Dolgu Uygulamaları

Çene Dolgusu

Çene Dolgusu

Çene dolgusu daha keskin bir çene hattına isteyen ve yüz şekline uygun bir çene görüntüsüne sahip olmak isteyenlerin yaptırması gereken bir estetik müdahaledir. Günümüzde çoğu kişi estetik operasyon yaptırmak istemesine rağmen bıçak altına yatmak istemediği için dolgu uygulamalarına yönelmektedir. Dolgu uygulamaları sayesinde yüzünüzde yer alan çoğu problemi çözüp daha estetik bir görünüme sahip olabilirsiniz. Çene dolgusu yaptırmadan önce doktor seçimi ve konu ile ilgili detayları dikkatli bir şekilde araştırmanızı öneririz. Aşağıdan 25 soruda çene dolgusuna dair her şeyi cevapları ile detaylı olarak bulabilirsiniz. 

1) Çene dolgusu nedir? 

Çene hattı çizgisinin daha güçlü ve keskin durması için yapılan dolgu işlemine denilmektedir. Özellikle çene çevresinde sarkma, yağ fazlalığı olan kişiler bu uygulama ile daha net bir görünüm elde edebilir. Çene dolgusu sayesinde daha çekici, canlı ve kadınsız yüz hatları görünümüne siz de sahip olabilirsiniz. 

2) Kimler çene dolgusu yaptırmalı? 

Daha belirgin bir yüz şekline sahip olmak isteyenler, çene şekli yüzü ile uyumsuz görünüm ve boyutta olanlar, çene görüntüsü çukur olanlar, çene kemikleri ve çene hat çizgisi belli olmayan kişiler çene dolgusu işlemini yaptırabilir. 

3) Çene dolgusu nasıl yapılır?

İşlem yapılmadan önce doktor sizi fiziki muayene ile değerlendirir. Bu değerlendirme sırasında çenenizin nasıl bir şekilde olacağı kaba taslak belirlenir. İşlemde ne kadar dolgu kullanılacağına ve hangi kısımlara yapılacağına karar verilir. Sağlık geçmişiniz dinlenir. Uygulamaya engel herhangi bir durum yok ise çene dolgusu yapılmalıdır. Sonrasında kişinin işlem sırasında herhangi bir ağrı duymaması için çene bölgesi ve çevresi sterilize edilip uyuşturucu krem sürülür. Fiziki muayene sırasında belirlenen alanlara ince uçlu enjektör yardımı ile içerisinde Hyalüronik asit bulunan dolgu maddesi enjekte edilir. Enjekte işlemi doğru ve doz olarak kararında yapılmalıdır. İşlem toplam olarak 30 dakika kadar sürmektedir. İşlem sonrasında kişi bir miktar kontrol altında tutulduktan sonra günlük hayatına hızlıca geri dönüş yapabilir. 

4) Çene dolgusu sonrası iyileşme dönemi nasıldır?

İşlem sırasında herhangi bir kesi atılmadığı ve sadece enjeksiyon işlemi yapıldığı için iyileşme dönemi oldukça rahat geçecektir. İlk birkaç gün dolgu yapılan bölgede kızarıklık, şişlik gibi durumların olması doğaldır. Bu durum geçicidir. İlk gün yüzünüze su vurmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca uyurken yüz üstü uyumamalı ve yüzünüzü darbelerden korumalısınız. Morluk veya şişlikler için buz uygulaması yapabilirsiniz. Çenenizin tam şekli ödem geçtikten sonra ortalama olarak 10-15 gün arasında tamamen oturacaktır.

5) Çene dolgusunun avantajları nelerdir?

Dolgu işlemleri cerrahi olmadığı için daha konforludur. Dolgu işlemleri sırasında ağrı hissi çok azdır ve sonrasında iz kalmaz. Uygulama sonrasında ortaya çıkan görünüme beğenmezseniz eski haline getirmek kolaydır. Çene dolgusu ile çekici, keskin ve daha kadınsı yüz hatlarına sahip olursunuz.

6) Dolgu içerisinde yer alan maddeler nelerdir? 

Çene dolgusunda kullanılan dolgu maddesi hyaluronik asit, peptitler ve vitaminden oluşmaktadır. 

7) Hyaluronik asit nedir?

Bir polimer çeşidi olan hyaluronik asit bağlayıcı özelliği bulunan, sus tutma hacmi yüksek olan, cildi nemlendirip yenilenmesini sağlayan cilde dolgunluk veren maddedir. 

8) Çene dolgusu uygulaması ağrılı bir işlem midir? 

Hayır değildir. Uygulama öncesinde çene bölgesi sterilize edilip uyuşturucu krem sürülmektedir. Uygulama sırasında kullanılan enjekte aracı çok ince uçlu olduğu için herhangi bir ağrı ve sızı hissi oluşmamaktadır. 

9) Çene dolgusu uygulaması ne kadar sürede yapılmaktadır? 

Çene dolgusu uygulama süresi ortalama olarak 10-30 dakika kadardır. 

10) Çene dolgusu sonucundan memnun kalmazsam ne olur?

Uygulama sonrasında iyileşme dönemi sona erdiğinde ortaya çıkan görüntüden memnun kalmazsanız tekrar eski halinize dönebilirsiniz. Enjekte edilen dolgu maddesi doktor tarafından eritilir veya çene bölgesinden alınıp uzaklaştırılır. Böylelikle eski görünümünüze tekrar dönersiniz.

11) Çene bölgesinde yer alan simetri bozuklukları çene dolgusu ile düzeltilebilir mi? 

Evet düzeltilir. Özellikle çene yanlarında var olan simetri bozukluklarını düzeltmek için dolgu yöntemi oldukça doğru bir tercih olacaktır.

12) Çene dolgusu sonrasında herhangi bir ağrı olur mu?

Hayır olmaz. İşlem ince uçlu enjeksiyon ile yapıldığı için sonrasında herhangi bir ağrı, sızı gibi durumlar yaşanmaz. 

13) Çene dolgusu sonrasında boyun bölgesinde herhangi bir görüntü deformasyonu meydana gelir mi?

Hayır gelmez. Aksine boyun bölgesi açıldığı için daha düzgün ve  gergin bir görüntü ortaya çıkacaktır. 

14) Hamilelik döneminde çene dolgusu yaptırılır mı? 

Hayır yaptırılmamalıdır. Çünkü sağlık açısından riskli olabilir. Ayrıca hamilelik döneminde zaten vücudunuz şiş olduğu için ortaya düzgün sonuç çıkmayacaktır. 

15) Emzirme döneminde çene dolgusu yaptırılır mı?

Yapılması önerilmez. Emzirme dönemi sona erdikten sonra çene dolgusu yaptırabilirsiniz. 

16) Çene dolgusu mevcut dudak yapısının görüntüsünü bozar mı? 

Çene dolgusu çene ve çevresinin daha keskin bir hatta sahip olmasını sağlar. Mevcut görünümü bozmak yerine daha net ve iyi bir görüntü ortaya çıkmasına yardımcı olur. Bu nedenle mevcut dudak yapısı görüntüsünü bozmaz. 

17) Jawline ve çene dolgusu aynı işlem midir? 

Evet aynıdır. Çene dolgusunun estetik alanında ismi jawline olarak geçmektedir. Jawline çene yapısı son zamanlar her kadının yaptırmak istediği popüler bir estetik müdahale haline gelmiştir. 

18) Alerji hastalıkları olanlar dolgu yaptırabilir mi? 

Hayır yaptırmamalıdır. Eğer alerjik hastalığınız var ise bunu işlemi yapacak olan doktora mutlaka belirtmelisiniz. Gerekli alerji testleri yapılır sonucunda eğer kişi uygun ise çene dolgusu yapılır. 

19) Çene dolgusu cerrahi bir işlem midir?

Hayır değildir. Enjeksiyon işlemidir. 

20) Geri çene ucu şekli sorunu olanlar çene dolgusu yaptırabilir mi?

Çene ucu geride olanlar daha iyi bir görünüm istiyor ise çene dolgusunu gönül rahatlığı ile yaptırabilir. Çene dolgusu sayesinde geride olan uç kısım düzeltilir. Böylelikle genel yüz görüntünüz çok daha iyi bir hal alır. 

21) Çene dolgusu için yaş sınırı nedir?

Uygulama için yaş sınırı +18’dir. 

22) Çene dolgusu sonrasında iz kalır mı? 

Hayır kalmaz. Çünkü cerrahi bir operasyon yapılmamaktadır. İnce uçlu enjekte aracının girdiği yerler kısa sürede iyileşecektir. 

23) Erkekler de çene dolgusu yaptırabilir mi?

Evet yaptırabilir. Bu tarz dolgu operasyonlarında cinsiyet farkı yoktur.

24) Çene dolgusu kalıcılık süresi nedir?

Çene dolgusunun kalıcılık ömrü yaklaşık olarak 1-1,5 yıl kadardır. Bu süre zarfı sonunda isterseniz tekrardan çene dolgusunu yeniletebilirsiniz. 

25) Çene Dolgusu Fiyatları 

Çene dolgusu fiyatları birçok nedene bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. İnternette yer alan fiyatların doğruluğuna inanamamanızı tavsiye ederiz. Çünkü Sağlık Bakanlığının kuralları gereği internet siteleri üzerinden sağlık ile ilgili işlemler hakkında fiyat vermek yasal değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir