Meme Ucu Estetiği

meme ucu

Meme ucunda oluşan problemler her ne kadar küçük görünse de kadınların özgüvenini etkileyen sorunlardan biridir. Göğüs ucu yani bir diğer adı da areolanın çevresi genellikle pembe veya kahverengi olur. Göğüs ucunda ortalama 14-17 süt kanalı bulunur. Areola cildi altında ince bir kas dokusu vardır ve soğuk, cinsel dürtü, korku, su teması vb. gibi farklı uyarılmalarla meme ucundaki çıkıntı kasılır ve sertleşir. Yani göğüs ucu her ne kadar minik bir alan olsa da vücudumuzun en önemli ve hassas noktalarından biridir.

Meme ucunda çökük meme ucu, meme başı büyüklüğü ve aksesuar meme problemleri görünebilir. Bu sorunların yanı sıra emzirme sürecinin ardından areola bölgesinde genişleme oluşabilir. Göğüs ucunda yaşanan problemleri meme ucu estetiği ile ortadan kaldırıp daha çekici ve sağlıklı görünen meme ucu ile hayatınıza daha özgüvenli bir şekilde devam edebilirsiniz.

Çökük meme ucu nedir?

Meme ucu çöküklük problemi genellikle ergenlik çağında ortaya çıkar. Bazı durumlarda emzirme sonrası oluşan deformasyon, aşırı kilo verme ve meme kanseri gibi nedenlerle de meme ucunda çöküklük yaşanabilir.

Meme ucunu içeri traksiyon yapan süt kanalları ile meme ucunu dışarı çeken meme ucunun içinde bulunan kas arası dengesizliği de meme çöküklüğüne neden olabilir. Meme ucu çöküklüğünün en yaygın nedenlerinden biri, geçirilmiş meme enfeksiyonudur. Meme enfeksiyonu, süt kanallarında tıkanmaya ve kısalmaya neden olur. Süt kanallarının kısalması ise meme ucunun çökük veya tamamen içe dönük olmasına sebep verir.

Yüz kadından 2-3ünde, bu sorun tek ya da çift taraflı olmak üzere mevcuttur.

Çökük meme ucu nasıl düzeltilir?

Çökük meme ucu sorunu lokal anestezi altında yapılır ve ortalama 1 saat sürer. Operasyon sonrası hastanede yatmanız gerekmez, ertesi gün işinize gidebilirsiniz.

Göğüs ucu operasyonunda önemli olan süt kanallarınızın kesilip kesilmemesidir. Ameliyatın tekniğini süt kanalları belirleyecektir. Eğer süt kanallarınızın kesilmesini istemezsiniz, bu alan korunarak çökük meme ucu dışarı çıkarılır. Fakat bu işlemde çıkarılan meme ucu zamanla tekrar çökebilir. Süt kanallarının kesildiği operasyonlarda ise bu risk ortadan kalkar. Çökük meme ucu operasyonunda meme başını içeri çeken bağlar kesilir ve meme başının altına geçici ya da kalıcı bir destek konur.

Aksesuar meme nedir?

Aksesuar meme, birden fazla meme başının görüldüğü durumlara denir. Aksesuar memeler, koltuk altından kasığa doğru olan bölgede görünebilir. Bu alanın yanı sıra boyun, sırt, kalça gibi vücudun diğer alanlarında da aksesuar memeye rastlanır. Aksesuar meme başları, genellikle bir problem yaratmaz ve tıbbi olarak alınmalarına gerek olmaz. Fakat hastada travma yaratan meme başı lokal anestezi altında alınabilir.

Büyük göğüs ucu ameliyatla küçülebilir mi?

Meme ucunun etrafındaki kahverengi veya pembe renkli alana meme ucu denir. Diğer adıyla Areola dır. Meme ucunun yarıçapı genellikle 4-5 cm arasında değişir. Bazı durumlarda meme ucunun büyüklüğü 12-23 cm kadar olabiliyor. Büyük meme ucu, büyük göğüslü veya fazla kilosu olan kadınlarda görülebiliyor. Eğer büyük memeden dolayı meme ucu büyümesi problemi yaşıyorsanız, meme ucundan girilerek hem meme boyutu küçültülür hem de meme ucundaki kahverengi alan daraltılır. Eğer sadece büyük meme ucu probleminden şikayetçiyseniz kahverengi alan lokal anestezi altında küçültülebilir.

Areola ameliyatı aslında küçük bir estetik müdahaledir. Meme başından küçük bir kesi atılarak koyu renkli kısım istenilen forma getirilir. İşlem sadece meme başı uyuşturularak yani lokal anestezi ile yapılır. Hasta aynı gün günlük yaşamına geri dönebilir. Ameliyat sonrası konforu sağlamak açısından hastaya ağrı kesici bazı ilaçlar tavsiye edilebilir. Areola estetiği sonrasında memedeki renkli kısmın tekrar büyümesi söz konusu değildir. Hastanın sosyal yaşantısını etkilemeyen bu ameliyat areola etrafında çok hafif belli belirsiz bir iz bırakarak iyileşir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir