Yanak ve Çene Estetiği (Mentoplasti)

Çene Ucu Estetiği

çene ucu estetiği

Çene Ucu EstetiğiÇenenin, olması gereken noktaya getirilmesi, estetik bütünlüğünün sağlanması ve çenenin burun ile aynı hizaya getirilmesi çene ucu estetiği ile sağlanmaktadır.

Yüzümüzde göze ilk çarpan bölgelerden biri çene ucudur. Boyun ile yüzümüz arasında bir geçiş görevi gören çenemiz, yüzün estetik bütünün temel taşlarından biri. Bu nedenle çene ucunun olması gereken yerin gerisinde veya tam tersi ilerisinde olması yüzün bütün estetik görünümünü alt üst edebiliyor. Çene ucu, tıpkı burun ucu gibi yüzün profilini oluşturan en önemli noktalardandır, çenenin yüzün diğer bölgeleriyle uyumlu olması estetik bir görünüm için şart. Günümüz teknolojisi ile birleşen estetik dünyasında en çok tercih edilen operasyonlardan biri de çene ucu estetiğidir.

Çene ucu estetiği nasıl yapılır?

Hastaya profilden bakıldığında çene ucu buruna göre geride görünüyorsa burun estetiği yapılırken, çene ucuna yerleştirilen protez veya dolgu ile çene, yüz ve burun uyumu sağlanır. Yerleştirilen bu çene protezi aynı zamanda hastaların gıdısını da düzeltir. Çene ucu estetiği yapılırken hastaların ağız kapanışı ve diş diziliminin normal olması gerekir. Çene ucu estetiği oldukça basit ve güvenli bir işlemdir. Tek bir operasyonla yüzün bütününde etkili bir görünüm sağlar.

Küçük çene ucu estetiği nedir?

Küçük çene ucu yüz bölgesinde sık karşılaşılan şekil bozukluğuna verilen isimdir. Küçük çene ucuna sahip olan hastalar aynı zamanda büyük bir buruna da sahipse kişinin yüzü kuş yüzüne yani bird face olarak bilinen duruma gelebilir. Bu problemi yaşayan hastalar, çene altı dokularının desteği de azalacağından çene ucu altındaki yumuşak dokuların sarkması daha çabuk görülecektir. Yani küçük çeneye sahip olan kişilerde gıdı sarkması sık sık karşılaştığımız bir durumdur. Küçük çenenin büyütülmesi için çene ucu kemiğinin kesilerek öne doğru ilerletilmesi veya silikon, medpor veya titanyum gibi implantların çene ucuna yerleştirilmesi ile yapılabilir. Aynı zamanda küçük çene ucu estetiğinde hastanın gıdı problemi de düzeltilir. Ancak kemiklerin kesilmesi oldukça zahmetli olduğundan genellikle protezler veya dolgular ile düzeltme tercih edilir.

Çene ucu estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Çene ucu estetiğinde protez yerleştirme genel anestezi altında yapılır ve ortalama 1 saat kadar sürer. Hastanın bir gün hastanede kalması önerilir. Ertesi gün hastaneden çıkış yapabilirsiniz. Çene ucuna yapılan uygulamalar sonra yoğun bir ağrı hissedilmez, var olan ağrılar ağrı kesici ile geçer. Ağız ve çene etrafındaki şişlikler bir hafta içinde azalır. Çene ucu estetiği ağız içinden girilen kesilerle yapıldığı için iz kalmaz fakat bu kesiler iyileşene kadar 6-7 gün boyunca sıvı gıdalar alınması önerilir.

Çene ucu estetiğinde dolgu tercih edilmesi günümüzde daha yaygındır. Dolgu ile istenen boyutlarda çeneye ulaşmak çok kısa bir sürede ağrısız gerçekleşir. Çene ucuna yapılan dolgu uygulamalarında, dolguların kalıcılığı 1-1.5 senedir. İşlemin dolgu maddesi eridiğinde tekrarlanması gerekebilir. Çene protezi bu açıdan kalıcıdır ve ömür boyu çene görünümünü korur. Tercih hastanın beklentileri doğrultusunda şekillenir. Çenesi geride olan kişiler protezin nasıl görüneceğini anlamak için protez öncesi dolgu yaptırarak bir süre alıştırma yapabilirler. Cerrahiden korkan ve çekinen kişiler dolgularını yıllar içinde yenileterek çene görünümlerini koruyabilirler.

Büyük çene ucu nasıl düzeltilir?

Çene ucu bazı hastalarımızda normalden daha büyük olabiliyor. Büyük çene ucu yüz estetiğini bozar ve yüze kaba bir görünüm verir. Büyük çene ucu operasyonunda, çene ucu estetik normlara bağlı olarak küçültülebilir. Bu operasyon fazla kemiğin çıkarılması veya çene ucunun geriye doğru kaydırılması ile yapılabilir. Geriye kaydırılan çene ucu, vida veya plak yardımıyla yeni yerine sabitlenir. İşlem oldukça ağrılı ve zorlu bir süreci beraberinde getirir. Bunun yerine genellikle dolgu ile yüzün diğer bölgeleri desteklenerek çenenin görünümü dengelenmesi günümüzde daha çok tercih edilen bir tedavidir.

Çene ucu estetiği fiyatları nedir?

Çene ucu estetiği fiyatları yapılan işleme göre farklılık gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak çene ucu estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.