Blog, Saç Ekimi

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

HAARTRANSPLANTATION METHODENSaç ekimi, cerrahi müdahale ile saçların yoğun olduğu alandan saçlı derinin küçük parçalar halinde alınıp saç eksiği olan alana aktarılması şeklinde gerçekleştirilir. Her saç ekimi yöntemi kişiden kişiye ve saç yapısına uygun olarak gerçekleştirilir.

FUE tekniği ile saç ekimi

FUE işlemi, baş arka kısmından saç köklerin tek tek alınıp saç kaybı olan saçsız bölgelerenakil yapma işlemidir. FUE yönteminin FUT tekniğine göre çeşitli avantajları vardır. Bunların en başta geleni herhangi bir şekilde alınan bölgede iz kalmamasıdır. Ense bölgesi tıraş edilir ve lokal anesteziyle bu donör bölge ve saç ekilecek alan uyuşturulur. Başın arka bölümündeki saç kökleri toplandıktan sonra özel bir solüsyonda bekletilir. Bıçak, dikiş, kesi herhangi bir alet kullanılmaması nedeni ile iyileşme çok daha hızlı, elde edilen sonuç ta çok daha iyidir. Bunun nedeni, FUE ile saç ekimi yönteminde iç çapı 0.6-0.7 mm olan kök alım uçlarının kullanılması ve böylece alınan köklerin çok ince olmasıdır. FUT yönteminde ise aldığımız kökler dışarıda ayrıştırıldığı için kökleri koruyabilmek adına kökler bir miktar daha kalın etraf dokuyla birlikte kalıyor.

FUT tekniği ile saç ekimi

Klasik cerrahi bir saç ekimi teknikğidir. Saç kökleri ense kısmından bir şerit halinde alınarak mikroskop altında foliküler ünitelere ayrıştırılır. Ayrıştıktan sonra ekim işlemi gerçekleşir. Sadece köklerin alınacağı alanda foliküler ünitelerin sayısı ayrıntılı ve detaylarıyla hesaplanır. Aynı şekilde ekim yapılacak bölgeye lokal anestezi yapılarak uyuşturulur ve ekim istenen alana saç kökleri graftler halinde ekilir. Saç köklerini içeren şerit bisturi yöntemiyle çıkarılır, estetik bir dikişle kapatılarak dikiş izi bırakılmamaya çalışılır.

fue saç ekimi

FUE saç ekimi yöntemindeki kökler ince olduğu için ön saç bölgesine ekim sonucu çok daha iyi olmaktadır. Sık ve doğal bir ekime olanak vermekte diğer bir avantajıdır. Daha geniş daha fazla alanı kapatmak için daha fazla kök almamızı sağlar. FUT ta alınan şerit parça içerisinde 1500 ila 2000 kadar kök mevcuttur, bunu naklettiğinizde daha fazla saç kaybı olan hastalarımızda ihtiyaç için yaklaşık bir altı ay sonra ekmek gerekir. Oysa FUE de ise hemen bir 2000 – 2500 kadar daha kök alınarak iki günde toplam 4500 kadar bir kökü ekebilmek mümkündür.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.