Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun Ameliyatı Sonrası

Burun ameliyatı sonrası neler yapacağımızı bilmek ameliyatın daha iyi sonuçlanmasını sağalr!

Burnumuz yüzümüzde göze çarpan ilk organımız olduğu için dış görüntümüzü ve imajımızı oluşturan en önemli yerimizdir. Burnumuz nefes alma fonksiyonumuzu yerine getirdiği için ve yüzün temel organlarından biri olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir.
Her insanın burnu kendisine özeldir; bu sebeple burun ameliyatı da kişiye özel olarak planlanması ve gerçekleşmelidir. Burun estetik cerrahi yöntemi olan rinoplasti ile burnunuzdaki estetik ve sağlık problemlerden kurtulmanız mümkün.
Burun estetik ameliyatı ile sağlık sorunu olan hastaların nefes alma problemlerini ortadan kaldırabileceği gibi estetik görünmeyen burnun yeni ve estetik bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Rinoplasti ameliyatında 4 ana kural vardır;

1-Yüz simetrisine uygun ve toplumun büyük bir kısmı tarafından estetik olarak güzel bulunmalıdır . Unutulmamalıdır ki, yuvarlak yüz ile oval yüz üzerindeki burun aynı olmamalıdır.

2-Zaman içinde burun şeklinde değişiklik olmamalıdır. Yapılan işlem kalıcı olmalı revizyon gerektirmemelidir.

3-Burnun estetik ameliyatı olduğu anlaşılmamalıdır. Çok güzel, küçük ve hoş görünse de her karşılaştığınız kişinin burnun çok güzel olmuş, nerede ameliyat oldun? sorusu hepimizi rahatsız eder.

4-Burnun nefes alma işlevi olduğu unutulmamalıdır. Burun soğuk havayı ısıtan, kuru havayı nemlendiren bir organdır ki, çok güzel ve küçük olsa da nefes almayan bir burun ile yaşamak mümkün değildir.

Burun estetiği neden yapılır?

Burnu yüz ile uyumlu bir hale getirmeyi sağlayan burun estetiği ameliyatı ile büyüklüğü, burnun şekli ve genel görüntüsünde değişiklik yapılır. sık rastlanılan problemlerden biri burundaki eğri kemiktir. Burun eğriliği sorununda kemik dışarıdan yani cilt üzerinden belli olur. Burun eğriliğinde nefes alma problemi de olduğu için aslında bu cerrahi müdahalenin yapılması kaçınılmazdır.
Burun ameliyatı ile tek girişimde hem kemik eğriliği düzeltilir, kişinin nefes alma problemi giderilir hem de rinoplasti estetiği ile kişi yeni bir görünüme kavuşur. Burun ameliyatı ile burun küçülebilir, uzatılabilir veya büyültülebilir, operasyon ile şekli değiştirilebilir. Burun kontüründeki değişiklikler; kemer kısmındaki kemik bozukluklarını, burun deliklerindeki genişlik problemini veya yapısal olarak eğik düşen burun ucu sorununu ortadan kaldırmayı kapsar.
Burnun kıkırdak, kemik yapısından birisi veya ikisi ile ilgili değişiklikler yapılabilir. Burun estetiği ameliyatları; burnun hem organsal işlevlerinden olan nefes alma hem de asıl amacı olan estetik görünüm ihtiyaçlarını karşılamayı hedefler. amaç kişinin yüzüyle uyumlu, dışarıdan bakıldığında anlaşılmayacak kadar doğal bir burun elde edebilmek, beklentileriniz doğrultusunda yüzünüz için uygun ve doğal görünecek bir buruna sahip olmak mümkün.

Burun Estetiğine Uygun musunuz?

Burun yüz yapısına göre uzun veya geniş ise, Burun yapısında  kaza yada darbeye bağlı nedenlerden değişmiş ise, Burnunuzda kemiği kırık ya da eğri varsa, burunun her iki kısmında da asimetri sorunu var ise, yan profilden bakıldığında burun ucu düşüklüğü görünüyorsa. Burun delikleri burnun genel şekline uygun değilse, sahip olmak istediğiniz burun sizin için uzak bir hayal değil.
Burun estetiği ameliyatları 18 yaşını doldurmuş her hastaya uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra 40 yaşın üzerindeki hastalara uygulanırken çok dikkatli olunmalıdır. Burun operasyonları için cildin elastikiyetini yitirmemiş olması sonuçların iyi olmasında çok etkilidir. 40 yaşın üzerindeki hastalarda cilt kalınlaşıp elastikiyetini yitirdiği için burun estetiği ameliyatının sonucunun istenildiği gibi olmayacağı doktorumuz tarafından muayene sırasında dikkatlice anlatılır.
Rinoplasti operasyonları öncesinde hasta çok iyi dinlenmeli ve umut ettiği görüntü doktor tarafından tam olarak anlaşılmalıdır. Bunun yanında doktorun, hastanın isteğine en yakın neler yapabileceği hasta tarafından da tam olarak anlaşılmalıdır. Rinoplasti ameliyatlarında önemli olan hastanın fizyolojik durumu ile doktorun yapabileceklerinin harmanlanmasıyla elde edilecek doğal sonuçtur.

burun ameliyatı Burun Estetiği Yöntemleri

Burun estetiği ameliyatları açık ve kapalı olmak üzere iki yönteme ayrılır. Hangi yöntemin kullanılacağı hastanın fizyolojik durumuna göre doktor tarafından belirlenir. Burun ucunda ve kıkırdak doku problemli ise daha kolay müdahale edilebilmesi ve sonucun daha iyi olması için açık yöntem ile burun estetik ameliyatı tercih edilir. Kapalı yöntem, hastanın burun ucu ve kıkırdak dokusunda problem yoksa tercih edilen bir yöntemdir. Rinoplasti operasyonlarında önemli olan uygun hastaya, uygun teknik kullanılması ile çok daha doğal ve güzel sonuç elde etmektir. Girişim 2-3 saat sürmektedir. Kesinlikle ağrılı bir operasyon değildir, kişiyi rahatsız eden ilk dönemde nefes alamama problemi, hafif şişler ve morluklar olacaktır.
Burun estetiği ameliyatlarının sonuçları kalıcıdır. Yaş aldıkça kişinin yüz yapısı değiştiği gibi burun yapısı da değişiklik gösterebilir. Bu değişimde burun kıkırdakları biraz büyüyebilir, burun ucu düşebilir ve deri kalınlaşarak elastikiyetini kaybedebilir. Fakat hiçbir zaman rinoplasti operasyonu öncesi haline dönmez.

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

1- Ameliyat sonrasında 4. saatte hafif, çok sıcak olmayan gıdalar alınabilir.

2- Ameliyat sonrasında 24 saat boyunca göz çevresine ve operasyon alanına soğuk uygulanmakta, gerekli görüldüğü takdirde bu süre 48 saate uzatılarak evde kişi tarafından naylon poşet içine konmuş buz parçaları ile 2 saatte bir 10 dakika olacak şekilde uygulama yapılabilmektedir.

3- Ameliyat sonrasında burun içindeki kabuklanmayı önlemek doktor tarafından reçeteye yazılmış içinde deniz suyu bulunan burun spreyleri burun içine sıkılır ve dikiş bölgesine yumuşatıcı kremler uygulanır.

4- Eğer konduysa burun içindeki silikon tamponlar 2-3. günde çekilir. Tamponlar alındıktan sonra burun içine burun spreyleri sıkılmaya devam edilir ve kabuklanmayı engellemek için okyanus suyu ve pomatlar uygulanır. Tampon çekildikten sonra burundan rahat nefes alınırken saatler içinde burnun tıkanması kişiyi korkutmamalıdır. Bu burun içindeki dokuların şişmesine bağlıdır ve doktor tarafından verilecek spreylerle ortadan kalkacaktır.

5- Ameliyat sonrasında 1 hafta süreyle aşırı gülmekten ve mimik hareketlerinden kaçınmak gerekir.

6- Ameliyattan sonra banyo yapılabilir. Burun ucuna konan termal splint suya dayanıklıdır. Bununla beraber direkt su temasından kaçınmakta ve saçlar geride olacak şekilde kuaförde yıkanmakta fayda vardır. Vücudun yıkanmasında bir zarar yoktur.

7- Ameliyat sonrasında 7. günde burun üzerindeki atel çıkarılır ve burun ucundaki dikişler alınır. Burun sırtına 3-7 gün kalacak şekilde bandaj uygulanır.

8- Bandajlar çıkarıldıktan sonra burun üzerinde parmaklarla masaj eğer doktorunuz öneriyorsa yapılmalıdır.

9- Ameliyat sonrasında 6 ay süreyle gözlük takılmamalıdır.

10- Ameliyat sonrasında 1 ay boyunca spor yapılmamalı, güneşe çıkılmamalı, mecburiyet durumunda geniş siperli şapka ile burun güneşten korunmalıdır. Güneş ışınları burunda şişliğe ve cilt derisinde kalınlaşmaya sebep olabilmektedir.

11- 6 ay boyunca futbol ve basketbol gibi burun bölgesine darbe alma riski olan sporlardan uzak durulmalıdır.

12- Rinoplasti ameliyatı sonrasında burun çevresindeki morluklar genelde 1 hafta içinde ortadan kalkmakta, burun üzerindeki şişliklerin %70i 2 ay içinde gerilemektedir. Burun üzerindeki şişliklerin tam olarak geçmesi 6 aya kadar uzayabilmektedir. Şişlik en son burun ucu ve burun kökünde ortadan kalkmaktadır.

13- Burnun tam olarak şeklini alması 6. ay -1 yıl sonunda olmaktadır.

Benzer Yazılar

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler” İçin 38 Soru Soruldu

 1. Nil dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Ameliyattan sonra 50.günüm.
  1.Yüzümdeki tüyler için lazer yaptırmamda sıkıntı var mı?
  2. Siyah nokta bandı kullanabilir miyim?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, hayır herhangi bir zararı yok, yaptırabilirsiniz.

 2. Suna dedi ki:

  Hocam merhaba burun estetik ameliyatı olalı 12. Gün deyim çift yastıkla burunu yastığa temas ettirmeden yan yatabilir mşym

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, doktorunuza sormanızı öneririm.

 3. Suna dedi ki:

  Hocam merhaba burun estetik ameliyatı olalı 12. Gün deyim okyanus suyu ile burun temizlerken suyu hafif içime çekerek ve çektikten sonra burnuma temas etmeden hafif sümkürmek zarr verir mi birde bu hafta sınavlarım oldu için eğilerek baş aşşğı ders çalışabilir miyiz saatlerce bu şeklide

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, doktorunuza sormanızı öneririm.

 4. Zehra dedi ki:

  Hocam ben burnumdan ameliyat olalı 20 gün oldu burnumun içinde hala dikişler duruyo birde gülerken baya zorlanıyorum bu zorlamalar burnumun şekline zarar verirmi acaba?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, ameliyatınızı yapan doktorunuza sorarsanız size daha net bilgi verir. Genellikle gülmek buruna zarar vermez.

 5. Rigormortis dedi ki:

  Hocam merhaba, burun estetiği olalı 1 yıl oldu gece yanlışlıkla burun ucunun üstüne doğru uyumak ya da burun ucuna bastırmak zarar verir mi,şimdiden teşekkür ederim

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   merhaba, bunlar burnunuza zarar vermez. Ancak daha sert darbeler zarar verebilir.

 6. sevval dedi ki:

  hocam merhaba benim bandajlarım çıktı ama burun ucumda morarma gibi bi şey var acaba geçer mi kalıcı bi durum mu tam ortada ve çok rahatsız edici duruyor

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, sizi görmeden bir şey söylemem doğru olmaz. Operasyonu olduğunuz hekime danışmanız daha doğru olur.
   Sevgiler,

 7. Gülben dedi ki:

  Hocam merhabalar. Burun ameliyatı sonrası kaş çatmak, kaş kaldırmak gibi mimik hareketlerini ne kadar süre boyunca kısıtlamalıyız?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, ortalama 1 hafta sonra mimik yapabilirsiniz. Herhangi bir sakıncası yoktur bu süre tamamen sizin iyileşme sürecinizle doğru orantılıdır.
   Sevgiler,

 8. Su dedi ki:

  Merhaba hocam burnumun tam ortasında bir ben var . Estetik ameliyattı olmak istiyorum ameliyat sırasın da ben alınırmı? Alınmazsa ameliyattan ne kadar sonra ben alma ameliyatına girebilirim?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, cerrahi olarak ben alımı yapmaktayız. Detaylı bilgi için mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.