Göz kapağı ameliyatından önce nelere dikkat etmek gerekir?

blank
1 Cevap

Leyla hanım iyi günler ben 42 yaşındayım göz kapaklarımda sarkıklık çok fazla ameliyat olucam ama göz kapağı ameliyatından önce nelere dikkat etmem gerekiyor. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba, göz kapağı ameliyatından önce hastalarımızdan yaklaşık on gün öncesinden kan sulandıracak aspirin yada benzeri ilaçları kullanmamaları istenir. Yine aynı şekilde kan sulandırıcı etkisi olan yeşilçay, E vitamini gibi şeyleri de bir hafta öncesinde kullanmayı bırakmak gerekir. Göz kapağı ameliyatında riski arttıran durumlar vardır. Bunlar, göz tansiyonunun yüksek olması, hipertansiyon, tiroit hastalıkları, göz kuruluğu gibi rahatsızlıklardır. Eğer bu tip kronik hastalıklara sahip iseniz mutlaka hekiminize bilgi vermeniz gerekecektir. Sevgiler.

blank

Merhaba hocam, ben de göz kapağı düşüklüğü var. Sanırım genetik bir durumdan kaynaklanıyor. Göz kapağı ameliyatını araştırdım ancak biraz korku yaşıyorum. Göz kapağı ameliyatı olmadan önce nelere dikkat etmeliyim ve neler yapmalıyım ?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 15, 2021

Öncelikle merhaba, göz kapağı ameliyatında korkmanızı gerektirecek hiçbir durum yoktur. Oldukça basit ve ağrısız bir operasyon olduğunu belirtmeliyim. Günümüzde göz kapağı düşüklüğü yaşayan, göz çevresindeki kırışıklıklardan şikayetçi olan kişiler bu ameliyata başvurmaktadır. Göz kapağı ameliyatı olan kişiler daha canlı ve sağlıklı bir göz çevresine sahip olurlar. Dış faktörlerden kaynaklı göz çevresi sarkması yaşayan hastalarımın yanı sıra çoğu hastam da sizin gibi genetik faktörlerden dolayı yaşadığı sarkmalardan şikayetçidir. Göz kapağı ameliyatından en az 1-2 hafta öncesinden ağrı kesicileri, aspirin gibi ilaçları kullanmayı bırakmanız gerekir çünkü bu ilaçların kan sulandırıcı özelliği vardır ve ameliyat sırasında bu durum risk yaratır. Yine kan sulandırıcı etkisinin olabileceği düşünülen yeşil çay gibi bitki çaylarını içmemenizi tavsiye ederim. Sigara kullanıyorsanız eğer 2 hafta öncesinden bırakmanız veya azaltmanız gerekmektedir çünkü sigaranın yara iyileşmesini bozması gibi bir özelliği vardır. Her operasyon öncesinde bu durum tavsiye edilir. Geri dönüş yapan hastalarımızın bu konuda dikkatli olması gerekir. Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa hekiminizle bu durumu konuşmalısınız, ona göre bir tedavi yöntemi seçilir. Genel hatlarıyla bunlara uyulduğu takdirde ameliyat esnasında herhangi bir pürüz çıkmamaktadır. Göz kapağı ameliyatının iyileşme süresi oldukça kısa bir ameliyat olmakla beraber anlattığımız detaylara uyulması durumunda başarılı bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Kişi, uzun vadede istediği sağlıklı ve canlı göz çevresine sahip olarak yaşamını devam ettirir.

blank

Hocam merhaba, üst göz kapağı ameliyatı olmaya karar verdim bu yıl görüş açımı daha fazla etkilemesini beni yorgun ve yaşlı göstermesini istemiyorum bilmem gereken şeyleri merak ediyorum özellikle göz kapağı ameliyatından önce nelere dikkat etmek gerekir?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2021

İleriye dönük plan yapmak her zaman önemlidir. Dinlenmek ve iyileşmek için bolca zamana ihtiyacınız olacak, bu nedenle ihtiyacınız olan her şeyin elinizin altında olduğundan emin olun. Prosedürünüzden sonra bir arkadaşınızın veya ailenizden birinin sizi eve bırakmasını ve ilk gece sizinle kalmasını sağlayabilirsiniz dilerseniz. Yatağınızın yakınında bol miktarda içecek aldığınızdan ve sağlıklı yemekler hazırladığınızdan emin olun – birkaç gün yemek pişirmeyecek veya temizlik yapmayacaksınız, bu nedenle ameliyat randevunuzdan önce olan işlerinizi doğru planlayın. Alkol ve sigara her cerrahi öncesi ve sonrası en büyük düşmanımızdır ne kadar uzak durulursa o derece sağlıklı sonuç alınır. Kan sulandırıcı vitamin ve ilaçları ameliyattan bir süre önce bırakmakta fayda vardır. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar