Blog
Sırttaki Sivilce Lekeleri

Sırttaki Sivilce Lekeleri Sırttaki sivilce lekeleri nasıl geçer, sırtta çıkan sivilcelerin nedenleri nelerdir detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz. Sırt bölgesinde sivilce oluşması ergenlik dönemi ile birlikte çoğu kişide görülebilen bir cilt problemidir.

Cildin yapısı, çevresel faktörler, bazı hastalıkların belirtisi gibi nedenlerden dolayı olarak ortaya çıkabilmektedir. Eğer sırt bölgesinde çok yoğun ve iltihaplı sivilceler var ise mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir. Çünkü bu gibi durumların altında karaciğer rahatsızlıkları gibi ciddi riskler yatabilmektedir. Sırtta sivilce çıkması genellikle kaşıntılı durumlara da neden olabilmektedir.

Sırtımızı kaşıyıp sivilceler ile oynadığımızda lekeler oluşur. Lekeler çoğu durumda kalıcı olabilmektedir. Bu nedenle sırtta yer alan sivilce veya alerjik durumlara müdahale etmemenizi ve doktor muayenesi sonrası ilaç kullanmanızı öneririz. Sırtta yer alan sivilce lekeleri nasıl geçer konusuna geçmeden önce sırt bölgesinde yer alan sivilcelerin nedenlerini açıklayacağız.

Uygulamanın nasıl yapıldığını öğrenmek ve ayrıntılı bilgi için Leke Tedavisi sayfamızı ziyaret ediniz.

Sırtta Sivilceler Neden Oluşur?

Sırt bölgesinde oluşan sivilcelerin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler;

 • Lazer epilasyon uygulaması,
 • Naylon kıyafetler giymek,
 • Çok fazla terlemek,
 • Cilt yapısı (Genetik faktörler),
 • Sırt bölgesini temizlememek (Gözeneklerin tıkanmasına neden olur buda sivilce oluşumunu destekler),
 • Karaciğer yağlanmaları,
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri,
 • Çok fazla baharatlı ve yağlı beslenmek,
 • Stres, depresyon ve üzüntü halleri,
 • Hormon değişimleri,
 • Dar kıyafetler giyinmek,
 • Düzensiz ve sağlıksız beslenmektir.

Yukarıda yer alan durumlardan dolayı sırt bölgesinde sivilce oluşumu hem erkek hem de kadınlarda görülebilmektedir. Sivilce tedavisinde en önemli kriter hangi nedenden dolayı ortaya çıktığını teşhis etmektedir. Sivilce oluşumuna neden olan durumlar ortadan kaldırıldığında, hem sivilcelerin hem de sivilce lekelerinin önüne geçmek daha kolay olacaktır.

Sırttaki Sivilce Lekelerini Azaltmak İçin Öneriler

Sırtta yer alan sivilce lekelerini azaltmak için hayatınızda bazı değişiklikler yapıp rutin bakımlar uygulamanız gerekmektedir. Sırtta yer alan sivilce lekelerini azaltmak için önerilerimiz;

 • Bir kap içerisinde karbonat, deniz tuzu ve suyu ekleyip iyice eriyene kadar karıştırın. Sonrasında bu karışımı duş almadan yarım saat önce lekelerin olduğu bölgeye sıkın. Yarım saat sonra durulayabilirsiniz. Haftada 2-3 kez bu uygulamayı düzenli olarak yapabilirsiniz. Hassas bir cildiniz var ise haftada bir kez yapmanızı öneririz.
 • Elma sirkesi temizleyici özelliği ile bilinmektedir. Bir pamuk yardımı ile elma sirkesini seyreltip lekeleri alanlara sürebilirsiniz.
 • Bal cilt bakımında sıkça kullanılmaktadır. Özellikle leke iyileştirici özelliği nedeniyle cilt lekelerini azaltmak için siz de kullanabilirsiniz. Sırtınızda yer alan lekeli alanlara duştan yarım saat önce sürüp sonrasında durulayabilirsiniz.
 • Patatesi rendeleyin. Sonrasında rendelediğiniz patatesi suyu ile birlikte alıp sırtınızda yer alan lekelerin üzerine bırakın. En az yarım saat bekletin. Bu uygulamayı haftada 2 kere yapabilirsiniz.
 • Bunların haricinde duş alırken içerisinde çok fazla kimyasal içerik yer alan duş jelleri gibi temizleyici ürünleri kullanmamaya özen gösterin. Hassas bir cildiniz var ise bebek şampuanlarını temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

Sırttaki Sivilce Lekeleri Tedavisi

Sırttaki sivilce lekelerinin tedavisi için en etkili yöntem en yeni teknoloji olan thulium lazer sistemidir. Thulium Lazer cihazı ile yapılan tedavide sorunlu bölgeye Retinol, C vitamini, Tranexamic acid ve kök hücre partiküllü Lasemd ampulleri cilt altına yollanmaktadır. Böylelikle sorunlu alanda yer alan lekelerin rengi açılmakta ve yeni renk hücre oluşumu desteklenmektedir. Zamanla cilt kendini yenilemeye devam edecek böylelikle lekeler gittikçe kaybolacaktır.

Bu tedavi sonrasında yeni oluşacak cilt lekeleri de engellenmektedir. Kadınlar özellikle yaz aylarında vücutlarında leke olmasını istemez. Eğer sırtınızda sivilce lekeleriniz var ise yaz gelmeden önce leke tedavisine başlayabilirsiniz. Lazer ile leke açma tedavisinde kaç seans uygulanacağı lekelerinizin durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. En doğru bilgiyi doktorunuz sizi muayene ettikten sonra alabilirsiniz.

Sırttaki Sivilce Lekeleri Tedavi Fiyatları

Leke tedavisinde hangi yöntem uygulanacağı, doktor tecrübesi gibi kriterler fiyatı etkileyebilmektedir. Sağlık Bakanlığının kuralları gereği internet sayfalarında sağlık işlemleri ile ilgili fiyat vermek doğru değildir.

Sırttaki sivilce lekeleri tedavi fiyatları ve dermatolog muayene ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve doktorlar Sırttaki sivilce lekeleri tedavi fiyatları hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır.

Daha sağlıklı olmanız ve kendinizi daha mutlu hissetmeniz için birçok hastalığın tedavisinde alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Sırttaki sivilce lekeleri tedavi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

author-avatar

Op. Dr. Leyla Arvas

Estetik Cerrahi uzmanı Op.Dr Leyla Arvas, Vücut ve Yüz Estetiği, Liposuction, Meme Estetiği, Karın Germe, Yağ enjeksiyonu, Saç ekimi konularında uzmanlaşmış kadın estetik cerrahıdır.

Sırttaki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?” İçin 6 Soru Soruldu

 1. Murat dedi ki:

  Merhaba doktor hanım, size Antalya-Kaştan yazıyorum. Benim problemim sırtımdaki ve omuzlarımdaki sivilce lekeleri. Son 10 yıldır burada yaşıyorum. Taşındığımdan itibaren dikkatimi çeken birşey oldu. Daha önceden sırtımda hiçbir iz yokken şimdilerde sivilce lekeleri gibi kahverengi lekeler oluşmaya başladı. Sırttaki sivilce lekeleri nasıl geçer hocam, bir tedavisi var mı?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, cildimize rengini veren melanin hücrelerinin güneş nedeniyle fazlalaşıp siyah ya da koyu kahverengi lekeler oluşturmasına melazma denilmektedir. Oluşma bölgeleri yüzde alın yanaklar ve çene, vücut bölgesinde ise boyun, kol, omuz ve sırt bölgesidir. Çoğunlukla yoğun sıcakların yaşandığı Akdeniz bölgesinde yaşayan kişilerde görülen bu izler sadece güneşten değil aynı zamanda genetik faktörler ya da çevresel dış faktörlerden dolayı da oluşabilmektedir. Kış aylarında azalma görülebilen bu lekelenmeler, yaz aylarının gelmesiyle her yıl artmakta ve büyüyebilmektedir. Sırt bölgesinde koyulaşan ve artma eğilimi gösteren bu lekelenmenin tedavisinde Thulium Lazer Baby Face tedavisini uygulamaktayım. Uygulama yapılacak bölgeye içinde Retinol, C vitamini, Tranexamic acid ve kök hücre partiküllü Lasemd ampulleri lazer ışınıyla oluşturulan minik kanallardan cilt altına verilmektedir. Anti aging ve antioksidan etkisinden faydalandığım bu tedavi uzun süre cildi yenileme özelliğine sahip olmanın yanı sıra cilt lekelenmelerini de önleyici etkisi bulunmaktadır. Kliniğimde yapacağım muayene sonrasında seans sayınızı ve seans aralıklarınızı belirlemekteyim.

 2. Kemal dedi ki:

  İyi günler Hocam, sırt bölgemde çok fazla lekelenme var. Bu lekelerin sivilceli bir sırt yapımdan kaynaklandığını düşünüyorum. Bilmiyorum belki de yanılıyorumdur. 35 yaşındayım ve Alaçatıda sörf öğretmenliği yapıyorum. Sırtımdaki bu sivilce lekesi gibi lekelenmelerin benim açıkcası yakışıklılığımı bozduğunu düşünüyorum. Sırttaki sivilce lekeleri nasıl geçer, beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   İyi günler, sırt bölgesindeki melazmatik lekelenmeler güneş ışığına direk maruz kalma sonrasında ortaya çıkan dermatolojik bir problemdir. Akdeniz kuşağında yaşayan hastalarımın ortak problemi olan bu lekelenmeler sivilceli bir sırt yapısından ziyade güneş ışınlarının dik konumda olduğu zamanlarda direk güneş ışığına maruz kalınması, solaryum gibi cilt bronzlaştırma uygulamalarının sık alınmasından dolayı görülmektedir. Bu lekelenmeler her yıl daha da koyulaşmakta ve cilt üzerinde bulunduğu alanı günbegün artırma eğilimine sahip olmaktadır. Thulium Lazer Baby Face işleminde melanositler hedef alınmakta ve lekelenmelerin etkisi azaltılmaktadır. Uygulanan tedavi FDA onaylı olup cilt yenileme, cilt gençleştirme ve anti aging etkisine sahiptir. Thulium Lazer ile cilt üzerinde açılan mikro kanallardan kişinin ihtiyacına göre belirlediğim kök hücre nano partiküllü Lasemd, Retinol, Tranexamic, C vitamini, Resveratrol ampullerinden bir ya da birkaçını uygulamaktayım. Uyguladığım bu bileşenler aynı zamanda anti aging, cilt yenileme ve hücre yapılandırmasını sağlamaktadır. Uygulanan tedavi sonrasında lekelenmelerde gözle görülür oranda bir azalma yaşanmaktadır. Kişinin cildini korumaması ve lekelenmelerin yer etmesi sebebiyle yeniden oluşabilmektedir. Ancak bu oluşum uygulama öncesine nazaran daha küçük boyutta olmaktadır. Kliniğimde lekelenmelerin boyutuna ve sıklığına bakarak size özel tedavi seansları oluşturabilmekteyim.

 3. Ahmet dedi ki:

  Hocam merabalar, sırttaki sivilce lekeleri nasıl geçer? Ben 33 yaşındayım denizcilikle uğraştığım için sırtım fazla güneşle haşırneşir olduğumdan dolayı sırtımdaki sivilceler hep leke bıraktı. Birsürü krem kullansamda fayda görmedim. Ne yapılabilir?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, ciltteki melazma sorununun tedavisi için en yeni teknoloji thulium lazer sistemidir. Ülkemizde özellikle Güney kıyısında Akdeniz kuşağında yaşayan hastalarımda sıklıkla gözlemlediğim leke problemlerinin çoğu güneş kaynaklıdır. Melazmatik lekeler sadece güneşten değil her türlü fiziksel travmadan, ani hava değişiminden de etkilenen cilt travmaları daha fazla iz bırakıyor. Gitgide siyahlaşan lekeler kışın ten renginin açılması ile açılır ama her yıl lekelenme artan oranlarda koyulaşmaya ve yayılmaya devam edebilir. Sırtta koyulaşan kelebek kanadına dönüşme eğiliminde olan lekelere genellikle Thulium lazer Baby Face işlemi uyguluyoruz. Thulium Lazer melanositleri hedef aldığı için etkisi uzun sürebilir. Ama bu kendinizi güneşten korumanız gerektiği gerçeğini değiştirmez. Tecrübelerim doğrultusunda gözlemlediğim hastalarımın lekeleri geri dönse bile tedavi edilmeden önceki oranın çok altında olur. Bu nedenle yeni leke oluşumu için de ciddi bir koruyucu oluyor. Kaç seans işleme ihtiyaç duyduğunuzu görmek için muayene etmem gerekir. Thulium lazer teknolojisi ile çalışan FDA onaylı Baby Face Beauty cihazımın sistemi; Lazer ışınları ile deride kanallar açılmakta ve hastamın cildinin ihtiyacına göre belirlediğim C vitamini, Retinol, Tranexamic acid, Resveratrol, Kök hücre içeren nano partiküllü Lasemd ampullerinden biri veya birkaçı cilde yedirilir. Bu sayede lazerin etkisinden faydalanırken aynı zamanda ürünlerin antioksidan; antiaging ve aydınlatıcı etkisinden faydalanmış oluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir