Meme küçültme ameliyatı kaç beden küçültür?

MEME KÜÇÜLTME SONRASI SÜREÇ NASIL?!

Meme küçültme ameliyatı kaç beden küçültür sorusu mevcut memelerinin büyüklüğü nedeniyle hem estetik hem de fiziksel açıdan sorun yaşayan kişilerin cevabını merak ettiği sorulardandır. Dilerseniz cevabı çok merak edilen bu soruyu yanıtlamadan önce meme küçültme estetiği nedir, kimlere yapılır, nasıl yapılır gibi detaylara önce bir göz atalım…

Meme küçültme ameliyatı, genetik faktörler, kilo alımı ve hormonal nedenlerden dolayı olması gerekenden daha büyük memelere sahip olan ve zaman içerisinde hem görsel olarak mutsuz olan hem de ağırlığı fazla olan memeleri taşımaktan sırt, bel, boyun ağrısı ve duruş bozuklukları yaşayan kadınlara çözüm olarak sunulan bir ameliyattır.

Meme küçültme ameliyatı sayesinde kişiye saydığımız bu rahatsızlıkları veren ve hayatını olumsuz etkileyen fazla meme derisi ve meme dokusu genel anestezi altında cerrahi bir yöntem ile alınmaktadır.

Büyük memelere sahip olan kadınlar bir yandan istediklerini özgürce giymek yerine genelde göğüslerinin büyüklüğünü kamufle etmeye çalışarak bol giysiler giyip sosyal ortamlarda rahat edemezken, diğer bir yandan da zaman içerisinde önemli sağlık problemleri yaşamaktadırlar.

Bu problemler arasında;

  • Omuz, boyun, sırt ve bel ağrıları,
  • Postür bozuklukları,
  • Sütyen askılarının zamanla omuzda yarattığı kalıcı çöküklükler,
  • Fiziki aktivitelerde kısıtlanma ve sporsal faaliyetlere katılamama,
  • Sütyen ve kıyafet bulmakta zorluk,
  • Özellikle sıcak havalarda meme altlarında pişik problemi,
  • Sarkık ve deforme olmuş memeler nedeniyle özgüven ile ilgili sorunlar,
  • Büyük memeler nedeniyle zayıf olunsa da hep iri ve kilolu bir görünümü sayabiliriz.

Meme Küçültme Ameliyatı Meme küçültme ameliyatı kaç beden küçültür sorusunun cevabına gelecek olursak; hastanın omuz genişliğine, göğüs çevresinin ölçüsüne ve vücut yapısına bağlı olarak doktor ve hastanın ortak karar verebileceği şekilde istenen ölçüde memeler küçültülebilir. Yalnızca henüz doğum yapmamış ve ileride hamile kalıp emzirme sürecinde sorun yaşamak istemeyen kişilerde memenin belli bir oranının korunması gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı öncesinde yapılan muayene sırasında hastaya özel meme ölçümleri yapılarak memenin olması gereken ölçüsü hasta ile paylaşılır. Sarkma ve deformasyonların fazla olduğu, hamilelik ve emzirme süreçlerini atlatmış olan kişilerde vücut orantısını bozmayacak şekilde, önemli ölçüde meme küçültme işlemi yapılabilmektedir.

Meme Dikleştirme göğsü küçültür mü?

Meme dikleştirme ameliyatları göğsü küçültme yönünde bir amaç taşımazlar. Meme dikleştirme ameliyatları, yaş alma, yer çekimi, hızlı kilo alıp verme, hamilelik ve emzirme gibi süreçlerin sonunda memede yaşanan sarkma, deformasyon ve şekil bozukluğunu gidermek için yapılan ve sonucunda da göğüslerin daha diri ve daha şekilli hale gelmesini sağlayan ameliyatlardır. 2 ayrı şekilde yapılabilmektedirler. Bunlardan birincisi, küçük göğüslerde protez konarak sarkma ve deformasyonların önüne geçerken göğse dolgunluk ve hacim kazandırmaktır. İkincisi ise, memedeki fazla derinin toparlanmasıyla beraber meme başının yukarıya doğru taşınarak memede dikleşmenin sağlanmasıdır.

Yani meme dikleştirme ameliyatlarında amaç meme boyutunu değiştirmekten ziyade memenin şeklini değiştirmek ve memeye dirilik katmaktır. Her ne kadar meme dikleştirme ameliyatlarının sonrasında göğüste küçülme beklenmese de sarkık ve deforme olmuş memelerde toparlanma yaşandığı için hem gözle bakıldığında hem de kullanılan sütyen ölçülerinde küçülme yaşanır. Meme dikleştirme ameliyatı olmak isteyen; ancak memelerinin küçülmesinden endişe eden hastalara, eğer vücut ve göğüs yapıları uygunsa dikleştirme ameliyatı esnasında uygun boyutlu protez kullanımıyla hem dik hem de hacimli göğüslere sahip olunması sağlanır.

Meme küçültme ve dikleştirme aynı mı?

Meme küçültme ve dikleştirme aynı mı diye sorulduğunda verilecek olan en doğru cevap prensipte aynı oldukları; ancak aralarında küçük farklar bulunduğu yönündedir. Meme küçültme ameliyatlarında fazla meme ve cilt dokusu alınarak memelerde istenen ölçü sağlanırken, meme dikleştirme ameliyatlarında ise fazla meme derisi alınarak memelerdeki sarkıklık ve deformasyonun giderilmesi sağlanır.

meme küçültme Yani meme küçültme ameliyatlarında fazla meme dokusunun yanı sıra fazla cilt dokusu da çıkarılırken, meme dikleştirme ameliyatlarında meme dokusuna müdahale edilmeden sadece fazla cilt dokusu çıkarılmaktadır. Her iki ameliyatın neticesinde de memeler daha formda, dik ve şekilli bir görünüme kavuşurlar.

Sporla meme küçültme mümkün mü?

Meme küçültme ameliyatlarından korkan kişiler alternatif yollar ararken bazı yanıltıcı bilgilere de maruz kalmaktadırlar. Spor ile meme küçültmenin mümkün olduğu bilgisi de bu yanıltıcı bilgilerden biridir. Memelerinde küçülme olmasını isteyen kişiler, araştırma yaparken ya da başkalarından duydukları “Spor memeleri küçültür!” ibaresinden yola çıkarak efor harcamakta; ancak sporla memelerin küçülmesinin mümkün olmaması sonucuyla yüzleştiklerinde ise emeklerinin karşılığını alamamaktan dolayı kendilerini psikolojik olarak yorgun hissetmektedirler.

Her yaşta sağlık durumuna uygun olan sporun yapılmasının herkese faydasının olduğu bir gerçektir; ancak spor yaparak memelerin küçülmesi maalesef söz konusu değildir. Sporla yalnızca kaslar çalıştırılır; ancak meme dokusunun büyük bir kısmı yağdan oluşmaktadır. Çok kilolu kişilerde yağdan kilo verilmesiyle beraber göğüs yağlarında da tabii ki azalma olur; ancak bu durumda da göğüslerde form kaybı, sarkma ve deformasyonlar meydana gelecektir. Beden kilosu normal olup yalnızca büyük göğüslere sahip olan kişiler ise spor yaparak zayıflasalar da memelerinde bir küçülme yaşamazlar.

Liposuction ile meme küçültülür mü?

Meme küçültme ameliyatından korkan kişiler liposuction ile memelerini küçültüp küçültemeyeceklerini merak etmektedirler. Küçültülmek istenen memenin yapısına, büyüklüğüne ve yağ miktarına bağlı olarak liposuction uygulanması mümkün olabilmektedir. Eğer memede süt dokusundan daha çok yağ dokusu mevcutsa, o hasta liposuction ile meme küçültme operasyonu için uygun bir hastadır.

Ancak kişinin memesinde yağ dokusu yerine süt dokusu fazla ise, liposuction yöntemiyle yalnızca yağ dokuları vücuttan uzaklaştırılabildiği için memede küçülmenin sağlanması söz konusu olmaz. Erkek hastalarda ise meme büyümesi olan jinekomastinin derecesi önemlidir. Aynı şekilde meme bölgesindeki fazla yağlanmadan dolayı meme büyümesi mevcutsa liposuction uygulaması yapılırken, başka sebeplerden dolayı yapısal meme büyümesi mevcutsa bu durumda meme küçültme ameliyatı uygulanmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı izsiz olur mu?

Meme küçültme ameliyatlarının izsiz yapılabilmesi ne yazık ki mümkün olmamaktadır; ancak ameliyat sonrası kalan izler, kişiyi büyük ve deforme olmuş, sarkmış memeler kadar rahatsız etmemektedirler. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatlarında da küçükte olsa bir kesi ve dikiş olduğundan dolayı az da olsa iz kalmaktadır. Yalnızca bu izin ne kadar büyük olacağını ne kadarlık bir alana yayılacağını meme küçültme ameliyatında kullanılacak olan teknik belirlemektedir.

meme küçültme tekniği

Meme küçültme ameliyatları 3 ayrı kesi yöntemiyle uygulanmaktadır. Bunlar ters T, L ve I şeklindeki kesi yöntemleridir. Hangi yöntemin uygulanacağı ise meme küçültme ameliyatlarında çıkarılacak olan meme ve deri dokusunun miktarına, kişinin vücut yapısına ve beklentisine göre değişkenlik göstermektedir.

Meme küçültme ameliyatlarında meme başında açılan kesinin izi belli olmazken yalnızca meme altına doğru inen kesinin izi kalmaktadır. Meme küçültme ameliyatı sonrasında kalan hafif izler iyileşme sürecinde doktorun önereceği krem ve merhem uygulamalarıyla daha da hafifletilebilmekte ve ameliyatın üzerinden 1-2 yıl geçmesiyle beraber önce rengi solup zamanla cilt rengine iyice yaklaşarak belirginliğini kaybetmektedirler.

Tüm bunların yanı sıra büyük göğüsler kişide hem görünüş açısından hem de sağlık açısından rahatsızlık yarattığından dolayı, meme küçültme ameliyatlarının ardından ufak bir iz kalsa bile bu izler kişiyi büyük göğüsler kadar rahatsız etmemekte, özgüvenini etkilememektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.