İple Askı Yöntemi

İple Kaş Kaldırma

ip kaş kaldırma

iple kaş kaldırma İple kaş kaldırma, yaş alımına bağlı olarak gelişen alın bölgesinde kaş ve göz kapaklarının düşüklüğü ile sarkıklığına ameliyatsız çözüm sunan bir uygulamadır. Zaman içerisinde mimik yapmaktan ve çatmaktan dolayı iki kaş arasında yer eden çizgiler kişiye asabi bir görünüm verir. Ayrıca aşağıya doğru sarkmış kaş ve göz bölgesi, yorgun ve cansız bir yüz ifadesine neden olur.

Sarkan göz kapakları ise hem estetik hem de fiziksel sorunlara yol açar. Sarkan göz kapaklarına müdahale edilmediği takdirde zamanla kişinin görüş açısı da kapanır. Tüm bu durumlar fiziksel olduğu kadar psikolojik sorunlara da yol açar.

İple kaş kaldırma uygulamaları, kaş kaldırma estetik ameliyatına mesafeli duran, genel anestezi almak istemeyen veya sağlık sorunları nedeniyle genel anestezi alamayan kişilerin tüm bu sorunlarına kısa süreli bir uygulamayla çözüm olmaktadır. İple kaş kaldırma uygulaması lokal anestezi altında yapılır.

Uygulamanın yapılacağı bölge öncesinde uyuşturulduğu için kişi herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. İşlem esnasında açılan delikler aracılığıyla ipler cilt alt dokusuna yerleştirilir ve yukarıya doğru çekilerek sarkmanın olduğu bölgede gerginlik sağlanmış olur.

İple kaş kaldırma uygulamasında eskiden kullanılan ve vücut tarafından zaman içerisinde eritilen iplerin kalıcılığı 6-12 ay kadarken, yeni teknoloji ile bu işlem için özel olarak üretilen Fransız iplerinin etkisinin kalıcılığı 5-7 yıl arasında olmaktadır.

Uygulama sonrasında oluşabilecek olan hafif şişme ve morarma dışında herhangi bir yan etkisi bulunmayan iple kaş kaldırma işleminin ardından maksimum 2 gün içerisinde hasta normal yaşamına dönebilmektedir.

İşlem esnasında açılan delikler çok küçük olduğundan dolayı uygulama sonrasında herhangi bir pansuman ve iyileşme süreci de bulunmamaktadır. Sağladığı tüm bu kolaylıklardan dolayı iple kaş kaldırma uygulaması sıklıkla tercih edilmektedir.

İple Kaş Kaldırma Nasıl Yapılır?

İple kaş kaldırma işlemi, lokal anestezi altında uygulanan ve işlem süresince hastanın son derece konforlu olup herhangi bir ağrı veya acı hissetmediği bir işlemdir. İşlemin öncesinde özel temizleyiciler aracılığıyla uygulamanın yapılacağı bölge dezenfekte edilir. Böylece uygulama esnasında mikrop kapma ve bölgenin enfekte olma riski ortadan kaldırılmış olunur.

Ardından iple kaş kaldırma işlemi esnasında müdahale edilecek olan bölge lokal anestezi aracılığıyla uyuşturulur. Bölgenin uyuştuğu teyit edildikten sonra saç çizgisi ön sınırından yaklaşık 1 mm’den küçük bir kesi açılır ve kaşı yukarıya kaldırmaya yarayacak olan ipler bu kesinin içinden geçirilir. Kesinin içinden geçirilen iplerin yukarıya doğru asılmasıyla beraber kaş bölgesinde istenen gerilme sağlanmış olur.

İple kaş kaldırma işlemi esnasında açılan bu kesi oldukça küçük olduğu için işlem esnasında dikiş atılmaz ve işlem sonrasındaki süreçte de herhangi bir pansumana ihtiyaç duyulmaz. Yalnızca doktorun gerek gördüğü durumlarda işlem sonrasındaki ilk bir hafta boyunca antibiyotikli krem uygulanması ve uygulamanın yapıldığı bölgenin herhangi bir enfeksiyona karşı korunması gerekebilir.

İple Kaş Kaldırma İşlemi Kalıcı Mıdır?

İple kaş kaldırma işleminin kalıcılığı eriyen iplerin kullanıldığı uygulamalarda 6-12 ay gibi kısa bir süredir; ancak bu işlem için yeni teknoloji ile özel olarak üretilen Fransız iplerinin kullanıldığı iple kaş kaldırma uygulamalarının etkisinin kalıcılığı yaklaşık olarak 5-7 yıl arasında değişmektedir.

Bu süreç içerisinde yerçekiminin ve yaş almanın devam eden etkileri nedeni ile kaşlardaki kaldırma etkisi kaybolur ve kaşlar yavaş yavaş düşmeye başlar. Hastanın istemesi halinde iple kaş kaldırma uygulamasının tekrar edilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

İple Kaş Kaldırma Uygulamasıyla Nasıl bir Görünüm Sağlanır?

İple kaş kaldırma uygulamasıyla göz kapakları ve kaş çevresi daha gergin ve daha canlı bir görünüme kavuşurken, cilt altına yerleştirilen iplerin kolajen üretimini uyarmasıyla beraber kırışıklıklarda azalma, cildin canlılığında ve elastikiyetinde artış ile tüm yüz genelinde yaşlılık izleri silinerek daha dinç bir görünüm sağlanır.

ip kaş kaldırma

İple Kaş Kaldırma Uygulamasında Kullanılan İplerin Özellikleri

İple kaş kaldırma uygulamasında insan vücuduyla tamamen uyumlu olan, herhangi bir reaksiyona neden olmayan ve zaman içerisinde vücut tarafından eritilip yok olan veya kalıcı olsa da herhangi bir zarara neden olmayan ipler kullanılmaktadır.

Uygulama esnasında kullanılan bu ipler, cilt altında kaldıkları süre boyunca ciltteki kolajen üretimini destekleyerek cildin elastikiyetinin artmasını, deformasyon ve sarkıkların azalmasını ve daha canlı daha dinç bir yüze ve cilde sahip olunmasını sağlar.

Eriyen ipler ile yapılan iple kaş kaldırma uygulamalarında kullanılan iplerin süreleri 6-12 ay gibi kısa bir süre olduğundan dolayı, bu sürenin sonunda işlemin etkisi bitip kaşlar eski haline gelirken, bu sorunu ortadan kaldırmak ve işlemin sonuçlarını iyileştirmek adına özel olarak üretilen Fransız iplerinin vücuttaki etkileri 5-7 yıl arasında olup hastalarda çok daha memnun edici sonuçlar sağlar. Bu sürenin sonunda ipler erimese de eğer hasta da istiyorsa işlem tekrar edilebilir.

İple Kaş Kaldırma Uygulamasının Avantajları

 • İple kaş kaldırma uygulaması yaklaşık olarak 20 dakika kadar sürer ve lokal anestezi altında yapılır. Bu sayede genel anestezinin taşıdığı riskleri ve iyileşme sürecindeki zorlukları taşımaz.
 • İple kaş kaldırma uygulaması esnasında açılan kesi yeri oldukça küçük olduğu için uzun süren bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaz. Dolayısıyla uygulamadan maksimum 2 gün sonrasında hasta günlük yaşamına kolaylıkla geri dönebilir.
 • İşlem esnasında herhangi bir dikiş atılmadığı için işlem sonrasında pansuman yapma ve dikiş aldırma süreçleri de yoktur.
 • İple kaş kaldırma uygulaması esnasında kullanılan ipler sayesinde kaşlardaki düşüklük ve rahatsız edici görünüm ortadan kaldırılırken, kolajen üretiminin desteklenmesi sayesinde ciltteki ince kırışıklıklarda ve cildin canlılığında da düzelme yaşanır.
 • İple kaş kaldırma uygulaması sayesinde kaşlarındaki ve göz kapaklarındaki düşüklükten rahatsız olan kişiler bıçak altına yatmalarına ve genel anestezi almalarına gerek kalmadan istedikleri görünüme kısa süre içerisinde kavuşurlar.
 • Hastanın mevcut kaşlarında asimetri mevcutsa, iple kaş kaldırma uygulaması esnasında bu asimetrilerde de düzenlemeler yapılabilir.
 • İple kaş kaldırma işlemi sayesinde görüş açısını daraltan göz kapağı düşüklüğünden de kısmen kurtulunur. Bu sayede hastanın yalnızca psikolojisi düzelmekle kalmaz, yaşam kalitesi de yükselmiş olur.
 • İple kaş kaldırma uygulaması kaşlarının mevcut görünümünden ve yüz ifadesinden rahatsız olan ancak cerrahi olarak kaş kaldırma ameliyatını istemeyen olan kişiler için daha uygun ve ulaşılabilir bir çözümdür.

İple Kaş Kaldırma Uygulamasının Dezavantajları

 • İple kaş kaldırma uygulaması vücut tarafından zaman içerisinde emilen iplerle yapıldığında etkinliği 6-12 ay arasında süren geçici bir işlemdir. İple kaş kaldırma uygulaması, bu işlem için yeni teknolojiyle özel olarak üretilmiş Fransız ipleriyle yapıldığı takdirde kalıcılığı 3-5 yıl arasında süren bir işlemdir. Ancak bu sürenin sonunda lifting etkisi ortadan kalkacak ve yüzün ifadesi, göz kapağı düşüklüğü, yüzdeki sarkıklık ile kaşların görünümü geri dönecektir.
 • İple kaş kaldırma uygulaması genellikle en çok faydayı 35-55 yaş arasındaki hastalarda vermektedir. 55 yaşın üstündeki kişilerde cilt elastikiyetinin azalması, sarkma ve kırışıklıklar ile göz kapağı düşüklüğünün ise artması nedeniyle işlemden tam olarak istenen verim alınamayabilir. Bu hasta grubu için eğer sağlık durumları müsaade ediyorsa kaş kaldırma veya yüz germe estetiğinin yapılması çok daha tatmin edici olur.
 • İple kaş kaldırma uygulaması, kaş ve yüz bölgesinde kişiyi mutlu edecek minimal değişimleri sağlar; ancak kişi yüz hatlarında, ifadesinde, kaşlarında ve göz kapaklarında radikal değişimler bekliyor ve uygulama sonrasında bambaşka bir görünüme kavuşmak istiyorsa, bu uygulamanın sağladığı faydalar bu kişiyi memnun etmeye yetmeyebilir.
 • İple kaş kaldırma uygulaması maliyet açısından karşılaştırıldığında kaş kaldırma estetiğine nazaran çok daha uygun fiyatlıdır; ancak kaş kaldırma ameliyatlarının etkisi kalıcı olurken ve işlemde ara ara yenileme gerektirmezken, iple kaş kaldırma işleminin pozitif etkileri maksimum 5-7 yıl arasında değişen bir kalıcılığa sahiptir.

İple Kaş Kaldırma Uygulaması Sonrasında Oluşabilecek Yan Etkiler ve Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler

 • İple kaş kaldırma uygulamasının hemen ardından 1-2 gün içerisinde geçecek düzeyde hafif kızarıklık, şişme veya morluk yaşanabilir. Bu dönemde doktorun tavsiyelerine uymak, sürecin hızlanmasında fayda sağlar.
 • İple kaş kaldırma uygulamasının ardından 2 gün boyunca yüz bölgesinin zorlanmaması, makyaj yapılmaması, basınç uygulayacak işlemlerden uzak durulması gerekir.
 • Yüz üstü yatmak yüz bölgesinde basınç artışına neden olacağından dolayı işlem sonrasında oluşan şişliği arttırabilir. Bu nedenle iple kaş kaldırma uygulamasının ardından en az bir hafta boyunca sırt üstü yatılmasında fayda vardır. Bu şekilde iyileşme süreci hızlandırılmış olur.
 • İple kaş kaldırma uygulamasının ardından yaklaşık 3 hafta boyunca sauna, hamam, spa, masaj, sert hareketler, sık mimik yapılması ve ödem artışı yapacağından dolayı sıcak ortamlardan uzak durulmasında fayda vardır.
 • İple kaş kaldırma uygulamasının ardından yaklaşık bir ay boyunca yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalı, güneşin zararlı ışınlarına direkt olarak maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

İple Kaş Kaldırma Uygulamasının Riskleri

İple kaş kaldırma uygulamasının riskleri oldukça düşüktür. Uygulama öncesinde yapılan muayene esnasında hastanın uygulamadan beklentileri şekillenirken, doktor ise hastaya özel tedavi planı oluşturmaktadır.  Bu süreç atlandığı takdirde hasta ve doktor beklentileri konusunda birbirlerini anlayamayabilir ve hasta işlemin sonucundan memnuniyetsiz olabilir. Bu nedenle doktorun hem hastanın beklentilerini iyi anlaması hem de yüz analizini en doğru şekilde yaparak hasta için en uygun olacak doğallıkta kaş ve uygulama şekline karar vermesi gerekmektedir.

İple kaş kaldırma uygulamasının sonrasında uygulamanın yapıldığı bölgelerinde morarma, şişme ve ağrı gibi hafif yan etkiler görülebilir. Ancak tüm bu hafif yan etkiler ağrı kesicilerle kontrol altına alınıp maksimum 2 gün içerisinde de kaybolurlar. Ciddi yan etki olarak da enfeksiyon görülebilir. Antibiyotik tedavisi ile bu risk ortadan kaldırılabilir.

İple Kaş Kaldırma Uygulaması için Uygun Olan Kişiler

İple kaş kaldırma uygulaması için en verimli zaman yaş alınmayla ve yer çekimiyle beraber yüz hatlarında ve kaşlarda sarkmaların başladığı 30’lu yaşlardan sonrasıdır. Yaşın alınmasıyla beraber yer çekiminin de etkisiyle kaşların ve göz kapaklarının görünümünde oluşan sarkma ve deformasyonlar, yüzün tüm ifadesini etkilemektedir.

İple kaş kaldırma uygulaması sayesinde yüzün ifadesi canlanırken, kişinin görüş açısında iyileşme ve özgüveninde de artış sağlanmış olur. Hastanın yüzündeki cilt sarkma ve deformasyonunun seviyesine göre, iple kaş kaldırma işlemi diğer medikal estetik işlemlerle kombine olarak da uygulanabilir.

İple Kaş Kaldırma Fiyatları

İple kaş kaldırma işleminin fiyatı, uygulama yapılacak olan hastanın mevcut durumuna, beklentilerine ve doktorun tecrübesine göre değişkenlik göstermektedir. Bir diğer fiyatı etkileyen unsur kullanılan iplerin çeşidi, kaç adet kullanılacağı ve markasıdır. Bu nedenle iple kaş kaldırma işleminin fiyatı kişiye özel olmaktadır.

İple kaş kaldırma işlemi için Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +90212 241 46 24 numaralı telefondan polikliniğimizi arayarak iple kaş kaldırma uygulaması için fiyat ve bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir