Dudak Üstü Çizgileri

Dudak üstü çizgisi bazı kişilerde belli belirsiz olur. Dudak çizgisinin belirsiz olması dudakların olduğundan daha küçük görünmesine sebep olabilir Bazı kişilerde de üst dudağın üzerindeki diklemesine çizgiler görülür. Bu çizgiler de yaşlanma belirtisi ve yoğun sigara tüketiminin izleridir. Hatta bu izlere sigara çizgisi de denilebilir. Dudak üzerindeki çizgi problemi dolgu ile giderilebilir. Üst dudağa uygulanan geçici dolgu sayesinde dudak ortasında sigara izi silinebilir veya dudak çizgisi silik olan kişilerin dudakları daha ön plana çıkarılabilir

Dudak çizgileri neden oluşur?

Üst dudakta dikine bir şekilde oluşan dudak çizgilerinin iki ana sebebi vardır, yaş ve sigara tüketimi. İlerleyen yaşla birlikte dudak çevresindeki doku incelir, yağ dokusu azalır. Sigara tüketiminin eklenmesiyle birlikte dudaklarda dikine kırışıklık meydana gelebilir. Bazı kişiler güneş ışınlarından fazla etkilenerek erken yaşta kırışmaya başlayabilir. Bu gibi durumlarda da dudakların üzerindeki çizgilenme görülebilir. Kişinin yoğun mimik hareketleri de varsa dudak kırışıklığının erken yaşta görülmesi çok normaldir. Bu bölgedeki kasların fazla çalışması dudaklarda kırışıklığa yol açacaktır.

Dudak çizgilerinin tedavisi nasıl olur?

Üst dudakta meydana gelen çizgiyi yok etmek için dudak dolgunluğunu arttırmak gerekiyor. Hyaluronik asitli geçici dudak dolguları, dudakları dolgunlaştırarak buradaki çizgileri yok ediyor. Özellikle 40 yaşından sonra beliren dudak çizgileri için en doğal ve etkili yöntemlerden biri dudak dolgulardır. Kişinin dudak çerçevesi belirsiz ise, dudak kalbinin tam ortasına da dolgu yapılarak üst dudağın kontürü göz önüne çıkarılabilir.

Kırışıkları yok etmek için dudak dolgusu yapıldığında doğal bir görüntü elde etmek için dolgunun tamamını tek seferde uygulamak yerine kırışıkların üzerine minimal boyutta dolgu uygulaması yapılmalıdır. Böylece doğal ve pürüzsüz görüntüyü fark edebileceksiniz. Dolgu uygulamasının kalıcılığı 6-12 ay arasındadır.

Dolgu işlemi dışındaki uygulamalar nelerdir?

Dudaklarda genç bir görüntü için dolgu dışında destekleyici tedavilerin başında lazer, radyo frekans, fraksiyonel sistemler, PRP ve mezolift uygulamaları geliyor. Eğer kişinin kırışıkları yoğun mimik kullanmaktan dolayı oluşuyorsa bu tip kişilere dolgunun yanında botoks da yapılabilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir