Genital Estetik

İç Dudak Sarkması Ameliyatı

İç dudak sarkması ameliyatı
İç Dudak Sarkması Ameliyatı

Mahrem alanlarımızın güzel ve estetik görünümü cinsel hayatımızı etkiler. Büyük, şekilsiz veya düzensiz genital iç dudaklar, güven ve öz saygı kaybına neden olabilir. Sarkmış iç dudak estetiğinden rahatsız olan kadınlar mahrem durumlardan çekinerek mahcup olabilirler. Bunun da ötesinde, hacimli labia, yani iç dudak sarkması, egzersiz sırasında ve cinsel ilişki sırasında rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir. Bu tür problemlerin tedavisi için Labioplasti yani iç dudak sarkması ameliyatı önerilir.

İç dudak sarkması sonucunda yaşanabilen bazı negatif konular;

 • Cinsel ilişki sırasında sıkışma ve ağrı,
 • Dar giysiler veya pantolonlar altında rahatsızlık,
 • Mayoda göze hoş gelmeyen bir görüntü,
 • Utanç ve özgüven kaybı,
 • Karşı cins ile yakınlaşmaktan çekinme ve kompleks.

İç dudak sarkması; labia minör denen genital iç dudak şeklindeki değişiklikler, normal yaşlanma süreci ile yerçekiminin etkisinin yanı sıra doğum, hastalık ve genetiğin sonucu olabilir. Bazı kadınlar doğuştan kötü şekilli iç ve dış dudaklara sahip olurken, diğerleri için değişiklikler zamanla ortaya çıkacaktır. Labia küçültme olarak da bilinen labioplasti  yani iç dudak sarkması ameliyatı, kadın klitorisi ve vajinal açıklığı “labia minora” kaplayan cildin yeniden şekillendirilmesine yardımcı olan bir kozmetik cerrahi işlemdir. Özellikle uzun iç dudağa sahip kadınlarda, cinsel ilişki sırasında ağrı hissedebilir, günlük aktiviteler sırasında rahatsızlık hissedebilir veya sadece genital bölgelerinin genel görünümünü estetik olarak iyileştirmek isteyebilirler. Çocuk sahibi olsanız da olmasanız da iç dudak sarkması ameliyatı olabilirsiniz. 

İç Dudak Sarkması “Labioplasti” Nedir?

Yaşlanma, yerçekimi ve doğum, labia majör ve minör, perine ve klitoris dahil olmak üzere kadın cinsel organlarının görünümünü değiştirebilen faktörlerdir.

Vajinal duvarın ve labia minoranın gevşekliği ve gerilmesindeki değişiklikler yaşla birlikte ortaya çıkabileceği gibi genellikle doğuştandır. İç dudak ile birlikte mons pubis ve labia majora’nın yani halk dili ile venüs tepesi ve dış dudakların da estetik problemleri beraberinde görülebilir.

Kadınlarda labia majör ve labia minör olarak da bilinen vagina yı çevreleyen dış ve iç dudak ile tanımlanır. Labia majora yani dış dudaklar, labia minörü (iç dudaklar) çevreleyen, genellikle tüy çıkan etli ve dolgun dokudur. Normal de deri tonundan 1 ton daha koyu olabilir. Labia minör yani iç dudaklar, vajinayı çevreleyen pürüzsüz ve ince ve pembe görünen dokudur. Ancak sarkma söz konusu olduğunda koyu renkli görünebilir. Bu da görsel olarak dış dudaklardan sarkan koyu uzantılar şeklinde çirkin bir görüntü oluşturur. 

Sarkan iç dudaklar, cinsel ilişki sırasında ve egzersizde kadını olumsuz etkileyebilir, bazen acıya ve sıklıkla utanmaya neden olabilir. Bu aynı zamanda bir kadının kadının giyim tarzını sınırlayarak bölgede şişkinliğe neden olabilir. İç dudak sarkması, labia görünümünü düzeltip daha rahat ve güzel bir görünüme kavuşturabilen harika bir cerrahi işlemdir.

Labioplasti / İç Dudak Sarkması Ameliyatına ne zaman karar verilir?

Uzamış labia minoradan dolayı ağrı yaşayan kadınlar bu işlem için ideal bir adaydır. Bu sıkıntılar genellikle kadınlar cinsel ilişki sırasında, egzersiz yaparken veya dar giysiler giyerken labiaların çekilmesi şeklinde olur.

Labioplasti yaptıran kadınların yaşları değişkendir, bu prosedürü uygulamak için asla çok erken veya çok geç değildir. Vajinasının görünümünden memnun olmayan her kadın İç dudak sarkması ameliyatı için mükemmel bir aday olabilir. İdeal hasta, genel sağlığı iyi, İç dudak sarkması ameliyatını açıkça anlayan ve makul cerrahi beklentilere sahip olan kişilerdir.

İç Dudak Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

 • Labioplasti, genellikle sedasyon veya genel anestezi altında yapılır.
 • Prosedür, vajina bölgesi etrafındaki labia derisini sarkan kısmının alınmasını ve estetik bir görünüme kavuşturulmasını içerir. 45-60 dakika süren bir operasyondur. Eriyen dikişlerle yapılır. Labia minora dediğimiz iç dudaklar klitorisin de çevresinden dolaştığından klitorisinde düzgün bir şekilde cerrahiye dahil edilerek düzeltilmesi ve çevreleyen sarkmaların çıkarılması gerekebilir. 
 • İç dudak sarkması ameliyatından sonra, genellikle bir ila iki hafta sonra tamamen kaybolan hafif bir rahatsızlık ve şişlik yaşayabilirsiniz. Yara izi nadiren fark edilir.
 • İç dudak sarkması ameliyatı olduktan sonra en az altı hafta cinsel aktiviteden uzak durmanız gerekecektir. Ayrıca yaklaşık üç gün işten izin almanız önerilir.
 • Gerçekçi beklentilerle bu prosedür sayesinde, özsaygınızı ve özgüveninizi büyük ölçüde artırabilirsiniz.
 • İç dudak sarkması ameliyatı yapıldıktan sonra tamamen iyileşmek yaklaşık yedi ila sekiz hafta sürer.

Genital İç Dudak Sarkması Ameliyatının  Faydaları

İç dudak sarkmasını restore etmenin ve düzeltmenin bir kadın için birçok faydası vardır. İç dudak sarkması ameliyatı, genital görünümün genç ve seksi görünümünü geri kazandırır, cinsel irtibatta ve egzersiz sırasında rahatlığı artırır, mayo ve dar giysiler giyme ile ilgili sorunları çözer ve en önemlisi, özgüveni arttırır.

Bu prosedürün iki önemli faydası vardır: Hijyen ve simetri.  Bu prosedür, dar giysilerin neden olduğu labia bölgesindeki tahrişi azaltır. Ayrıca bazı aktiviteler, belirli egzersizler veya cinsel ilişki sırasında oluşan fiziksel rahatsızlıkların bir çoğunu ortadan kaldırabilir. Ayrıca birçok kadın hasta, kendilerine bu ameliyattan sonra daha hızlı orgazma ulaştıklarını bildirmektedir.

İç dudak sarkması ameliyatı sonuçları genellikle ömür boyu sürer. Doğum, ameliyat sonuçlarınızı tamamen bozmaz. Nitekim iç dudak sarkması ameliyatı doğum yapmayı kolaylaştırma eğilimindedir.

İç dudak sarkması ameliyatı günü neler beklemelisiniz;

Ameliyat gününüzde Anestezi uzmanı hafif bir sakinleştirici uygular. Hastalar uykuya daldıklarında, doktor onlara derin anestezi enjekte eder. Anestezi etkisini gösterdiğinde, doktor ameliyatı gerçekleştirir. Doktor işini bitirdiğinde hasta 1-2 saat dinlendikten sonra evine dönebilir. Hasta isterse, bir gece hastanede kalmasına izin verilebilir.

İç dudak sarkması ameliyatı sonrası bakım!

Hastalar ayrıca doktor ile kontrol randevularına gitmelidir. İyileşme döneminde cerrah yaranın nasıl iyileştiğini kontrol edecektir. Hasta iyileşme döneminde adet görüyorsa tampon kullanmamalıdır. Ayrıca kısıtlayıcı giysiler veya tanga gibi keskin iç çamaşırları giymemelidirler. Şişlik yani ödem genellikle 1 ila 4 ay sürer.

İç dudak sarkması ameliyatından sonra ne beklenir?

Herhangi bir kozmetik prosedürden geçerken, yan etkiler, riskler ve komplikasyonlar için her zaman olabilir. Daha tanıdık risklerden birkaçı enfeksiyonlar, iç morarma, hematom, ciltte değişiklik ve vajinal hassasiyet, ağrı, kanama ve sıvı dengesizliğini içerir. İç dudak sarkması ameliyatından kaynaklanan tüm potansiyel yan etkiler, uygun talimat takibi ve ağrı yönetimi için ilaç tedavisi ile verimli bir şekilde tedavi edilebilir.

Hasta üç gün sonra işine dönebilir; prosedür ne kadar basitse, iyileşme süresi o kadar kısadır. En az bir ay yorucu işlerden kaçınılmalıdır. Altı hafta boyunca cinsel ilişkiden de kaçınılmalıdır. İlk gün hastanın kendisiyle ilgilenen biri olmalıdır. 

İç Dudak Sarkması Ameliyatı Fiyatları

İç dudak sarkması ameliyat fiyatları, başka genital estetik operasyonun eklenmesine göre değişkenlik gösterebilir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak İç Dudak Sarkması Ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir