Blog, Saç Ekimi

Saç Ekimi Sonrası Saç Nasıl Yıkanır?

Saç Ekimi Sonrası Saç Nasıl Yıkanır?

Saç ekiminin kalıcılığı ve ekilen köklerin devamlılığı, ekim sonrasındaki döneminde iyi takip edilerek verilen talimatların dikkatle uygulanması gerekir.  Saç ekim işleminde başın kel görünen yerlerinde ya da saçlarda seyrelme olan bölgelerde açılan mikro kanallara greftlerin yerleştirme işleminden sonra üç gün bekleme kuralı bulunur. Bu üç gün boyunca baş bölgesine kesinlikle su değdirilmemesi gerekir. Saç ekimi sonrası saç nasıl yıkanır bilmek ve talimatları uygulamak gerekir. Saç ekiminden üç gün sonra gerçekleşen saç yıkama işlemi öncesinde ekim yapılan yerlerde kabuklanmalar oluşabilir ve bu kabukların baş bölgesinden temizlenebilmesi için ilk yıkama adı verilen özel bir yıkama yapılır.

Saç Ekiminde Pıhtılaşmalar Hangi Bölgelerde Görülür?

Saç ekimi büyük değil mikro boyutlarda olan cerrahi prosedürdür. Saç köklerinin alındığı ense ve iki kulak arasındaki bölgede noktasal küçük sıyrıklar ve sıyrıkların iyileşmeye başladığı andan itibaren minik pıhtılaşmalar görülür.

Saç ekiminin yapıldığı saçsız alanda donör bölgesindeki gibi yine  minimal düzeyde kesiler ve pıhtı bölgeleri meydana gelir. Bu saç ekim işleminde olması gereken ve beklenen bir durumdur. Saç ekim işleminden önce hastaya önemle belirtilen bazı ilaçlar ve bitkisel ürünler pıhtılaşmayı engelleyeceği ya da geciktireceği için kullanılmaması konusunda hasta dikkatli olmalıdır. Saç ekimi sonrasında baş bölgesine mikro düzeyde binlerce kabuklanmalar oluşur.

Saç Ekimi Sonrasında İlk Yıkama Ne Zaman Yapılmalıdır?

Saç ekim işleminden sonraki ilk iki gün yani 48 saat çok önemlidir, ekim bölgesindeki greftler tutunma aşamasındadır. Epitelizasyon adı verilen bu süreçte greftlere temas edildiği anda kökler hasar görebilir. 

Saç ekim işlemlerinde DHI ve FUE yöntemi ile saç ekim yapılmaktadır. DHI işleminde ekim yapıldıktan bir gün sonra saç yıkaması gerçekleştirilir. Bunun nedeni DHI yönteminde kabuklanmanın daha az oluşmasıdır. FUE yönteminde ise greft sayısına göre kanal açıldığı için ortalama 6000-9000 arası mikro kabuklanma görülür. Bu nedenle FUE yönteminde ekim yapıldıktan sonraki 3. ya da 4. günde ilk yıkama gerçekleştirilir. Yeni ekim yapılan alana uygulanan en hafif bir temas ve dokunma greftlere zarar verebilir. Bu bakımdan ilk yıkamanın mutlaka profesyonel olarak yıkanması gerekir. İlk yıkamadan sonra saçların hangi aralıklarla yıkanması gerektiğini doktor söyler.

Saç Ekimi Sonrası ilk saç nasıl yıkanır ?

Saç ekiminde ilk yıkama önemlidir, saç nasıl yıkanır bilinmesi ve doğru uygulanması saç ekiminin başarısını etkiler. Saç ekimi sonrası ilk yıkama şu şekilde yapılır:

  • Saç ekiminde ekim yapılan alandaki greftlere zarar vermeden yıkanma yapılması oldukça önemlidir. Saç ekiminden sonra ekim yapılan alanda oluşan kabuklanmaların yıkanma yapılarak temizlenmesi gerekir. Temizlenen bölgede derinin hava alması sağlanır.
  • İlk yıkamada baş bölgesinde mümkün olduğunca yumuşak davranmak gerekmektedir. Hassas ve nazik bir biçimde yapılan yıkama ile greftler zarar görmez.
  • Yıkama yapılmadan önce yıkamayı yapacak olan kişi ellerine steril eldiven giyer.  Uygulamada bepanthol ya da terramycin krem saç ekimi yapılan alana nazik bir biçimde sürülür. Uygulanacak kremin tarihinin geçmemiş ve katılaşmamış olmasına dikkat edilmelidir. Kremin losyon gibi yumuşak dokulu olması kabukların da daha kolay bir şekilde yumuşamasını sağlar. İlk yıkamadan sonraki yıkamalar kişinin kendisi tarafından yapılacağı için iyi öğrenilmelidir.
  • Krem saç ekimi uygulanan bölgeye iki farklı şekilde sürülür. Bir miktar krem parmaklar arasına alınır ve saç ekimi yapılan alana çok hassas bir şekilde ince tabaka halinde sürülür. İkinci yöntemde de krem gazlı steril beze yedirilir ve ardından ekim yapılan bölgeye çok hafif tampon şeklinde ve yine ince tabaka şeklinde sürülür. Kremin kabukları örtmesi genellikle yeterli olmaktadır. Kremin çok sürülmemesi gerekir aksi takdirde sürülen bölgeden çıkması zor olmaktadır. Nazik hareketlerle sürülen krem ortalama 45-60 dakika arasında baş bölgesinde kalır ve kabukların yumuşaması beklenir. Kremin saçların uzamasını sağlamaz. Sadece kabukların yumuşayarak deriden ayrılmasını ve böylelikle derinin hava almasını kolaylaştırıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Yaklaşık olarak bir saat bekledikten sonra tazyiksiz ılık su ile durulama yapılır. Su sıcak ya da soğuk olmamalıdır. Durulama işleminden sonra PH derecesi, saç PH derecesine en yakın olan parabensiz bebek şampuanları ile yıkama işlemine geçilir. Şampuan elde köpürtüldükten sonra bebek başını yıkar gibi yumuşak hareketlerle uygulanır. Köpürtülen şampuan 1-2 dakika kadar bekletildikten sonra yine tazyiksiz ılık su ile durulama yapılır. Su kuvvetli şekilde akıyorsa muhakkak el ile kuvveti durdurularak nazik bir biçimde yıkanmalıdır.
  • Yıkama işlemi bittikten sonra eğer ekim işlemi kış mevsiminde yaptırılmışsa yumuşak bir havlu yardımıyla kesinlikle friksiyon yapmadan, sadece yumuşak hareketlerle tampon yaparak ıslaklığı alınır. Yaz mevsiminde ise baş doğal olarak kurumaya bırakılır. Saç kurutma makinası ile kurutma işlemi yapılacaksa sıcak hava değeri kullanılmamalıdır. Saç kurutma makinası ekim yapılan yerlere uzak olarak tutulmalıdır.
  • Donör bölgenin yıkanma işleminde özel bir uygulamaya gerek duyulmaz. Rahatlıkla ovalayarak yıkanabilir ve deri, kabuk gibi kalıntılar varsa bu kalıntılardan temizlenir.

İlk yıkamadan sonraki yıkamalar kış aylarında sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez, yaz aylarında ise günde 5-6 defa yıkanabilmektedir. Her yıkamada aynı klinikte yapılan ilk yıkama gibi krem sürülmesi ve ortalama bir saat beklenilmesi akabinde de yine bebek şampuanıyla saç ekim alanını hırpalamadan dairesel ve nazik hareketlerle yıkanması önerilir. 

Yıkamada beşinci günden itibaren yıkamadaki doz biraz biraz artırılır. Krem ve şampuan sürülüp durulanırsa kabuklardan temizlenmez. Bu bakımdan yıkama dozu beşinci günden itibaren kademeli olarak artırılmalıdır.

8 ve 9. Günlerde yıkama dozu ve sertliği artırılarak kabuklanmaların kalmaması sağlanır.  Onuncu günün sonunda bu süre içerisinde yıkanan baş bölgesindeki saç ekim noktalarının kabuklanmadan temizlenmiş olması beklenir. İlk yıkamadan sonra saçların en az  sabah ve akşam yıkanması gerekir. Eğer saç ekimi yaptıran kişi uygun koşullarda ise günde 5 -6 kez yıkanmasında hiçbir mahsur yoktur aksine bu durum kabuklanmaların gitmesi bakımından olumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.