Meme Dikleştirme Sonrası İz Kalır mı?

Meme dikleştirme Meme dikleştirme sonrası iz kalır mı sorusu, yaş alma, sık kilo alıp verme, tüp mide ameliyatı ile hamilelik ve emzirme süreçlerinin sonrasında memedeki hacmin ve diriliğin kaybolup yer çekiminin de etkisiyle sarkmaların meydana geldiği kişilerin bu sorunlarına çözüm ararken sıklıkla sorduğu soruların başında gelir. 

Zaman içerisinde saymış olduğumuz ve benzer sebepler nedeniyle meme bölgesinde bulunan bağlarda elastikiyet kaybı meydana gelir. Bunun sonucu olarak da kişiyi hem görünüş açısından hem de psikolojik olarak rahatsız eden sarkma ve deformasyonlar ortaya çıkar. Bu nedenle bu kişiler kalıcı bir çözüm arayışına girerler. 

Meme dikleştirme operasyonları memedeki sarkma ve deformasyonlar için kalıcı bir çözüm sunar.

Tüp mide ameliyatı veya yoğun diyet programı sonrasında artık kilo vermeniz durup kilo koruma evresine geçildiyse, hamilelik ve emzirme süreçlerinin tamamlanmasının ardından verilmesi planlanan fazla kilolar verildiyse, bu süreçte göğüste meydana gelen hacim ve elastikiyet kaybı ile sarkmalar kişiyi rahatsız ediyorsa, meme başlarında gevşeme varsa, meme uçları ve meme başları aşağıya dönük duruyorlarsa ve sütyen ile desteklenmediğinde meme başları meme katlantı bölgesinin altına düşüyorsa veya anatomik olarak yaş aldıkça bir meme diğerine göre daha sarkık duruyorsa genel sağlık durumları da uygun olduğu sürece bu kişilere rahatlıkla meme dikleştirme operasyonu uygulanabilmektedir.

Meme dikleştirme sonrası iz kalır mı sorusunun cevabı ise meme dikleştirme ameliyatlarında memedeki sarkıklığın boyutuna göre kesi yöntemi uygulandığından kesi ve dikiş yerlerinde ameliyat sonrasında iz olması oldukça normaldir. Ancak iyileşme süreci boyunca doktorun önereceği krem ve merhemlerle bu iz minimuma indirilmeye çalışılır.

Meme dikleştirme operasyonunun ardından yaklaşık bir sene geçmesiyle beraber ciltteki dikiş izlerinin rengi yavaş yavaş solup normal cilt rengine yaklaşmaya başlayacaktır. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hafif miktarda iz kalsa bile, bu kalan izler kişiyi sarkık ve deforme olmuş meme görüntüsü kadar rahatsız etmeyecek seviyededir.

meme dikleştirme Yara izi

Meme dikleştirme izi ne zaman geçer?

Her ne kadar meme dikleştirme operasyonu sonrasında minimumda kalacak olan izlerin kişiyi rahatsız etmeyecek boyutlarda olduğu söylense bile, bu operasyonu olmayı düşünen kişiler ameliyat sonrasındaki beklentilerinden emin olabilmek adına iz konusunda ekstra hassas davranmaktadırlar.  

Meme dikleştirme ameliyatlarının izsiz olmaları, ameliyat esnasında kesi ve dikiş yapıldığı için mümkün değildir. Meme dikleştirme operasyonlarında memedeki sarkıklığa bağlı olarak açılan kesi aracılığıyla meme ucu aşağıdan alınıp yukarıya taşınırken, memede de toparlama işlemi yapılır. 

Meme dikleştirme ameliyatında eğer memeye hacim vermek amacıyla protez kullanıldıysa farklı kesi, meme dokusunun hacminin yeterli olması nedeniyle protez kullanılmadıysa ise farklı kesi açılabilmektedir. Bu farklı kesiler ise farklı izler bırakmaktadırlar. 

Örneğin, protez kullanılan meme dikleştirme operasyonlarında, protezin vücuda yerleştirilebilmesi için meme başından veya meme altından küçük bir kesi açılır. Bu operasyonların sonrasında kalan izler, rahatlıkla gizlenebilen bölgelerde olup renginin de solmasıyla beraber kişiyi asla rahatsız etmeyecek hale gelirler.

Ancak, memedeki sarkma ve deformasyon ileri boyutlardaysa ve meme büyütme ameliyatlarında tercih edilen protezlerin kullanılması yerine kişinin kendi meme dokusunun ve fazla derilerin toparlanmasıyla meme dikleştirme operasyonu uygulanacaksa, bu durumda meme başından memenin altına doğru inen dik bir kesi açılır. Bu durumda meme dikleştirme operasyonu sonrasında kalabilecek olan iz, kesi yerinin büyüklüğü ile toparlanacak olan sarkıklık ve deri gevşekliğine göre değişkenlik göstermektedirler. 

Meme dikleştirme operasyonları sonrasında izlerin geçme süreci ise şu şekildedir:

 • Meme dikleştirme operasyonundan yaklaşık bir hafta sonra, ameliyat esnasında dikiş yerlerinin üzerinin kapatıldığı ve yara kapanmasında etkili bantlar durmaktadır. Devamında doktorun uygun gördüğü zamanda bu bantlar çıkarılır.
 • Meme dikleştirme operasyonundan yaklaşık bir ay sonra, kesilerin yapıldığı yerlerdeki yaralar tamamen kapanırken dikiş izleri kırmızı ve belirgin bir haldedir.
 • Meme dikleştirme operasyonundan yaklaşık 3 ay sonra, dikiş izlerinin rengi solup belirginliğini kaybetmeye başlar.
 • Meme dikleştirme operasyonundan yaklaşık 6 ay sonra, doktorun verdiği ve izlerde etkili olan merhem veya kremleri düzenli kullanıp, iyileşmeyi geciktiren sigara ve alkolden bu sürede uzak durmuş olan kişilerde dikiş izleri belirginliğini iyice kaybetmeye başlamıştır. 
 • Meme dikleştirme operasyonundan yaklaşık bir sene sonra ise dikiş izleri tamamen beyazlaşıp cildin rengine iyice yaklaşmış hale gelir.

Meme dikleştirme

Meme dikleştirme izi nasıl geçer?

Meme dikleştirme ameliyatları, uzman kişiler tarafından yapıldığında sonuçlarıyla kişiyi oldukça mutlu eden ameliyatlardandır. Memeye şekil verip kişiyi rahatsız eden sarkıklıklar giderilirken aynı zamanda memenin büyütülmesini veya küçültülmesini de mümkün kılarlar. Bunun yanı sıra meme dikleştirme operasyonlarının dışında, memedeki sarkma ve deformasyonları kalıcı olarak giderebilecek başka bir yöntem henüz yoktur.

Meme dikleştirme ameliyatlarından sonra kalan iz ise, operasyonda uygulanacak olan tekniğe göre değişkenlik göstermektedir ve memedeki sarkıklık ile deformasyon ne kadar fazla ise izin oluşacağı alan da o kadar geniş olur.

Meme dikleştirme izinin geçiş sürecinde, operasyonun ardından zaman içerisinde izlerde solma ve devamında da cilt rengine iyice yaklaşarak belirginliğini önemli ölçüde kaybetme meydana gelir. Meme dikleştirme ameliyatlarının sonrasında çok koyu veya çok açık tenli kişilerde dikiş izlerinin biraz daha belirgin kalması mümkünken, buğday tenlilerde çok daha kısa sürede silikleşmeye ve belirginliğini kaybetmeye başlamaları mümkündür.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iz kalmaması için ne yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iz kalmaması için ameliyat sonrasında hastanın yapması gerekenler ile uyması gereken kurallar vardır. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hastanın yara bakımında gösterdiği özen ve doktorun tavsiyelerine birebir uyuyor olması oldukça önemlidir. Kişi bunlara ne kadar fazla özen gösterirse o kadar hızlı bir iyileşme olup iz kalma riski de o kadar azalmaktadır. 

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iz kalmaması için kişinin yapabilecekleri:

 • Ameliyat sonrasında kesi yerlerinin temiz tutulması,
 • Eğer doktor gerekli gördüyse kullanılmasını söylediği özel sütyenlerin yine doktorun belirttiği süre boyunca aksatılmadan takılması,
 • Doktorun meme dikleştirme ameliyatı sonrası yara iyileşmesini hızlandırmak amacıyla önereceği merhem ve kremlerin düzenli kullanılması,
 • Yara iyileşmesini geciktirmesi nedeniyle iyileşme süresi boyunca sigara ve alkolden uzak durulması,
 • Ameliyat sonrasında bir süre ödemi arttırıp iyileşme sürecini geciktireceği için sauna ve hamam gibi sıcak ortamlardan uzak durulması,
 • Doktorun belirteceği süre boyunca ağır kaldırmaktan ve ağır sporsal faaliyetlerden uzak durulup göğüs kaslarının ve dokusunun zorlanmasına karşı dikkat edilmesi,
 • Meme dikleştirme operasyonlarında açılan kesi yerlerinin daha belirgin hale getireceğinden dolayı direkt güneş ışınına maruz bırakılmaması ve yüksek faktörlü güneş koruyucu kremlerin güneşe maruz kalındığı zamanlarda düzenli olarak kullanılması,
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında kesi ve dikiş yerlerinin kaşınmaması, ovulmaması veya tırnaklanarak zarar görmesine karşı dikkat edilmesi meme dikleştirme ameliyatı sonrasında yara iyileşme sürecini hızlandırırken, dikiş izlerinin de kişinin rahatsız olmayacağı minimum seviyede kalmalarını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.