Karın Germe Ameliyatında Göbek Deliğinin Yeri Değişir mi?

blank
1 Cevap

İyi akşamlar Leyla hocam, ben karın germe ameliyatı olacağım. Size danışmak istediğim göbek deliği yeri değişecek mi? Bu konuda bilgi verir misiniz?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba, Karın germe ameliyatında yağ dokusu çıkarılarak ve karın yeniden şekillendirildiği için göbek deliğinin yeri değişir. Göbek deliğinin yeri, ameliyat öncesinde hasta ile birlikte değerlendirerek ortak karar verilir. Göbek deliği genellikle karın germe ameliyatlarında eskisine göre daha yukarıda yapılabiliyor. Bunu tercih etmek istemeyen hastalar, ameliyat öncesi doktorlarla görüşerek göbek deliğinin mevcut yerini koruyabilir. Karın germe ameliyatında karın derisi yukarı doğru gerileceği için doğal olarak göbek deliği daha yukarı çıkacaktır. Sevgiler.

blank

Selamlar Leyla Hocam. Son 2 sene içerisinde 30 kilo kaybettim ve karnımda sarkmalar oldu. Karın germe ameliyatından sonra göbek deliği nerede ve nasıl duruyor? Bir gariplik oluyor mu acaba? Karın germe ameliyatında göbek deliğinin yeri değişir mi?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Aralık 22, 2020

Merhaba. Karın germe operasyonu, genel anesteziyle birlikte uyguladığımız, yaklaşık 5-6 saat süren, kasık bölgesinde uzun bir kesi açarak uyguladığım bir cerrahi operasyondur. Açtığım kesiden içeriye girip oradaki sarkmayı yaratan fazla derinizi keserek alıyorum ve aşağı doğru çekerek gerip, tekrar dikiyorum. Eğer gerekli ise karın kaslarını da onararak sıkılaştırıyorum. Tam karın germe ameliyatında göbek deliğinizin yeri tekrar konumlandırılır. Çünkü cildiniz gerildikten sonra göbek deliğinizin çok aşağıda kalmaması gerekmektedir, yeni ve sıkı karnınıza uygun şekilde konumlandırılmalıdır. Mini karın germe ameliyatında göbek deliğiniz tekrar konumlandırılmaz.

blank

İyi günler hocam ben karın germe ameliyatı olmayı planlıyorum. Fakat göbek deliği yeri nasıl oluyor bu konuda bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 26, 2020

İyi günler hocam ben karın germe ameliyatı olmayı planlıyorum. Fakat göbek deliği yeri nasıl oluyor bu konuda bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.’, ‘Merhaba, Göbek deliği çok önemli. Göbek deliğinin doğal şeklinde olması çok önemli. O yüzden bu ameliyatlardan sonra yerinin tam doğru yerde olması gerekli. Bazen çok aşağıda oluyor görüyorum. Anatomik olarak bel oyuntularının hemen 1 cm altında olması gerekir. Daha altta olduğu zaman çirkin görünüyor. Tabi bu kadınlar için. Erkeklerin göbek deliği kadınlara göre biraz daha aşağıda. Erkek hastalarıma ameliyat yaparken bu duruma dikkat ederek ameliyatı gerçekleştiriyorum. Sevgiler.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar