Meme Estetiği

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı kadın vücudunda estetik görünümü tamamlayan göğüs büyütme estetiğidir. Meme görünümünden memnun olmayan kadınlar kendilerini her alanda kısıtlar ve bu kısıtlamalarından dolayı günlük rutin hayatlarında bile rahat davranmazlar. Meme büyütme ameliyatı, olduğundan daha dolgun ve estetik görünen göğüslere ulaşmak isteyen kadınların hayallerine ulaşmaları için sunulmuş bir hizmettir. Dolgun büyük memeler kadınların daha estetik, feminen ve çekici hissetmesini sağlar. Bunu sağlamak için 2 teknik kullanılır; Protezli ve protezsiz( memeye yağ enjeksiyonu) ile meme büyütme.

Meme Büyütme Ameliyatı mı Düşünüyorsunuz?

Meme büyütme, dünya çapında en popüler estetik ameliyatlardan biridir. 2015 yılında dünyada yaklaşık 1,5 milyon göğüs büyütme ameliyatı yapıldı. Her yıl, bir önceki yıla kıyasla meme büyütme ameliyatları %10-20 oranında artış gösteriyor. 

Meme büyütme ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız, mutlaka uzman bir hekimin görüşünü almalısınız. Size uygun olan tekniğin seçimi için doktorunuz ile birlikte karar vermelisiniz. Yapılan meme büyütme ameliyatında iz isteyip istemediğiniz, protezli mi protezsiz  meme büyütme mi istediğinize muayeneniz sırasında karar verilir.  Vücut hattınıza ve göğüs yapısına en uygun silikonu ve silikonsuz meme büyütmeyi doktorunuz size önerecektir. Burada sizin istekleriniz ve istediğiniz büyüklük doğrultusunda meme büyütme ameliyatı planlanır.  

Meme büyütme ameliyatı nedir?

Meme büyütme ameliyatı kadınların var olan meme büyüklüğünden  kaynaklanan görünüm problemlerini çözmek  ve istekleri doğrultusunda memeleri istenen boyuta getirmek için yapılan ameliyattır. Özellikle genç kızlarda yetersiz meme gelişimi en büyük gençlik problemleri arasında sayılır. Ayrıca sık sık kilo alıp vermek, doğum ve emzirme faktörleri, bazen de genetik faktörler meme dokusunda sarkma ve deformasyon gibi istenmeyen görünüm bozukluklarına neden olabilir. Bu gibi durumlarda memeyi göğüs kafesinde ideal yerine ve ideal büyüklüğüne, meme büyütme ile kavuşturmak gerekir. Küçük memeli kadınlar da  meme protezi  ile göğüs büyütme yaptırabilir ya da yaşlanma veya hamilelik gibi nedenlerden memelerinde sarkma problemi yaşayan kadınlar meme büyütme ameliyatı ile daha dik ve estetik memelere sahip olabilirler.  Özellikle sarkık ve küçük memeli kadınlar meme protezi ile memelerini hem büyütüp hem de  dikleştirmiş olurlar.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, iki farklı şekilde yapılabilir; protezli meme büyütme ve memeye yağ enjeksiyonu ile protezsiz meme büyütme . Ancak meme büyütme için en kolay ve en çok tercih edilen yöntem meme protezi ile meme büyütmedir. Meme büyütme ameliyatında en önemli konulardan biri kişinin isteği ve vücut yapısına uygun silikon protezin seçimidir. Göğsün içine yerleştirilen protezlerin içi silikon ile dolu olduğu için protezlere halk arasında silikon denilebilir. Meme büyütmede kullanılacak protezlerin büyüklüğü, şekli ve yüzeyi muayene esnasında hasta ve doktorun ortak kararı ile meme büyütme ameliyatı öncesi seçilir. Eğer protez kullanılmasını istemeyen kişiler memeye yağ enjeksiyonu ile protezsiz meme büyütme yaptırabilirler.

Protezli Göğüs büyütme ameliyatı için dört farklı kesi açılabilir: 

 • Kol altında
 • Göğsün altındaki katlanma çizgisinde
 • Meme ucunun etrafında
 • Göbek bölgesinde

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Protez ile meme büyütme de farklı yerleştirme protez yerleştirme teknikleri memeni görünümüne göre seçilerek uygulanır. Protezler kas üstüne, kas altına yada fasya altına konabilir. En çok tercih edilen yöntem kas altı yada fasya altına konulmasıdır. İlk olarak göğüs kasları, bağ dokusundan ayrılır. Böylece kas altında protez için bir cep oluşturulur. Silikon protez, açılan bu göğüs cebine yerleştirilir veya meme protezi içine yerleştirilerek uygulanır. Göğüs büyütme ameliyatı kesi bölgesinde estetik dikiş atılarak tamamlanır. 

Göğüs büyütme ameliyatında protezleriniz kasın üzerine mi veya altına mı yerleştirileceği sizin ve doktorunuzun ortak kararına bağlıdır. Kas altı protezleri daha doğal bir görünüm sağladığı için daha çok tercih ediliyor. 

Meme Büyütme de Kas Altına Protez Yerleştirmenin Faydaları:

 • Kapsül kontraktürü riski daha az
 • Daha doğal bir görünüm sağlar
 • Deri yüzeyinde silikonları hissetmezsiniz

Meme protezi nasıl seçilir?

Meme büyütme operasyonunda tercih edilecek protezlerin büyüklüğü hastanın boyuna, kilosuna ve tercihine bağlı olarak en doğru sonucu almak adına muayene edilerek seçilir. Protezlerin göğüste nereye yerleştirileceği konusunda, protezlerin uzun ve rahat süreli kullanımı, komplikasyonların minimumda tutulması için ön planda olması gereken hassas konulardan biridir. Meme büyütme ameliyatında  meme protezi kas altına veya kas üzerine yerleştirebilir.

protez çeşitleri Meme büyütme ameliyatında anatomik ve yuvarlak şekilli protezlerden hangisinin kullanılması gerektiği yine meme dokusuna, göğüslerin ve vücudun genel yapısına bağlı olarak değişmektedir. Protezler damla ve yuvarlak şekillerde olabilir. Yuvarlak yapıda olan protezler göğüs dokusunun altına yayılarak memeleri büyük ve geniş gösterir. Bazı kadınların göğüslerin üst tarafı daha boş görülebilir, bu tip durumlarda yuvarlak protez tercih edilir.

Damla şeklindeki protezler, meme dokusu çok az olan kadınlarda tercih edilir. Anatomik olarak yaygın kullanımı ile damla protezler; göğüslerin üst kısmından alt kısmına doğru ilerlerken yumuşak bir açı yaratmak için idealdir. Meme büyütme ameliyatında doğal bir görüntü vermek için üst kısmı daha ince aşağıya doğru kademeli büyüyen damla şeklini alan bu protezler; küçük göğüslü kadınların daha doğal ve büyük göğüslere sahip olması için tercih edilir.

Göğüs büyütme ameliyatında iz kalır mı?

Protezin nereden yerleştirildiğine bağlı olarak meme başının çevresinde ya da memenin alt kısmında bir iz kalacaktır. Göğüs büyütme ameliyatı için 4 farklı noktadan protez yerleştirilebilir; bu noktalar koltuk altı, meme başı çevresi, meme altı ve göbektir. Meme başı çevresinde yapılan kesi areola adı verilen kahverengi kısmın çevresinde oldukça küçük bir yara izi olarak iyileşmek ile birlikte teknik olarak süt kanallarının kesilmesi gerekebilir. Meme büyütme ameliyatında meme altı kesisinde ise meme bezine ve süt kanallarına hiçbir zarar gelmeden; meme altı oluğuna oturan minimal bir yara izi ile iyileşme gerçekleşir.

Gögüs büyütme ameliyatında koltuk altı girişinde meme üzerinde hiç bir kesi yapılmadan koltuk altından giriş yapılmaktadır. Yara izleri, meme ameliyatı sonrası erken dönemde hafif kızarık olarak görünüm alsa da zaman içinde giderek solmakta ve belirsiz hale gelmektedir. Bu kesiler meme bezinin ya da göğüs kasının altında bulunan düzlemlerde uygun büyüklükte bir cep hazırlanarak meme protezinin bu alana yerleştirilmesi içindir.

Meme Büyütme ameliyatı için Uygun musunuz?

Meme büyütme ameliyatı için uygun bir adayda aşağıdaki özelliklerden en az bir tanesi bulunmaktadır:

 • Göğüslerden biri diğerine göre gözle görülür derecede küçük veya büyükse
 • Göğüsler vücudun genel yapısına göre küçükse
 • Göğüsler hamilelik sonrası veya yaşa bağlı olarak küçüldü veya sarktıysa

Hasta yaşam konforunu artırmak, dilediği gibi giyinmek ve kendine daha çok güvenmek ister. Hastanın genel vücut yapısı, boyu ve kilosuna bakılarak seçilen protezin büyüklüğüne karar verilmelidir. Doğal olmayan bir görünüme yol açmamak için meme dokusu az olan çok büyük bir protez tercih edilmemelidir. Protezi seçerken mümkün olduğu kadar doğal sonuç almaya dikkat edilmelidir.

Meme büyütme operasyonunda protezler nereye yerleştirilir?

Meme şeklini süt kanalları ve süt bezlerini kapsayan yağ tabakası oluşturur. Göğüse şeklini veren de bu yağ tabakasıdır. Memenin altında ise pektoral göğüs kası yer almaktadır. Meme büyütmede protez kas altına ya da üstüne yerleştirilebilir. Her iki tekniğin de kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Gerekli meme dokusu oluşmayan kişilerde genellikle protezin kas altına koyulması çok daha güzel sonuç verir. Bu teknik göğüslere daha doğal bir görünüm sağlamaktadır. Ancak kas altına yerleştirilen protezler zaman içinde kas hareketlerinden dolayı yer değiştirilmektedir. Kas üstüne yerleştirilen protezlerin sertleşmesi, dalgalı ve daha yapay bir görüntüye neden olması ihtimali olmakla birlikte, meme büyütme tekniği olarak daha kolaydır ve yeterli meme dokusu olan hastalar için idealdir.

Meme büyütme ameliyatından sonra bebeğimi emzirebilir miyim?

Meme büyütme ameliyatı olmadan önce bebeğini emzirebilen anneler, ameliyat olduktan sonrada emzirebilirler. Operasyon öncesinde bebeklerini emziremeyen kişiler sonrasında da emziremezler. Protezler meme dokusunun altına yerleştirildiğinden memenin süt kanalları ile herhangi bir ilgisi yoktur ve süt kanallarına zarar vermez. Yani protezlerin bebek emzirmeyle doğrudan bir ilişkisi saptanmamıştır.

Protez kullanmadan meme büyütmek mümkün mü?

memeye yağ enjeksiyonu Evet, mümkün. Hastanın kendi yağlarının Vaser Liposuction yöntemi ile alınarak yağ enjeksiyonu ile meme bölgesine aktarabiliyoruz. Meme büyütme de yağ enjeksiyonu silikon kadar kalıcı bir uygulama olmayabilir. Yağların bir kısmı enjeksiyon sonrası eriyebilir veya kilo alıp verme ile kalıcılığı değişkenlik gösterir. Yağ enjeksiyonunun kalıcılığı için birkaç senede bir işlemi yenilemeniz gerekebilir.

Eşit olmayan göğüsler için tek taraflı silikon takılabilir mi?

Memeleriniz eşit değilse, farklı boyutlardaki protezler kullanılarak göğüsleriniz eşit büyüklüğe getirilebilir. Bu gibi durumlarda iki memeye de silikon takılabilir fakat göğüslerin eşitsizliği dikkate alınarak farklı boyutlarda silikonlar tercih edilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci nasıldır?

Meme büyütme operasyonu sonrası bir gün hastanede kalmanız gerekir. İkinci gün hastaneden çıkabilirsiniz. İlk hafta evinizde dinlenmeniz önerilir. Ameliyattan sonra sporcu sutyeni giymeniz önerilir. Ameliyatın üçüncü gününden itibaren göğüs çevrenizdeki ödem ve morluklar kaybolmaya başlar. Meme büyütme ameliyatından iki hafta sonra bandajlarınız açılır. Ameliyattan sonra bir ay boyunca önerilen korseli sütyeni giymeye devam etmelisiniz. Göğüslerinizin tam şeklini  alması ve doğal görünmesi için 6 aya ihtiyacınız vardır.

Silikon protezler belirli bir zaman sonra çıkarılabilir mi?

Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezlerinin ömrü 15-20 yıl olarak bilinir fakat biz ömür boyu garantili protezler kullanıyoruz. Fakat protezlerden memnun kalmaz ya da boyutunu değiştirmek ve çıkartmak isterseniz cerrahi müdahale ile protezler çıkarılabilir.

Meme büyütme ameliyatına dair bilmeniz gerekenler

Meme ameliyatı ortalama 1-1,5 saat süren bir işlemdir. İyileşme dönemi 2 haftadır. İlk günden itibaren, normal ev hayatı yaşanır ve 2. haftadan sonra kişi tam anlamıyla normal hayatına döner. Sonuçlar doğal yaşlanma süreçleri dışında hayat boyu kalıcıdır. Büyüklük istenen şekilde uygulanmakta ve yerleşimi de ameliyatta kontrol edilmektedir. Meme protezlerinde, yüksek kalitede bir ameliyat sürecine sahip olmanın temeli , istenilen ölçüsü doğal görünümü ile doğru bir sonuç almaktır. Sonuç olarak meme küçüklüğü sorunu olan bir kadında meme protezi hızlı, güzel ve iz bırakmayan, güzellik veren bir yöntemdir.

Meme Büyütme Ameliyatı Rehberi

Küçük göğüslere sahip olan kadınlar, giydiklerini kendilerine yakıştırmazlar ve kendilerini mutlu hissetmezler. Toplumda kabul gören güzel kadın hatları 90-60-90 ölçülerindeki vücutlar oluyor. İnce bir bel ve dolgun kalçaya egzersiz yaparak zor ulaşabiliyorken,  dolgun göğüslere doğal yollardan ulaşmak imkansızdır. 

Orantılı vücut için küçük göğüslü kadınlar meme büyütme ameliyatı yaptırmayı tercih ediyorlar. Meme büyütme estetiği ile 1,5-2 saat içinde dolgun göğüslere sahip olabilir ve vücut orantısını anında daha dengeli ve çekici bir hale getirebilirsiniz. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, ortalama 26 kadından biri göğüs büyütme ameliyatı yaptırıyor. Günümüzde oldukça yaygın olan meme büyütme ameliyatı, kadınların kendilerini daha güvenli, çekici ve feminen hissetmesine yardımcı oluyor. 

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Meme büyütme ameliyatı, silikon protezler veya kişinin kendi yağı kullanılarak yapılan cerrahi göğüs büyütme işlemidir. Her kadının hayalini dolgun ve hacimli göğüsler süsler. Genetik olarak küçük göğüslere sahip olan kadınlar bikini ve dekolte kıyafet giyerken utanır, kendilerini güvende hissetmezler. Estetik teknolojisinin de gelişmesi ile birlikte artık yaygın bir şekilde meme büyütme ameliyatı yapılabiliyor. 

Meme büyütme ameliyatında küçük göğüsler dolgunlaştırılarak kişinin istediği boyutlara getirilir. Meme büyütme estetiğinde kullanılacak olan protezler ve yağ miktarı hastanın vücut ölçülerine ve doktorun önerilerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Meme büyütme estetiği kalıcı bir işlemdir fakat estetik yaptırdıktan sonra dilerseniz silikonlar tekrar çıkartılabilir ve eski halinize geri dönebilirsiniz.

Meme büyütme ameliyatının etkileri:

 • Daha büyük göğüslere sahip olacaksınız
 • Eşit olmayan meme görünümü eşitlenir
 • Göğüsleriniz, vücudunuza göre orantılanır
 • Memedeki sarkıklık giderilir
 • Özgüveniniz artar

Kadınlar Neden Meme Protez Estetiği Yaptırıyor?

Eğer küçük göğüsleriniz sizin özgüveninizi etkiliyor ve kendinizi ayna karşısında çekici hissetmiyorsanız meme büyütme ameliyatı yaptırabilirsiniz. Genetik olarak küçük olan memeleri doğal yöntemlerle büyütmek imkansızdır. Meme büyütme kremleri, meme büyütme egzersizleri memenizi kalıcı olarak büyütmez ve dolgunlaştırmaz. Daha dolgun göğüsler için en kalıcı ve güvenli seçenek meme büyütme estetiğidir. 

Meme büyütme ameliyatı, doğum sonrası hacim kaybeden göğüsler ve asimetrik meme görünümü için de yapılabilir. Doğumdan sonra göğüsleriniz küçüldüyse ve meme ucuna doğru bollaşıyorsa meme büyütme estetiği göğüslerini toparlayabilir ve daha dolgun gösterebilirsiniz. Emzirme süreci sona erdikten sonra meme büyütme yaptırabilirsiniz. 

Göğüs büyütme estetiği, kaza sonrası veya kanser sonrası yeniden meme şekillendirmek amacıyla da yapılıyor. Kanser tedavisi sonrası tekrar feminen hissetmek için meme estetiğinden destek alabilirsiniz.

Kadınların Meme büyütme Ameliyatı Yaptırmalarının Üç Ana Nedeni nedir?

1-Küçük Memeleri Büyütme

Bazı kadınlar genetik olarak küçük göğüslere sahip olurlar. Küçük göğüsler genellikle kadınları mutlu etmez ve özgüven sorunu yaşamalarına neden olur. Bu durumda meme büyütme estetiği ile daha dolgun ve hacimli göğüslere sahip olabilirsiniz. 

2- Asimetrik ve Orantısız Göğüsleri Eşitlemek

Bir memenin diğerinden biraz daha büyük olması normaldir. Fakat bazı durumlarda iki göğüs arasında gözle görülecek derecede farklılık olabilir. Boyutu önemli ölçüde farklı olan göğüsleriniz varsa, meme büyütmede kullanılan farklı boyutlu protezler ile bu asimetri eşitlenebilir. Meme büyütme estetiği ile orantısız göğüsleriniz daha dolgun ve çekici görünür. 

3- Sarkan Memeleri Dikleştirmek

Sarkan göğüsleri olan kişiler daha dolgun ve dik meme görünümünü hayal eder. Özellikle doğum sonrası, aşırı kilo alıp verme sonrası göğüslerde deformasyon olabilir. Sarkan göğüsleri daha dik göstermek için meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatını kombinleyebilirsiniz. Böylece hem daha dolgun, hem de kusursuz göğüslere sahip olursunuz. Meme büyütme ameliyatı tek başına sarkan memeyi tamamen dikleştirmez. Sarkan göğüsleriniz ile ilgili bilgi almak ve hangi meme büyütme ameliyatlarının sizi kusursuz göstereceğini öğrenmek için Op. Dr. Leyla Arvas’tan bilgi alabilirsiniz. 

Meme Büyütme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

blank Fiziksel Olarak Sağlıklıysanız

Meme büyütme ameliyatı fiziksel olarak sağlıklı kişilere önerilir. Eğer hamile, kanser, obez ve şeker hastalığı gibi ameliyat olmanıza engel olan faktörler varsa meme büyütme operasyonu sizin için uygun değildir. 

Gerçekçi Beklentileriniz Varsa

Küçük memeye sahip olan özgüven sorunu yaşayabilirler. Meme büyütme ameliyatı olduktan sonra daha dolgun ve çekici göğüslere kavuşursunuz fakat bunun sizin özgüven sorununuzu azaltacağına emin olamayız. Bu nedenle meme protez ameliyatı ile ilgili gerçekçi hedefler belirlemelisiniz.  

20 Yaşından Büyükseniz

Meme büyütme ameliyatı yaptırmak için meme gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Genç kızlar için bu süreç ortalama 20 yaşında tamamlanıyor. Meme gelişimi tamamlanmamış kişilere meme büyütme ameliyatı yapmak doğru olmayacaktır. 

Göğüslerinizin Çok Küçük Olduğunu Düşünüyorsanız

Aynaya baktığınızda göğüsleriniz çok küçük görünüyor, giydikleriniz size yakışmıyorsa meme büyütme ameliyatı için uygun bir adaysınız demektir. Meme büyütme ile kıyafetlerinizin içinde daha dolgun ve çekici görüneceksiniz. 

Göğüsleriniz Deforme Olduysa

Hamilelik ve aşırı kilo verme gibi durumlardan sonra göğüslerin içi boş ve hacimsiz görünebilir. Bu durumdan memnun olmayan ve daha dolgun göğüslere sahip olan kadınlar için göğüs büyütme estetiği uygundur. 

Göğüslerinizin Şekilleri Eşit Değil İse

Genetik sebeplerden veya kaza, hastalık gibi faktörlerden dolayı göğüsleriniz birbirinden farklı olabilir. Eşit olmayan göğüsler için sütyen bulmak, bikini giymek çok zor olacaktır. Meme büyütme estetiği ile iki göğüs arasındaki fark eşitlenir. 

Meme Büyütme ameliyatı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

İnternette karşımıza meme silikonları ve meme estetiği ile yanlış haberler çıkabiliyor. İnternette meme büyütme estetiğiyle ilgili çıkan yanlış bilgileri sizi endişelendirmesin. Mutlaka doktorla veya Quartz Poliklinik ile iletişime geçerek duyduğunuz bilgileri kontrol etmelisiniz. 

YANLIŞ: Meme Büyütme Estetiği Kalıcı Değildir.

DOĞRU: Meme Büyütme Estetiği Kalıcıdır!

Meme büyütme ameliyatı cerrahi bir işlemdir. Protez ile meme büyütmeden sonra göğüsleriniz kalıcı olarak büyür. Göğüs altına yerleştirilen silikon protezler küçülmez veya erimez. Eğer yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yaptırdıysanız, meme büyütmeden sonra yağlarınızın %40’ının erimesi normaldir. Meme büyütme için  tekrar ihtiyaç duyarsanız yeniden yağ enjeksiyonu yaptırabilirsiniz.

YANLIŞ: İzsiz Meme Büyütme Estetiği Mümkün.

DOĞRU: Meme Büyütme Estetiğinde Minimal Kesi İzi Olur.

Bunun için hem doğru hem yanlış diyebiliriz. Silikon protez ile yapılan meme estetiğinde göğüs çevresinde kesi açılır. Koltuk altı, göğüs altı, meme ucu veya göbek bölgesinden kesi açılarak protez yerleştirilir. Protezle yapılan meme büyütmede ufak ameliyat izi kalır. Eğer ameliyat izini sildirmek isterseniz Fraxel Dual yaptırabilirsiniz. 

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yaptırırsanız göğsünüzde iz kalmaz. Minik iğne ucuyla yağ transferi sağlanır ve dikiş atılmaz.

YANLIŞ: Meme büyütme Sahte Bir Görünüm Sağlar

DOĞRU: Meme büyütme ameliyatı sonrası Doğru Uygulamada Gerçeğinden Ayırt Edilemez

Meme büyütmeden sonra sahte ve yapay bir görünüm oluşmasından endişe edilir fakat bu endişe yersizdir. Vücut yapınıza uygun silikon tercih ederseniz ve uzman bir hekim tarafından göğüs büyütme ameliyatınız yapılırsa sahte bir görünüm oluşmaz. Eğer doğal görünen meme büyütme ameliyatı istiyorsanız, silikon protez ameliyatı ile birlikte yağ enjeksiyonu işlemini kombinleyebiliriz. 

YANLIŞ: Meme büyütmeden Sonra Emziremezsin, Süt Bezleri Zarar Görür.

DOĞRU: Meme Büyütme de Süt Kanallarına Dokunulmaz ve Emzirebilirsiniz.

Meme büyütme ameliyatı yaptıranların aklından ‘ya emziremezsem?’ korkusu geçiyor.Gögüs büyütme ameliyatında süt kanallarına dokunulmaz. Meme büyütme ameliyatı öncesi doktorunuzla görüşürken mutlaka emzirmek istediğinizi söyleyin. Göğüs büyütme ameliyatını süt kanallarına dokunmadan yapmak mümkün. 

MEME BÜYÜTME HAKKINDA

Amaç

Memelerin istenen boyutta protez kullanılarak büyütülmesi
2 – 4 Saat
1 Gün
Genel Anestezi
1 Hafta
ilk 3 gün ağrı kesici ile geçen ağrı
Herhangi bir riski bulunmamaktadır.
Sonuçlar 4-6 hafta sonra görülür.
İz kalır mı? İz Kalmaz.

Meme Büyütme Ameliyatının Yakın Tarihi

Meme büyütme ameliyatının çoğu insanın düşündüğünden çok  daha eski bir tarihi vardır. 

İlk meme  büyütme için implantı  1895 yılında Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi’nde yapıldı. Doktor Vincent Czerny, tümör ameliyatından sonra, hastasının kalçasından çıkardığı yağ dokusunu meme bölgesine yerleştirerek tarihteki ilk meme estetiğini yaptı. 

1950’li yılların başından itibaren meme büyütme için göğüs protezleri kullanılabilir hale gelmiştir. İlk dönemlerde kullanılan meme büyütme protezleri polietilen maddesinden yapılıyordu. 1962’de Amerika Birleşik Devletleri’nde Teksas eyaletinden Timmie Jean Lindsey, silikon meme implantı yapılan ilk kadın oldu. Tarih derslerinde okutulan bu ameliyatta hastanın göğüsleri B cup tan C cupa yükseltildi. 

Günümüzde ise meme protezleri çok yol kat etti. Bugün uzun ömürlü meme protezleri sayesinde kadınlar ömür boyu kusursuz görünen göğüslere sahip olabiliyorlar. 

Meme Silikon (Protez) Çeşitleri

Meme büyütmede kullanılan FDA onaylı birden fazla silikon seçeneği vardır. Meme protezleri büyüklüğüne, silikon yüzeyine, şekline ve içeriğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Size en uygun silikon tipini belirlemek için mutlaka uzman hekiminizin görüşünü almalısınız. 

 • Meme Protez İçeriği: Silikon implantlar vs Serum Fizyolojikli implantlar

Meme protezleri içerik olarak silikon ve serum fizyolojik içerikli protezler diye ikiye ayrılıyor. Günümüzde daha güvenli ve kalıcı olduğu için meme büyütmede  silikon içerikli protezler daha çok tercih edilir. 

 • İmplant Dokusu: Pürüzsüz vs Pürtüklü Protez

Silikon yüzeyleri düz ve tırtıklı olarak iki gruba ayrılır. Düz silikon ile pürtüklü silikon arasında dışarıdan bakıldığında belirgin bir fark olmaz ve meme büyütme ameliyat sonucunu etkilemez. Pürtüklü silikonlar daha az kapsül yaptığı için günümüzde daha çok kullanılıyor. Dokulu yani pürtüklü silikonlar, diğerlerine göre daha az kayma ve dönme sorunu yaratırlar. 

 • Protez Şekli: Yuvarlak Protez vs Damla Protez

Meme Büyütme de Yuvarlak mı Damla Silikon mu?

protez Meme büyütmede kullanılan protezler şekil yönünden iki farklı gruba ayrılır; Yuvarlak ve damla şeklindeki protezler. Yuvarlak göğüs protezi yatay ve dikey olarak birbirine eşittir. Yani tam olarak yuvarlaktır. Yuvarlak silikonlar göğsün üst tarafını da doldurduğu için özellikle dekolte giymeyi seven kadınlar tarafından tercih ediliyor. Bir diğer seçenek ise damla şeklindeki silikonlardır. Damla silikonların alt tarafı, üst tarafına göre daha yoğundur. Bu nedenle doğal meme şeklini anımsatır. Eğer göğüslerinizde doğal ve anatomik olarak kendi memenize benzeyecek bir görünüm arıyorsanız meme büyütmede damla protezleri tercih edebilirsiniz.

Yuvarlak Silikon Avantajları

 • Göğüsleri daha dolgun gösterir
 • Hafif dereceli sarkmaları toplar
 • Şekil bozukluğu yapmaz, uzun yıllar boyunca dolgun görünümü korur

Damla Silikon Avantajları

 • Anatomik olarak daha doğal görünür
 • Yuvarlak memeye göre daha sert olur
 • Sarkma yapmaz 

Meme büyütmede seçilen protezin büyüklüğü, kişinin omuz genişliği, meme kapasitesi, kilosu, boyu ve talebine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kaç cc meme protezi seçileceğine doktorunuz ile birlikte karar vermelisiniz. 

İdeal Göğüs Ölçüsü Nedir?

Meme protez seçimi yaptıktan sonra sıra geldi göğüs büyüklüğüne karar vermeye… 90’lı yıllarda Pamela Anderson gibi büyük ve ekstra çekici göğüsler çok popülerken günümüzde hastalar daha doğal meme silikonlarını tercih ediyor. 

Meme büyütme de kullanılan implantları seçerken sütyen ölçüsü gibi A,B,C, ve D gibi kalıplar kullanılmaz. Bunun yerine cc yani santimetre küp ölçüsünü kullanıyoruz. Bu terim, meme silikonunun kapasitesini gösteriyor. Meme protezleri ortalama olarak 120 cc ila 850 cc arasındadır. 

İdeal meme ölçüsü, hastanın vücut orantısına göre değişkenlik gösterebilir. Minyon kişilerde daha küçük göğüsler doğal görünürken, daha yapılı kişilerde ise büyük göğüsler doğal görünebilir. 

Meme ölçüsü seçiminde kişinin meme büyüklüğü çok önemlidir. İdeal protez seçimi için;

 • Juguler nokta ile meme başının arası
 • Köprücük kemiğinin orta noktası ile meme başının arası
 • Meme başı ile meme altı kıvrımının arası
 • Memenin alt üst çapı ölçülmelidir.

Meme büyütme ameliyatı öncesinde yapılan bu ölçümler, hastanın protez cebinin çapını bizlere gösterir. Örneğin hastanın cep çapı 10 cm ise, bu hastaya 10’dan daha yüksek çapı olan silikon protez yerleştirmemiz doğal görünmez. Ortaya yapay bir görünüm çıkabilir. Ayrıca, vücut orantısına göre büyük protez yerleştirmek, meme büyütme ameliyatı sonrasında kapsül kontraktürü oluşmasına yol açar.

Meme büyütmede Kapsül Kontraktürü Nedir?

Kapsül kontraktürü, silikon kullanılan meme büyütme ameliyatından sonra, protezin etrafında normalden fazla sertleşen ve ağrı yapan bir kapsülün oluşmasıdır. Aslında her protezli meme büyütme estetiğinden sonra silikonun etrafında kapsül oluşur, bu normaldir. Fakat bazı hastalarda oluşan kapsül memede şekil bozukluğuna neden olur ve ağrı yapar. Meme büyütme ameliyatı sonrası ileri dereceli kapsül oluşma oranı %1 – 2’dir. Uzman hekimler tarafından meme büyütme ameliyatı olduğunuzda meme kapsülü oluşma riski daha az olacaktır. 

Genellikle kapsül oluşumu meme büyütme ameliyatından sonraki ilk 3 – 12 ay arasında çıkar. Meme silikonu sonrasında ortaya çıkan kapsüller dört gruba ayrılır. 

 1. Derecedeki kapsüller normal görünümlü olur ve yumuşak dokudadır. Meme ölçüsünde ve silikon şeklinde değişiklik olmaz. Bu kapsüllerin alınmasına gerek yoktur, meme için zararlı değildir. 
 2. Derecedeki kapsüllerde ise hafif sertlik görülür. Meme şekli ve silikon şekli normaldir, ağrı olmaz. Bu kapsüllerin ameliyat ile alınmasına gerek görülmez. 
 3. Derecedeki kapsüller meme sertleşmesine yol açar. Memede hafif şekil bozukluğu da yaratabilir. Doktor gözetiminde takip edilmesi önerilir. Genellikle bu kapsüller ameliyat ile alınmalıdır. 
 4. Derecedeki kapsüller göğüslerde aşırı sertlik ve ağrıya sebep olur. Dışarıdan bakıldığında meme görünümünde farklılık oluşur. Bu durumda meme protezi ve kapsül ameliyatla alınmalıdır. 

Meme büyütmede istenen Sütyen Bedenleri

blank Sütyen ölçüsü kadınların en çok karıştırdığı konulardan biri. Göğüs ölçüsü ve sütyen ölçüsü birbirinden farklıdır. Günümüzde sütyenler A,B,C ve D ölçülerine göre üretiliyor. Peki, doğru sütyen ölçüsünü nasıl bulacağınızı biliyor musunuz?

Doğru sütyen ölçüsü için önce sırtınızı ölçmelisiniz. Sırt ölçünüz 80, 85 veya 90 cm olabilir. Bu sütyen ölçüsündeki rakamı ifade eder. Sütyen ölçüsünde A, B gibi harfleri belirlemek için göğsünüzü ölçmelisiniz. Bunun için meme başınızdan sırtınıza kadar olan olan bölgeyi ölçün. Daha sonra memenin altında kalan katlanma çizgisinden başlayarak sırtınızı ölçün. Daha sonra bu iki rakamı birbirinden çıkararak göğüs büyüklüğünü bulun. Aşağıdaki tablodan bulduğunuz rakamın hangi harfe denk geldiğini öğrenin. Örneğin, iki ölçüm arasındaki fark 19 ise, sütyen ölçünüz D cup demektir. Göğüs büyütme ameliyatı öncesi istediğiniz sütyen ölçüsünü belirlemeniz önemlidir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında hayal kırıklığına uğramamak , çok büyük olmuş yada küçük olmuş dememek için doğru sutyen ölçüsünü belirlemek ve karar vermek önemlidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Meme büyütme ameliyatını düşünen kadınlar, ameliyat sonrası emzirip emziremeyeceğini merak ediyorlar. Meme büyütme ameliyat öncesinde bebeğini emzirdiği bilinen hastalar, meme büyütme ameliyat sonrasında da bebeklerini emzirebilirler. Göğüs büyütme ameliyat öncesinde bebeğini emziremediği bilinen hastalar ameliyat sonrasında da bebeklerini emziremez. Protezler meme dokusunun altına yerleştirildiğinden memenin süt kanalları ile herhangi bir ilgisi yoktur ve süt kanallarına zarar vermez. Yani meme büyütme protezlerin bebek emzirmeyle doğrudan bir ilişkisi saptanmamıştır.

Meme Büyütme Ameliyatı için Yurtdışı Hastalarına Öneriler

Avustralya’da, Amerika’da ve Avrupa’da sağlık ve cerrahi maliyetlerinin artmasıyla birlikte giderek artan sayıda Türkiye’ye sağlık turizmi gelişiyor. Quartz Poliklinik’e yurt dışından gelen hastalar, ihtiyacı olan estetik ameliyatları olduktan sonra güvenli bir şekilde ülkelerine dönebiliyorlar. 

Yurt dışından gelen hastalarımız hem ekonomik maliyeti düşürmek hem de zamandan tasarruf etmek için Quartz Poliklinik’te kombine ameliyat olmayı tercih ediyorlar. Meme büyütme ameliyatı ile burun estetiği gibi farklı ameliyatları birleştirerek tek ameliyat ile iki farklı sonuç elde edebilirsiniz. 

Yurt dışında ameliyat olduktan sonra ülkenize dönmeden önce mutlaka hekiminizin onayını alın. Çok hızlı bir sürede ülkenize dönmek, uzun saatler uçmak ameliyat kesilerinize iyi gelmeyebilir. Bu nedenle biz hastalarımıza ortalama bir hafta boyunca Türkiye’de dinlenmelerini daha sonra ülkelerine gitmelerini öneriyoruz. Meme büyütme ameliyatından bir hafta sonra uçağa binebilirsiniz. 

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Ne Zaman Araç Kullanabilirim?

Meme büyütme de kullanılan anestezi nedeniyle ameliyattan sonraki ilk 24 saat araba kullanmanıza izin verilmez. Hızlı iyileşme tekniği ile hastalar ameliyattan 24-48 saat sonra araba kullanmaya başlayabilirler.

Direksiyonu çevirmek ve arabayı güvenli bir şekilde kullanmak için kollarınızı ve üst vücudunuzu yeterince iyi kullanabileceğinizi hissettiğinizde araba kullanmaya başlamalısınız. Genellikle hastalarımız ameliyattan sonraki birkaç gün içinde araba kullanmaya başlayabiliyor. 

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Ne Zaman İşe Başlayabilirim?

Meme estetiğinden sonra bazı hastalarımız iki gün içinde işine dönebiliyorlar. Özellikle masa başında çalışan, çok fazla yorulmayan kişiler ameliyattan sonraki ilk 2-3 gün içinde yavaş yavaş çalışmaya başlayabilirler. Genellikle hastalarımızın ameliyattan sonraki ilk 5 günü dinlenerek geçirmelerini tavsiye ediyoruz. Ameliyattan 5 gün sonra işe geri dönmeye hazır olacaksınız. 

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Ne Zaman Egzersiz Yapabilirim?

Ameliyattan sonraki gün hafif hafif yürümeye başlayabilirsiniz. Ameliyat sonrası yürümek kan pıhtılaşma riskini azalttığı için sizin için çok yararlı olacak. Ameliyattan sonra hastaların birkaç saatte bir 5-10 dakika arasında yürümesini öneriyoruz.

Eski egzersiz rutininize dönmek için 5-6 hafta beklemelisiniz. Ameliyattan bir ay sonra hastalarımız kendini daha iyi hissediyor. Göğüs büyütme ameliyatı  sonrasında eğer ağrınız yoksa kollarınızı yormayacak egzersizlerle spor yapmaya başlayabilirsiniz. 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresini 10 Adımda Hızlandırın

1- Ameliyat bölgesine buz uygulayın

2- İlk hafta dinlenin

3- Sporcu sütyeni kullanın

4- Tempolu yürüyüş yapın

5- Bol sıvı tüketin

6- İyileşme döneminde sigara ve alkol kullanmayın

7- Doktorunuzun önerdiği masajları her gün yapın

8- İlk 3 ay yüzüstü yatmayın

9-Dengeli beslenin

10-Düzenli kontrollerinize gidin

Meme büyütme fiyatları?

Meme büyütme ameliyat fiyatları bir kaç kritere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Meme büyütme ameliyat fiyatını en çok etkileyen meme büyütmede kullanılan protezin markası ve modelidir. Markasına karar verdikten sonra meme büyütme fiyatını etkileyen diğer faktörler de meme büyütme ameliyatının yapıldığı hastane ve ameliyatı yapan doktorun tecrübesidir.  Ayrıca meme büyütme ameliyatı fiyatını belirtmek Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Meme Büyütme ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Meme Estetiği
Bu Yazılar İlginizi Çekebilir
SAĞLIKLI BİR YAŞAM HAKKIMIZ
Haber Bültenimize Katılın
Haber bültenimize üye olarak güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI
Bir Sorunuz mu Var ?
Meme Büyütme estetiği hakkında sorulan soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.
@drleylaarvas
BİZİ TAKİP EDİN
Uygulamalar, çözümler ve operasyonlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir