Meme protezleri kanser yapar mı?

899 görüntülenmeMeme Estetiği
0
1 Yorum

Hocam merhabalar ben 35 yaşında iki çocuk annesiyle emzirme ve doğumla birlikte göğüslerimde sarkma oldu. O yüzden hem dikleştirmek hem de daha güzel ve dolgun görünmesi için silikon protez taktırmak istiyorum. Hocam bununla ilgili kansere sebep olur gibi yazılar gördüm. Bu konuyu merak ediyorum silikonun böyle bir etkisi olur mu? Cevaplarsınız umarım. Teşekkürler hocam.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba , geçmişte ABD’de bu tip kuşkular yer almıştır. Bu nedenle bir dönem sadece kanser hastalığı sonrasında protezler meme şekillendirmede kullanılmıştır. Fakat son yıllarda yapılan klinik araştırmaları sonucunda bu endişelerin yersiz olduğu ortaya çıkmıştır. Meme protezlerinin başka bir hastalığa yada kanser hastalığına neden olması günümüzde ki bilimsel bilgiler ışığında olası değildir. Sağlıklı günler dilerim.

0

Doktor Hanım merhaba, kızım meme büyütme ameliyatı yaptırmak istiyor. 22 yaşında. Ben bu konuda biraz endişeliyim açıkçası. Meme protezleri kanser yapar mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki meme protezleri ile ilgili olarak böyle bir endişeye kapılmanıza hiç gerek yok. Ne yazık ki bazı kaynaklar bu konuyla ilgili yanlış bilgilerin toplum içerisinde yayılmasına neden oluyor. Bizim burada bakmamız gereken tıbbi kaynaklar, yapılan araştırmalar ne diyor? Ve bu açıdan baktığımızda da net bir şekilde görebiliyoruz ki memede kullanılan silikon protezlerin kanser ya da farklı bir hastalığa neden olduğu görülmüyor. Tabii şu noktada tıbbi yatkınlıkları ve genetiği de değerlendirmek lazım. Uygun bir vaktinizde kızınızla birlikte kliniğimizi ziyaret ederseniz bir muayene ve birkaç analiz yapalım. Biraz da detaylıca konuşuruz. Nasıl bir plan oluşturacağımıza daha sağlıklı bir şekilde karar veririz diye düşünüyorum. Sevgiler…

0

Doktor hanım selamlar, yakın zamanda meme büyütme ameliyatı yaptırmak istiyorum ancak ameliyatta kullanılan silikon protezlerin kansere yol açtığına dair birtakım bilgiler okudum. Bu bilgi doğru mu? Meme protezleri kanser yapar mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, halk arasında ne yazık ki meme protezlerinin kansere neden olduğuna dair yaygın bir bilgi kirliliği oluştu. Ancak meme büyütme ameliyatı sırasında kullanılan silikon protezlerin kansere neden olduğuna veya sağlık için olumsuz bir duruma yol açtığına dair herhangi bir bilimsel kanıt ve tıbbi dayanak yoktur. Bu sebeple içiniz rahat olabilir. Fakat size tavsiyem, meme büyütme ameliyatı yaptıracağınız kliniğin mutlaka FDA onaylı ürünler kullandığından emin olmalısınız. FDA onaylı ürün kullanmayan hiçbir yerde bu ameliyatı yaptırmamalısınız.

0

Hocam iyi günler, meme büyütme estetiği ameliyatı yaptırmak istiyorum. Senelerdir erteliyorum ancak artık cesaretimi topladım. Fakat duyumlarıma göre ameliyat sırasında kullanılan silikon protezlerin insan sağlığına ciddi bir zararı bulunuyormuş. Kansere bile yol açıyormuş gibi söylemler duydum ancak emin olmak için size danışmak istedim. Rica etsem bilgi verebilir misiniz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme ameliyatında kullanılan silikon protezlerin insan sağlığına zarar verdiği ve kansere neden olduğu konusunda hiçbir kanıt, bilimsel araştırma ve görüş bulunmamaktadır. İnternette yazan yanlış bilgilere veya her duyduğunuz yoruma inanmamalısınız. Eğer bu operasyonu yaptırmak için genel sağlık durumunuz uygun ise ve yaşınız tutuyorsa, uzman bir cerrah ve hijyenik bir klinik bularak gönül rahatlığı ile meme estetiği ameliyatınızı olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise ameliyatta kullanılan malzemelerin FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmış malzemeler olmasıdır. Tüm bunlar dikkate alındığı sürece başarılı ve risksiz bir operasyon geçirirsiniz. Sağlıkla kalın.

0

Leyla Hanım merhaba, ben meme büyütme ameliyatı olmak istiyorum. 30 yaşındayım. Annem ve teyzemde kanser var. Meme protezleri kanser yapar mı diye endişe duyuyorum. Bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme protezlerinin kansere neden olabileceği bir ara özellikle çok gündemdeydi, farklı bilgiler, görüşler kamuoyu ile paylaşıldı. Ancak son kararı her zaman bilimsel araştırma sonuçları verir. Yapılan araştırmalardan da açıkça görüyoruz ki bu ameliyatlarda kullandığımız silikon protezler ne kansere ne de farklı bir hastalığa neden olmuyor. Söylenen olumsuz görüşler sadece bir söylentiden ibaret. Ailenizde kanser hastalarının olmuş olması olacağınız ameliyatın sonuçları ile ilgili değil. Aksine eğer genetik yatkınlıklar varsa bazen meme dokusunu komple alarak sadece silikon protez yerleştirdiğimiz hastalar da oluyor kanserin önüne geçmek amacıyla. Eğer muayene için gelirseniz gerek tıbbi geçmişinizi gerekse genetik yatkınlıkları daha detaylı görüşelim. Birkaç tahlil ve analiz yaptıralım. Bu şekilde en doğru karar verilebilir diye düşünüyorum. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hocam merhaba, ben meme protezi ameliyatı ile göğüslerimi büyütmek istiyorum. Ancak birkaç yerde bu ameliyatın ileriki risklerini duydum. Meme protezleri kanser yapar mı? Bu bilgiler doğru mu?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, uzun süre meme protezlerinin kansere yol açabileceği söylentisi konuşuldu. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikonlar kansere ya da farklı bir hastalığa yol açmıyor. Bunun aksini kanıtlayabilecek hiçbir bilimsel veri mevcut değil. Meme protezlerinin kansere yol açtığı bilgisi sadece boş bir söylentiden ibaret. Gönül rahatlığıyla operasyonu olabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar