Blog, Genital Estetik

Vajina Kararması Nasıl Geçer?

vajina kararması Çoğu kadında görülen vajina kararması artık ilerleyen sağlık teknolojisi ile basit yöntemlerle kolayca çözülebilen bir sorun haline gelmiştir. 

Vajina kararması yetişkin kadınların çoğunda sonradan yaşla meydana gelen, estetik görünümü bozan ve kadınların kendilerine olan özgüvenini düşüren bir durumdur. Vajina kararması durumu genellikle fark edildiği anda müdahale edilince kısa sürede geçen bir durumdur. Evde doğal yöntemler uygulayarak bile vajina kararmasının önün geçebilirsiniz. Fakat kararma çok fazla ve azalmıyor ise lazer ile vajina beyazlatma tedavisi uygulanır. 

Vajina Kararması Neden Olur? 

Vajina bölgesinde meydana gelen kararmaların kişiden kişiye değişen sebepleri yer almaktadır. Genel olarak vajina kararmasına neden olan durumları sıralayacak olursak;

 • Kadınların vücudunda dönem dönem hormonsal değişimler meydana gelir. Meydana gelen bu hormonsal değişimler özellikle östrojen hormonun salgısının artmasına neden olur. Östrojen hormonun salgısının artması genital bölgenin kararmasına neden olur. Genital bölge kararmalarının en sık görülen nedeni hormonsal değişimlerdir. 
 • Kadınlarda doğum kontrol haplarının kullanılması da vajina kararmasına neden olmaktadır. 
 • Özellikle gebelik döneminde çoğu kadında vajina kararması görülür. Bunun nedeni gebelik döneminde meydana gelen hormon değişimleri sonucu östrojen hormonun salgılanmasının artmasıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi östrojen hormonun artması vajina kararmasına yol açmaktadır. 
 • Her ne kadar genital bölge güneşlenme esnasında kapalı kalsa da güneş ışınları da vajina kararmasına neden olmaktadır. Renk pigmentlerinin güneş ışığından dolayı deriye verdiği renk sonucu vajina kararması meydana gelmektedir. 
 • Yaş ilerledikçe cildimizde ve vücudumuzda değişimler meydana gelir. İlerleyen yaş ile birlikte genital bölge, koltuk altı, dirsekler gibi kısımlarda kararmalar meydana gelmektedir.
 • Kullanılan çamaşırların kumaşı oldukça önemlidir. Genellikle çoğu uzman pamuk gibi nefes alan kumaşlardan yapılan çamaşırları seçmenizi önerir. Nefes yani hava almayan çamaşırları tercih etmeniz ve sürekli kullanmanız vajina bölgesinde kararmalar yaratacaktır.
 • Son olarak kadınların en sık yaptığı hatalardan biri de yanlış epilasyon uygulamalarıdır. Özellikle ağda ve jilet uygulamaları vajina bölgesinde kalıcı kararmalara neden olmaktadır. 

Vajina Kararmasını Önlemenin Yolları

Vajina kararmasının önüne geçmek için belli başlı rutinleri uygulamanız yeterli olacaktır. Böylelikle genital bölge sağlığınızı da korumuş olacaksınız. Vajina kararmasını önlemenin yolları;

 • Hava geçiren pamuk kumaştan yapılan çamaşırları tercih edin.
 • Güneşlenirken veya bronzlaşırken dikkatli olun. Çok fazla güneş altında kalmamaya özen gösterin. 
 • Kullandığınız ilaçların hormonlarınızı etkileyip etkilemediğine dikkat edin. Bunun için düzenli kontroller ile sağlık durumunuzu izleyebilirsiniz.
 • Gebelik döneminde kararmanın önüne geçmek için doktorunuzun önerdiği krem veya losyonları kullanabilirsiniz. 

Vajina kararması iki ayrı kolda incelenmektedir. Biri dış vajina alanının kararması, diğeri ise iç dudak kısmının kararmasıdır. Her ikisinin ortaya çıkma nedenleri farklıdır. 

Vajina İç Dudak Kararması

Genellikle çoğu kişi vajina kararmasını sadece dış kısımda görülen deri rengi değişikliği olarak yorumlar. Fakat kadınlarda vajinan iç kısmında da kararmalar meydana gelmektedir. Vajina iç dudak kararmasının belli başlı nedenleri vardır. Bu nedenler; 

 • Düzenli cinsel hayat, 
 • Yanlış epilasyon uygulamaları (Vajina bölgesini jiletle temizlemek gibi),
 • Doğum yapmak,
 • Vajinanın iç kısmında meydana gelen enfeksiyonlar,
 • Vajinanın PH değerinin bozulması ile ortaya çıkan kuruluk durumları,
 • Genital bölgede meydana gelen mantar hastalıkları,
 • Dar ve hava geçirmeyen kıyafet kullanımı,
 • Sürtünme durumlarıdır. 

Yukarıda yer alan nedenlerden dolayı çoğu kadında vajinanın iç dudak kısmında kararmalar meydana gelmektedir. Özellikle cinsel hayatı aktif kadınlar partnerlerinin bu görüntüyü görmesinden dolayı rahatsız olabilmektedir.

Vajina Kararması Tedavi Yöntemleri

Vajinanın kararması sonucu estetik görünümde ortaya çıkan kötü görünümden dolayı çoğu kadın bu konudan rahatsız olur. Kararmayı tedavi etmek için lazer uygulamaları sıkça kullanılmaktadır. Vajina beyazlatma yöntemi son yıllarda çoğu kadın tarafından tercih edilmektedir. Vajina beyazlatma uygulamaları ameliyatsız estetik yöntemleri olarak bilinmektedir. Genellikle kısa süren ve acı vermeyen uygulamalardır. İşlem rahatlığı nedeniyle tercih edilmektedir. 

Vajina beyazlatma işleminde amaç deri altında yer alan ve koyulaşmaya sebep olan ölü pigmentleri yok etmektedir. Sorunlu alana uygulanan lazer işlemi ile deri altında yer alan pigmentler uyarılır. Parçalama işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında uyarılan deride yeni pigment üretimi başlar. Yeni pigment üretimi derinin doğal haldeki rengini almasını sağlar. Koyulaşmaya neden olan melanin pigmenti lazer işlemi sonrasında parçalanıp yok edilir. 

Vajina beyazlatma işlemi ortalama olarak4 5 dakika sürmektedir. Sadece 2-4 seans olarak uygulanır. İşlem sonrasında vajinanın rengi yüzde 40’a kadar açılma gösterir. Vajina beyazlatma tedavi yöntemlerinde krem ve losyonlar da kullanılmaktadır. Bu yöntem lazer yöntemine göre daha uzun süren ve daha az etki gösteren bir tedavi şeklidir. Eğer kararma geniş bir alana yayılmış ise lazer tedavisi öncesinde kişiyi hazırlamak için de krem tedavisi uygulanmaktadır. 

Vajina beyazlatma işlemi kalıcı bir yöntem değildir. Kişiden kişiye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Çevresel faktörler ve hormonsal değişimler sonrasında tekrardan ortaya çıkabilmektedir. 

Vajina Beyazlatma Fiyatları Nedir?

Vajina beyazlatma fiyatları kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Kararmanın derecesi ve ne kadar alana yayıldığı, uygulamayı yapacak olan uzmanın tecrübesi, kullanılan lazer cihazının özellikleri fiyatı etkilemektedir.

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak vajina beyazlatma tedavi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vajina Kararması Nasıl Geçer?” İçin 6 Soru Soruldu

 1. blank Meltem dedi ki:

  İyi günler hocam, aldığım solaryum uygulaması sonrasında vajinamda biraz yanma ve kararma meydana geldi, işlemden sonra buz tutsam da fayda etmedi, vajina kararması nasıl geçer?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   İyi günler, solaryumun yanlış derecelendirilmesi ve dikkatsiz kullanımı sonucunda maalesef vajina bölgesinde kararmalar meydana gelebilmektedir. Aslında solaryumdan kaynaklı koyulaşmalar tamamen vücudun kendini koruma mekanizmasından kaynaklı olmaktadır.Cildimizde bulunan renk yapıcı hücreler melanin pigmenti içerir ve bu pigment cilt renginin koyulaşmasına sebep olur. Vajinanızdaki renk koyulaşmasını lazer yöntemini kullanarak beyazlatmamız mümkün. Lazer renk yapıcı hücreleri yani melanosit hücrelerini parçalar ve cildin kararması önlenir. Uygulanacak lazer tedavisinin süresi yaklaşık 30 dakikadır. Ancak uygulamadan önceki 3 gün boyunca cilde krem sürmemek, traş etmemek ve özellikle solaryuma girmemek gerekmektedir. Lazer uygulamasından sonra vajina bölgesini sıkacak dar kıyafetlerden uzak durmanız gerekmektedir.
   İyi Günler,

 2. blank Ece dedi ki:

  İyi günler Leyla Hanım, koyu ten yapısına sahip bir kadın olarak vajina bölgem ve anüs bölgem cilt tonumdan biraz daha koyu. Sanki koyu kahverengi gibi. Vajina rengimin cilt rengimle aynı olmasını istiyorum. Vajina bölgesinde renk açılma yapılabilir mi ve vajina kararması nasıl geçer?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   İyi günler, vajen ve anüs bölgesindeki kararmaların çoğu yapısal özelliklerden kaynaklanmaktadır. Bu bölgelerin koyu olması kadının bunu partnerine ya da eşine yansıtmasa bile bilinçaltında probleme neden olabilmektedir. Anüs çevresindeki ve genital bölgedeki kararmaları lazer yöntemiyle giderebilmekteyim. Lazer yöntemi yaklaşık 25-30 dakika süren bir estetik müdahale yöntemidir. Lazer ışınları cildimize rengini veren melanosit hücrelerini parçalamakta ve melanin oluşumunu engellemektedir. Lazer müdahalesiyle cilt rengi açılmakta, pürüzsüz bir genital cilt yapısına sahip olunmaktadır. Seans öncesinden en az 3 gün önce cildi tahrip ve tahriş edecek uygulamalardan kaçınmak tedaviyi olumlu sonuçlandırma açısından önemlidir. Lazer cihazıyla uygun dozda verilen ışınla, anüs ve genital bölgenin rengi hastanın cilt tonuna göre ayarlanmaktadır. Yapılan ön muayenede hastanın kaç seans ışın alması gerektiğini ve ışın dozunu belirlemekteyim. Seans sonrasında tedavi yapılan bölgenin bol kıyafetlerle rahat tutulması da ayrıca önemlidir.
   Sevgiler,

 3. blank zeynep dedi ki:

  Hocam Merhaba, Vajina kararması nasıl geçer? Çok kötü bir deneyim sonrası böyle bir durumla karşılaştım! Yaşadığım bir epilasyon (ağda) faciyasında çekinerek ağdayı çekemedi ve bölgede zorlama sonucu hem yanma hem zedelenme yaşadım. Bölgede inanılmaz dalgalı renk değişimleri özellikle kararmalar mevcut. Ne kremler denedim fayda etmedi, bu bölgedeki kararmalara yardımcı olabilcek bir çözümünüz var mıdır?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Vajinada yaşanan kararmaları genetik ve dış faktörler ile çok fazla gözlemliyorum hastalarımda. Genital bölgenin koyu olması kadınlarda özgüven açısından büyük problemler yaratır. Kadının kendini yetersiz hissetmesine bile neden olabilir. Vajina veya anüs çevresinin genel görünümünde renk değişikliklerini; lazer uygulamasıyla vajina beyazlatma tedavisi sayesinde sağlayabiliyoruz. Ciltte bulunan melanosit hücreleri melanin pigmenti salgılar. Bu pigment de cildin koyulaşmasına, kararmasına neden olur. Lazer ışınları melanosit hücrelerini parçalayarak melanin yapımını ve salınımını önler. Böylece cilt beyazlaşır ve daha pürüzsüz bir görünüm sağlamaya yardımcı olur. Vajina beyazlatma veya anüs beyazlatma gibi işlemleri FDA onaylı thulium lazer ile uyguluyorum. Vajinal bölgedeki koyu renkli dokular, 30 dakika içinde daha açık renkli bir görünüm kazanabiliyor. Lazer ile genital beyazlatma öncesindeki 3 gün bu alana krem sürmemeli, tıraş etmemeli veya solaryuma girmemelisiniz. Lazer cihazının modunu hastanın bölgedeki durumuna göre ayarlıyoruz. Uygun dozda ışın kişinin iç dudak, dış dudak, anal bölge, vajina ve vulva bölgelerine uygulanır. Lazer ile genital bölgenin beyazlatılması için kişinin bölgedeki durumuna göre muayene ettiğimde kaç seans ve hangi vitaminler ile desteklenmesi gerektiğine karar veriyorum. Bu lazer işleminden sonra ilk birkaç gün dar kıyafetlerden uzak durmalısınız çünkü bölgede sonrası herhangi bir tahriş durumu yaşanmamalıdır.
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir