Botox yaptırınca yüz şişer mi?

1.64K görüntülenmeBotox®
0
1 Yorum

İyi günler hocam ben ilk defa botox yaptıracağım. Alın bölgem ve kaşlarımın arasından rahatsızım. Daha önce botoks yaptıran arkadaşım yüzün şiştiğini söyledi. Bu doğru mu botox yaptırınca yüzüm şişer mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, botox uygulamasında yüzde bir şişme meydana gelmez. Bazı kişiler botoxu yüze yapılan dolgu uygulamaları ile karıştırmaktadır, fakat botox bir dolgu maddesi olmadığından yüzde şişme meydana getirmez. Medikal estetik uygulamalarında yanak ve dudakları daha dolgun hale getirmek için dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Ülkemizde hyalüronik asit bazlı dolgular, kolajen yada kişinin kendinden elde edilen dokular yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu dolgu maddeleri cilde enjekte edildikten sonra birkaç gün şişliğe yani ödeme sebep olabilmektedir. Botulinum bir dolgu maddesi değildir. Sadece kırışıklığın olduğu bölgedeki kasları gevşetmek için kullanılan bir ilaçtır. Bu madde fizyolojik ile seyreltilip o şekilde enjekte edilir. Enjekte edilen bu ilaçta kasın içinde yayılıp dağılır. Sevgiler.

0

Selamlar Leyla Hanım, önümüzdeki yaz yüzüme botox yaptırmayı planlıyorum. Fakat yakınlarım botox yaptırınca yüzün şiştiğine dair şeyler söyledi. Bu durum beni korkutsa da sizin gibi estetik uzmanına danışmanın daha doğru olacağını düşündüm. Botox yaptırınca yüz şişer mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, botox uygulamasının yüzde şişkinliğe neden olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur. Genellikle bu durum dolgu işlemi ile sık karıştırılır. Çünkü dolgu işlemi sonrasında uygulama bölgesinde geçici olmak üzere şişlik ve ödem meydana gelir. Botox uygulamasında ise böyle bir komplikasyon görülmemektedir. Botox işleminden sonra tedavi bölgesinde geçici kızarıklıklar oluşur. Başka bir durum söz konusu değildir.

0

Leyla Hocam merhaba, 30 yaşındayım. Çalışıyorum. Alnıma botoks yaptırmak istiyorum. Botox yaptırınca yüz şişer mi? Ona göre işten izin alıp ayarlamam lazım. Sağ olun.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, botoks işlemi yapıldıktan sonra yüzünüzde rahatsız edici ve dikkat çekici şekilde herhangi bir şişlik oluşmaz. Botoksun tek etkisi uygulamanın iğneler ile yapılması dolayısıyla iğnenin girdiği küçük noktalarda hafif kızarma ve kabarma görülmesidir. Bu etkiler, birkaç saat içerisinde kendiliğinden kaybolur. Dolayısıyla işten uzun süreli bir izin almanıza gerek yok. Uygulama yapıldığı gün gitmemeniz yeterli olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba doktor hanım, alın bölgem ve dudak çevrem için botox yaptırmayı planlıyorum ancak internette botox sonrası yüzün şiştiğine dair yorumlar okudum. Bu nedenle bir bilene danışmak istedim. Acaba botox yaptırınca yüz şişer mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, botox yüzde şişkinliğe yol açan bir uygulama değildir. Çoğunlukla dolgu uygulaması ile karıştırılmaktadır. Dolgu uygulamasından sonra işlem bölgesinde geçici şişlik ve ödem oluşur. Ancak botox sonrası böyle bir oluşum söz konusu olmaz. Yalnızca uygulama yapılan alanda hafif kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu kızarıklıklar da geçicidir.

0

Leyla Hanım merhaba, 54 yaşındayım. Yüzüm çok kırıştı. Botox olmak istiyorum tüm yüz için ama merak ettiğim bir konu var. Botox yaptırınca yüz şişer mi? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, botoks işlemi kaslarınızı geçici olarak kısıtlar ve kas kullanımı neticesinde oluşan ince çizgileri, derin kırışıklıkları engellemeye yardımcı olur. Botox yaptırdıktan sonra yüzünüzde herhangi bir şişlik oluşmaz. Sadece küçük uçlu iğnelerle uygulama yapılan noktalarda çok çok hafif kızarma olabilir, noktacık şeklinde kabarma görülebilir. Bunlar olağan durumlardır. Birkaç saat içerisinde de kendiliğinden kaybolur. Botoksunuzun etkisini 1 hafta sonunda daha net şekilde gözlemleyebilirsiniz. Belki o sürede tekrar rötuş yapmak da gerekebilir. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla hanım,  birkaç hafta sonra özel bir davete katılacağım davet öncesinde yüzüme botox yaptırmak istiyorum. Botox sonrasında yüzüm şişer mi, ne kadar zaman önce botox yaptırmam gerekir?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, botox yaptırdıktan sonra yüzünüzde ya da botox yapılan alanlarda herhangi bir şişlik oluşmaz. Çünkü botox uygulamasında sadece botulinum adındaki bir toksin yardımıyla kaslar geçici olarak felce uğratır. Botulinum adı verilen bu toksinin uygulandığı alanda şişlik oluşturma gibi bir etkisi yoktur. Sadece botox yapılırken küçük iğneler kullanılır, bu iğnelerin uygulandığı alanlarda kızarıklık olabilir. Kızarıklıklar birkaç gün içinde geçer. Katılacağınız davetten yaklaşık 1 hafta önce botox yaptırmanız yeterli olur.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı