Genital Estetik

Vajina Daraltma Ameliyatı

vajinoplasti

Vajinoplasti Normal doğum yapmış kadınlarda ya da yaş faktörü ile beraber vajinal kaslar genişlemeye bağlı olarak gevşer ve güçsüzleşir. Bu da cinsel ilişkide problemlere, rahatsızlık ve memnuniyetsizliğe neden olmaktadır. Hatta idrar kaçırma gibi fonksiyonel rahatsızlık da yaratabilir.

Vajina daraltma ameliyatı ya da Vajinoplasti ameliyatının amacı, vajinal kasların ve destek dokuların sıkılığının arttırılması ve fazla dokunun çıkarılmasıdır. Böylece bu fonksiyonel ve psikolojik problem ortadan kaldırılabilir. Kişinin kendine olan güveni artar ve cinsel ilişkide partneri ile daha uyumlu bir hale gelir.

Vajinoplasti Nasıl Uygulanır?

Vajina daraltma sayesinde vajinal kasların gerginliği artırılır. Vajinanın daha güçlü kasılması ve kontrol kazanması ile sonuç sağlanır. Vajinoplasti, günümüzde doğum sonrası standart bir uygulama olarak yapılabilmektedir. Bu ameliyatın amacı, genişlemiş olan kas ve vajinal kanal yapısını daraltmaktadır.

Vajende deforme olan gevşeyen doku çıkartılarak, çevre kasların sıkılaştırılarak normal hale getirilmesi sağlanır. Gevşemiş kas dokuları alındıktan sonra dikilerek gergin ve sıkı bir hale getirilir. Bu daraltma penisin cinsel ilişki sırasında vajina içine girmesine müsaade edecek uygunlukta yapılır.

Vajinoplasti epidural anestezi veya genel anestezi altında yaklaşık bir saat sürmektedir. Vajinoplastide kişinin vajinasında ortalama 3-4 cm. daraltma yapılabilir. Operasyonda vajinanın arka duvarındaki kaslar gerginleştirip, uçları bir araya getirilerek emilebilir dikişlerle dikilir. Bu sayede dikiş alınmasına gerek yoktur.

İstenmeyen ve fazlalık yaratan doku ve kanal cildi çıkartılır. Bu işlem vajinal kasları ve etrafındaki yumuşak dokuyu sıkılaştırır. İşlem günü hastanede yatmayı gerektirmez, hasta aynı gün içinde evine dönebilir. Vajinada gözle görülür bir iz kalmamaktadır. Estetik olarak daha verimli olması bakımından perinoplasti ameliyatı ile birleştirilebilir.

Perine anüs ile vajina arasındaki bölgedir ve genellikle normal doğumda doktor müdahalesi ile kontrollü olarak veya bebek başı vajinadan çıkarken yırtılması ile zedelenir. Normal doğum sırasında bebeğin rahat çıkması için vajen girişi ile anüs arasından yapılan kesi perinoplasti operasyonu ile estetik olarak düzgünleştirilebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Vajinoplasti sonrası ağrı ve ödem olur. Ağrıyı fazla hisseden kişiler, genel olarak vajinoplasti operasyonunda da ağrıyı normalden biraz daha fazla oranda hissedebilirler. Hasta 1-2 gün sonra normal hayatına dönebilir. Vajina daraltma Operasyonundan sonra şişlik ve ödem oluşabilir, hafif çamaşır lekelenmesi şeklinde kanama sızıntı olarak görülebilir.

Operasyondan bir gün sonra banyo yapılabilir. Vajinanın iyileşmesi 2-3 haftayı bulur, bu süreç içerisinde enfeksiyon kapmaması için hijyene özen gösterilmelidir. Yapılan operasyona göre cinsel perhiz uygulanması gerekebilir. Yaklaşık bir buçuk ay sonra havuza girilebilir, normal cinsel hayatına geri dönebilir.

Vajinoplasti İçin Uygun Bir Aday Mısınız?

Öncelikle sağlıklı olmanız önemlidir. Herhangi bir ilaç alıyorsanız ya da diyabet (Şeker Hastalığı), Hipertansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Vajinoplastinin amacı vajinanın sıkılaştırılması ve vajinal kasların gerginliğinin artırılmasıdır.

Yaşın ilerlemesi ve yapılan doğumlarla beraber vajina kasları gevşeyebilir, cinsel ilişki sırasında vajinaya hava kaçma ya da hava çıkarma gibi ilişkinin ahengini bozacak durumlar yaşanabilir. Ya da her iki taraf ta vajen bollaşmasına bağlı olarak cinsel ilişkiden zevk almama durumu ortaya çıkabilir.

Bunun için eğer genital bölgenizin görünümünü ve fonksiyonunu iyileştirmek istiyorsanız, cinsel yaşamınızı iyileştirmek ve yenilemek istiyorsanız, kişisel özgüven ve saygınızı geri kazanmak istiyorsanız, bu uygulama için uygun bir adaysınız. Bunların haricinde öksürürken, hapşırırken, gülerken, spor yaparken ya da cinsel ilişki sırasında istemsiz idrar kaçırıyorsanız vajinoplasti ameliyatı olmalısınız.

Birden fazla normal doğum yapmış olan kişiler, zor doğum yapan kişiler ve doğum sonrası dikişlerinde anormal durumlarla karşılaşanlar için Vajinoplasti ameliyatı uygundur. Vajinoplasti operasyonu cinsel hazzın artırılması amacıyla yapılan bir operasyondur. Kişilerde az olarak görülebilen cinsel istek probleminin çözülmesini ya da bu soruna çare bulan bir operasyon değildir.  Vajinoplasti operasyonu ile hastalar ile eşleri ya da partnerleri arasındaki cinsel hayatta pozitif olarak gelişmeler sağlanır.

Vajina Daraltma Ameliyatı İçin İlk Adım Ne Olmalı?

Öncelikle bu ameliyata uygun olup olmadığınızı anlamak için plastik cerrah ile görüşmelisiniz. Vajinoplastinin sizin için uygun olup olmadığı, uygulamanın nasıl yapılacağı, size getireceği faydalar ya da risk oluşturabilecek yanları, vajina daraltma fiyatları ve sizin için uygunluk zamanını doktorunuzla konuşmalısınız.

Vajinoplasti Operasyonu Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

 • Vajinoplasti operasyonu adet dönemi bittikten sonra yapılır.
 • Hastanın vajinal bir enfeksiyon olması durumunda operasyon öncesinde tedavi edilmelidir.
 • Hastanın kullandığı hormon ilaçları bulunuyorsa, vajinoplasti operasyonundan 3 hafta önce kesilmelidir.
 • Aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar ya da kullanılan ek gıda takviyeleri operasyondan 2 hafta önce kesilmelidir.
 • Hastanın sigara kullanımı bulunuyorsa operasyondan bir süre önce bırakılması operasyon sonrasında hastanın iyileşme süreci bakımından önemlidir.
 • Hasta operasyondan 6 saat önce hiçbir şey yememeli ve içmemelidir.

Vajinoplasti Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?

 • Operasyon sonrasında hekimin reçetelendireceği antibiyotik ve ağrıkesici ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır.
 • Operasyon sonrasında genital hijyene her zamankinden çok daha fazla önem verilmelidir.
 • Operasyon sonrasında ilk cinsel ilişki 40 gün sonra olmalıdır. 40 gün içinde cinsel ilişki kesinlikle yasaktır.
 • Vajinoplasti operasyonunda iyileşme süreci olan 40 gün tamamlanıncaya kadar hasta ayakta duş almalıdır. Yine bu süre zarfında havuza ya da denize girmemelidir.
 • Operasyondan sonraki ilk bir hafta başta olmak üzere 40 gün boyunca ıkınmak, ağır kaldırmak, ağır spor yapmak ya da çömelerek iş yapmak gibi karın içi basıncı artıran hareketlerden sakınılmalıdır.

Vajina Daraltma Normal Doğuma Engel Midir?

Vajinoplasti, normal doğuma engel değildir. Normal doğum sırasında vajina tekrar genişleyebilir, bu nedenle kişilerin normal doğum sonrası tekrar vajina daraltma operasyonu yaptırmaları gündeme gelebilir. Vajina daraltma operasyonundan sonra doğum yapmak, Vajinoplastinin etkisini azaltacaktır.

Vajina Daraltma Fiyatları

Vajinoplasti, vajinal daraltma ya da vajinal sıkılaştırma da denilen operasyonun amacı kişinin ihtiyacına göre vajinal kasların ve etrafındaki dokunun gerginliğinin arttırılmalıdır. Labioplasti gibi genital bölgeyi ilgilendiren başka bir ameliyatla beraber yapılabilir. Yine doğum sonrası en büyük şikayetlerden biri olan karın kaslarının gerginliğinin azalmasıdır.

Karın kaslarının sıkılaştırılması, gerginliğinin artırılması olarak da bilinen Abdominoplasti (Karın Germe) ameliyatı da Vajina Daraltma ile beraber yapılabilir. Bunlara bağlı olarak fiyatlar değişebileceği için doğru olan plastik cerrahınız ile görüştükten sonra fiyat bilgisi almanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir