Jinekomasti ameliyatında yaş sınırı var mı?

blank
1 Cevap

Doktor hanım, oğlum 17 yaşında ve lise çağındadır. Göğüsleri oldukça büyük ve okul ortamında kendini kötü hissediyor. Bu durum psikolojik olarak onu etkiliyor. Estetik operasyonları ile bu konuda çözüm bulabilir miyiz? 17 yaşında olduğu için yaş sınırı var mıdır, ne yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi günler dilerim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba ,erkeklerde meme dokusunun olması gerekenden fazla büyümesine jinekomasti denilmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yapılan cerrahi ve estetik müdahalelere jinekomasti operasyonu adı verilmektedir. Hormon düzensizliği ya da beslenme düzeniyle ilişki olabilen bu sorun genellikle özgüven kaybına sebep olmaktadır. Meme büyümesinin sebebi araştırılmalı ve sonuca göre operasyon yapılmalıdır. Bu operasyonu 18 yaşından sonra yapmak daha doğrudur. Sağlıklı günler dilerim.

blank

İyi günler, 19 yaşındayım,90 kiloyum. Göğüslerimde büyüme var. Kilodan olduğunu düşünüyorum. Jinekomasti ameliyatında bir yaş sınırı var mı? Teşekkürler.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Kasım 11, 2020

İyi günler, jinekomasti erkeklerde memenin iyi huylu olarak büyümesine verilen addır. Ergenlik döneminde erkeklerin memelerinde kadın memesi şeklinde büyüme görülebilir. Genellikle erkeklerde ergenlikte ortaya çıkan jinekomasti her üç erkekten birinde görülmektedir. Jinekomasti problemine beslenmedeki dengesizlikler ve hormon düzensizliği yol açmaktadır. Ancak jinekomastinin altında yatan neden öncelikle araştırılması gerekir. Gerekli tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra jinekomastiye sebep olan faktörler ortaya çıkarılır. Nadir de olsa bazı durumlarda operasyonun erken safhada yapılması gerekebilir. Eğer sağlıkla ilgili ciddi bir problem olursa o zaman müdahale gerekebilir. Erkeklerde özgüven problemine neden olan jinekomasti operasyonu için ergenlik döneminin bitmesi gereklidir. Büyüme 18 yaşına kadar sürmektedir. Jinekomasti operasyonlarının 18 yaşından sonra yapılması uygun olmaktadır. Sağlıklı günler.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas 1 Cevap

Hocam merhabalar ben 18 yaşındayım jinekomasti ameliyat sınırındayım. Fakat şunu sormak istiyorum daha yaşım çok genç ergenlik dönemi geçtikten sonra meme yapısında kendiliğinden bir küçülme olur mu? Ameliyata gerek kalmadan jinekomasti sorunu ortadan kalkabilir mi? Cevap verirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba, jinekomasti ameliyatı için ergenlik döneminin geçmesini beklemekte fayda vardır.Erkek çocuklarını psikolojik açından da çok rahatsız eden bu durum büyük çoğunlukta kendiliğinden geçebiliyor.Ergenlik döneminde görülen kadınsı meme yapısı fizyolojik bir büyüme olmakta ve ergenliğin bitmesiyle birlikte sona erebilmektedir. Bu nedenle jinekomasti ameliyatı için aceleci olmamak ve ergenlik dönemini tamamlamayı beklemek gerekmektedir. Bundan sonraki süreçte eğer devamlılık varsa gerekli testler yapıldıktan sonra ameliyata karar vermek en sağlıklı sonucu almamızı sağlar. Sağlıklı günler dilerim.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar