Boyun ve Gıdı Estetiği

Sıkı ve genç görünen bir yüz yapısı kadınların en çok hayalini kurduğu görünümlerden biridir. Yaş faktörü ve yer çekiminin etkisi birleşince boyun ve gıdı gibi yumuşak deri gevşemeye ve sarkmaya başlar. Her ne kadar bakımlı olsanız veya kozmetik kremler kullansanız da bu sarkmanın önüne geçemeyebilirsiniz. Sadece yaş faktörü değil, genetik faktör ve sık sık kilo alıp vermek de boyun ve gıdı sarkmasına yol açar. Boyun ve gıdı bölgesinde görülen sarkma ve gevşeme, yüz şeklinin bozulmasına neden olur. Yaş alınmasıyla birlikte deformasyonlar artmaktadır. Günümüz teknolojisi ile birleşen boyun ve gıdı operasyonları sayesinde artık bu görünümle yaşamak zorunda değilsiniz. Boyun ve gıdı estetiğinde fazla yağ ve deri alınarak sarkma ve gevşekliğin giderilmesi sağlanır.

Kişinin yaşına göre ve  plastik cerrahın kararı doğrultusunda yapılacak vaser liposuction ile ya da germe işlemi ile boyun ve gıdı bölgesi estetiği uygulanabilir. Kişinin deri elastikiyeti ve yağ oranı kararın kesinleştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Boyun ve Gıdı Estetiğinde Liposuction kullanımı

Meme, göz kapakları, yüz, boyun ve gıdı gibi bölgeler yerçekimi etkisiyle sarkar. Bunun yanı sıra genetik unsur ve kilo alıp verme gibi etkenler de deride gevşekliğe ve sarkmaya neden olur. Boyun ve gıdı liposuction işlemi, çok ince kanüllerle boyun ve çene altındaki yağların dışa aktarımı demektir.

Liposuction işlemi ile yağın dışa aktarımı sonrasında giyilecek korse ile derinin yeni yerine yapışması ve küçülmesi sağlanmaktadır. Yaklaşık 1 saat süren bu işlem lokal anestezi altında yapılabilir. Hızlı iyileşme süreci sağlayan ve iz bırakmayan bu işlem, hastanın konforu açısından tercih edilen bir estetik girişimdir. İyileşme süresi oldukça kısadır. Boyun ve gıdı estetiğinde liposuction sonrası hasta 2 ya da 3 gün sonra normal hayatına dönebilir.

Boyun ve Gıdı Estetiğinde Germe Nasıl Yapılır?

Çene altındaki dolgunluk yani “gıdı” çok genç yaşlarda bile ortaya çıkabilen, estetik açıdan çok rahatsızlık veren bir sorundur. Yaşla beraber çene ovali şekli bozulur gerginliğini kaybeder.  Boyun bölgesindeki elastikiyet kaybı ve ciltte sarkma gibi etkiler de yaşı olduğundan fazla gösterir. Bu bölgede yapılacak küçük işlemler büyük değişimler yaratabilir.

Boyun ve gıdı germe ameliyatı, yüz germe operasyonu ile birlikte de yapılabilen bir operasyondur. Ameliyat, kulak arkasından saçlı deriye kadar uzanan bir kesi ile olacaktır. Boyun ve gıdı germe, cildi ve kasları ayırdıktan sonra fazla derinin çıkartılması sonrası yukarıya doğru gerdirilme işlemdir.

Boyun ve gıdı estetiğinin amacı kırışıklık ve sarkmaların giderilmesi, çene açısının belirginleştirilmesi ve estetik bir boyun görünümü kazanmayı sağlamaktır. Operasyon sonrası gözle görülen herhangi bir iz kalmaz.

Operasyon yaklaşık 2 – 2,5 saat sürebilmektedir. Genel anestezi altında hastane ortamında yapılmalıdır.

Liposuction  ile boyun ve gıdı estetiğinde nasıl bir sonuç görülür?

Boyun  bölgesindeki dolgunluk ve gıdıya  yol açan fazla yağlar   lokal anestezi ile liposuction uygulanarak buradaki yağ hücreleri  tamamen alınır. Liposuction yöntemi olarak klasik liposuction haricinde Laser lipoliz ya da Vaser liposuction teknikleri kullanıldığında daha hızlı iyileşme sağlanır. Biriken fazla yağlar, çene altından açılan küçük bir kesiyle laser ya da vaser uygulanarak eritildikten sonra tamamen alınır. Ciltteki sarkık görüntü ısı etkisiyle sıkılaştırılır.  Aşırı kas ve deri gevşemesi olan  kişilerde kulak arkasına yapılan 1-2 cm’lik  kesilerle uygulanan boyun askısı iyi sonuç verir. Lokal anestezi ile boyun askı işlemi yaklaşık 20-30 dakika sürer.

Deri gevşekliği belirgin ve askı ile toparlanma şansı zayıf ise, boyun germe operasyonu uygulanabilir. Ameliyat genel anestezi ile yapılır ve yaklaşık olarak 2-3 saat sürer. Bu işlemler sonrası ortalama 4-5 gün süreyle boyun bandajı kullanılır.

Alternatif boyun estetiği

Boyun bölgesi için cerrahi olmayan yöntemler de mevcuttur. Thermage veya Monopolar radyofrekans sistemi uygulaması sık kullanılan bir teknolojidir ve cildin derin tabakalarına etki eder. Gıdı bölgesindeki kolajen lifleri ısıtıp, cildin dış yüzeyini gözle görülür şekilde gerginleştirir ve cilt sıkılaşması sağlar. Altı ay içinde yeniden yapılanan kolajen, cildi daha da sıkı, genç, sağlıklı ve elastik bir görünüme kavuşturur. İşlem süresi, uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne bağlı olarak 30 dakika ile 45 dakika arasında değişir ve 2-4 ay arasında kendini gösterir. Uygulama sonrası kısa sürede geçen, hafif bir kızarıklık olur. Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Vshape nedir?

Yüz şekillendirme, boyun, çene kontürü ve gıdı bölgesini, ameliyata başvurmadan, yeniden şekillendirmek için özel olarak geliştirilmiş bir sistem olan Vshape te kullanılabilir. Fazla kilo alımı nedeni ile "U" şeklini almış yüzleri, kemik yapısına bağlı olmayan köşeli çeneleri, çene altı gıdı bölgesini yeniden şekillendirmede en yeni tekniklerden biridir.

VShape, yağ hücrelerini ultrason (ses) dalgaları ile sarsarak parçalar. Çok küçük yapılı olan kan, damar, sinir ve kemik hücreleri sarsıntıya rahatlıkla direnir ve zarar görmez. Vshape, ısıtıcı kavitasyonel dalgalarla çalışmadığından yüz bölgesinde güvenle uygulanabilir ve yan etki göstermez. Bu nedenle ilk seansta çok etkili bir sonuç görülürken çoğu kişiyi iki seans mutlu ediyor. 20 dakika kadar süren seanslar 2 hafta ara ile uygulanıyor. Ortalama 4 seans sonucu tatmin edici sonuç sağlıyor. Bu sonuçlar kalıcı olduğundan takip eden yıllarda sadece bir seans yaptırmak alınan sonucu korumada çok etkili oluyor. Seanslar masaj rahatlığında ve sıfır acı hissi ile yapılıyor.

Ultherapy nedir?

Ultherapy; yüz, boyun ve dekoltede uygulanan, cerrahi olmayan, ultrasound etkisi ile ciltte sarkmaları toparlayan lifing etkili, iyileşme sürecinin olmadığı etkili bir yöntemdir.  Diğer ultrasound prosedürlerinde olduğu gibi uygulama başlığı cilde değdirilerek uygulamayı yapacak uzmanın çalışma alanını planlayabilmesi için cilt ve cilt altı dokunuz Ulthera cihazının ekranında görüntülenir. Ardından aynı uygulama başlığı ile cildin 4,5mm, 3mm ve l,5mm altına fokuslanmış termal hasar odakları ile cildin bundan olumlu anlamda faydalanması sağlanır.

Cilde ulaşan enerji sayesinde stimulasyon artar ve ciltte yeni kolajen oluşumu sağlanır.  Mükemmel bir sıkılaşma etkisi meydana gelerek, zaman içinde doğal bir yüz germe' etkisi oluşur.  Ultherapy uygulamasının hemen ardından kişi hemen günlük aktivitelerine dönebilir. Cilt biraz kızarsa da, birkaç saat içinde normal haline döner.

  • Tam Alt Boyun Germe

    Tam Alt Boyun Germe Boyun bölgesi özellikle boyun ve çene kontürü yaşlanmaya bağlı en çok etkilerin görüldüğü yerlerden birisidir. Yaşlanma ve ya kilo alıp vermeyle beraber ciltte sarkma özellikle çene kontürümüz de bozulmalar meydana gelir. Bu bozulmaları gidermek için boyun germe yöntemi uygulanır. Saçlı deri içerisinde kulağın arkasından yapılan bir kesi ile buradaki cilt altı dokulara şekil verilerek fazla ciltte alınarak boyun kontürü sağlanmış olur.

  • Boyun Germe Estetiği

    Boyun Germe Estetiği Yerçekimi ve yaşlanma etkisiyle boyun bölgesinde kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Boyun germe estetiği, boyun derisi ve derinin altında bulunan kas dokusundaki sarma ve gevşemeyi gidermek amacıyla genelde 40 yaş üstü kişilere uygulanır.

  • İple Boyun ve Gıdı Germe Yöntemi

    İple Boyun ve Gıdı Germe Yöntemi Yaşın ilerlemesiyle beraber yaşlanma belirtilerinin en açık şekilde gözlemlendiği bölgelerden biri boyun ve gıdı bölgesidir. İlerleyen zamanla yüzde olduğu gibi boyun bölgesinde de kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir.Bu görüntüyü gidermek amacıyla en sık tercih edilen yöntemlerden biri de iple boyun germe estetiğidir.