Burun Estetiği Sonrası Ağrı Olur mu?

1.84K görüntülenmeBurun Estetiği (Rinoplasti)
0
1 Yorum

Merhabalar Leyla Hanım. Burun estetiği olmak istiyorum ancak bu ağrılı bir operasyon mudur? Süreç hakkında bilgi alabilir miyim?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar. Ameliyat esnasında siz anestezinin etkisinde olacağınızdan, operasyon süresince herhangi bir acı hissetmeyeceksiniz. İlk bir kaç gün tüm hastalara ağrı kesici verilir. Genelde ağrı kesici ilaç kullanmayı gerektirecek kadar ağrı şikayeti yaşanmazken, nadiren de olsa ilk gece için daha sert bir ağrı kesici kullanmak isteyen de çıkabilir. Rastladığım en yaygın şikayet, operasyon gecesi burundan nefes almada zorlanmadır. İlk gece yerleştirdiğimiz burun içi pansumanları sonraki gün çıkardığınızda daha rahat nefes almaya başlayacaksınız. Ameliyat sonrası muayeneye gelen hastalarımızın çoğu, hafta boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirttiler.

0

Doktor Hanım merhaba, ben 19 yaşındayım. Burun estetiği olmak istiyorum. Sırf yaş için bekledim. Ama şimdi de ameliyattan sonra çok acıyor filan diyorlar. Burun estetiği sonrası ağrı olur mu?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, öncelikle bilmeniz gerekli ki herkesin ağrı eşiği birbirinden farklıdır. Ancak burun estetiği ameliyatına ilişkin size şunları söyleyebilirim. Burun estetiği ameliyatlarını genel anestezi altında gerçekleştiriyoruz. Ameliyat sonrasında ağrı hissini en yoğun yaşayacağınız zaman anestezi etkisi ortadan kalktığı için ilk gecedir. Ancak ilk geceyi zaten hastanede geçiriyor olacaksınız ve bu ağrının şiddetini azaltan kuvvetli ağrı kesiciler alacaksınız. Dolayısıyla bu his maksimum düzeyde hafifleyecek. Sonrasında yine ağrı kesici takviyesi almaya devam edeceksiniz. Bol bol buz kompres yapmak da ağrıyı oldukça hafifletecektir. Ameliyatı izleyen ilk 1 haftalık süre içerisinde gün ve gün ağrılarınızın şiddeti kendiliğinden azalacak ve sona erecektir. İyileşme sürecinizi hızlandırmak isterseniz bunun en iyi yolu ameliyat sonrasında doktorunuzun önerilerine uymak olur. Yaşınız ameliyat için uygun. Bana kalırsa ağrı hissetmekten korkmak size engel olmamalı. Sevgiler…

0

Merhaba doktor hanım, yakın zamanda burun estetiği yaptırmak istiyorum. Ancak sonrasında ağrı çok oluyor mu? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. İyi günler dilerim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, burun estetiği genel anestezi etkisi altında gerçekleştirdiğimiz bir operasyondur. Hasta işlem sırasında uyutulur ve tedavi bölgesi uyuşturulur. Bu sebeple uygulama esnasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmezsiniz. Ancak bilinciniz açıldığında ameliyat bölgesinde bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı genellikle oldukça hafif olmakla beraber basit ağrı kesiciler yardımıyla kolaylıkla hafifletilebilir. Bunun dışında bazı hastalarımızda ilk gece nefes almada zorlanma sıkıntıları yaşanabilmektedir. Burun içine yerleştirilen pansumanlar çıkarıldığında nefes alma düzeniniz normale dönecektir. Sevgiler.

0

Merhaba doktor hanım ben 29 yaşındayım daha önce burun dolgusu yaptırdım ancak artık daha kalıcı bir çözüm aradığımdan burun estetiği yaptırmak istiyorum. Fakat korkularım var acaba ameliyat sonrası çok şiddetli bir ağrı yaşar mıyım? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, burun estetiği cerrahi bir operasyondur. Genel anestezi altında gerçekleştirilir. Anestezi sayesinde tedavi bölgesi uyuşturulur ve hasta uyutulur. Böylece işlem esnasında asla ağrı veya acı hissi yaşamazsınız. Ancak operasyon sonrası bilinciniz açıldığında ameliyat bölgesinde ağrı hissedebilirsiniz. Bu oldukça normaldir. Gelişen estetik tıp ve yardımcı ağrı kesiciler eşliğinde ameliyat sonrası ağrılarınızı en aza indiriyoruz. Doktor tavsiyelerine harfiyen uyarsanız ağrı şiddetiniz azalır ve iyileşme süreciniz de hızlanır. Uzman bir cerrah tarafından ameliyat edildiğiniz taktirde hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Sevgiler.

0

Leyla Hanım merhaba, benim burnum çok kemerli. Bu görüntüden rahatsızım. 23 yaşındayım ameliyat olmak istiyorum ama ameliyattan da korkuyorum. Burun estetiği sonrası ağrı olur mu? Bilgi verebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, burun estetiği ameliyatları esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissi olmaz çünkü bu ameliyatlar genel anestezi altında gerçekleştirilir. En fazla ağrı hissedeceğin zaman, ameliyattan sonraki ilk gecedir. Ancak bu noktada da kuvvetli ağrı kesiciler ile ağrı hissi en aza indirilir. Ameliyat sonrasında bazı şişlik ve morluklar oluşabilir. Bu çok normaldir, endişe gerektirmez. Buz kompres ve ağrı kesiciler operasyon sonrasındaki en kuvvetli yardımcınız olacaktır. Ortalama 1 hafta kadar sonra ağrılarınızın şiddeti kendiliğinden azalır ve geçer. Bu sürede başınızı dik pozisyonda tutmaya özen gösterin. İlk 1 ay gözlük kullanmanızı önermiyorum. Spor aktivitelerinize ara verin. Doktorunuzun önerilerine ve tavsiyelerine hassasiyetle uyun. Böylelikle iyileşme süreciniz daha hızlı ilerler ve ağrınızın şiddetinde yükselme olmaz. Güvenilir ve uzman bir hekimden destek aldığınız sürece endişe etmeden ameliyat olabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Hocam merhaba, burnumun üst kısmında bir kemer var. Burnum yüzüme göre çok büyük duruyor ve yandan bakınca da çok şekilsiz. Burun estetiği yaptırmak istiyorum ama burun ameliyatından sonraki sürecin çok zor geçtiğini söylüyorlar. Bu yüzden de biraz korkuyorum. Burun estetiği sonrası ağrı olur mu?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır dolayısıyla operasyon esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissi duyulmaz. Operasyondan sonraki ilk gece ağrı hissinin en çok duyulduğu zamandır. Ancak doktorunuzun vereceği ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrınız azalacaktır. Ameliyat sonrası ağrı, şişlik ve morarmalar meydana gelmesi oldukça normal bir durumdur. Buz kompres ve ağrı kesiciler ile bu olumsuzlukların şiddetini azaltabilirsiniz. Ortalama 1 hafta sonra ağrılarınız kendiliğinden azalmaya ve yok olmaya başlayacaktır. Başınızı dik pozisyonda tutmaya dikkat edin, ilk 1 ay gözlük kullanmayın. Spor aktivitelerine ara verin. Doktorunuzun tavsiyelerini uyguladığınız sürece ağrınız da şiddetini azaltacak ve kısa süre sonra da sona erecektir. Burun estetiğine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız korkmadan ameliyatınızı olabilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar