Şakak Dolgusu

Şakaklar yüz gençleştirmede genellikle ihmal edilir. İçi boş şakaklar, hyaluronik asit bazlı dermal dolgu maddeleri ile enjekte edilerek estetik olarak iyileştirilebilir. 

Şakak Anatomisi

Şakaklar, yüzün yanlarında, gözlerin hemen arkasında yer almaktadır. Şakakların üst kenarı alınla, alt kenarı yanakla buluşur. Kaşların kuyruğu şakakların ön kenarında biter. Şakakların derisinin altında, çiğnemeyle ilgili kaslardan biri olan temporalis kası bulunur. Temporal ve sfenoid kemikler şakakların temelini oluşturur.

Şakakların boşalması, iskelet yapısı, yağ hacmi, kas ve bağ dokusu değişiklikleriyle yaşlanma ile doğal olarak gerçekleşir. Kilo kaybı veya ağır egzersiz, şakak bölgesinde yağ kaybını daha da şiddetlendirebilir.

Şakaklar, önemli yüz arterleri ve damarları içinden geçtiği için oldukça damarlı bir alandır. Yüzeysel temporal arter, şakaklardan geçen ve kafanın çeşitli yerlerine kan sağlayan büyük bir arterdir. Şakakları dermal dolgu maddeleri ile tedavi ederken uygulayıcıların arterlerin ve damarların anatomisi ve bu kan damarlarından nasıl kaçınıldığı hakkında çok iyi bilgi sahibi olması gerekir.

Şakak Dolgusu!

Şakakların boşalması yüzün sıska ve iskelet gibi görünmesine neden olabilir. Kilo kaybı ile hacim kaybeden yüzün ilk bölgelerinden biridir. Çoğunlukla saç, içi boş şakakları örtecek şekilde “bilinçli veya bilinçsiz” şekillendirilir ve bölgedeki hacim kaybını gizler. Dermal dolgular, şakak oyuklarını düzeltmek için kullanılabilir. Otolog yağ transferi , kişinin kendi yağı ile kayıp şakak hacmini yenilemenin başka bir yöntemidir. Tapınakları yeniden canlandırmanın amacı, herhangi bir iç bükeyliği daha nötr veya düz bir konuma getirip doldurmaktır. Bu, şakak hacmini yüzün geri kalanıyla dengelemeye yardımcı olabilir ve alın-şakaklar ve yanaklar-şakaklar arasındaki geçişi yumuşatmaya yardımcı olabilir.

Şakak dolgusu İçin İğne veya Kanül?

Şakak dolgusu, keskin bir iğne veya keskin olmayan bir mikro kanül ile yapılabilir . Bölgedeki kan damarlarından kaçınmak için özel teknikler kullanılır;

  • Keskin iğne – bu teknik, keskin bir iğne ile tek bir delinmeyi içerir. İğne, kaşın hemen arkasındaki şakakların üst kısmından kemiğin derinliklerinde tek bir noktaya geçirilir. Hyaluronik asit bazlı dermal dolgu maddesi bu tek noktadan enjekte edilir ve bölgeyi düzgün bir şekilde doldurmak için temporal kasın arkasından aşağıya doğru ilerletilir. 
  • Künt mikrokanül tekniği – Künt uçlu bir kanül kullanarak, bir atardamar veya başka bir damara zarar verme olasılığını azaltmak için uygun bir tekniktir. Künt olan kanüller damarı veya arter duvarını daha az ve kolayca delmektedir. Kanül, deride iğne ile açılan bir delikten girer. Dermal dolgu, şakaklar boyunca iplerle derinin derinliklerine enjekte edilir. Kanül, iğne tekniğine göre daha yüzeysel ve dolayısıyla daha vasküler bir alana enjekte edilmesine rağmen, künt ucu ile kan damarlarını koruyarak işlem sağlar.

Şakakların Doldurulması İçin Gerekli Dolgu Maddesi Hacmi Ne Olmalıdır?

Şakakları doldurmak için tipik olarak 1 ila 2 ML dolgu gerekebilir. Fakat çok büyük bir çökme ve asimetri varsa daha fazla dolguya ihtiyaç duyulabilir.

Hyaluronik asit (HA) dolgu maddeleri, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir maddeyi kullanarak kayıp hacmi yerine koyar, şakakların konturlarını çizer, kaşları kaldırır ve alından elmacık kemiğine kadar daha yumuşak bir profil oluşturur.

Şakak Dolgusu Kaşı Nasıl İyileştirebilir?

Kaşları sarkık veya göz kapakları sarkık hastalar için, cerrahi olmayan, “Botokssuz” Dolgu ile Kaş Kaldırma sağlamak için enjekte edilebilir dolgular kullanır , bu yöntem de kavisli bir kaş, doku yükselmesi ve “açık göz” ile konturlu üst yüz hatları arayanlar için biçilmiş kaftandır.

Erkekler İçin de Şakak Dolgusu Yapılabilir Mi?

Hacim kaybı söz konusu olduğunda, erkekler genellikle kadınlardan daha hızlı yaşlanır. Özellikle erkek yüz şekillendirme sanatında şakaklar; ince iyileştirmelerle, hacim, tanım ve yüz dengesini geliştirirken daha konturlu bir görünüm arayanlar için doğal görünümlü, “maskülen” bir görünüm yaratarak erkeksi konturları koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir