Karın Estetiği
Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti), orta ve alt karın bölgesindeki yağ dokusunun ve fazla derinin alınmasını kapsayan estetik cerrahi bir işlemdir. Karın germe ameliyatında, karın duvarı kaslarının sıkılığı ve gerginliği sağlanarak, fazla deri ve yağlar alınarak, hastaya dümdüz bir karın görünümü yaratılır.

Karın germe ameliyatı genellikle hamilelik, aşırı kilo alıp verme sonucunda, karın derisinde sarkma ve kaslarında deformasyon oluşan kişilere uygundur.

Karın Germe Ameliyatı ile Sarkmaya Son!

Doğum sonrası veya kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan sarkmayı karın germe estetiği ile yok etmek mümkün!

Aşırı kilo kaybının negatif yan etkilerinden en gözle görünür olanı karın bölgesindeki derinin gevşemesi, bollaşması ve dolayısıyla sarkmasıdır. Çoğu zaman da özellikle birkaç doğum yapmış anneler için karın sarkması sinir bozucu olabiliyor. Hassas bir dönemden geçen anneler karın germe ameliyatı ile daha fit ve daha sıkı bir karın görünümüne sahip olmak için sabırsızlanıyorlar.

Bollaşan karın derisini yeniden sıkılaştırmak, deforme olan kasları onarmak için karın germe ameliyatı yaptırabilirsiniz. Karın germe estetiği herkesin istediği hayalini kurduğu vücuda sahip olmasını amaçlıyor.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Tam karın germe ameliyatı 3 problemin düzeltilmesini hedef alır:

 • Gevşeyen cilt görünümü
 • Karın bölgesindeki ayrılan ve yırtılan kaslar
 • Sarkan deri

Karın germe ameliyatı ile;

 • Sarkan karın derisi kesilerek vücuttan atılır,
 • Karın derisi gerilerek daha düz bir karına sahip olmanız sağlanır,
 • Göbek deliği yeniden konumlandırılır,
 • Ayrılan Rektus abdominis kaslarının sıkılaştırılır

ise, karın germe ile fıtık ameliyatı bir arada yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nasıl Yapılır?

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nasıl YapılırKarın germe ameliyatı hastanede gerçekleştirilmesi gereken bir ameliyattır. Tam ve mini karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Karın germe ameliyatında hangi operasyonun uygun olduğu ve size yapılacak işlemin ayrıntıları, doktorunuz ile görüşmeniz sonucunda belirlenir.

Karın germe ameliyatı sarkan alanın büyüklüğüne ve karın germe ile liposakşın birlikte yapılmasına bağlı olarak 4-6 saat sürmektedir. Sıklıkla iç çamaşırı altında gizlenebilen ve göbeğin 8-10 cm altında kalan bir kesi hattı yapılır. Göbek deliği üzerindeki alana kadar karın derisi kaldırılır.

Karın kasları görünür hale getirildikten sonra, kasların arasındaki açıklık onarılır. Sonra karın derisi istenen görünümü elde edilene kadar gerilir. Gerilme istenen şekle ulaştığında karın derisi ve deri altı dokusunun fazlalığı kesilerek çıkarılır.

Dikişler pubis bölgesi üstü sezaryen izinin olduğu yerde birleştirilerek kapatılır. Bu arada göbek deliği yeri yeniden konumlandırılarak, göbek deliği bu alana taşınır. Eğer gerekirse göbek deliği yeniden tasarlanır. Fazla yağlanma ve bölgesel yağ alanları var ise karın germe ile liposakşın birleştirilebilir.Liposuction ile fazla bölgesel yağlar dışarı çekilir.

Göbek bölgesinde, göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır. Göbek deliği istenen bölgede yeniden dikilerek yerleştirilir. Gerekli bölgelere diren denilen içerde biriken sıvı ve kan birikintilerini dışarı taşıyan kanüller konur. Karın germe ameliyatından hemen sonra hastaya uygun özel korse giydirilir.

Tam karın germe ameliyatı, göbek deliğinin alt ve üst bölgelerinde gerçekleşen (karın bölgesinin tamamında) deri sarkması, gevşek cilt görünümü, karın kaslarının ayrılması gibi sorunların çözümünü sağlamaya yönelik bir işlemdir. Özellikle doğumdan sonra pek çok kadında oluşan Diastatis Rekti yani abdominal ayrılma sorunu karın germe ameliyatı ile çözüme kavuşur. Diastatis Rekti, karındaki gergin kasların hamilelik nedeni ile karnın büyümesiyle esneyerek ayrılmasıdır. Abdominal kaslarda görülen bu deformasyon hamilelik ilerledikçe artar. Diastatis Rekti hamilelik dışında çömelme veya spor nedenli ağır kaldırma ile de oluşabilmektedir. Bu sorunu yaşayan kadınlarda idrar kaçırma, şişkinlik, sarkma gibi belirtiler görülmesi olağandır. Eğer karın germe ameliyatı yapılmazsa bu bölgede zamanla fıtık oluşur. Fıtık ameliyatı ve karın germe ameliyatı kombineli olarak yapılabilmektedir. Elbette fıtık aşamasına geçmeden oluşabilecek deformasyonları daha önceden karın germe operasyonu ile gidermek en doğrusudur.

Tam karın germe operasyonu genel anestezi altında ve hastane ortamında gerçekleştirilmektedir. Ameliyat alanının büyüklüğü ve sarkma derecesine göre ameliyat 4-6 saat aralığında sürmektedir. Kişinin karın bölgesinde fazla yağı varsa liposuction ile karın germe ameliyatı kombineli olarak yapılabilir. 

Tam karın germe ameliyatı göbeğin 8-10 cmlik alt kısmından başlayarak göbek deliğinin üstündeki yere kadar olan bölgenin komple derisi kaldırılarak yapılır. Öncelikle karın kaslarının açıklığı onarılır. Karın derisi istenen düzeyde gerildikten sonra fazlalık deri, altındaki dokuyla birlikte kesilir. Daha sonra kişinin dikişleri en az görünecek şekilde atılır. Doğum yapan kişilerde dikiş izi sezaryen izinin üzerinden yapılır. Gerekirse göbek deliğinin yeri yeniden belirlenir.

Karın germe ameliyatı liposuction işlemiyle birlikte yapılacaksa önce liposuction yapılarak kişinin yağları çekilir. Daha sonra karın germe işlemi gerçekleştirilir. 

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatı iyileşme süreci 10- 15 günde tamamlanır. Ancak tam sonucun görülmesi ödemlerin tamamen geçmesi ile 3 ayı bulabilir. 

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde korse kullanımı zorunludur. Korse ameliyat bölgesini dış darbelere karşı korumakta ve karnın formunu oluşturmasını sağlamaktadır.

Karın germe ameliyatı sonrasında uyandığınızda unutmamalısınız ki karnınızın çevresinde baskılı bir sargı olacaktır. Bu sargı ameliyat sonrasında oluşabilecek şişme, ödem ve kanamayı azaltmak içindir. Bütün bunlarla birlikte cildin altına yerleştirilmiş dren tüpleri olacaktır. Bu tüpler 24-48 saat içerisinde alınacaktır, ancak bazen bir kaç gün daha beklenebilir.  Bu drenler içeride olabilecek minimal kanama ve sızıntıların cilt altında kalmasını, drenaj yapmak sureti ile önleyecektir.

Hastanın hastanede kalış süresi 2 gün olmaktadır. Ameliyat sonrasındaki birkaç gün morluk, şişlik, kanama gibi etkiler görülmesi normaldir. Hasta normalde operasyon sonrası evde dinlenecek ve doktor randevularına 2 günde bir devam edecektir. 

Karın germe ameliyatlarından sonra iyileşme sürecini rahat ve hızlı geçirebilmek için pansumanların aksatılmaması, hastanın bol su içmesi, yürüyüş yapması, hareket etmesi oldukça önemlidir. Pansumanlarda antibiyotik, yara alanı için uygun tedavi ve gerekli destekleyici ilaçlar ayrıca içeride biriken sıvıları atmak için masajlar uygulanmaktadır. 5-6 günden itibaren günlük hafif aktivitelerine dönebilir.

Ameliyat sonrasındaki 10 gün boyunca karın bölgesinde oluşan gerginlik sebebiyle eğik şekilde yürüyecek sonraki zamanlarda yavaş yavaş daha dik yürüyebileceksiniz. Kişinin dik bir hale gelmesi yavaş yavaş kendiliğinden olacaktır. 

Ayrıca yatış pozisyonuda önemlidir; yüzüstü yatılmaması, uyurken iki bacak altına yastık konulması önerilmektedir. Bu yastıklar bacaklarınızın bükülü vaziyette olmasını sağlayacak ve böylece karın bölgesindeki gerginliği azaltacaktır. Bu öneriyle kişi daha rahat etmekte ve kesi izlerinin iyileşmesi hızlanmaktadır.   

Kişinin tamamıyla iyileşip ameliyat etkilerini gidermesi 1-1,5 ayı bulmaktadır. İyileşme süreci bitene dek cinsel ilişkiye girmemek gerekir. 1-1,5 ay süren iyileşme süresi içerisinde sürekli korse kullanması gerekir.

Mini karın germe aynı şekilde iyileşme etkileri göstermekle birlikte tam karın germe operasyonuna göre daha küçük bir ameliyat olduğu için iyileşme süreci daha hızlıdır.

15-18 günde aktif yaşamına başlayabilir. 6-8 haftada spor aktiviteleri yapabilir hale gelir. Operasyon sonrasında özel olarak tasarlanan korsenin kullanımı en az dört haftadır ancak korseyi 6 hafta giymeye devam etmeniz önerilir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyat fiyatları yapılacak karın germe ameliyat tekniğine göre değişkenlik gösterir. Karın germe ameliyat fiyatını belirleyen bir diğer unsur doktorunuzun tecrübesi ve bu konuda uzmanlaşmış olmasıdır. Ayrıca karın germe fiyatlarını bir diğer değiştiren hastane ameliyathane fiyatlarıdır. Önce doktorunuzun belirlenmesi ve sizi muayene etmesi sonrasında yapılacak tekniğe ve hastaneye göre fiyat belirlenmesi daha doğru bir sıralama olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) ÇeşitleriKarın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Çeşitleri

Karın germe ameliyatı farklı teknikler ile yapılabilir. Hangi tekniğin seçileceği kişinin karın bölgesindeki sarkma miktarına ve yerine göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle muayene sırasında doktor hasta ile beraber çıkarılacak deri miktarına ve oluşacak yara izlerinin nerede konumlandırılacağına beraber karar verir. En sık uygulanan teknik tam karın germedir.

 • Tam Karın germe (Full Abdominoplasti): Bu cerrahide karın kasları düzeltilir, fazla deri ve yağ alınır, göbek deliği yeniden konumlandırılır. Cerrahi kesi sezaryen iziyle aynı bölgede ancak daha uzundur. Eğer fazla deri kalçalara kadar uzanıyor ise uzun izli karın germe yapılabilir. 
 • Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasti): Bu yöntemde hem daha küçük bir kesik yapılır ve göbek deliğinin yeri değişmez. Göbek deliği altında kalan bölgedeki fazla deri ve yağ alınır, eğer gerekli ise kaslar düzeltilir
 • Endoskopik Karın Germe: Bu yöntemde endoskopik cihazlar kullanılarak karın kaslarına ve deri altı dokular onarılır ancak deri çıkarılmaz. Daha az invaziv bir yaklaşımdır ve iyileşme süreci genellikle daha hızlıdır. 
 • Fleur-de-Lis Karın germe (Fleur De Lis Abdominalisti): Bu yöntem, göbek deliği üstündeki derinin üst ve alt bölümlerini düzeltmek için yapılır. Karın ön duvarında dikey bir kesi ve karın alt bölgesinde 2. bir kesi olur. Bu yöntem genellikle büyük kilo kaybı sonrası sarkan cildi toparlamak için tercih edilir. 
 • Reverse Abdominoplasty: Bu yöntemde çok nadir tercih edilir. Kesi izi meme altlarından kalacak şekilde yapılır. Daha çok göğüs altındaki sarkma ve cilt fazlalığını düzeltmek için kullanılır.

Tam Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Göbek deliğinin hem üstünde hemde altında deri sarkması olan kişiler için uygun olan tam abdominoplasti deri ve deri altı yağ dokusunun çıkarılması, kasların sıkılaştırılmasını, karın derisinin yeniden gerilerek dikilmesi ve göbek deliğinin yeniden yapılandırılmasını içerir.

Büyük miktarda kilo kaybı olan veya doğum sonrası özellikle çoğul ya da büyük gebelik yaşayan kişilerde, karın derisinde gevşeme ve sarkma meydana gelir. Normal ölçülere ve ortalama kiloya sahip olan kişilerde bile bazen karında bir miktar fazlalık, gevşeklik ve göbek sarkması oluşabilir.

Karın germe ameliyatı aşırı yağın ve fazla derinin alınmasını sağlar. Bazı kişilerde gevşemiş ve ayrışmış olan kasları onarır. Bu işlem de daha düz, gergin bir karın görünümü sağlar.

Mini Karın Germe Ameliyatı

Mini Karın Germe AmeliyatıMini karın germe ameliyatı, karnın alt kısmında oluşan yüksek orandaki yağlanma sonrasında, esnekliğini kaybetmiş ve aşağıya doğru sarkmış alt karın derisine uygulanan cerrahi bir işlemdir.

Mini Abdominoplasti ameliyatında, kasık bölgesi üstünde tam karın germe işlemine oranla daha küçük bir kesi ile yapılmaktadır. Karın derisini germe işlemi kasık üstü ile göbek deliği arasında yapılmaktadır, göbek deliğine dokunulmamaktadır, karın gerginleştirilip dikişler alındıktan sonra göbek deliği biraz aşağı çekilmiş görünmektedir.

Mini karın germe estetiği özellikle alt karın kaslarında zayıflıkla beraber sarkmış, gevşemiş ve toparlanamayan alt karın derisine yönelik bir prosedürdür.

Karnın üst bölümünde de yağlanma bulunan hastalarda tam abdominaoplasti önerilir.

Mini karın germe ameliyatı genel anestezi altında 2-4 saat arası sürmektedir. Ameliyat genel anestezi altında hastanede yapılır. Mini karın germede hedeflenen göbek deliği altındaki fazla derinin çıkarılması olduğundan, kesi sezeryan izinin olduğu yerden ve hemen hemen sezaryen izi kadar bir açıklıktan yapılır.

Göbek altı kaslardaki ayrılma bu bölgeden açılarak dikilir. Fazla deri dikiş bölgesi ile orantılı şekilde kesilerek çıkarılır. Ameliyatın sonucunda sadece ve sadece pubik bölge üstünde kısa bir iz olacaktır. Karın germe ameliyatında kullanılan dikişler estetik dikiştir ve operasyon sonrasında alınmasına gerek olmaz. Bu özel iplikler vücut tarafından tamamen emilir. Ameliyat sonlandıktan sonra hastaya özel bir korse giydirilir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Karın germe ameliyatı (abdominoplasti) öncesi sürece hazırlanmak için birkaç noktaya dikkat etmek önemlidir.  

 • Doktorunuz: Abdominoplasti öncesi doktorunuz ile beklentilerinizi konuştuğunuzdan ve sizi muayene ettiğinden emin olun. Sonrasında yaşanabilecek problemleri en aza indirmek için iyi iletişim kurmak ve süreç ile beklentileri detaylandırmak önemlidir. 
 • Genel Sağlık Durumu: Muayeneniz sırasında doktorunuz ile var olan hastalıklarınız ve ilaçlarınız paylaşın. Eğer kronik bir rahatsızlığınız var ise takip eden doktorunuz ile cerrahiyi yapacak doktorunuzu iletişime geçirin.
 • Sigara ve Alkol Kullanımı: Sigara içmek yara iyileşmesini bozduğundan operasyon öncesinde azaltın ya da tamamen bırakın. Aşırı alkol tüketimi metabolizmaya zarar verdiğinden bu dönemde bırakın. 
 • Kullanılan İlaçlar: Abdominoplasti öncesinde doktorunuza kullandığınız ilaçları mutlaka bildirin. Özellikle bazı ilaçlar ve hormonlar kanı incelttiğinden bunları farklı ilaçlar ile değiştirebilme veya kesmesi için doktorunuz ile paylaşmayı unutmayın.
 • Beslenme: Sağlığınızı ve iyileşme sürecini maksimum düzeyde tutmak için iyi beslenmek önemlidir. 
 • İdeal Kilo: Abdominoplasti öncesi ideal kilonuzda olmak ve bunu bir süredir koruyor olmak önemlidir. Eğer verilecek kilolarınız var ise bunları verdikten sonra operasyona girin.
 • Ameliyat Öncesi Hazırlık: Kan testleri, görüntüleme tetkikleri gibi doktorunuzun önerdiği tetkik ve araştırmaları yaptırın.
 • Aileden Destek: Ameliyat sonrasında yanınızda birinin olması için gerekli ayarlamaları yapın. Günlük aktiviteler dönmek bir süreç alabilir. 

Gerçekçi Beklentiler: Ameliyat sonrası bir miktar ödem ve morluk normaldir. Ödemin tam inmesi ve operasyonun net sonucunun görünmesi zaman alacaktır. Bu süreçte sabırlı olmak ve doktorunuzun önerilerine uymak önemlidir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Komplikasyonları Nelerdir?

Karın germe ameliyatı fazla miktarda deri ve yağ çıkarıldığı için komplike bir ameliyattır ve bir takım komplikasyon riski içerir.

Genel ameliyat komplikasyonları: Kanama, enfeksiyon gibi her cerrahi operasyonda görülebilecek komplikasyonlar

Yara sorunları; Geç iyileşme, yara izinde düzensizlik ya da istenmeyen yara izleri, lokal ödemin kalıcı olarak deri altında düzensizlik oluşturması görülebilir.

Göbek deliği ile ilgili komplikasyonlar; Konumunun iyi ayarlanamamsı ya da dikişlerin düzensiz iyileşmesi sonrasında kötü görünüm olabilir.

Karın Germe Revizyonu Nedir?

Önceden geçirilmiş karın germe ameliyatı sonrasında oluşan sonuçları düzeltmek ya da iyileştirmek için yapılan ameliyattır. İlk karın germe ameliyatı sonrası oluşmuş yetersiz iyileşme ya da komplikasyonlardan kaynaklı problemleri düzeltmeyi hedefler. Bazen tekrardan karın germe ameliyatı yapılabilir ya da soruna yönelik tedaviler yapılır. 

Karın germe ameliyatı sonrasında en sık görülen sorunlar:

Karın germe revizyon ameliyatı, yukarıdaki sorunları çözmek ya da düzeltmek için yapılabilir.

 • Estetik Görünüm: İlk ameliyat sonrasında istenilen estetik görünüm elde beklentilerden farklı ya da yetersiz olabilir. Asimetri, cilt fazlalığı, yara izinin yeri gibi sorunlar tekrar düzeltilebilir.
 • Komplikasyonlar: İlk abdominoplasti sonrasında enfeksiyon, dikişlerde geç iyileşme, yara sorunları gibi komplikasyonlar gelişebilir. Bunlar ya yara izine yönelik yapılan düzeltmeler ile ortadan kaldırılabilir.
 • Kas Zayıflığı: Karın kaslarının yetersiz sıkılaştırılması sonrasında karın bölgesindeki sarkma devam ediyor ise yeniden kasların sıkılaştırılması gerekir. Karın germe revizyon ameliyatı, yukarıdaki sorunları çözmek ya da düzeltmek için yapılabilir. 

Karın Germe Ameliyatına Uygun Muyum?

Karın germe ameliyatına karar vermeden önce karın bölgesindeki kas ayrılması ve sarkmanın derecesini belirlemek önemlidir. Özellikle ilk muayene de otururken ve ayakta karın derisinin sarkması ve elle muayene ile karın kaslarının ayrılıp ayrılmadığı kontrol edilmelidir.

Sarkmanın göbek deliğinin üstünde ve altında olmasına, ayrıca karın kas ayrılmasının derecesine göre tam veya mini karın germe yapılması yönünde karar verilir. Eğer göbekte fıtık mevcut Karın germe ameliyatı sarkmanın derece sine göre iki farklı şekilde yapılabilir.

Eğer sigara içiyorsanız, karın germe ameliyatından sonra en iyi sonucu almak için sigarayı azaltmanın hatta bırakmanın en doğru karar olduğunu bilmeniz gerekir. Sigara vücudumuzdaki damarları daraltmak sureti ile kan akımını azalttığından yavaş ve kötü bir iyileşme gerçekleşecektir.

Aspirin gibi bazı ağrı kesiciler ve doğum kontrol ilaçları kanamayı arttırabileceğinden karın germe ameliyatından birkaç hafta önce kesilmelidir. Fiziksel muayene karın germe ameliyatı için iyi bir aday olup olmadığınızı ortaya koyacaktır. Unutulmamalıdır ki abdominoplasti direkt bir kilo verme ya da karın yağlarından kurtulma operasyonu değildir, vücut hatlarını düzeltme ve iyileştirme ameliyatıdır.

Kimler Karın Germe Ameliyatı Düşünmelidir?

Karın bölgesinde sarma ve fazlalık bulunan kişiler karın germe ameliyatı düşünebilirler. İdeal kiloda oturuken ve öne eğildiğinde karın derisinin sarkan kişilerde yapılabilir. Ancak sarkma yoksa sadece liposuction bu bölgeyi şekillendirmeye yardımcı olabilir.

Özellikle doğum sonrası karın germe yaptırmayı düşünenler için tavsiyem yeni bir bebek daha düşünüyorsanız bu operasyonu sonraya ertelemektir. Karın germe tekrar yapılabilir ancak büyük bir cerrahi olduğundan bunu bir sefer yapmak daha doğrudur.

Karın Germe Sonrası Beklentim Ne Olmalı?

Karın germe ameliyatı sonrası beklentiler operasyonun içeriğine göre değişkenlik gösterir. Ancak ideal olarak düz ve gergin bir karın, ince bel ve iyi konumlanmış göbek deliği sonuçta ortaya çıkmalıdır. Ancak kişinin var olan kilosu ve karın derisindeki sarkma miktarı sonuçları ve yara izini uzunluğunu değiştirecektir. Bu nedenle ameliyat öncesinde doktorunuz ile sonuçta ne beklemeniz gerektiğinizi size özel olarak doktorunuza sormanız ve sonraki süreçte neler yaşayacağınız öğrenmeniz süreci daha iyi tolere etmenizi sağlayacaktır. Karın germe yaptıranlar içeriğimiz bu konuda daha detaylı bilgi vermektedir.

Karın Germe Ameliyatında İz Kalır mı?

Tam bir abdominoplasti de bikini çizgisi denilen iç çamaşırı içinde bir iz kalmaktadır. Tam karın germe operasyonundaki kesi çizgisi sezaryen çizgisinden uzun olmaktadır. Sezaryen izi ile aynı yerde, yönü belin iki yanına doğru olan biraz daha uzun bir dikiş izi alanı olur. Bu çizgi bikini altında kalacak şekilde planlanmaktadır.

Karın germe sonrasında dikişler iyileşene kadar izlerin oluşumunu azaltmak için çok germemek önerilir. Ayrıca silikon bantlar ile bu dikiş izi bölgesi desteklenerek izlerin hızla silikleşmesi sağlanır. Mini karın germede ameliyat izi sezaryan izi kadardır. Hatta sezaryan yapılan izin olduğu bölgeden açılır. Germe işlemi yapıldıktan sonra iç çamaşırı içinde kalacak bir iz kalır.

Karın germe sonrası izler 1 sene sonra hala kalıcı şekilde görülüyorsa lazer tedavileri ile izler silikleştirilebilir. İz tedavisinde en etkili lazer fraksiyonel lazerdir. 4-6 seansta karın germe ameliyat izleri giderilebilir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Sonrası Hamile Kalabilir miyim?

Karın germe ameliyatından sonra hamile kalabilirsiniz. Karın germe ameliyatı gebe kalmayı ve doğumu etkilemez. Fakat kısa zaman içerisinde çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için karın germe ameliyatını ertelemek en akılcı karar olacaktır. Çünkü karın germe sonrası tekrar gebe kalındığında ameliyatın etkileri bozulabilir ve yeniden tekrar karın germe gerekebilir.

Kısaca Karın Germe

Amaç Karın derisini germe, fazla deriyi çıkarma, liposuction
İz Kalır Mı? İzler iç çamaşırı içinde kalır.
Operasyon Süresi 6 – 10 Saat
Anestezi Genel Anestezi
Hastane Kalış Süresi 2 gün
İyileşme Süresi 2 Hafta
Ağrılı Mı? Ameliyat sonrası ilk 3 gün ağrı kesici ile geçen ağrı
Operasyon Riskli Midir? Herhangi bir riski bulunmamaktadır.
Sonuçlar 4-6 hafta sonra görülür.

Karın Germe Estetiği Kalıcı MıdırKarın Germe Estetiği Kalıcı Mıdır?

Karın germe ameliyatı kalıcı bir operasyondur. Etkisi ömür boyu sürer. Fakat burada kişinin beslenme şekli aşırı kilo alıp verme durumuna göre değişkenlik gösterir.

Ameliyat sonrasında kişi yeniden hamile kalabilir. Hamilelik döneminde çok kilo alımıyla kişide yeniden sarkma görülme olasılığı artmaktadır. Bu nedenle kişi doğum sonrası yeniden karın germe ameliyatı olabilir ya da karın germe ameliyatını erteleyerek doğum sonrasında tek karın germe operasyonu gerçekleştirebilir.

Karın germe estetiğinden sonra yeniden yapılandırılan karın kasları ve karın derisinin esnememesi için kişinin diyetine dikkat etmesi gerekmektedir.

Yeniden kilo alımı ve yeni bir gebelik ameliyat etkilerini bozabilir. Özellikle erkeklerde aşırı kilo alımı ve kadınlarda yeni bir gebelik karın germenin etkilerini bozarak tekrar yapılması gerekebilir. Bol su ve sağlıklı besinlerin belirli oranda yenildiği beslenme programıyla kişi yeniden kilo almaz ise alt karın bölgesinin estetik görünümü de aynı kalacaktır.

Karın Germe Sonrası Cinsel İlişki

Karın germe büyük bir ameliyattır. Özellikle tam karın germede dikişlere iyi bakılması ve fazla gerilmemesi gerekir. Bu nedenle cinsel hayatınıza 2 hafta sonrası dönmeniz tavsiye edilir. Bu süreç ağrı ve gerginlik devam ediyorsa uzayabilir. Herhangi bir aşamasında doktorunuzun tavsiyesine uymanız önerilir.

İkinci Kez Karın Germe Ameliyatı Olabilir Miyim?

Hastalar, fazla kilolarını verdikten sonra oluşan sarkmalardan dolayı karın germe ameliyatına ihtiyaç duyabilirler. Ancak bu ameliyattan sonra aşırı kilo almamaya dikkat edilmelidir. Tekrar kilo alıp verme ya da doğum yapma gibi durumların olması halinde deride yeniden sarkmalar ve karın kaslarında açılmalar meydana gelebilir.

Özellikle doğumdan sonra karın kasları deformasyona uğrayıp zamanla gerginliğini kaybedebilir. Bu gibi durumların olması halinde hastalar ikinci karın germe ameliyatını yapmak isteyebilirler. İkinci kez karın germe ameliyatı olmak mümkündür. Ancak iki ameliyat arasında belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Bu sürenin minimum 1 yıl civarında olması gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak bu süreye doktorunuz sizi gördükten sonra karar verecektir. Bu nedenle doktorunuz ile süreci görüşebilir en uygun zamana birlikte karar verebilirsiniz. Ayrıca ikinci ameliyat ilk ameliyata göre daha dar bir kapsamda olabilir. Birinci ameliyatta vücut birçok işlem görebileceği için ikinci ameliyatta daha küçük işlemler uygulanabilir.

Diastasis Rekti veya Abdominal Ayrılma Nedir?

Yeni doğum yapan annelerin %60’ında kas ayrılması yani diastezis recti problemi görülür. Diastasis Rekti yani karındaki baklava kaslarının ortadan ayrılması durumu doğum yapan kadınlar arasında yaygındır. Uterus büyüyen bebeğe uyum sağlamak amacıyla karın kaslarını germektedir. Tekli, ikiz ya da çoğul gebeliklerde karın içindeki basınç artar. Bu bebeğin büyük olması ile de gerçekleşir.

Kaslar olması gereken normal yapısını kaybederek aşırı derecede esneyerek orta hattan ayrılır. Hamilelik döneminin sonuna gelindiğinde kadınların karnında 9 cm ila 35 cm arasında genişleme olduğu görülür. Karın bölgesindeki bu büyüme abdominal kasların ayrılmasına veya kas rectusunun yırtılmasına yol açar. Abdominal kaslarda görülen bu deformasyon için cerrahi müdahale ile birleştirilmesi gereklidir.

Karnın düzleşmesi için yapılan ağır kaldırma egzersizleri ya da çömelme hareketleri Diastasis Rekti problemine neden olan bir başka sebeptir. Bu durum kadınlarda idrar kaçırma, göbekte sarkma ve karında mide bölgesinden başlayan şişkinliğe sebep olur. Diastasis Rekti problemi kadınlarda ağırlık merkezi değiştiğinden sırtta ve pelviste ağrıya yol açar, fıtık gelişmesine zemin hazırlar ve fıtık oluşumuna yol açar.

Tam karın germe ameliyatı ile karın bölgesindeki bu kaslar orta hatta getirilir, parantez açıklığına sahip deformasyon birleştirilerek tedavi edilir ve karın kasları sağlam bir şekilde dikilerek eski görünümüne kavuşması sağlanır.

İleri zamanlarda oluşması muhtemel fıtıklar ve daha büyük karın deformiteleri de bu şekilde önlenmiş olur. Karın germe ameliyatı sonrası hastanın karnı düz, gergin ve estetik bir görünüme sahip olur.

Tam Karın Germe Ameliyatı ve Liposuction Beraber Yapılır mı?

Tam karın germe ameliyatı ile Liposuction ile beraber yapılması oldukça yaygındır. Zaten karın bölgesi düzeltildiğinden, özellikle bel çevresi yağları alınır ve karın bölgesi görünümsel olarak tamamen yeniden yapılandırılmış olur. Ayrıca istenirse bacak ve kol liposuction da karın germeye eklenebilir. Ancak liposuction yapılacak alanların büyüklüğü önemlidir.

Bu kararı doktorunuzun vermesi daha doğru olacaktır. Eğer karın germede çıkarılacak deri ve yağ tabakası fazla ise karın çevresi liposakşını işleme eklenebilir ancak kol, bacak kalça gibi ek alanların yapılması sağlığınız açısından tehlikeli olabilir. Bir anda vücuttan fazla miktarda doku alınması dolaşım sistemini bozabilir aşırı kan kaybına yol açarak sağlığınız için problem teşkil ederek komplikasyonlara neden olabilir.

Liposuction ile vücuttan çekilen bölgesel yağları, vücut ve yüz şekillendirmek amacıyla kullanılabilir. Unutulmamalı ki yağlarımız kıymetlidir. Karın bölgesinden çekilen fazla yağlar kişinin meme büyütme estetiğinde, yanak estetiğinde veya popo büyütme estetiğinde değerlendirilebilir. Kombine estetik ameliyatları hastanın daha etkili değişimler yaşamasına ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Hamilelik Sonrası Liposuction Uygulaması Yeter mi?

Hamilelikte alınan fazla kiloların bir kısmı doğumdan sonra verilirken, bir kısmı maalesef kalıyor. Alınan fazla kilolar emzirme süresi sonrası yapılan uygun diyet ve egzersiz programlarıyla verilebilir. Ancak diyet ve spora rağmen verilemeyen inatçı kilolar ve bölgesel yağlanmalar doğumdan yaklaşık 1 yıl sonra yapılan liposuction ameliyatı ile tamamen yok olabilir. Liposuction ile özellikle karın, bel, basenler gibi inatçı yağ birikimlerinin olduğu yerlerde etkili sonuç alınabilir. Böylece hastalar hamilelik öncesindeki formlarına ve kıyafetlerine kavuşabilirler.

Karın Germe Ameliyatı ve Meme Estetiği Beraber Yapılabilir mi?

Karın germe ameliyatı ile beraber meme estetiği birlikte yapılabilir. Özellikle meme küçültme veya dikleştirme en çok tercih edilen kombinasyondur. Karın germe ameliyatı tercih edenler genellikle tüm vücutlarında bir iyileştirme isterler. Bu nedenle karın germe ile beraber liposuction ve meme estetiği ve hatta popo büyütme en çok istenen kombine ameliyatlardır. Hastanın sağlığı izin verdiği süreçte birlikte yapılmasında bir sakınca yoktur. Ancak bazen bu kombine ameliyatların iki seferde yapılması tercih edilebilir.

Karındaki Çatlaklar Karın Germe ile Geçer mi?

Karın germe ameliyatı ile özellikle göbek altında kalan alt karın bölgesinde olan çatlaklar karın germe ile bir miktar gidebilir. Özellikle gebelik sonrası alt karın bölgesinde yoğunlaşan çatlakları azaltır. Ancak çatlaklar üst karın bölgesinde ise bir etkisi olmaz. Çatlak tedavisi olarak fraksiyonel lazer kullanılabilir. Özellikle çatlaklar kırmızı renkte ise erken dönemde yapılan lazer tedavileri oldukça etkin olacaktır.

author-avatar

Op. Dr. Leyla Arvas

Estetik Cerrahi uzmanı Op.Dr Leyla Arvas, Vücut ve Yüz Estetiği, Liposuction, Meme Estetiği, Karın Germe, Yağ enjeksiyonu, Saç ekimi konularında uzmanlaşmış kadın estetik cerrahıdır.

Karın Germe Ameliyatı” İçin 59 Soru Soruldu

 1. Aysel dedi ki:

  Rica etsem bende tam vwe mini karin germe ile arasındaki farkı ogrene bilir miyim

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, karın germe için iki farklı ameliyat yapıyoruz. Tam karın germe ve mini karın germe. Tam karın germede göbek deliği yeniden konumlandırılarak, altındaki karın kasları sıkılaştırılıyor. daha çok doğum yapmış kadınlarda uyguluyoruz. Bir diğeri mini karın germe; göbek deliğinin yeri değişmeden göbek altındaki fazla deri çıkarılıyor. Mini karın germede iz daha kısa olurken, tam karın germe de iz daha uzun oluyor. Fiyat ta bu farklılıklara göre değişkenlik gösteriyor. Bize fotograf atarsanız size daha net bilgi ve fiyat verebiliriz. teşekkürler

 2. meryem dedi ki:

  izsiz karin germe olabilirmi

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, karın germe ameliyatında fazla deri çıkarılıp o bölge dikildiği için sezaryen izine yakın bir iz oluşur. Fakat bu izin görünürlüğü zamanla azalır. İz kalmasında rahatsız olan hastalarımız için fraksiyonel lazer iz tedavisi uygulanabilir.
   Sevgiler,

 3. furkan dedi ki:

  Merhaba 175 boyundayım yaklaşık 40 kg zayıflamamdan dolayı göğüs bölgemde ve karnımda sarkmalar mevcut.Bu bölgeler için yapılacak bir operasyonun ortalama maliyeti hakkında bilgi paylaşabilir misiniz?

 4. Mert dedi ki:

  Merhaba 40 yaşındayım 110 kiloyum ,kilo veriyorum normal kiloma her döndüğümde göbeğimde sarkma ve jinokomasti problemleri yaşamaktayım.Boyum 1.70 Bu sorunlarım için ameliyat ücreti nedir yada yaklaşık olarak operasyon ücretiniz nedir?

 5. Feray dedi ki:

  Merhaba 25 yaşındayım tüp mide ameliyatı oldum 70 kilo verdim devlet 360 karın germe ameliyatı yapılması gerek dedi sizden fiyat bilgisi alabilirmiyim

 6. HAYAL dedi ki:

  Merhaba 80 kilo kaybı sonucu olusan deri sarkmaları için kol göbek göğüs ve iç bacak uyluk için fiyat bilgilerinizi alabilirmiyim ?

 7. Tarık dedi ki:

  Hocam slm öncelikle erkek hasta 180 boyunda 83 kg memelerde büyüme sarkık göbek ve sert bir bel bölgesi liposuction mi germe ameliyatı mi fiyat alabilir miyim .Şunuda belirteyim genetik ağır basıyor belirtmek isterim

 8. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

  Merhaba, operasyondan sonra gebe kalınabilir. Ama hastalarımıza doğumdan sonra ameliyatı önermekteyiz. Ameliyatı doğum sonrası yaptırmanız daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.
  Sevgiler,

 9. Aslı dedi ki:

  Merhaba karın germe ameliyatı yatrdım 15gün önce ve lipo ile birrlikte karın bölgem uyuşuk şuan normalmidir ve geçermi

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, karın germe sonrası uyuşukluk 1 sene içinde geri dönecektir. Bu uyuşukluk ilk aylarda daha fazla iken zamanla azalacaktır.

 10. Sümeyra dedi ki:

  Merhaba. Kol uyluk ve karın germe birde meme dikleştirme operasyonları ücretleri hakkında Bilgi verebilir misiniz. Diyet vesilesiyle 42 kilo verdim. Karnım koprü duruşunda iki ayrı top halinde sarkıyor. Ve midemde aynı şekilde midem iki ayrı şekilde sarktigi gibi bir lob diğerinden daha büyük. Gerçekten ürpertici bir görüntü. Özellik le oturunca midem ve karnım ciddi bir eğimle erimiş puding gibi aşağı doğru sarkiyorlar. Tüm bunlardan sonra en azından karın estetiği olmam şart. Bu yüzden bilgi paylaşabilirseniz sevinirim.

 11. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

  Merhaba, ameliyatlarımızı Taksim Acıbadem hastanesinde yapmaktayız. Ameliyat için muayene geldiğinizde bilgi vermek daha sağlıklı olur. Ya da bize fotoğraf iletebilirsiniz.
  Sevgiler,

 12. Alperen dedi ki:

  Merhaba, 22 yaşında erkeğim. Defalarca kilo alıp vermeden kaynaklı karnımda çatlaklar ve sarkmalar var. Düzenli spor yapıyorum acaba gereken ameliyatı ve fiyat bilgisi alabilir miyim?

 13. ORBAY dedi ki:

  Bu ameliyatı olduktan sonra tekrar kas çalışabiliyor muyuz 2 ay sonra filan yoksa bir daha çalışmak riske mi giriyor?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, operasyon olduktan sonra doktorunuza danışarak tekrar spora başlayabilirsiniz. Yaklaşık 3 ay sonra spor hayatınıza geri dönebilirsiniz.
   Sevgiler,

 14. İlknur dedi ki:

  Karın germe ameliyatı hastanede fazladan kalmak gibi bir taleb söz konusu olabilir mi isteğe bağlı olarak.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, karın germe ameliyatında hastanede yatış 2 gündür. Fakat kişi isterse daha uzun yatış yapabilir.

 15. Nazan dedi ki:

  Merhabalar, 118 kilodan 82 kiloya düştüm. 70 kiloya gelene kadar da kilo verme sürecim devam edecek. Bundan kaynaklı iç bacaklarımda, karın ve kollarımda sarkmalar mevcut. Ameliyat için bilgi alabilir miyim?

 16. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

  Merhaba, Vaser Liposuction yöntemi ile aldığımız yağları vücudunuzun farklı bölgelerini şekillendirmek için kullanabilmekteyiz.
  Sevgiler,

 17. Nilay dedi ki:

  Merhaba,
  Kilo alıp verme ve 2 doğum sonrası alt karın bölgemdeki yağlanma ve sarkma beni çok rahatsız ediyor. Üst karın bölgem için liposuction yeterli diye düşünüyorum göbek deliğimin yerinin değiştirilmesini istemiyorum. Bu durumda mini alt karın germe fiyat bilgisini alabilir miyim? Açıklamada belirtilen liposuction mini karın germe ameliyatına dahil değil mi? Son olarak yine açıklamanızda ameliyat öncesi kilo verilmesi gerektiğinden bahsedilmiş bu şart mıdır? Bayram sonrası Mayıs ayında ameliyat olmak istiyorum ameliyatları hangi hastanede yapıyorsunuz? Şimdiden çok teşekkürler.

  İyi çalışmalar.

 18. Nihan dedi ki:

  Merhaba 16 yıl önce doğum yaptım karın bölgemde aşırı yırtık yağ dokusu ve sarkıklık mevcut karın germe ve alınan yağ dokusuyla meme büyütme ameliyatı yapılır mı acaba ?

 19. Ibrahim dedi ki:

  Merhaba. 3 bucuk sene kdr once Tüp mide ameliyati oldum. 50 kilo civari kaybim oldu. Ic bacak kasık göbek be göğüs bölgelerimde sarkmalar ve gitmeyen bolgesel kilolarim var. Hem bolgesel yag aldirma hem de deri gerdirme ameliyati fiyatınız nedir.?

 20. Nazlıcan Sarıoğlu dedi ki:

  Merhaba 2 yıl önce tüp mide ameliyatı oldum 60 kiloya yakın kilo verdim haliyle vücudumda sarkmalar oluştu. Karın bölgesi, bacaklar(özellikle iç bacak) , kollar, sırt, popo yani hemen hemen her yerimde sarkmalar var ve kilo verdiğime sevinemiyorum. Vücudum çok fazla deforme oldu. Acaba tüm vücut için kombin ameliyatınız mevcut mu? Yanıtlarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 21. Mavera Yıldız dedi ki:

  Merhaba hocam 4 senede 3.gebeliğimi yaşıyorum şuan ve karnım hem şiş hem sarkma var hemde karın kaslarımın yırtıldığı söylendi doğumdan ne kadar sonra ameliyat olabilirim ? Ameliyat olursam bi 5 sene sonra hamile kalabilir miyim ? Kaslarım yirtilmadan ve tekrar ameliyata ihtiyaç duyulmadan ?

 22. Dila dedi ki:

  Merhaba Leyla Hanım,

  48-49 kg civarındayım ve iki normal doğumdan dolayı olan bir fazlalık var. Ciddi şekilde bu ameliyatı yaptırmayı düşünüyorum. Kime güveneceğimi de bilemiyorum açıkçası 🙂 araştırmaya yeni başladım.. bana fiyat bilgisi dönebilir misiniz?

 23. Deniz dedi ki:

  Merhabalar hocam
  2 kez obezite ameliyati oldum…130 kg dan 75 kg düştüm…çok sarkmalar olustu .elbette neler yapılmalı muayne sonrası sizin belirlemeniz gerekli bir vücuta sahibim
  Fiyat bilgisi alabilirmiyim
  Teşekkürler

 24. Hakan dedi ki:

  Merhaba,

  Hayatım boyunca kiloluydum. Son 1 senede 22 kg kadar spor ile birlikte kilo kaybettim. 90 derece eğildiğim zaman göbek deliği çevremde poşet görüntüsünde sarkma mevcut. Üst karın kaslarım görünür durumdadır fakat o bölgede de hafif sarkma söz konusu. Fiyat bilgisi için yardımlarınızı rica ederim.

  Erkek
  Yaş : 34
  Boy : 176
  Kilo : 84

  Teşekkürler.

 25. Burcu dedi ki:

  Merhaba ben hamilelikte 27 kilo aldım suan kilolarımı verdim fakat sarkma oldu göbeğimde göbeğim beni rahatsız etmiyor çok fazla fakat kilo vermemle beraber giydiğim elbiselerin yaptığı basınç canımı acıtmaya başladı ne giysem çatlak olan yerlerde ve sarkan yerlerde acı ve sanki patlarcasına his veriyor bu karın gerdirme ameliyatı ile geçebilecek birsey midir ?

 26. Leyla dedi ki:

  Karın germe ameliyatı sırasında erkek doktor yada yardımcılar oluyor mu eşim kıskanç bayaaa ameliyat sırasında hiç erkek olmassa izin veririm diyor

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, bu şekilde talep olduğunda bütün ekibi kadın olarak organize edebiliyoruz.
   Sevgiler,

 27. Hilal dedi ki:

  Merhabalar Leyla Hanım, ben 1 ay kadar önce karın ve kol germe ameliyatı oldum. Şuan hala korse takıyorum. Ancak karın bölgemde ağrı ve şişlik var. Sanki her an patlayacak bir balon gibi. Bu yüzden ara ara korsemi açıp rahatlamaya çalışıyorum. 1 saat kadar. Bu ağrı normal mi?? Ne yapmalıyım?? Yanlış bir şey yapmaktan korkuyorum. Dr. Um normal diyor. Ama ödem mi, başka bir şişlik mi anlıyamıyorum. Dolaşım sorunumu var?? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, ameliyat sonrası ödem ve şişlik olması normaldir. Fakat en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir.
   Sevgiler,

 28. Kubra dedi ki:

  Merhaba hocam, ben 2016 mide ameliyati olmuştum 103kg dan 57kg dustum , ama sonra kilo almaya basladim suan 82kiloyum , acaba bana karin germe munkunmu? Ve hollandada yasiyorum. AMeliyat icin kac hafta gerekiyor kalmak icin?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, karın germe ameliyatına uygun olup olmadığınızı görmem için bize bir fotoğraf iletebilirsiniz.
   Karın germe ameliyatı için en az 10 gün İstanbul’da olmanız gerekecektir.
   Sevgiler,

 29. Esra dedi ki:

  Merhabalar,

  37 yasindayim, bir dogum yaptim ancak sezeryan degil normal dogum oldu. Yurt disinda yasiyorum ve karin bolgemden biraz sikayetim var. Boyum 1.56 cm ve kilom su anda 50. Dogum oncesi iki yil once 48 idi. Ancak karin bolgem hamilelik oncesi de zaten hep yumusak ayva gobek seklindeydi, genetik oldugunu dusunuyorum cunku hic asiri kilo alip verme durumu yasamadim. Kilom hep 47,48 idi. Simdi dogumdan sonra ise o bolgede biraz sarkma var. Dogumda da cok kilo almamistim 9 kilo almistim o yuzden catlak asiri genisleme vs olmadi karnimda, fakat genetik olan yumusaklik artti ve sarkma olustu. Problemim cok buyuk degil ama beni rahatsiz etmeye yetiyor. Bikini de giymek istemiyorum bu sekilde. Benim durumumdaki birine mini karin germe ameliyati mi yapilir? Yaglarin da alinmasi gerekir ama boyle bir durumda tam gerdirme ile ayni surec midir iyilesme zamani? Sezeryan sonrasi nasil iyilesilir, nasil bir acidir veya ne kadar sure aktif olunmaz bilemedigim icin… Baharda Turkiye’de bu operasyonu gecirmek istiyorum fakat bir ay sonra kontrole gelmem mumkun olmayabilir. Bu konularda biraz aydinlatabilir misiniz, yurt disindaki hastalarinizi nasil takip ediyorsunuz?

 30. Seher dedi ki:

  Merhaba,

  62 yasindayim 1.60 boyum 79 kilom var. 4 cocuk dogurdum. Yillarin birikimiyle sarkik bir karnim, incecik bacaklarim var. Karnimda 3-4 kilo vardir. karin germe ameliyati olmamda bir risk var midir? Size muayene olmaya gelmek isterim.

 31. Okan dedi ki:

  Merhaba leyla hanım eşim doğum sonrası sarkması nedeni ile çok mutsuz lütfen bize yardımcı olun sizden ricam onun mutlu olmasını çok isterim ne yapmamız lazım iki çocuk annesi en ufağı 8 yaşında ve karın sarkması halen var yardımcı olursanız sevinirim

 32. Fatma dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2 doğum yaptım 25 yaşındayım ilkim normal doğum 2.si sezeryan dogumdu karnım balonu sisiririp söndürmüşsün gibi oldu ameliyat olmak istiyorum cok iyi durumum yok fiyat almak istiyorum

 33. Ayşe dedi ki:

  Merhaba hocam dirensiz ameliyat yapıyormusunuz tam karın germede 83 kilo olmam engelmiş ameliyat olmama

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba Ayşe hanım, dirensiz karın germe ameliyatı mümkün değildir. Ameliyat öncesinde boy kilo oranına göre bakılmaktadır. O yüzden 83 kilo olmanız engeldir denilemez. Ameliyat için sizi görmem gerekir.
   Sevgiler,

 34. Misafir dedi ki:

  Merhaba adım Yelda 23 yaşındayım. Küçüklükten beri süregelen kilo problemleriyle uğraştım. 16 yaşında 110 kiloya ulaştığımda ise diyet ve spor yapmaya başladım. İlk 2 ayda 15 kilo verdim daha sonra ise 5, 10 diye devam etti ve 64 kiloya kadar indim şu an ise 74 kiloyum. Her ne kadar spor yapmış olsam da sarkıklıklarım gitmedi özellikle karın bölgem, kollarım ve iç bacaklarım da sarkmış durumda. Az önce internette araştırma yaparken Doktorum programına katıldığınız ve hamile bayanın karnını ameliyat ettiğiniz videoya denk geldim. Şu an karın ve kolları düşünüyorum, aynı anda bu iki bölgeden ameliyat olabilir miyim? Eylül de okulum başlayacak ve eylüle kadar iyi bir görünüme kavuşmak istiyorum

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba , Vaser Liposuction yağ dokularını seçici özelliğiyle istenmeyen yağlardan kurtulmayı sağlayan mükemmel bir vücut şekillendirme yöntemidir. Şişmanlama olayı bu hücrelerin sayıca artması değil, hacimce genişlemesi ile oluşur. Vaser Lipo işlemi ile bölgede var olan yağ hücrelerinin büyük bir kısmı alınır. Bir türlü gitmeyen genellikle bel çevresi ve sırt bölgesine oturan inatçı yağların tedavisinde çok etkilidir. Bu bölgeye efektif uygulama sonrası genellikle iki beden küçülme sağlanabiliyor. Tekrar kilo alma durumunda kalan yağ hücreleri genişler ancak hiç bir zaman eski haline dönmez. Yüksek miktarda kilo kaybı yaşandığında cilt sarkıkları sporla giderilmeyecek durumda olabilir, hastanın cilt yapısı ve kilo miktarına göre aynı anda farklı bölgelerden germe işlemleri yapılabilir.

   1. recep dedi ki:

    evet iyi aciklamissiniz, yani lipo islemi ile karin germe beraber her hastaya uygulanabilirmi?
    iyi cakismalar

    1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

     Merhaba
     Evet genellikle liposuction ve karın germeyi beraber yapıyorum.
     Sevgiler

 35. Misafir dedi ki:

  Merhaba hocam benim karnımda kilo vermemden dolayı çok sarkma oldu. Karın germe ameliyatı olacağım ama merak ettiklerim var ne kadar süre korse kullanmam gerekiyor, ameliyat sonrası süreç nasıl devam eder. bu konuda bilgi verir misiniz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Hastalarıma ameliyattan sonra yaptığımız Liposuctiona göre, yaptığımız karın germeye göre ortalama 4-6 hafta arası korse kullandırıyorum. Bazı hastalarım da 8 haftaya kadar kullanabiliyoruz ama genel olarak benim önerdiğim 4-6 hafta arası. Ameliyattan sonra hastalarıma ilk 5 gün öne eğik olarak yürümelerini öneriyorum. Özellikle karınlarının orta hattı yani göbek deliklerinin olduğu kısım en gergin kısım oluyor. O bölgenin daha iyi bir şekilde iyileşmesi için 5 gün kadar eğik yürümek adaptasyonu hızlandırıyor. Sonrasında çok ağır taşımamalarını, ağır işler yapmamalarını, otururken dimdik oturmalarını öneriyorum özellikle. Yatarken sırt ve bacakları yüksek tutuyoruz genel olarak. Yan yatmak isteyen hastalarıma da dizlerini karın bölgelerine çekerek yan yatmalarını öneriyorum birinci haftadan sonra. Eğer hekiminizin önerilerine uyarsanız iyileşme sürecini konforlu bir şekilde geçirebilirsiniz. Sevgiler.

 36. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam, Karın germe ameliyatı sonrasında çok fazla ağrı oluyor mu? bu konuda bilgi verir misiniz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Evet ağrı oluyor. Çünkü kasa dokunduğunuz her ameliyatta bu meydana gelir. Dolayısı ile karın kaslarını orta hatta çok iyi diktiğimiz zaman çok spor yapmışsınız gibi bir ağrı oluyor. Yada kadınların bildiği adet sancısı gibi bir ağrı oluyor daha çok. O da 3-5 gün gibi bir süre devam ediyor. Ben hastalarıma ağrı olacağını kabul etmelerini söylüyorum. Ağrı olmayacak demek çok yanlış olur. Bu katlanılmayacak bir ağrı değil. Aslında liposuction da karın germeden daha fazla ağrı olduğunu söylerler. Ama ortalama olarak vücut genelinde bir ağrı oluyor. Bu ağrı 3-5 gün kadar sürüyor ve iyileşme süresin de gittikçe her gün daha iyiye gidiyor. Sevgiler.

 37. Misafir dedi ki:

  Merhaba Leyla hocam ben 2 çocuk annesiyim. İkisinde de sezeryan ile doğum yaptım. Doğum sonrasında karnımda sarkma oluştu. Bunun için karın germe ameliyatı olmak istiyorum. Karın germe ameliyatı sonrası da sezeryanla doğumdaki gibi midir? Bu konuda yardımcı olur musunuz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Evet benziyor. Bununla alakalı çok soru geliyor. Sezeryan sonrasında göbek deliği altındaki kaslar hafif açılarak bebek oradan çıkıyor. Ama biz karın germe ameliyatında dikerken göbek deliğinin altında göğüs kemiğinin tam alt kısmına kadar dikiyoruz. Uzun bir alanı diktiğimiz için dolayısı ile ağrısı biraz daha fazla. Ama sezeryan en çok benzetebileceğimiz ameliyat. Birinde kaslar açılıyor. İkinci bir farkı çocuk beklediğiniz için bir ödülle geliyor. Ama karın germe ameliyatından sonra ağrınız oluyor sadece. O yüzden birinde keyif alıyorsunuz ağrılar unutuluyor. Ama diğerinde bu ameliyatı çok isterseniz ağrıları yine unutuyorsunuz. O yüzden bu ameliyata hazır olmanız gerekli. Zaten hazırsanız size ödül gibi geliyor. Hoşunuza gidecek bir ameliyat. Benim çok sevdiğim ameliyatlardan bir tanesi. Çünkü görüntüyü direk düzelttiği için çok güzel bir görüntü oluyor. Estetik anlamda istediğiniz görüntüyü elde ediyorsunuz. O yüzden mutlu eden bir ameliyat. Sevgiler.

   1. Sezen Akşahin dedi ki:

    Hocam merhaba bunameliyatı olmak çok istiyorum. Ancak 100 kiloyum. Belli bir kiloya inmem gerekiyormu. Birde çalışan olduğum için rapor verme durumunuz varmı ?

 38. Misafir dedi ki:

  İyi akşamlar hocam ben şehir dışında yaşıyorum. Randevu alıp size karın germe ameliyatı olmak istiyorum. Merak ettiğim bu süreç içinde kaç defa kontrole gelmem gerekecek bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Karın germe operasyonu için gelen çok fazla yabancı hastam var. Yurtdışından ve şehir dışında gelen hastalarım da var. Genel olarak ameliyata gelmeden önce mutlaka bir kez görüşüyoruz. Gerekli muayeneleri yapıyoruz. Çünkü bazen çok fazla miktarda liposcution yapmak gerekiyor. Herkesin karnı ve büyüklüğü aynı olmadığı için. Bazen fıtık dediğimiz ve onarılması gereken defektler de oluyor. Özellikle karın germe ameliyatı yaparken fıtık onarım ameliyatını da yapabiliyoruz. Dolayısı ile tüm bunlara karar vermeden önce bir muayene yapıp gerekli tetkikleri de yaptıktan sonra ameliyatı planlıyoruz. Ameliyattan sonraki ilk haftada hastamızı en az iki defa görüyorum. Sonrasında birinci, üçüncü, altıncı ay şeklinde daha sonrasında da birinci yıl, üçüncü yıl şeklinde kontrollerimiz devam ediyor. Sevgiler.

 39. Misafir dedi ki:

  Merhaba hocam karın germe ve bacak germe ameliyatı aynı zamanda yapılır mı? Karın germe ameliyatı ile başka hangi ameliyatlar kombinlenir? Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Karın germe ameliyatı ile birlikte kombinasyonlar yapabiliyoruz. En çok yaptığımız aslında bacak germe ameliyatı. Eğer çok fazla liposcution yapılması gerekmiyor ise ve hasta çok kilolu değilse tabi ki bunların bir seviyesi var. Mesela obez hastalara ilk başta ameliyat düşünmüyoruz. Önce onları belirli bir kiloya getiriyoruz. En sık yaptığımız bodylift ameliyatlarıdır. Karın germe ile birlikte sırt germe ameliyatını da birlikte yapıp genellikle vaser liposcution ile birlikte kombine ediyoruz. Onun dışında bacak germe ve hatta belden vajinoplasti ameliyatlarını da ekleyebiliyoruz. Sevgiler.

 40. Karın Germe Ameliyatı dedi ki:

  Teşekkürler hocam. Detaylı ve aydınlatıcı bir içerik. örnek karın germe ameliyatlarınızı nereden görebiliriz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba,Leyla Arvas Youtube kanalımızdan videolu anlatımları izleyebilirsiniz.Sağlıklı günler dilerim.

Soruya kapalı.