Göz Kapağı Ameliyatı Tehlikeli mi?

blank
1 Cevap

Hocam merhaba ben 42 yaşındayım göz kapağım çok düşük kitap okurken bile rahatsız oluyorum. Ameliyat olmayı düşünüyorum fakat hocam göz kapağı ameliyatının riski var mıdır?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba, göz kapağı ameliyatı basit bir operasyonu basit gibi görünsede her ameliyat gibi belli riskleri vardır. Çok nadir olmakla birlikte operasyon sırasında yada sonrasında kanama riski vardır. Ameliyat sırasında kanama sorunu yaşanırsa acil drenaj tedavisi uygulanmaktadır. Bu nedenle hastalarımıza ameliyat öncesi ilk 10 günde kan sulandırıcı ilaçları kesmeleri önerilir. Kontrol altında olmayan hipertansiyon rahatsızlığı varsa bu durumda kanamaya neden olabilir. Bu nedenle mutlaka öncesinde hekiminize bilgi vermeniz gerekir. Göz kapağı estetiğinde göz kapağı altına oluşacak bi kanama iyileşme sürecini geciktirdiği gibi iz kalmasına neden olabilir. Operasyon sonrasında enfeksiyon riskine çok rastlamayız. Ama olası bir enfeksiyon durumunda antibiyotik tedavisi uygulanır. Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrasında körlük çok düşük bir ihtimaldir. İşlem esnasında yada sonrasında göz içine oluşabilecek bir kanama buna neden olabilir. Böyle bi durumda da erken teşhis ile giderilebilir. Operasyonlarda en korkulan komplikasyon alt göz kapağının aşağıya doğru çekmesidir. Bu risk ikinci kez ameliyat olan hastalarda daha fazladır. Yer çekimi etkisi, yaşlanma, güneş ışınlarına fazla maruz kalma ve diğer bazı şartlar göz kapağının görüntüsünü değiştirebilir. Göz kapağı estetiği yüzünüzün gençleşmesini, göz çevrenizin daha gergin olmasını sağlar. Göz kapağı estetiği sonuçlarını korumak adına gelecekte yeni ek tedavi ve operasyonlar gerekebilir.Sevgiler.

blank

Merhabalar doktor hanım, ben 58 yaşındayım üst göz kapaklarımın düşüklüğünden fazlasıyla rahatsızım ama yaş itibari ile de korkularım mevcut. Göz Kapağı Ameliyatı Tehlikeli mi?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2021

Estetik cerrahi kliniğimize gelen birçok hasta yüz güzelleştirme ve daha genç, taze bir yüz görünümü arıyor. Yüz cildi yaşlanmasının ilk belirtilerinden biri olan göz kapaklarının sarkması, sarkması ve durum kozmetiklerle gizlenemez ancak üst göz kapağı ameliyatı ile tamamen giderilebilir. Bu prosedür, ürkütücü, çekici bir görünüm yerine doğal görünümlü bir geliştirme oluşturmak için en üst düzeyde beceri ile gerçekleştirilmelidir. Göz kapakları ameliyatı ile hastalar genellikle çok az ağrıdan veya hiç ağrıdan şikayet ederler ve genellikle birkaç gün ile bir hafta arasında rutinlerine dönebilirler. Göz kapağı ameliyatında bir miktar şişlik veya renk değişikliği normaldir. Bu, çoğunlukla bir ila iki hafta içinde çözülür ve birkaç gün sonra makyajla kamufle edilebilir. Sağlık sorunları göz önüne alınarak size en uygun olacak şekilde uygulayacağımız cerrahi yöntemle her yaştan hastamız içi rahat işlem yaptırabilir. Her cerrahinin içerdiği riskleri içerir.

blank

İyi günler hocam, üst göz kapağımda deri toplanması var, bu beni oldukça rahatsız ediyor, göz kapağı ameliyatı ameliyatı olmak istiyorum ama biraz korkuyorum, göz kapağı ameliyatı tehlikeli bir ameliyat mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 26, 2020

İyi günler, yaşlanma süreciyle beraber göz kapaklarında değişiklikler oluşur. Göz kapaklarındaki deride yere doğru bir sarkma görülür. Göz kapaklarında bulunan yağın azalması ve yerçekimine yenilmesiyle oluşan bu sarkıklıklar göz kapağı operasyonu ile düzeltilebilmektedir. Operasyondan önce yapılan muayenede göz kapağı üzerinden çıkarılarak deri miktarı çizilerek belirlenir. Sadece üst göz kapağı ameliyatı yapılması durumunda lokal anestezi ile gerçekleşen ameliyat yaklaşık olarak 1 saat civarında sürmektedir. Göz kapağı üst derisinin yüz ile uygun bir orantıda alınarak dikiş izleri göz kapağının katlanma çizgisine gelecek şekilde saklanır. Kat çizgisine saklandıkları için erken dönemde bile izler çok hafif şekilde belli belirsiz görünmektedir. Operasyonda kullanılan ipler 5.günde alınır. Göz kapağı ameliyatındaki riskler her ameliyattaki riskler kadardır. Göz kapağı ince bir deri olduğu için ilk günlerde hafif derecede sıvı ya da kan sızıntısı olabilmektedir. Ağrılı ve acılı bir ameliyat olmayan göz kapağı ameliyatı rutin ağrı kesici kullanımını gerektirecek yapıda değildir. Yine de hafif şiddetli bir ağrı kesici reçete ediyorum. Operasyonda kullanılan dikişlerin alınmasına kadar evde başınızın dik bir pozisyonda olacak şekilde dinlenmeniz ve uyumanız gerekmektedir. Bunu sağlamak için başınızın iki yanına destekler koyabilirsiniz. Operasyondan sonra oluşan şişlik ve morluklar zamanla geçmektedir. Buz kompresi yapılması şişliklerin inmesine yardımcı bir uygulamadır. İyileşme sürecinde ağır, kendinizi yoracak egzersiz ve spordan kaçınmalısınız. Göz kapağı operasyonundan sonra gözler daha belirgin hale gelir ve yüzünüzde genç bir ifade oluşur.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar