Dolgu Uygulamaları

Şakak Dolgusu

şakak dolgusu

Şakak dolgusu veya temporal dolgu yüz gençleştirmede genellikle en son akla gelen ve göze çarpan şakak bölgesine uygulanır. Bu bölge genel dolgu uygulamarı içinde genellikle ihmal edilir.

İçi boş şakaklar ve temporal kemiklerin belirgin göründüğü kişilere, hyaluronik asit bazlı dermal dolgu maddeleri ile enjekte edilerek estetik olarak dolgunlaştırılarak görünüm iyileştirilebilir.

Şakak neresidir?

Şakaklar yüzün yanlarında ve gözlerin hemen yan arkasında yer almaktadır. Şakakların üst kenarı alınla, alt kenarı yanakla buluşur. Kaşların kuyruğu şakakların ön kenarında biter. Şakakların derisinin altında, çiğnemeyle ilgili kaslardan biri olan temporalis kası bulunur.

Temporal ve sfenoid kemikler şakakların temelini oluşturur. Şakakların boşalması, iskelet yapısı, yağ hacmi, kas ve bağ dokusu değişiklikleriyle yaşlanma ile doğal olarak gerçekleşir. Kilo kaybı veya ağır egzersiz, şakak bölgesinde yağ kaybını daha da şiddetlendirebilir.

Şakak bölgesi boşaldığında kemik yapı görünür ve belirgin hale gelir. Şakak dolgusu bu bölgenin doldurularak görünmez hale gelmesini sağlar. Şakaklar, önemli yüz arterleri ve damarları içinden geçtiği için oldukça damarlı bir alandır. Yüzeysel temporal arter, şakaklardan geçen ve kafanın çeşitli yerlerine kan sağlayan büyük bir arterdir.

Dermal dolgu maddeleri ile tedavi ederken uygulayıcıların arterlerin anatomisi ve bu kan damarlarından nasıl kaçınıldığı hakkında çok iyi bilgi sahibi olması gerekir.

şakak dolgusu

Şakak Dolgusu nedir?

Şakakların boşalması yüzün sıska ve iskelet gibi görünmesine neden olabilir. Kilo kaybı ile hacim kaybeden yüzün ilk bölgelerinden biridir. Çoğunlukla saç, içi boş şakakları örtecek şekilde “bilinçli veya bilinçsiz” şekillendirilir ve bölgedeki hacim kaybını gizler.

Temporal dolgu olarakta bilinir ve şakak oyuklarını düzeltmek için kullanılabilir. Şakak dolgusu olarak yağ dolgusu kullanılabilir. Yağ dolgusu otolog yağ transferi ile, kişinin kendi yağı ile kayıp şakak hacmini yenilemenin başka bir yöntemidir.

Şakakları yeniden canlandırmanın amacı, herhangi bir iç bükeyliği daha nötr veya düz bir konuma getirip temporal dolgu ile doldurmaktır. Temporal dolgu, şakak hacmini yüzün geri kalanıyla dengelemeye yardımcı olabilir ve alın-şakaklar ve yanaklar-şakaklar arasındaki geçişi yumuşatmaya yardımcı olabilir.Şakak dolgusu işlemi tekrarlanabilir bir işlemdir.

Temporal Dolgu İçin İğne mi, Kanül mü kullanılır?

Şakak dolgusu, keskin bir iğne veya keskin olmayan bir mikro kanül ile yapılabilir. Bölgedeki kan damarlarından kaçınmak için özel teknikler kullanılır;

  • Keskin iğne- bu teknik, keskin bir iğne ile tek bir delinmeyi içerir. İğne, kaşın hemen arkasındaki şakakların üst kısmından kemiğin derinliklerinde tek bir noktaya geçirilir. Hyaluronik asit bazlı dermal dolgu maddesi temporal bir noktadan enjekte edilir ve bölgeyi düzgün bir şekilde doldurmak için temporal kasın arkasından aşağıya doğru ilerletilir.
  • Künt mikrokanül tekniği- Künt uçlu bir kanül kullanarak, bir atardamar veya başka bir damara zarar verme olasılığını azaltmak için uygun bir tekniktir. Künt olan kanüller damarı veya arter duvarını daha az ve kolayca delmektedir. Kanül, deride iğne ile açılan bir delikten girer. Şakak dolgusu şakaklar boyunca derinin altına derinliklerine enjekte edilir. Kanül, iğne tekniğine göre daha yüzeysel ve dolayısıyla daha vasküler bir alana enjekte edilmesine rağmen, künt ucu ile kan damarlarını koruyarak işlem sağlar.

Şakak dolgusu için Gerekli Dolgu Maddesi Hacmi Ne Olmalıdır?

Şakakları doldurmak için tipik olarak 1 ila 2 ML dolgu gerekebilir. Fakat çok büyük bir çökme ve asimetri varsa daha fazla dolguya ihtiyaç duyulabilir. Hyaluronik asit (HA) dolgu maddeleri ile yapılan şakak veya temporal dolgusu, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir maddeyi kullanarak kayıp hacmi yerine koyar, şakakların konturlarını çizer, kaşları kaldırır ve alından elmacık kemiğine kadar daha yumuşak bir profil oluşturur.

Şakak Dolgusu Kaşın Görünümünü Değiştirir Mi?

Kaşları sarkık veya göz kapakları sarkık hastalar için, cerrahi olmayan, “Botokssuz” şakak dolgusu ile Kaş Kaldırma sağlamak için enjekte edilebilir dolgular kullanır, bu yöntem de kavisli bir kaş, doku yükselmesi ve “açık göz” ile konturlu üst yüz hatları arayanlar için biçilmiş kaftandır.

Şakak Dolgusu Ne Kadar Kalır?

Şakak dolgusu, şakaklardaki boşlukları doldurur ve yüzü dengeler. Fakat bilinmelidir ki dolgu uygulamaları ömür boyu kalıcı değildir. Şakak dolgusu için de bu sürenin 12 ila 18 ay arasında sürdüğünü söylemek mümkündür. Fakat bu süre kişinin yaşına, yüz yapısına, işlem esnasında kullanılan dolgu maddesinin miktarına ve türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Şakak dolgusu işlemi tekrarlanabilir. Hatta dolgu uygulamaları ne kadar çok tekrarlanırsa kalıcılık oranı o kadar artış gösterir.

Erkekler için de Şakak Dolgusu Yapılabilir Mi?

Hacim kaybı söz konusu olduğunda, erkekler genellikle kadınlardan daha hızlı yaşlanır. Özellikle erkek yüz şekillendirme sanatında şakaklar; ince iyileştirmelerle, hacim, tanım ve yüz dengesini geliştirirken daha konturlu bir görünüm arayanlar için doğal görünümlü, maskülen bir görünüm yaratarak erkeksi konturları koruyor. Temporal dolgusu bu iskeletsi görünümden kurtulmak isteyen erkekler içinde bir destekleyici görsel tedavidir.

Şakak Dolgusu Fiyatları Nedir?

Şakak dolgusu fiyatları, uygulanacak dolgu miktarına göre değişiklik gösterebilir. Temporal dolgu fiyatları istanbul bölgesinden bilgi almak isterseniz +0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir