Brezilya Poposu (BBL), Vücut Şekillendirme

Popo Dikleştirme

Popo Dikleştirme

Popo dikleştirme, popo bölgesinin estetik ve kavisli görünmesini sağlamay yönelik yapılan estetik cerrahi bir operasyondur. Poponun dik ve dolgun görünümü özellikle kadınlar için çok önemlidir. Günümüzde özellikle kadınların tercih ettiği ince bel ile belirginleşen yuvarlak ya da ters kalp şeklindeki popo görünümü arzu edilen bir görünümdür. Ancak genetik özellikler, yerçekiminin etkisi, ilerleyen yaş, sık kilo alıp-verme, gebelikler gibi birçok faktör poponun şeklinin oluşmasında ve kalça kavsinin değişmesinde önemli yer oynar.

Oluşabilecek problemlerden bazıları, poponun aşırı büyümesi ya da hacmini tamamen kaybederek düzleşmesi, sarkması, bel & popo kavsinin kaybolarak vücudun silindir şeklini alması olarak sayılabilir. Çoğu zaman poponun istenilen ölçüde küçültülmesi ya da büyütülmesi, dikleştirilmesi, kaldırılması ve nadir olsa da poponun daha az dikkat çekmesi istenilen işlemlerdir. Bütün bu işlemleri cerrahi olarak yapmak mümkündür. Hangi yöntemin kullanılacağına kişinin ihtiyacına ve durumuna göre hastayla beraber karar vermek daha doğru olur.

Popo estetiğinde hangi uygulamalar tercih edilir?

Popo estetiğinde uygulanan cerrahi girişimler arasında silikon protezler, germe uygulamaları, liposuction-lipofilling yöntemleri yer almaktadır.

Popo estetiğinde Liposuction uygulaması

Liposuction & Lipofilling tekniği, istenmeyen bölgelerdeki yağların vakum ve kanüller yardımıyla alınarak, hacmini kaybetmiş bölgelere enjeksiyon sistemiyle verilme işlemidir. Böylece tamamen doğal, kişinin kendi dokusuyla vücuduna istenen şekil verilmiş olur. Brazilian Butt Lift de denilen bu yöntemle bel inceliği ve kavsi buradaki yağların alınması ile sağlanır. Bu yöntem ile alınan yağlar popoya yuvarlak veya ters kalp dediğimiz biçimde şekil verilmek için kullanılır. Operasyondan sonra hasta en az 15 gün süre ile hekimin önerdiği korseyi giymelidir. Oluşabilecek morluklar bir hafta içerisinde, ödem ise en fazla bir ay içerisinde geçer. Bu ameliyat için teknolojik yöntemleri kullanmak iyileşme dönemini hızlandıracağı gibi, morluk ve ödem gibi yan etkileri en aza indirir. Vaser liposuction teknolojisi ile vücuttan alınan yağların kalıcı olması sağlanır. Bir heykeltıraş gibi yağlar şekillendirilirken popoya ve etrafındaki bel ve bacak kontürüne de şekil verilmiş olur. Estetik olarak en doğal duran yöntemdir. Ancak kişideki istenmeyen fazla yağ dokusunun miktarı önemlidir. Bu miktar doğrultusunda yağ enjeksiyonu yapılabilir. Bundan dolayı çok zayıf hastalarda tercih edilmemektedir. Bu tip hastalar için silikon protezler tercih edilmektedir.

Popo bölgesinde yoğun çukurlaşma olan kişilere de yağ enjeksiyonu önerilir. Kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu çukur olan bölgelere yerleştirilerek daha pürüzsüz popo görünümü sağlanır.

Silikon protez ile popo dikleştirme

Silikon protez ile dikleştirme yöntemi, her iki popo kavisinin ortasında görünmeyen bir alanda yapılan 5 cm’lik bir kesi ile uygulanır. Kas içine konulan uygun şekildeki silikon protezler ile hem istenen şekle kavuşulur, hem popo dikleşmiş olur, hem de kas içine konulmasından dolayı dışarıdan fark edilmeyecek doğallık sağlanmış olur. Operasyon sonrasında oluşabilecek ödem ve kanama gibi riskleri engellemek için hastalara korse giymeleri önerilmektedir.

Protez sonrası iyileşme süreci

Silikon protez ile popo dikleştirme ameliyatı 1-2 saat sürer. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra ilk birkaç gün yüzüstü ve yan yatılması önerilir. 3. günden sonra sırt üstü yatmaya başlayabilirsiniz. Popo dikleştirme ameliyatından sonraki ikinci hafta günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Ameliyat izi tam popo arasındaki katlantı bölgesinde olduğu için belli olmayacaktır. İlk bir ay korse giymelisiniz. Bir aydan sonra korseyi çıkararak dik ve dolgun popo görünümünü keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Popo sarkması nasıl düzeltilir?

Popo sarkması olan kişilerde, cildin fazla olduğu durumlarda ise popo dikleştirme ve popo germe ameliyatları uygulanmaktadır. Popo şekillendirmesi yağ enjeksiyonu ve ya silikon protezler ile gerçekleştirilmektedir. Bu aşamada oluşan fazla cilt popodaki kavis üzerinden “V ” şeklinde yada martı kanadı adı verilen şekilde çıkartılarak operasyon gerçekleştirilir. Bu şekilde popo dikleştirme operasyonu yapılırken fazla olan cilt çıkartılarak dikiş izleri iç çamaşırı bölgesinde saklanmış olur. Operasyonda çıkacak olan doku kişiye göre değişiklik gösterir. Eğer kişi çok fazla kilo vermiş ise yada mide küçültme ameliyatı geçirmiş ise çıkan doku fazlası daha çok olacaktır. Böyle bir durumda bu fazla doku popoya şekil vermek için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir