Karın Germe Sonrası Korse Ne Kadar Kullanılır?

Karın germe korsesi Yapılan diyet ve egzersize rağmen karın bölgesinde istenen düz görünümü sağlayamayan hastalar karın germe operasyonlarına sıklıkla başvurmaktadırlar. Karın germe ameliyatları, uzman doktorlar tarafından yapıldığı takdirde herhangi bir komplikasyon riski bulunmayan estetik operasyonlarından biridir. Oldukça yüz güldürücü sonuçlar ile beraber, kişinin istediğini rahatlıkla giyebilmesine olanak tanıyarak özgüveninin artmasını sağlamaktadır.

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi, karın germe ameliyatlarının da işin uzmanı cerrahlar tarafından yapılması operasyonun başarısı açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra, bu ameliyatların sonrasında istenen sonuca ulaşmadaki başarı oranını etkileyen en önemli faktörlerden biri de korse kullanımıdır. 

Karın germe ameliyatları Tam Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) ve Mini Karın Germe Ameliyatı (Mini Abdominoplasti) olmak üzere 2’ye ayrılırlar. Tam karın gerdirme ameliyatları, mini karın germe ameliyatlarına oranla biraz daha zor ve uzun sürelidirler. Ortalama 3-4 saat kadar sürmektedirler. Ameliyat bitiminde hasta ameliyathaneden çıkarılmadan önce korse takılır.

Mini karın gerdirme ameliyatları ise yalnızca alt karın bölgesinde sorun yaşayan hastalara önerilen ve daha kısa süreli ameliyatlardır. Yine bu ameliyatların bitiminde hasta ameliyathaneden çıkarılmadan önce korse takılır.

İster tam karın germe ameliyatı isterse de mini karın germe ameliyatı yapılmış olsun, ameliyat bitiminde takılan korse karındaki düzlüğü sağlaması ve karnı dışarıdan gelebilecek darbelere karşı bir katman oluşturarak koruması açısından en az 3 hafta boyunca gece gündüz hiç çıkarılmadan kullanılmalıdır.

Bu sürenin sonunda eğer doktor uygun görürse yalnızca gündüzleri takılmaya devam edilebilir. Bu durumun tam tersi olarak uygulamanın yapıldığı bölgedeki iyileşme hızının yavaş olması halinde doktorun korse takılma süresini uzatma ihtimali de mevcuttur.

Ameliyat Sonrası Korse Neden Kullanılır?

Karın germe ameliyatlarının sonrasında takılan korse;

 • Operasyon sonrasında kendi kuvvetini henüz kazanamamış olan kasların ve dikiş yerlerinin iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Dış etkilere ve uygulama bölgesine hasar verebilecek olası risklere karşı karın bölgesini korur.
 • Karın germe ameliyatı esnasında sağlanan düzlüğün kalıcı olmasını ve ameliyattan maksimum faydanın alınmasını sağlar.
 • Ameliyatta ayrılan cilt katmanlarının daha hızlı bir şekilde yapışmasını ve birleşmesini sağlar.
 • Operasyon sonrası özellikle kesi bölgesinde yoğunlaşan ödemin azalma sürecini hızlandırır.
 • İşlemin yapıldığı bölgede oluşabilecek olan morarma ihtimalini en aza indirir. 
 • Gevşek cildin toparlanmasına yardımcı olur.
 • Karın duvarı kaslarını destekler.
 • Uygulamanın yapıldığı bölgeye daha düzgün bir kontur verir.
 • Hastanın ameliyat sonrası hareket etmesinde ekstra destek sağlar ve hastaya güven verir.
 • Ameliyat sonrası alınan sonucun daha hızlı bir şekilde görünmesini ve dolayısıyla daha erken sürede hastanın tatmin edici sonuçlara ulaşmasını sağlar.

karın germe gece

Ameliyat Sonrası Korse Gece Takılır Mı?

Karın germe ameliyatlarından maksimum verimin alınabilmesi ve ameliyat sonrası olası risklerin ortadan kaldırılabilmesi için korsenin doğru kullanımı oldukça önemlidir. Karın düzlüğünü ve istenen karın görünümünün stabilizasyonunu sağlayan ve karnın üzerinde adeta bir katman gibi yer ederek karnı koruyan korsenin ameliyat sonrasındaki en az 3 hafta boyunca gece ve gündüz hiç çıkarılmadan takılması gerekmektedir.

Hasta uyku esnasında sıktığından ve terlettiğinden şikâyet ederek korseyi çıkarırsa, ameliyattan istenen maksimum verim sağlanamayabilir. Korsenin geceleri takılıp takılmayacağına, 3 haftanın sonunda gidilen kontrol randevusunda doktor tarafından karar verilmektedir. İşlemin yapıldığı bölgedeki iyileşme hızına ve düzleşme görüntüsüne bağlı olarak doktor uygun gördüğü takdirde, bu sürenin sonunda yalnızca gündüzleri korse kullanımına geçiş yapılabilmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası ne zaman yüzüstü yatılır?

Karın germe ameliyatı sonrasında bir yandan takılan korse hastaların uyumakta zorluk çekmesine neden olurken bir yandan da karın bölgesinde ödemin artmaması için yasaklı olan uyuma pozisyonları vardır.

Ameliyat sonrasında hastaların ilk birkaç gün hastaların yüksem yastıkla karın bölgesini germeyecek şekilde bacaklar karına doğru çekilerek uyumaları istenir. Bu sayede vücudun üst yarısı yukarıda tutularak karında şişme ve sıvı birikimi minimuma indirilmiş olur.

Devam eden iyileşme sürecinde ise hastanın sırt üstü yatması veya yan yatarken bacaklar karna doğru bükülü şekilde böylece karın bölgesinde oluşabilecek olan baskının azaltılması tavsiye edilir. Ameliyatın üzerinden bir ay geçmesiyle beraber, doktorun kontrolünde istenen pozisyonda yatmaya geçiş yapılabilir.

Karın germe ameliyatından sonra ödem nasıl atılır?

Her operasyon sonrasında olduğu gibi karın germe işlemlerinin sonrasında da uygulama bölgesinde ve özellikle kesi bölgesinin etrafında ödem olma ihtimali bulunmaktadır. Yalnızca ödemin miktarı hastanın bağışıklık sistemine, beslenme şekline ve iyileşme sürecine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Hastanın bu süreçte ödemi azaltmak için yapabilecekleri;

 • Vücutta su tutulmasına neden olduğundan dolayı tuz tüketimini azaltmak ve tuz olarak kristal kaya tuzu kullanımını tercih etmek,
 • İyileşmeyi geciktirmesinin yanı sıra dehidrasyona neden olmasından dolayı alkol ve kan basıncını arttırarak ödeme neden olmasından dolayı da sigara tüketimine ara vermek,
 • Günlük en az 2 litre olacak şekilde gün içerisinde bol bol su içmek,
 • Vücudun tepki vererek ödemi arttıracağından dolayı alerjik olabilecek gıdaların tüketimini durdurmak veya kısıtlamak,
 • Sık sık idrara çıkararak vücuttaki ödemin atılmasında fayda sağlayan ada çayı, yeşil çay, kantaron çayı, rezene, anason ve biberiye çayı gibi bitki çaylarını tüketmek,
 • Ödem yapan yiyecekleri diyet listesinden çıkarırken, ananas, kayısı, yaban mersini ve salatalık gibi ödem atan yiyecekleri sıklıkla tüketecek şekilde diyet listesine eklemek,
 • Ameliyat sonrasında, doktorun belirleyeceği zamanda ve ölçüde ev içerisinde yapılan kısa yürüyüşler şeklinde hafif egzersizler yapmak ödemin azalmasında fayda sağlayacaktır.

Karın germe ameliyatları sonrasında oluşan ödemin yaklaşık %80’i ilk 2 ay içerisinde azalmaktadır. Geri kalan kısmı ise iyileşme sürecinin tamamlanacağı yaklaşık olarak bir yıllık süre boyunca yavaş yavaş azalacaktır.

Karın germe

Karın germe ameliyatı sonrası nasıl beslenmeli?

İster tam karın germe ameliyatı isterse de mini karın germe ameliyatı olmuş olsun, karın germe ameliyatlarının her ikisinin sonrasında da hastalarda gaz ve şişkinlik şikayetleri olabilmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrasında hastaların gaz yapan yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalarında fayda vardır. Bu besinlere örnek verecek olursak; kurubaklagiller, karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası, turp, pırasa, soğan, sarımsak, çiğ sebzeler, yapay tatlandırıcılar, kavun, karpuz, portakal vb. Meyveler, süt ve süt ürünlerini sayabiliriz. 

Karın germe ameliyatı sonrasında hastalar, yukarıda sayılan ve vücuttaki gaz üretimini arttıran yasaklı yiyeceklerin dışında bulunan tüm besinleri küçük porsiyonlar şeklinde, sağlıklı yağlar ile beraber, öğün atlamadan ve çokça çiğneme yaparak tüketebilirler. İyileşme sürecinin devamında, karın germe ameliyatıyla sağlanan düzlüğün kalıcı olması ve verilen kiloların geri alınmaması için hastanın beslenmesine daima dikkat etmesi de oldukça önemlidir. 

Mevcut kilonun korunması için;

 • Hasta kızartma, hamur işi ve şekerli gıdalardan uzak durmalı,
 • Uzman bir diyetisyen tarafından oluşturulan sağlıklı beslenme ve diyet programına tamamen sadık kalmalı,
 • Alkol tüketimi özellikle karın bölgesinde yağlanmaya neden olduğundan dolayı minimumda tutulmalı,
 • Düzenli egzersiz yapılmalı,
 • Küçük porsiyonlar halinde ve sağlıklı beslenilmeli,
 • Yemek esnasında sıvı tüketimi midede genişlemeye neden olabileceğinden dolayı uzak durulmalı,
 • Yemek yerken tamamen yemeğe konsantre olunmalı ve çok sayıda çiğneme yaparak yemek yenmeli,
 • Kişi tüm bu detaylara dikkat edemediğinden dolayı stresliyken yemek yenmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.