Jinekomasti Ameliyatı Tehlikeli mi?

1.09K görüntülenmeJinekomasti
0
1 Yorum

Leyla hanım merhaba, benim oğlum 20 yaşında jinekomasti sorunu var. Doktora gittiğimizde teşhis konuldu ameliyat ile kurtulabileceği söylendi. Oğlumun psikolojisini ve okul hayatını çok etkiliyor bu sorun. Bende artık ameliyat olmasını istiyorum fakat hocam oğlum daha önce hiç ameliyat olmadı benimde endişelerim var jinekomasti ameliyatının riski var mıdır? Bu konuda bilgi vermenizi rica ediyorum çok teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Jinekomasti ameliyatının riski yok denecek kadar azdır. Her ameliyatta olduğu gibi kan toplama ve ameliyat sonrası kanama riski vardır. Bunun önüne geçmek için jinekomasti ameliyatında dren kullanılır. Ameliyat sırasında hastaların enfeksiyon kapmaması için antibiyotik kullanımı önerilir. Bu risklerin yanı sıra kişinin iki göğsünün eşit olmaması ameliyat sonuçlarında da eşitsiz bir görüntüye sebep olur. Bu durumda kişinin ödemi ve şişkinliği indikten sonra yağ enjeksiyonu ile iki meme eşitlenir. Ameliyat risklerini en aza indirmek için uzman bir hekime ve uygun koşullara sahip hastanelerde ameliyat olunması önemlidir.Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba hocam, acaba jinekomasti ameliyatı tehlikeli mi? Operasyona özgü hangi komplikasyonlar bizi bekliyor? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, jinekomasti ameliyatına özgü herhangi bir komplikasyon yoktur. Ancak her cerrahi operasyonda yaşanabilecek belli başlı problemler bulunur. Kanama ve enfeksiyon en sık rastladığımız komplikasyonlardır. Ancak bu gibi komplikasyonlar düşük risk grubundadır. Bu tarz komplikasyonlar ile karşılaşmamak için jinekomasti ameliyatı öncesi doktorunuzu her konuda bilgilendirmeli, doktorunuzun bu doğrultuda tavsiye ettiği tüm hususlara uymalısınız. Ayrıca kan sulandırıcı ve benzeri hapları ameliyattan önce ve sonra bir süre kullanmamalısınız.

0

Merhaba doktor hanım, son yıllarda memelerimde ciddi bir büyüme gerçekleşti. Kilom çok fazla değil fakat bir erkek olarak vücudumdan memnun değilim. Ameliyat olmayı düşünüyorum ancak jinekomasti ameliyatı tehlikeli mi? Çok sıkıntı çeker miyim? Yanıtlarsanız çok sevinirim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomasti ameliyatı tehlike içeren bir uygulama değildir. Erkeklerde meme büyümesi sorununun tedavisinde kullanılan en etkili yöntemdir. Ancak cerrahi bir işlem olduğundan elbette her cerrahi işlemde ortaya çıkabilecek birtakım yan etkiler barındırır. Enfeksiyon ve kanama bu yan etkiler arasında ilk sırada yer alır. Fakat ameliyat öncesinde kapsamlı bir muayene olmanız bu yan etkileri en aza indirmenizi sağlar. Aynı zamanda operasyon öncesi kan sulandırıcı ilaç ve kan sulandırıcı ilaç etkisine sahip birtakım yeşil çay gibi bitki çayların tüketimine ara verilmelidir. Tütün ürünleri ve alkol kullanımına da işlem öncesi ve sonrası bir süre ara vermek daha hızlı iyileşmenize katkı sağlayacaktır.

0

Leyla Hocam merhaba, 18 yaşındayım. Göğüslerimde yağlanma var ve çok rahatsız oluyorum. Yaza kadar bu sorundan kurtulmak istiyorum. Jinekomasti ameliyatı tehlikeli mi? Başka bir tedavi yöntemi var mı? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomastide en kritik nokta doğru teşhisi koymak. Eğer meme bezinde büyüme oluşursa biz buna jinekomasti diyoruz ve bu sorunun tek çözüm yolu jinekomasti ameliyatı. Bu ameliyatlar diğer cerrahi müdahalelerden daha tehlikeli değil, her cerrahi operasyondan olduğu kadar riski var. Burada operasyonu tecrübeli bir hekimin yapması çok önemli. Eğer sorununuz jinekomasti değilse sadece deri altı bir yağlanma varsa o zaman ameliyata gerek kalmaz. Liposuction yöntemi ile fazla yağı vakumlayarak alıp vücuttan atılmasını sağlarız. Uygun olduğunuz bir gün merkezimize gelin, birkaç analiz yapalım ve sizi muayene edeyim. Öncelikle teşhisi doğru koyalım. Sonrasında bir tedavi planlarız. Endişe etmenize gerek yok. Bir çok erkek hastamda aynı sorun vardı ve tedavi sonuçları çok memnun edici, problemsiz oldu. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, 36 yaşındayım. Ergenlik döneminden beri jinekomasti sorunuyla baş etmeye çalışıyorum. Görsel olarak kendimden memnun değilim. Ancak ameliyat ile ilgili de çekincelerim var. Jinekomasti ameliyatı tehlikeli mi? Bilgi vermenizi rica ediyorum. İyi çalışmalar.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomasti ameliyatı diğer ameliyatlardan daha tehlikeli değildir. Genel anestezi altında uygulanan cerrahi bir işlem olduğu için elbette her ameliyatta olduğu kadar risk taşır. Enfeksiyon, kanama gibi olumsuzluklar bu risklerden bazılarıdır. Tecrübeli bir hekime ameliyat olmanız bu riskleri en aza indirecektir. Jinekomasti ameliyatından 3 saat sonra ayağa kalkabilirsiniz. 2 gün sonra ameliyatta takılan drenler alınır. Sonrasında ise size özel bir korse giydirilir. Göğsünüz istediğiniz şekli almasında, ödem oluşmamasında ve iyileşmenin hızlı gerçekleşmesinde bu korse oldukça önemlidir. 6 hafta boyunca sürekli olarak kullanın. Daha önce hiç muayene oldunuz mu bilmiyorum ama göğsünüzdeki yağlanma belki meme dokusunda değil sadece deri altında da olabilir. Bu tip durumlarda jinekomasti ameliyatı gerekmez. Lokal anestezi altında Liposuction olması da sorununuzu çözecektir. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla hanım, ben çok sıcak bakmıyorum ama oğlum yinede jinekomasti ameliyatı olmak istiyor. Bu konuda artık çok ısrarcı davrandığı için bir şey diyemiyorum ama  cerrahi bir müdahale olduğu için de biraz korkuyorum. Jinekomasti ameliyatı tehlikeli bir ameliyat mıdır, yoksa ben boşuna mı endişe ediyorum?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomasti ameliyatı oldukça kolay uygulanabilen bir ameliyattır ve herhangi bir tehlikesi yoktur. Ameliyat sonrasında jinekomastiye özel bir sorunla karşılaşmazsınız ancak her cerrahi operasyonda ortaya çıkabilecek kanama, enfeksiyon gibi sorunlarla jinekomasti ameliyatından sonra da karşılaşabilirsiniz. Ancak doktorunuz bu konuyla ilgili gerekli önlemleri alacaktır.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı