Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık Ne Zaman Geçer?

blank
1 Cevap

İyi günler Leyla Hanım, ben gençliğimdeki saçlarıma yeniden kavuşmak için saç ekimi yaptırdım ancak saç ekim işleminden sonra baş bölgemde  kızarıklık meydana geldi. Saç ekim sonrası kızarıklık ne zaman geçer, yoksa kalıcı bir durum mudur?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ağustos 20, 2020

İyi günler, saç ekimi işlemi yapıldıktan sonra çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Bu etkilerin tamamına yakını geçici olmaktadır. Saç ekimi sonrasında görülen kızarıklık aslında yapılan işlemin kendisinden kaynaklanır ve ciddi bir sorun değildir. Saç derisine mikro kanal açma işleminde bazen hafif düzeyde kanamalar da meydana gelebilmektedir. Saç ekimi işlemi sırasında ekim uygulanacak bölgeye açılan mikro kanallar ciltte kızarıklıklara neden olmaktadır. Bu kızarıklık hastanın cilt yapısına da bağlıdır. Kızarıklık hemen hemen her hastada görülmektedir, ancak hastanın cilt tipine ve rengine göre kızarıklık belirginliği de farklı olabilmektedir. Koyu ciltli kişilerde kızarıklık belli olmazken açık cilt yapısına sahip kişilerde gözle görülür şekilde belli olmaktadır. Yine hastanın cilt tipinin ince ya da kalın olması da kızarıklığa etki eden ikinci bir faktördür. Kızarıklık genel olarak saç ekim işlemi yapılmasını takiben iki hafta sonra geçmektedir. Fakat açık tenli hastalarda bu süreç yaklaşık sekiz hafta kadar sürmektedir. Bu durum saç ekim işleminin normal bir süreci olduğu için endişe edilecek bir durum yoktur. Burada önemli olan nokta operasyondan sonra hastanın işlem görmüş baş bölgesine gereken hassasiyeti göstermesidir. Başın işlem gören bölümü aşırı sıcaktan ve güneş ışığından korunmalıdır. Güneş ışığından korunmanın en etkili yolu şapka kullanmaktır. Hastanın şapka kullanmasıyla beraber işlemden kaynaklanan cildindeki kızarıklığın süresi kısalır. Hastanın ekim yapılan baş bölgesine gerekli hassasiyeti göstermesi son derece önemlidir. Hastanın saç ekim operasyonu görmüş baş bölgesine, titiz davranması ve dış etkilerden korunması gerekmektedir. Aksi takdirde ekim işlemi yapılan bölgedeki saç kökleri saç derisine tutunamayabilir ve zarar görebilir. Saç ekim işleminden sonra ciltte oluşan kızarıklık ve hassasiyeti çok fazla yaşamak istemeyen hastalar bu süreçte doktorun önereceği ve doktor kontrolünde tıbbi krem ya da losyonlar kullanabilirler.

blank

İyi günler Leyla Hocam, başıma saç ekimi yaptıralı 20 gün oldu, kızarıklıklar hala geçmedi. Saç ekimi sonrasında kızarıklıklar ne zaman geçer?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 19, 2020

İyi günler, saç ekimi sonrasında kafa derisinde ve yüz bölgesinde çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Bu reaksiyonlar tamamen saç ekim işlemine bağlı olarak gelişmektedirler ve geçici olarak tanımlanmaktadırlar. Yan etkiler ciddi bir sorun teşkil etmemekte ve kişinin endişelenmesine sebep olacak düzeyde olmamaktadır. Saç ekim uygulamasında baş bölgesinde birçok sayıda minik delikler açılır ve bu deliklere ense bölgesinden yine özel bir aletle alınan saç kökleri yani greftler transfer edilmektedir. Uygulanan bu işlem sırasında açılan minik deliklerden kan sızıntısı olabilmektedir. İşlem yapılan bölgenin alt kısmından vücudumuzun diğer bölgelerinde de olduğu gibi birçok kılcal damarlar geçmektedir. Kılcal damarlar kanal açma işleminde işlemin doğal bir sonucu olarak yıpranmakta ve kan sızıntıları oluşabilmektedir. Kan sızıntıları çok küçük neredeyse kıl inceliğinde kabuk bağlarlar. Kabukların dökülmesiyle beraber kıl köklerinde kırmızı veya pembe renk değişimleri ya da kızarıklıklar görülebilmektedir. Ekim yapılan kişinin ten rengi de ekim sonrası kızarıklığı saklayabilecek şekilde koyu olabilir ya da çok belli olacak şekilde açık renk olabilir. Saç derisindeki kızarıklıklar genel olarak ilk üç hafta içinde geçmektedir. Bu süre açık tenli kişilerde üç aya kadar uzayabilmektedir. Saç ekim işleminden sonra özellikle ekim yapılan bölgeyi güneşten ve sıcaktan korumak çok önemlidir. Ekim yapılan bölgenin terlememesi ve direk güneş ışığına maruz kalmaması gerekmektedir. Bol bir şapkayla ekim yapılan bölgeyi rahatlıkla güneşten ve tozdan koruyabilirsiniz.

blank

Merhaba Leyla Hanım, yaklaşık bir hafta önce başımın üst bölgesine saç ekimi yaptırdım.  Açık tenli bir erkek olduğum için belki, çok belli oluyor. Yolda yürürken bile herkesin başımın üstüne dikkatli dikkatli bakması beni rahatsız ediyor. Saç ekimi sonrası kızarıklık ne zaman geçer? Yoksa uzun süre başım bu şekilde mi görünecek?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 16, 2020

Merhaba, saç ekimi işleminden sonra donör bölgedeki ya da ekim yapılan bölgede meydana gelen kızarıklıklar saç diplerindeki minik kabuklanmaların dökülmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Saç ekim işleminde saç derisinde greftlerin yerleştirilmesi için greftlerin boy ve çapına göre mikro kanallar açılmaktadır. Bu kanallar ince uçlu slitler aracılığıyla yapılmaktadır. Saç ekimi yapılacak alana binlerce delik açılmaktadır. Ekim alanının alt bölümündeki kılcal damarlar, slitlerle açılmaya bağlı olarak doğal olarak kanar. Bu kanayan minik delikler birkaç gün içerisinde kabuklanır ve kabuklar dökülür. Dökülen bölümlerde minik minik kırmızı ya da pembe kızarıklıklar görülmesi gayet normaldir. Ekim yapılan kişinin açık ya da koyu ten rengine sahip olması kızarıklıkların görünürlüğünü etkileyen bir faktördür. Saç ekimi yaptıran bütün kişilerde ortaya çıkan bir durum olduğu için endişelenecek bir durum yoktur. Kızarıklıklar yaklaşık olarak ilk 3 haftada geçmektedir. Ancak tonlu cilt yapısına sahip olan kişilerde bu kızarıklıkların görünme süresi iki ayı bulabilmektedir.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar