Ekilen Sakal Dökülür Mü?

337 görüntülenmeSakal Bıyık Ekimi
0

Selamlar doktor hanım, kolay gelsin. Ben sakal ekimi yaptıracağım ancak bazı akranlarım sakal ekimi sonrası ekilen sakalların döküldüğünü söyledi. Ne düzeyde bir dökülmeden söz ediyoruz? Bu doğru mu yoksa değil mi? Beni biraz endişelendirdi. Şimdiden teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, sakal ekimi uygulamasından sonraki 2 hafta içinde aniden meydana gelen bir şok dökülme yaşanır. Bu şok dökülme olağan bir durum olduğundan endişe etmenize gerek yoktur. Sakal ekimi uygulaması sonrası her hasta bu dönemden geçmektedir. Dökülen sakalların yerine sağlıklı sakal köklerinin çıkması için şok dökülmenin yaşanması gerekir. Geçici bir süreç olan şok dökülme sonrasında sağlıklı sakal kökleriniz oluşmaya başlayacaktır. Bu süre elbette her hastamda farklılık gösterse de ortalam bir süre vermek gerekirse 4 ila 8 ay arasında bir sürede sakallar tekrar çıkar.

4 Cevap

0

Selamlar hocam, saç ekimi yaptıran arkadaşlarım var. Saçlar ekildikten sonra dökülme yaşanıyor. Ben de sakal ektirmek istiyorum. Aynı şekilde dökülme sakalda da olur mu? Ekilen sakal dökülür mü? Bu süre ne kadar sürer? İyi günler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, sakal ekimi saç ekimi işlemiyle aynı şekilde yapılmaktadır. FUE tekniği dediğimiz bu uygulama ile ense bölgesinden alınan sağlıklı kökler sakal alanındaki seyrek noktalara aktarılır. Bu transfer işlemi her saç kökü için tek tek yapılır. Kişiye lokal anestezi uygulandığı için işlem sırasında acı ya da ağrı hissedilmez. Ekilen sakallar 2 hafta içerisinde şok dökülme dediğimiz kayba uğrar. Tüm ekilen sakalların dökülmesi olağan ve olması gereken bir durumdur. Dökülen sakalların yerlerine 4 ile 8 ay içerisinde sağlıklı ve kalıcı sakallar çıkar. Burada en zahmetli kısım her kişide değişen 4 ile 8 ay arasındaki bekleme sürecidir. Bu sürecin sonunda sağlıklı ve istediğiniz sakal yapısına kavuşabilirsiniz.

0

Merhabalar Doktor Hanım, gür sakallara ve hayalini kurduğum tarza kavuşmak için sakal ekimi yaptırmayı planlıyordum; ancak bir yakınım bu ekim işlemini yaptırdıktan sonra ekilen sakalların bir kısmında dökülme yaşadığını belirtti. İşlem sonrası böyle bir durum söz konusu oluyor mu? Ekilen sakal dökülür mü? Çok teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, sakal ekim işleminden sonraki 2 hafta içerisinde, tıpkı saç ekim işleminde olduğu gibi, şok dökülme olarak adlandırdığımız bir olay meydana gelir ve bu dönemde dökülen sakalların yerine çok daha sağlıklı sakallar çıkmaktadır. Bu durum hemen hemen her hastada yaşanmakta olup, bu işlemin normal süreçlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Yani korkulacak veya yan etki olarak görülecek bir durum değildir. Şok dökülme sürecinin ne kadar süreceği ise hastadan hastaya göre değişmekle beraber işlemin ardından ortalama 4-8 ay kadar bir süre geçmesiyle beraber kalıcı ve sağlıklı sakallar tamamen çıkmış olur. Sevgiler.

0

Leyla Hocam merhaba, ben sakal ekimi yaptırmaya karar vermiştim ancak kafamı karıştıran bir durum oldu. Çok yakın bir arkadaşım kısa süre önce sakal ekimi yaptırdı ancak sakallarında dökülme oldu. Bu da beni oldukça endişelendirdi. Ekilen sakal dökülür mü? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, bu durumun sizde kafa karışıklığı yaratması son derece normal. Ancak sakal ekimi operasyonundan sonra sakalların dökülmesi oldukça normal. Bu durumun iyileşme sürecinin bir parçası olduğunu özellikle belirtmek isterim. Bu noktada bilmelisiniz ki önemli olan kılların değil kıl köklerinin sağlıklı olması ve operasyonu gerçekleştirirken de bizim asıl işimiz sağlıklı kıl köklerini elde etmek. Sakalda dökülme süresi ve sıklığı kişiden kişiye farklılık gösterebilir ancak ortalama 4 ay geçtikten sonra yeni kıllar çıkmaya başlayacaktır ve asıl sağlıklı kıl kökleri bunlardır. Sakal ve bıyık ekiminden sonra net ve gözle görülür sağlıklı sonuçların gözlemlenmesi 1 yıl sonra gerçekleşir. Dolayısıyla endişe duymayın. Tek önerim, operasyon olmak için mutlaka alanında uzman ve tecrübeli bir hekimi, güvenilir ve hijyenik bir kliniği tercih edin. Sağlıklı günler dilerim.

0

Hocam merhaba, son yıllarda sakal bölgemde ciddi bir seyrekleşme oluşmaya başladı. Ve bu durum beni giderek rahatsız etmeye başladı. Sakal ektirme işlemini bir süredir araştırıyorum ancak şu konuda net bir bilgi bulamadım. Ekilen sakal dökülür mü? Yani yaptırdıktan sonra aynı hisleri ve evreyi yaşamak istemem. Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, sakal ekimi işlemi öncesi ve sonrasıyla başlı başına bir süreçtir. Evet, bu süreçte bazı dökülmelerle karşılaşacaksınız ancak bu sandığınız kadar kötü bir durum değil! Çünkü olası dökülmeler iyileşme sürecinizin bir parçasından ibarettir. Ekim sonrasında ilk iki hafta boyunca dökülme olması normal bir durumdur. Hatta ikinci haftada şok dökülme adını verdiğimiz süreç yaşanabiliyor. Ancak bu, dediğim gibi sakal bıyık ekiminde iyileşme sürecinin bir parçası. 4 ila 8 ay arasındaki süreçte dökülen bölgelerde sakal yani kıl kökleri yeniden çıkmaya başlar. Kısacası sakal ekiminde tam ve sağlıklı sonucu almanız, görmeniz bir yıla yakın bir süreç gerektirmektedir. Ekilen sakalın ilerleyen dönemde dökülüp dökülmeyeceği durumu ise kıl kökünün alındığı bölgedeki saç köklerinin gücüyle paraleldir.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    Start typing to see posts you are looking for.