Meme protezleri kanser yapar mı?

blank
1 Cevap

Hocam merhabalar ben 35 yaşında iki çocuk annesiyle emzirme ve doğumla birlikte göğüslerimde sarkma oldu. O yüzden hem dikleştirmek hem de daha güzel ve dolgun görünmesi için silikon protez taktırmak istiyorum. Hocam bununla ilgili kansere sebep olur gibi yazılar gördüm. Bu konuyu merak ediyorum silikonun böyle bir etkisi olur mu? Cevaplarsınız umarım. Teşekkürler hocam.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba , geçmişte ABD’de bu tip kuşkular yer almıştır. Bu nedenle bir dönem sadece kanser hastalığı sonrasında protezler meme şekillendirmede kullanılmıştır. Fakat son yıllarda yapılan klinik araştırmaları sonucunda bu endişelerin yersiz olduğu ortaya çıkmıştır. Meme protezlerinin başka bir hastalığa yada kanser hastalığına neden olması günümüzde ki bilimsel bilgiler ışığında olası değildir. Sağlıklı günler dilerim.

blank

Merhaba Leyla Hanım, memelerim genç kızlığımdaki gibi diri ve dolgun değil. Emzirmeden sonra iyice sarktı. Meme protezi yaptırmak istiyordum ama bir arkadaşım bana meme protezlerinin kanser yaptığını uzun uzun anlattı. Kafam iyice karıştı, bana yardım edin lütfen, meme protezleri kanser yapar mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Kasım 2, 2020

Merhaba, memelerde protez olarak kullanılan silikon jeller FDA onaylıdır. FDA yani U.S. Food and Drug Administration – Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, tıp alanında kullanılan tüm malzemelerin, ilaçların, medikal ürünlerin, kozmetikte kullanılan ilaçların ve radyasyon yayan tıbbi cihazların denetlemesini yapan, dünya çapında kabul gören üst düzey denetim merciidir. Kullanılan bir ürünün FDA onaylı olması demek insan sağlığını tehlikeye atacak herhangi bir zararlı madde bulunmaması anlamına gelir. Estetik cerrahide ya da tıp alanında kullanılan bir ürünün FDA onayı alabilmesi için ortalama olarak 5 yıllık sonuçlarının takip edilmesi ve izlenmesi gerekir. Meme protezlerinin kansere yol açtığı aslı olmayan bir söylentiden ibarettir. Meme protezleri kanser ya da herhangi bir hastalığa sebep olmaz. FDA insan sağlığını koruyacak yüksek kalitedeki medikal cihazların ve ürünlerin yapılması için en kapsamlı bilimsel araştırmaları yapan köklü bir birimdir. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilen silikon implantlar sağlığa zararlı değildir. Sağlıklı ve mutlu günlere.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar