve morluk kalmaması için buz uygulanması önerilir. Operasyon sonrası 1-2 hasta içinde hastanın yüzündeki şişlikler iner. İkinci haftadan itibaren günlük hayatınıza geri dönüş yapabilirsiniz. Hastanın saçlı derisindeki tel dikişler 10. gün alınır. Alındaki uyuşukluk birkaç hafta içinde düzelir. Spor, eğilme, ağır ev işi ve cinsel ilişki gibi kan basıncını arttıran yoğun fiziksel aktivitelerden birkaç hafta boyunca kaçınmak gerekmektedir. Üç ay boyunca güneşlenme, sauna ve solaryumdan uzak durmak gerekir.

Alın germe ameliyatı ile birlikte yapılabilecek uygulamalar nelerdir?

Alın germe ameliyatında hastanın yüzündeki diğer sarkık bölgelere ve kırışıklıklara müdahale ederek daha etkili sonuçlar alabiliyoruz. Hastanın kaşlarında düşüklük varsa alın germe ameliyatı sırasında bunlar kaldırılabilir. Eğer üst göz kapağınızda sarkma problemi ve gözlerin altında torba görünümü oluştuysa alın germe ameliyatı sırasında göz çevresi ameliyatı da yapılabilir.

Operasyon öncesi muayene sırasında hastaların çeşitli mimikler yaparak her adalenin hareketine dikkat edilerek alın ve üst göz kapağınız incelenir. Daha sonra kaşlarınızın düşüklük oranı, yüzünüzdeki sarkmalar ve göz kapağındaki fazla deri analiz edilerek size en uygun ameliyatlar paylaşılır. Bu ameliyatlar çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Alın germe ameliyatı, yüz germe ve göz kağağı estetiği ile birlikte yapılabilir.

Ameliyat olmadan alternatif alın germe tedavileri

Eğer bıçak altına yatmadan genç bir alın bölgesi elde etmek isterseniz alternatif alın germe tekniklerini sizinle paylaşabiliriz. Botoks, Ulthere ve fraksiyonel lazer uygulamaları sayesinde alın bölgesinde pratik ve etkili sonuçlar alabiliyoruz.Botoks uygulaması ile 6 ay süreyle geçici olarak alın bölgesindeki kırışık görünümden kurtulabilirsiniz.

Ulthera ise ameliyatsız tedavi edici tek seanslık bir uygulamadır, 1,5 mmlik başlığı ile kırışıklıklarınızı büyük ölçüde giderecektir.Karbondioksit fraksiyonel lazer  ile ortalama 3 seansta alın kırışıklıklarından ameliyatsız bir şekilde kurtulma sağlanabilmektedir.  

Kaş Kaldırma operasyonu nedir?

Kaş yapısı erkek ve kadınlarda anatomik olarak çok farklıdır. Kadınlarda daha kavisli bir görünüm varken erkeklerde çok daha düz bir yapı olur. Kaş, göz ve burun ile orantılı bir şekilde konumlanmıştır. Yapısal ve yaşa bağlı kaş düşüklüğü hastanın yorgun ve mutsuz gözükmesine neden olur. Kaşların normal şekline ve açısına getirilmesi hastanın daha dinamik bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olacaktır. Bakışların bile değişeceği bu operasyonda, hasta daha canlı ve etkileyici bakışlara sahip olur.

Kaş kaldırma operasyonları tıpkı alın germe operasyonlarında olduğu gibi saçlı deriden yapılan küçük bir kesi yardımıyla gerçekleştirilir. Ya da Tam kas üzerinden ya da üst göz kapağından girilerek yapılabilir. Kaş kaldırma operasyonunun kalıcı olması ve izi istenilen kaş şekline ve tekniğe göre değişir. Teknik, hastanın doktorun muayenesi sonrası karar verilir. Aynı operasyon içerisinde hem alın germe hem de kaş kaldırma operasyonu gerekebilir. Bu operasyona hastanın ihtiyacına göre göz kapağı operasyonu da eklenebilir.

 • Geniş Alın Daraltma

  Geniş Alın Daraltma Alın bölgesinden şikayetçi olan kadın ve erkeklerin en sık başvurduğu yöntem saç şekillerini değiştirmek olur. Fakat bu kalıcı bir çözüm sağlamaz, bu duruma kalıcı bir çözüm bulmak için alın daraltma estetiği yapılır.

 • Alın Daraltmak İçin Saç Ekimi

  Alın Daraltmak İçin Saç Ekimi Estetik açıdan oldukça önemli ve hassas olan alın bölgesi doğduğumuz günden bu yana değişen bir yapıya sahiptir. Yaş ilerlemesiyle birlikte alın bölgesi genişlemeye başlar. saç dökülmeleri de ilk olarak alın bölgesinde başlar ya da bazı kişilerin doğuştan alnı açık olur. Böyle durumlarda kişinin alın bölgesine saç ekimi yapılmaktadır.

 • Endoskopik Alın Germe

  Endoskopik Alın Germe Sarkma ve kırışıklıklara son vermek için alın çizgilerinin yoğun olduğu yüzlerde endoskopik alın germe yöntemi alnı kesmeden yapılan kapalı bir ameliyattır. Endoskopik cerrahinin yüz gençleştirmede kullanılması plastik cerrahideki en önemli gelişmelerdendir. Bu yöntemin avantajı küçük kesiler yaparak ameliyatın gerçekleştirilmesidir, böylece daha az iz kalır ve daha hızlı iyileşme sağlanır.

 • Şakak Germe (Temporal Lifting)

  Şakak Germe (Temporal Lifting) İlerleyen yaşlara bağlı olarak vücudun birçok yerinde değişimler meydana gelir.Özellikle 40'lı yaşlardan sonra şakak bölgesinde bozulmalar meydana gelir.Şakak bölgesinde oluşan sorun göz çevresini de olumsuz etkiler. Bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak ve daha genç bir yüz için uygulanan yöntem şakak germe (temporal lifting) estetiğidir.

 • Kaş Kaldırma Estetiği

  Kaş Kaldırma Estetiği İdeal kaşta kaş ortası kalkık, dış kısmı ise gözün dış köşesinin bittiği yerde olmalı, kaşın iç kısmı ise burnun üst yan çizgisinde olmalıdır.. Gözün dış köşesi ile göz yuvarlağı arasındaki çizginin tam ortasının üstü kaşın en yüksek olduğu bölgedir. Düşük olan kaş görünümü kişiye kızgın ve yorgun bir ifade katar. Bunun gibi formunu kaybeden kaşlar için kaş kaldırma estetiği yapılabilir.