Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık Ne Zaman Geçer?

1.17K görüntülenmeSaç Ekimi
0
1 Yorum

İyi günler Leyla Hanım, ben gençliğimdeki saçlarıma yeniden kavuşmak için saç ekimi yaptırdım ancak saç ekim işleminden sonra baş bölgemde  kızarıklık meydana geldi. Saç ekim sonrası kızarıklık ne zaman geçer, yoksa kalıcı bir durum mudur?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

İyi günler, saç ekimi işlemi yapıldıktan sonra çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Bu etkilerin tamamına yakını geçici olmaktadır. Saç ekimi sonrasında görülen kızarıklık aslında yapılan işlemin kendisinden kaynaklanır ve ciddi bir sorun değildir. Saç derisine mikro kanal açma işleminde bazen hafif düzeyde kanamalar da meydana gelebilmektedir. Saç ekimi işlemi sırasında ekim uygulanacak bölgeye açılan mikro kanallar ciltte kızarıklıklara neden olmaktadır. Bu kızarıklık hastanın cilt yapısına da bağlıdır. Kızarıklık hemen hemen her hastada görülmektedir, ancak hastanın cilt tipine ve rengine göre kızarıklık belirginliği de farklı olabilmektedir. Koyu ciltli kişilerde kızarıklık belli olmazken açık cilt yapısına sahip kişilerde gözle görülür şekilde belli olmaktadır. Yine hastanın cilt tipinin ince ya da kalın olması da kızarıklığa etki eden ikinci bir faktördür. Kızarıklık genel olarak saç ekim işlemi yapılmasını takiben iki hafta sonra geçmektedir. Fakat açık tenli hastalarda bu süreç yaklaşık sekiz hafta kadar sürmektedir. Bu durum saç ekim işleminin normal bir süreci olduğu için endişe edilecek bir durum yoktur. Burada önemli olan nokta operasyondan sonra hastanın işlem görmüş baş bölgesine gereken hassasiyeti göstermesidir. Başın işlem gören bölümü aşırı sıcaktan ve güneş ışığından korunmalıdır. Güneş ışığından korunmanın en etkili yolu şapka kullanmaktır. Hastanın şapka kullanmasıyla beraber işlemden kaynaklanan cildindeki kızarıklığın süresi kısalır. Hastanın ekim yapılan baş bölgesine gerekli hassasiyeti göstermesi son derece önemlidir. Hastanın saç ekim operasyonu görmüş baş bölgesine, titiz davranması ve dış etkilerden korunması gerekmektedir. Aksi takdirde ekim işlemi yapılan bölgedeki saç kökleri saç derisine tutunamayabilir ve zarar görebilir. Saç ekim işleminden sonra ciltte oluşan kızarıklık ve hassasiyeti çok fazla yaşamak istemeyen hastalar bu süreçte doktorun önereceği ve doktor kontrolünde tıbbi krem ya da losyonlar kullanabilirler.

0

Merhaba Leyla Hanım, acaba saç ekimi sonrası kızarıklık oluşumu ne zaman geçer? Çok uzun sürer mi bu dönem? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekimi sonrası görülen kızarıklık oldukça olağan olmakla birlikte endişeye mahal verilecek bir durum değildir. Çoğu hastamızda görülen bu yan etki, genellikle 1-3 hafta arası sürer. Sonrasında ise tamamen kaybolurlar. Kızarıklığın uzun sürmesi durumunda mutlaka bir doktora başvurunuz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hocam merhaba, ben saç ekimi yaptıralı 2 hafta oluyor. Bölgede hala kızarıklık var. Geçmemesi beni endişelendirdi. Saç ekimi sonrası kızarıklık ne zaman geçer? Kolay gelsin.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekimi işleminin yapıldığı bölgede kızarıklıkların olması son derece normaldir bu alanda oluşan kızarıklıklar, saç köklerinin iyileşmesi ile alakalıdır. Çünkü saç ekimi sırasında saç ekiminin gerçekleştirilmesi için bildiğiniz üzere küçük kanallar açıldı ve doku da bu şekilde bir travmaya uğramış oldu. Bu kızarıklıkların kalma süresi ortalama 3 hafta kadar sürebilmekte. Sizin henüz operasyondan sonra 2 hafta geçmiş. Kızarıklıkların şiddeti giderek azalacaktır diye tahmin ediyorum. 1 hafta- 10 gün kadar bekleyin. Bu sürede kimyasal ürünleri bölgeden uzak tutun. Eğer kızarıklıklar hiç geçmediyse, azalma göstermediyse operasyonunuzu gerçekleştiren doktorunuz ile durumu değerlendirmek adına mutlaka iletişime geçin. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla Hocam, saç ekimi sonrası oluşan kızarıklık ne zaman geçer? Çok sürer mi? Bu konu beni endişelendiriyor bilgi verirseniz çok sevinirim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekiminde saç köklerine doğrudan müdahale yapılır. Bu sırada dokular da geçici bir süre travmatize olur. Bunun sonucunda çeşitli yan etkiler ortaya çıkabilir. Kızarıklık da bu yan etkilerden bir tanesidir. Kabuklanma sonucu oluşan kızarıklıklar genellikle 1 ila 3 hafta içerisinde tamamen yok olurlar. Oldukça olağan olan bu durum karşısında endişe duymanıza gerek yoktur.

0

Leyla Hanım merhaba, 3 gün önce saç ekimi yaptırdım. Saç ekilen alanda kızarıklıklar oldu. 1 hafta izin almıştım iş yerinden. Başlayana kadar bu kızarıklık gider mi merak ediyorum. Saç ekimi sonrası kızarıklık ne zaman geçer, bilgi verir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekimi işlemi cerrahi bir operasyondur ve saç köklerinin ekilebilmesi için operasyon sırasında ekim yapılacak bölgeye ufak kanallar açılır. Dolayısıyla saç ekimi operasyonu sonra kızarıklık, ağrı, uyuşma, kabuklanma gibi etkiler görülebilir. Bunların tümü son derece normaldir. Saç ekilen alanda oluşan kızarıklık saç köklerinizin iyileşme süreci ile bağlantılıdır. İşlem esnasında travma geçiren dokular yavaş yavaş iyileşmeye ve yenilenmeye başlar. Bu da kızarıklık ve şişliğe neden olur. Kızarıklığın geçme sürecine gelince, bunun ne kadar zaman alacağı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak ortalama 1- 3 hafta kadar sürer. Ancak tabi ki en uzun iyileşmelerde bile şiddeti azalarak devam edecektir. Kızarıklığı geçirmek için asla kimyasal ürünler kullanmayın. Mutlaka doktorunuzla iletişimde kalın. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla hanım, eşim saç ekimi yaptırmak istediği için saç ekimiyle ilgili biraz bilgi sahibi olmak istedim. Saç ekiminin nasıl yapıldığını ve saçların ne kadar sürede çıktığını öğrendim ama saç ekiminden sonra oluşan kızarıklık ve şişlik gibi sorunlarla ilgili detaylı bilgi edinemedim. Saç ekimi sonrası kızarıklık ve şişlik ne zaman geçer?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, ekiminden sonra oluşan kızarıklık ve şişlik, saç ekimi yapılabilmesi için cilde açılan kanallar ve kanalların içine yerleştirilen saç köklerinin iyileşmesiyle ilişkili olarak oluşur. Saç ekimi sonrasında oluşan şişlik 1 hafta içinde geçerken kızarıklığın geçmesi 1 ila 3 haftayı bulabilir.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı