Göz Kapağı Şişmesi Nasıl Geçer?

blank
1 Cevap

Merhaba hocam, ben geçen hafta devlet hastanesinde muayene oldum. Doktorum ameliyat olmam gerektiğini söyledi fakat ben ameliyata çok sıcak bakmıyorum. Göz kapaklarım çok şiş ve düşük. Göz kapağı şişmesi nasıl geçer?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Mayıs 25, 2020

Merhaba, göz kapağı şişmesinin bir sürü nedeni vardır. Stres, yorgunluk, alerji, iltihap, ödem, zona, göz yaralanmaları ya da genetik faktörler olabilir. Muayene ettiğim hastalarım da en yaygını genetik faktörlerdir. Anne veya babanızda göz kapağı şişmesi ve düşüklüğü söz konusuysa sizin de alt veya üst göz kapağınızda şişmeler oluşabilir. Eğer göz kapağınızda bu tür bir şişme varsa zamanla sizi rahatsız edip, gözlerinizi kapatarak görmenizi bozarak, bir sağlık sorunu haline gelebilir. Yaşınız ilerlemesi ile bağ dokunuz gevşeyerek cildiniz elastikiyetini kaybeder. Göz kapağınızda sarkmalar oluşur ve bu sarkmalar göz kapağı şişliğine neden olur. Öncelikle göz kapağı şişliğinin nedenini öğrenmemiz gerekir. Eğer bağ doku gevşekliğinden dolayı ya da genetik faktörlerden dolayı bir sarkmanız varsa ve bu sarkma şişliğe yol açmışsa bu tür durumlarda tek çözüm cerrahi operasyondur ve çözümü çok basittir. Lokal anestezi ile küçük bir cerrahi işlemle bu durumu tedavi edebilirim. Fakat sizde sorduğunuz soruda tam olarak bu şişmenin nedenini belirtmediğiniz için size net olarak bir işlem öneremiyorum. Dilerseniz gittiğiniz doktora danışabilirsiniz ya da sizi yakından görmem için muayeneye gelebilirsiniz.

blank

Merhaba hocam, 37 yaşındayım ve göz kapağımda şişme var ve insan içine çıkmakta zorlanıyorum. Bu şişme için daha doktora gitmedim ve nedenini bilmiyorum. Sizce bu göz kapağı şişmesi neden kaynaklanmıştır ve nasıl geçer?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 15, 2021

Merhaba, Göz kapağında şişmenin bir sürü nedeni olabilir. Önce bu nedeni tespit etmeli ve ona uygun tedavi yöntemi seçmeliyiz. Göz kapağındaki şişme alerjik bir reaksiyondan, stresten, iltihaptan veya genetik faktörlerden kaynaklı gerçekleşmiş olabilir. Böcek sokması tarzı bir olay gerçekleştiyse bu da göz kapağında şişme yapar. Alerjik bir reaksiyon veya böcek sokması gibi durumdan dolayı göz kapağı şişti ise ilaç tedavisiyle şişkinliği indirebiliriz. Eğer ilaç tedavisine yanıt vermez ve şişkinlik inmezse o zaman tedavi yöntemini değiştirir, gerekirse ameliyat yapabiliriz. Eğer lens kullanıyorsanız o da göz kapağında şişme yapmış olabilir. Lens kullanırken temizlik hayati bir önem taşımaktadır. Gerekli temizlikleri yapmamış olmak şişmeye sebep olur. Ayrıca arpacık adı verilen göz kapağında kırmızı yumrularda şişmeye neden olur. Göz kapağında böyle bir şişme gerçekleştiyse gözlerinizi ovuşturmaktan kaçınmalısınız. Bu var olan durumu daha da kötüleştirir. Evde soğuk kompres yapabilirsiniz. Soğuk demlenmiş çay poşetleri de iyi gelebilir. Eğer bunlara rağmen geçmiyorsa hekiminizle görüşmenizi tavsiye ederim. Hekiminizle beraber göz kapağı şişmesinin altında yatan neden bulunduktan sonra tedavi yöntemi seçilir. Tedavi yöntemi olarak ameliyat seçilirse bunun için korkmanızı gerektirecek bir durum olmayacaktır. Oldukça basit ve hızlı bir operasyonla estetik bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Bu tarz göz kapağı ameliyatları yaklaşık 1 saat sürmektedir. Göz kapağında açılan kesi, göz kapağının doğal çizgilerinden yapıldığı için herhangi bir estetik bozukluk ortaya çıkarmayacaktır. Fazla deri veya fazla yağ dokusu açılan kesiden alınır ve aynı şekilde kesi kapatılır. Operasyon bu şekilde oldukça basit ve hızlı gerçekleşmektedir.

blank

Merhaba hocam benim annemin gözünde şişlik var ve çok yorgun duruyor , endişeleniyorum bu hallerine hastaneye götürdüm ameliyat önerdiler,sizce yaptırmalıyım annem 60 yaşında bu durumda ne yapmalıyım ?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 30, 2020

Merhaba yaşımız ilerledikçe göz kapaklarımızdaki kaslar gevşer ve torbalar ve şişme ortaya çıkar. Bu durum yüzü yorgun ve yaşlı bir görüntü gösterir.Göz kapağı operasyonunda fazla deri alınarak dikiş atılır, 10 gün sonrasında dikişler alınır. Bu durumda ameliyat etmeniz en iyi sonuç olacaktır.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar