Burun Estetiği (Rinoplasti)

Kemik Eğriliği Estetiği (Deviasyon)

kemik eğriliği ameliyatı

kemik eğriliği ameliyatı Vücut sağlığını korumanın en önemli yolu sağlıklı bir solunum sisteminden geçer. Burun tıkanıklığı, verimli nefes alamamaya, koku duyusunun gelişmemesine yol açar. Rahat nefes alamayan kişinin spor hayatı, günlük hayatı etkilenerek hayat kalitesi düşer.

Burun tıkanıklığını deviasyon ameliyatı ile çözebilir, daha verimli nefes alabilirsiniz. Deviasyon, burun içinde ortadaki kıkırdak ve kemik duvarının eğikliğine verilen isimdir. Burnunda kemik eğriliği problemi yaşayan kişiler özellikle efor halinde burnundan yeterli miktarda nefes alamadığı için sabah kalktığında ağzının kuru olduğunu hisseder, paslı bir tat ağzına gelir.

Deviasyon aynı zamanda kişinin horlamasına yol açar, sürekli ağız solunumuna yönlendirir. Bu da kişinin farenjit olmasına neden olur, ileriki aşamalarda kişilerde sinüzit ve burun kanamaları da gerçekleşir. Burundaki deviasyon, kemik eğriliği estetiği ile düzeltilerek, tüm bu solunumsal sorunlar çözülebilir.

Burun eti nedir?

Konka, burnun her iki yan duvarında yer alan burun etine verilen isimdir. Burun eti, alt, orta ve üst olarak burunda üç çift bulunur. Burun döngüsü dahilinde alt burun etleri bir sağda bir de solda olmak üzere periyodik olarak kanla şişerek havayı nemlendirir, ısıtır ve filtre eder. Bu etlerde anormal bir büyüme olduğunda burun tıkanıklığı görülür.

Özellikle deviasyon olan kişilerde bir taraftaki burun eti daha çok havaya maruz kalır ve kalıcı olarak şişer. Bu da burnun tamamen tıkanmasına yol açar. Orta burun etleri de balon gibi havayla şişerek sinüslerin ağzını tıkar ve sinüzite yol açar. Orta burun etlerinin şişmesi burnun ortasındaki duvarı karşıya iterek deviasyona sebep olur.

Deviasyon ameliyatı nasıl yapılır?

Deviasyon ameliyatından önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımı kesilmeli, ameliyat sırasında kişinin solunum yollarından enfeksiyonunun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Deviasyon ameliyatı hastanın konforu için genel anestezi altında yapılır. Deviasyon operasyonun amacı burnun ön kısmındaki ve burun sırtındaki desteği koruyarak burun içerisindeki kıkırdak ve kemik eğriliğinin düzeltilmesidir.

Deviasyon ameliyatı kapalı teknik ile gerçekleşir. Burun içerisinden bir kesi yapılarak deviasyon işlemi gerçekleşir. Eğer hastanın eğriliği burun sırtındaysa burun ucunun altından bir kesi yapılarak açık teknik ile ameliyat tamamlanır. Eğer hastanın burun eti de nefes almasını zorlaştırıyorsa burun eti ameliyatıyla deviasyon ameliyatı birlikte yapılabilir.

Burun etinin küçültülmesi için birden fazla yöntem vardır. Radyofrekans, elektrokoterizasyon ve burun etinin cerrahi yöntemlerle kesilmesi bu yöntemler arasında sayılır. Günümüzde burun etinin küçültülmesi için en sık tercih edilen yöntem radyofrekans enerjisidir. Bu yöntemle burun eti kesilmeden büzüştürülerek minimal bir hale getirilir. Konka bülloza yani havalı orta burun eti ameliyatında genellikle kamera eşliğinde buruna girilerek balon şeklinde şişmiş olan burun etinin sinüslerin ağzına bakan yarısı kesilip çıkartılır.

Kemik eğriliği ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Deviasyon ameliyatı olan kişiler aynı gün içinde taburcu edilebilir. Ameliyat sonrasında burnun içinde silikon splintlerdeki hava kanalları özel serumlarla yıkanarak açık tutulur. Bu silikonlar burunda iki gün kalır, ikinci günün sonunda çekilir. Çekilme işleminden sonra burun yıkanmaya devam edilir. Burunda oluşabilecek kabuklanmaları azaltmak için nemlendirici damlalar kullanılmalıdır. Hasta ameliyat sonrasında bir ay boyunca haftada bir gün kontrole gelerek burun temizliği yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir