Jinekomasti ameliyatında yaş sınırı var mı?

1.87K görüntülenmeJinekomasti
0
1 Yorum

Doktor hanım, oğlum 17 yaşında ve lise çağındadır. Göğüsleri oldukça büyük ve okul ortamında kendini kötü hissediyor. Bu durum psikolojik olarak onu etkiliyor. Estetik operasyonları ile bu konuda çözüm bulabilir miyiz? 17 yaşında olduğu için yaş sınırı var mıdır, ne yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi günler dilerim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba ,erkeklerde meme dokusunun olması gerekenden fazla büyümesine jinekomasti denilmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yapılan cerrahi ve estetik müdahalelere jinekomasti operasyonu adı verilmektedir. Hormon düzensizliği ya da beslenme düzeniyle ilişki olabilen bu sorun genellikle özgüven kaybına sebep olmaktadır. Meme büyümesinin sebebi araştırılmalı ve sonuca göre operasyon yapılmalıdır. Bu operasyonu 18 yaşından sonra yapmak daha doğrudur. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba doktor hanım, 17 yaşında bir erkeğim. Daha önce bir hayli kiloluydum ancak şimdi vermeme rağmen memelerim bir erkeğe göre çok büyük ve kadınsı duruyor. Bu durumun jinekomasti olarak ifade edildiğini biliyorum. Ancak merakım şu, acaba jinekomasti ameliyatında yaş sınırı var mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomasti erkeklerin memelerinde görülen sıradışı büyümeyi tarif eden bir tıbbi terimdir. Genetik nedenlere bağlı olarak oluşabileceği gibi sağlıksız bir yaşam tarzına bağlı olarak da gelişebilir. Jinekomasti rahatsızlığını tedavi etmenin en etkili yolu ameliyattır. Jinekomasti ameliyatında ise belirlenen yaş sınırı 18’dir. 18 yaş üstü bireyler yapılan kontroller sonrası uygun bulunursa jinekomasti ameliyatı olabilir

0

Doktor Hanım merhaba, 16 yaşında bir oğlan çocuğuna sahibim. Fakat oğlumun jinekomasti problemi var. Göğüsleri normalden çok daha büyük ve sarkık duruyor. Bu durum onun psikolojik sağlığını kötü etkiliyor. Bir anne olarak endişelerim büyük. Ameliyat ile bu durumu en kısa zamanda çözüme kavuşturmak istiyoruz ancak merak ediyorum jinekomasti ameliyatında yaş sınırı var mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, jinekomasti oldukça yaygın karşılaştığımız, erkeklerde ortaya çıkan gereğinden fazla meme büyümesini ifade eder. Genetik yapı, sağlıklı beslenme düzeni takip etmeme gibi nedenler jinekomastiye yol açabilir. Jinekomasti sorununu hormonlardan kaynaklanıyor olabilir. Eğer hormonal kaynaklı ise erken dönemde buna yönelik ilaç tedavisi yaptırabilirsiniz. Ancak ilaç ile düzelemeyecek boyutta ise cerrahi işlem yardımı ile çözüme kavuşturmak mümkündür. Ancak jinekomasti ameliyatı için 18 yaş sınırı olduğunu belirtmem gerekli. Oğlunuz henüz 16 yaşında olduğundan henüz gelişimsel çağını tamamlamamıştır. Bu sebeple bu yaşta jinekomasti ameliyatı yapılması önerilmez. 18 yaşına geldiğinde, öncesinde doktor muayenesinden geçip uygun görülürse jinekomasti ameliyatı olabilir.

0

Merhaba Leyla Hocam, 17 yaşındayım. Jinekomasti problemi yaşadığımı düşünüyorum. Jinekomasti ameliyatında yaş sınırı var mı? Beklemem gerekli mi ameliyat için? Kolay gelsin.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomasti ameliyatlarında 18 yaş sınırı vardır. 1 sene daha beklemenizi önereceğim ameliyat için. Ancak şöyle yapalım dilerseniz. Bazen memede yağlanma da jinekomasti ile karıştırılabiliyor. Merkezimize gelin. Bir muayene edelim. Gerekli tahlil ve tetkikleri yapalım. Önce bir bakalım sorununuz jinekomasti mi yoksa yağlanma mı diye. Çünkü yağlanma meme dokusunda değilse o zaman Liposuction ile fazla yağı bölgeden alabiliyoruz, o zaman Jinekomasti ameliyatına gerek kalmıyor. Benim tavsiyem öncelikle kesin bir teşhis koyalım, sonrasında tedavi planınızı yapalım. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım iyi günler, 18 yaşındayım. Göğüslerimde yağlanma var. Özellikle yaz aylarında giydiklerim hiç yakışmıyor. Artık psikolojim bozuldu bu sebepten. Jinekomasti ameliyatında yaş sınırı var mı? Ne zaman ameliyat olabilirim? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomasti her 3 erkekten 1’inde görülen bir sorundur. Hormonal problemler ya da dengesiz beslenme gibi faktörler jinekomasti oluşmasına sebep olabilir. Bunun haricinde bu soruna yol açan farklı faktörler de bulunur. Öncelikle gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılarak sorunun neden kaynaklandığının tespit edilmesi gereklidir. Jinekomasti ameliyatına ihtiyacınız olup olmadığını söyleyebilmem için öncelikle sizi muayene etmem gerekir. Bazen memede yağ fazlalıkları oluyor ancak meme dokusunda fazla yağ bulunmuyor. Bu tip durumlarda Liposuction işleminden faydalanarak sadece cilt altında biriken yağların vücuttan atılmasını sağlıyoruz. Eğer meme dokusunda da fazla yağlanma olduysa Jinekomasti ameliyatı yapıyoruz. Zamanlama ile ilgili olarak jinekomasti ameliyatları için büyümenin yani ergenlik döneminin tamamlanmasını bekleriz. Burada yaş sınırı 18 yaşını doldurmuş olmaktır.

0

Merhaba.  21 yaşında bir erkeğim, göğüslerimin görüntüsünde bir kadınsılık var  yani kadın memesi gibi biraz büyük. İnternetten baktığımda bu sorunun jinekomasti olduğunu ve ameliyatla çözülebildiğini öğrendim ama jinekomasti için uygun bir adam mıyım bilmiyorum. Jinekomasti ameliyatında bir yaş sınırı var mı, istersem jinekomasti ameliyatı olabilir miyim?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, erkek memesi dokusundaki olağandışı büyüme jinekomasti olarak adlandırılır ve bu büyüme erkeklerde kadınsı bir görünüme yol açtığı için birçok kişi rahatsız olur. Sizin gibi memesinin görünümünden rahatsız olan kişiler jinekomasti ameliyatı olmak ister. Jinekomasti ameliyatında yaş sınırı 18’dir. Sizin yaşınız 21 olduğu için dilerseniz jinekomasti ameliyatı olabilirsiniz ama eğer memedeki büyüme sadece yağ dokusunun artışından kaynaklanıyorsa liposuction ile meme yapısı küçültülebilir. Bu yüzden kara vermeden önce alanında uzman bir hekimle görüşmenizi tavsiye ederim.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı