Labioplasti Ameliyatı Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

blank
1 Cevap

Hocam Merhaba, Ben 20 yaşındayım ve nişanlıyım. Genital bölgemi incelediğimde dudak kısımlarında aşırı bir sarkma ve asimetri görüyorum. Sanırım ergenlik döneminde fazla kilo alıp vermemden kaynaklandı fakat bu görüntüden çok rahatsızım. Seneye Düğünüm olacak bu şekilde evlenmek istemiyorum fakat en büyük korkum operasyonda kızlık zarıma bir zarar gelmesi açıkçası. Böyle bir durumda ne aileme ne nişanlıma durumu açıklayamam konu ile ilgili detaylı bilgilendirebilir misiniz?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 19, 2020

Merhaba, Öncelikle kızlık zarı vajinanın içinde yer alır dudaklar ise tamamen dış deridir; iç dudaklar yani Labium minörleri tanımalıyız. Kadınların genital bölgesinde yer alan iç dudaklar vajina içinde yer alır. İç dudaklar iki tanedir ve katlanarak klitoris üzerini kaplarlar. Genital bölgenin anatomisine baktığımızda dış dudaklar, iç dudakların üzerlerini örterler.dolayısıyle kızlık zarının Labioplasti ile hiç ilgisi yoktur, ve Labioplasti operasyonu kızlık zarına kesinlikle zarar vermez.Ameliyat ortalama 1-1,5 saat sürer ve Genel anestezi gerektirmez bu sayede ameliyat sonrasında taburcu olup evinize dönebilirsiniz hastane yatışı gerektirmeyen bir uygulamadır.Labioplasti ameliyatı regl döneminden hemen sonra yapılır. İşlem öncesinde küçülmenin tam olarak nereden yapılacağını belirlerim, daha sonra fazla olan dokuyu çıkartarak vajinanın iç dudakları daha sıkı bir form veriyorum.
Labioplastide kullandığım medikal dikişler kendiliğinden eridiği için dikişleri almamıza gerek kalmıyor. Ortalama bir ay sonra ameliyat izlerinin tamamen kaybolduğunu görebileceksiniz. Labioplasti ameliyatının hamile kalmaya, doğum yapmaya veya idrar yapmaya da engel olmadığını belirtmek isterim.

blank

İyi günler Leyla Hanım, genital bölgemdeki iç dudakların biri uzun biri kısa. Ayrıca büyük dudakların arasından aşağıya doğru sarkıyor. Bu görüntü beni çok rahatsız ediyor. Aldırmak istiyorum ama henüz bakireyim.  Kızlık zarıma asla zarar gelmesini istemem. Labioplasti kızlık zarına zarar verir mi?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 14, 2020

İyi günler, iç dudak estetiği yani diğer adıyla Labioplasti ameliyatlarında , dış dudakların arasından aşağıya doğru belirgin şekilde uzun, sarkık ya da asimetrik şekilde inen iç dudakların küçültülmesi, şeklinin değiştirilmesi, klitoris üzerinde bulunan fazla derinin alınmasıya da vajina açıklığının ayarlanması yapılmaktadır. İç dudak küçültme ve asimetrinin düzeltilmesi ameliyatlarında iç dudakları V şeklinde alarak daha sıkı ve şık bir görüntü elde edilmektedir. Kızlık zarı vajinanın içine doğru girişten yaklaşık 3-4 cm içerde bulunduğu için Labioplasti ameliyatı ile herhangi bir ilgisi yoktur ve kesinlikle zarar vermez. Ancak labioplasti ameliyatını mutlaka uzman bir doktorun yapması ilerdeki cinsel hayatınız için önem taşımaktadır zira iç dudaklar kadınların zevk alma noktası olan klitorisin üstünü kaplamaktadır. Labioplasti ameliyatı 1 saat civarı sürmektedir. Genel ya da lokal anestezi ve yahut yarı uyku hali olan sedasyon tercih edilebilmektedir. Ameliyat sonrasında medikal dikişlerin alınmasına gerek yoktur , dikişler vücut tarafından absorbe edilmektedir. Ameliyattan sonra iyileşme iki hafta sürmektedir. Bu nedenle ilk haftalarda ağır iş ve egzersiz yapmaktan kaçınılması gerekmektedir.

blank

İyi günler Leyla Hanım, size Çorumdan yazıyorum. 22 yaşındayım. Birkaç ay sonra evleneceğim. Benim sorunum genital bölgemdeki dudakların büyük ve sarkık olması. İç çamaşırımdan bile belli oluyor. Bunları aldırmak istiyorum ama henüz bakireyim. Labioplasti ameliyatı kızlık zarına zarar verir mi?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2020

İyi günler, kadınların genital bölgesi dış bölümünde dış dudaklar, iç dudaklar, klitoris ve vajina girişi bulunmaktadır. Kızlık zarı ise vajinanın iç kısmında yaklaşık olarak 3-4 cm içeride bulunmaktadır. İç dudaklar yani Labium Minörleri genital bölgede dış dudakların arasında kalmaktadır. İç dudaklar aynı dış dudaklar gibi iki tanedir ve klitorisin üstünü kaplamaktadır. Yani kızlık zarından uzakta bulunmaktadır. Labioplasti yani iç dudak estetiği kesinlikle kızlık zarına zarar vermez. Labioplasti ameliyatı yaklaşık 1 saat civarında sürmektedir. Ameliyat öncesinde iç dudakların alınma bölgesini belirliyorum ve fazla dudakları alarak daha sıkı görünen iç dudak oluşturuyorum. Ameliyat sonrasında vücut tarafından emilen dikişler kullandığım için tekrar gelip dikiş aldırmanıza gerek olmuyor. Bir ay sonra iç dudaklarınızda yaptığım şekillendirme çevresinde herhangi bir iz kalmadığını göreceksiniz. Ameliyattan sonra biraz bol ve rahat hareket edeceğiniz kıyafetler kullanmanızı öneriyorum.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar