Burun Estetiği Sonrası Ağrı Olur mu?

blank
1 Cevap

Merhabalar Leyla Hanım. Burun estetiği olmak istiyorum ancak bu ağrılı bir operasyon mudur? Süreç hakkında bilgi alabilir miyim?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhabalar. Ameliyat esnasında siz anestezinin etkisinde olacağınızdan, operasyon süresince herhangi bir acı hissetmeyeceksiniz. İlk bir kaç gün tüm hastalara ağrı kesici verilir. Genelde ağrı kesici ilaç kullanmayı gerektirecek kadar ağrı şikayeti yaşanmazken, nadiren de olsa ilk gece için daha sert bir ağrı kesici kullanmak isteyen de çıkabilir. Rastladığım en yaygın şikayet, operasyon gecesi burundan nefes almada zorlanmadır. İlk gece yerleştirdiğimiz burun içi pansumanları sonraki gün çıkardığınızda daha rahat nefes almaya başlayacaksınız. Ameliyat sonrası muayeneye gelen hastalarımızın çoğu, hafta boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirttiler.

blank

Merhaba hocam, 25 yaşındayım ve kemerli bir burun yapısına sahibim. Estetik açıdan beğenmiyor oluşuma ek olarak nefes alma kısmında da zorluk çekiyorum. Ağrı eşiğim oldukça düşük olduğundan burun ameliyatından korkuyorum ve biraz çekiniyorum. Burun estetiği sonrası ağrı olur mu ?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 15, 2021

Merhaba, günümüzde çoğu insan burun yapısını estetik açıdan beğenmediği için bu tarz bir operasyonu tercih etmektedir. Estetik amacın yanı sıra sağlıksal olarak da ihtiyaç duyulan burun estetiği cerrahi bir işlemdir. Bu işlem genel anestezi altında yapılmaktadır. İşlem genel anestezi altında yapıldığından herhangi bir acı veya ağrı hissetmezsiniz. Burun estetiği ameliyatından sonra bazı hastalarımız hafif bir ağrı hissetmektedir ancak ağrı kesicilerle bu ağrıyı kontrol altına alınabilir. Burun ameliyatı olan hastalarda çoğunlukla ödem oluşur. Burun çevresinde oluşan ödemler ve şişkinlikler çok normaldir. Bu şişkinlikleri buz kompresi uygulayarak en aza indirebilirsiniz.Bahsettiğimiz ödem, şişlikler sonrasında morluğa dönüşecektir ama 1-2 hafta içerisinde geçeceğinden sıkıntı yaratmamaktadır. Ayrıca burun ameliyatı sonrası herhangi bir kanamaya karşı burun içine tampon uyguluyoruz. İlk birkaç gün bunlardan dolayı burun tıkanıklığı yaşayabilirsiniz. Tamponlar 2-3 gün sonra alındıktan sonra daha rahat olacaktır. Burun ameliyatından sonraki ilk hafta oldukça önemlidir. Nefes almada zorluk çekeceğiniz için biraz zorlu geçecektir. Ancak sonrasında gerekli pansumanlar ve bakımlarla oldukça sağlıklı bir burun yapısına kavuşacaksınız. Estetik açıdan güzel bir buruna sahip olmak hiç zor değildir. Bu noktada buz ile şişliği ve morluğu kısa sürede geçirebilirsiniz. Hekiminizle koordineli şekilde ilerlerseniz kısa sürede iyileşirsiniz.

blank

Hocam merhaba, burnumu hiç beğenmiyorum ama ameliyattan da korkuyorum. İnternette izlediğim videolarda yaptıranları gördüm ve çekindim açıkçası. Burun estetiği sonrası çok ağrı olur mu ve ne zaman geçiyor?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2021

Merhaba, operasyonun boyutuna göre iyileşme süresi değişmektedir. Burun estetiği sonrasında göz çevresindeki burun ve yan dokularda morluklar ve şişlikler görülebilir. Genel iyileşme süresi 5 gün olmaktadır ancak operasyondan sonra bir hafta istirahat verilir. Bu sürede hastanın kanaması ve şişliğini azaltmak için göğüs hizasından daha yukarıda konumlandırılan bir pozisyonda dinlenmesi tavsiye edilir. Burundaki şişlikler hastanın nefes almasını zorlaştırabilir. Ödemin azaltılması amacıyla buz kompresinin yanı sıra burun içi spreyleri şişliğin inmesine yardımcı olur, burun içi kanallarının açılarak hastanın daha rahat nefes alması sağlanır. Hasta, istirahat döneminden sonra iş hayatına rahatlıkla geri dönebilir. Gözlük kullanımı, burna zarar vermemek için yaklaşık 1 ay sonra kullanılmalı, bu süre zarfında spor yapmaya ara verilmelidir. Ameliyat sırasında genel anestezi uygulandığından dolayı herhangi bir ağrı duymazsınız. Ameliyattan sonraki ilk günlerde şişlik, morarma, ödem ve hafif kan sızıntıları oluşabilmektedir. Bu komplikasyonların azaltılması için hastalara buz kompresi yapılması önerilmektedir. Genel bir konsültasyon, durumunuzu belirlemek ve aklınıza takılan diğer sorularınız için sizi kliniğimizde görmekten mutlu oluruz. Sevgiler.

blank

Selamlar hocam, burnum gerçekten rezalet derecede kötü bir burun, nasıl düzeliceğine dair tek umudum ameliyat fakat korkuyorum o sırada uyuyoruz da burun estetiği sonrası çok ağrı olur mu?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2021

Her burun ameliyatına, her hastanın kendine has görünümünün her yönünü göz önünde bulundurarak tamamen yeni bir işlem olarak yaklaşır. Tüm hasta tiplerine hitap edecek özel rinoplasti türleri vardır ve bunlar her hastanın özel koşullarına göre ayrılmıştır.Burun ameliyatı genellikle burundaki kozmetik bir hatayı düzeltmek için yapılır. Bununla birlikte, burun ameliyatı, bir hasta burnunu kırdığında veya başka bir yaralanma geçirdiğinde yapılan rekonstrüktif bir eylem de olabilir. Son olarak burun fonksiyonunu artırmak için burun estetiği ameliyatı yapılabilir, örneğin kişinin nefes almada zorluklara neden olan deviye septum ile doğması gibi. Her travmatik cerrahi işlem gibi sonrası iyileşme sürecini tamamlarken minimal ağrılar yaşanacak fakat reçeteli ağrı kesicileriniz ile giderebileceğiniz, dayanılmayacak ağrılarınız olmaz.

blank

İyi günler Leyla Hanım, benim burnum kemerli ve yüzüme göre biraz büyük. Büyük olmasına rağmen yeterince iyi nefes alamıyorum. Burun ameliyatı sonrasında ağrı olur mu? Benim canım çok tatlıdır, hemen acır da o yüzden sormak istedim, teşekkürler şimdiden.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 27, 2020

İyi günler, kişiler genellikle solunum sıkıntısı çektikleri için ya da sadece burun yapılarının kendilerine yakışmadığını düşündükleri için burun estetiği yaptırmaktadırlar. Burun estetiği genel anestezi altında ve hastane ortamında yapılır. Kişi genel anestezi altında olduğundan dolayı hiçbir ağrı ya da acı hissetmez. Operasyondan sonra çoğu hasta ağrı kesici kullanımına ihtiyaç duymazken kimi hastaların ağrı eşiği düşük olduğu için oluşabilecek ağrıyı biraz hissetmektedirler. Operasyondan sonraki birkaç gün hastaya ağrı kesici verilir ve oluşabilecek ağrının hafifletilmesi sağlanır. Burun estetiğinden sonra burunda ve yan dokularda morluk ve şişlikler görülebilir. Ameliyatın yarattığı travmadan kaynaklı olan bu morluklar zamanla geçmektedir. Operasyondan birkaç saat sonra yapılan buz kompresi uygulamaları şişliklerin inmesine yardımcı olur. Ödemin azaltılması içim burun içi sprey desteği de kullanılabilir. Burun estetiğinde yapılan işlemin büyüklüğüne göre iyileşme süresi değişmektedir. İstirahat dönemi doktor tavsiyelerine uyularak geçirildiğinde normal rutininize dönme süresi de kısalmaktadır.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar