Merhaba hocam, ben şeker hastasıyım. Bölgesel fazlalıklarım var yağ aldırmak istiyorum. Şeker hastası olan biri Liposuction yaptırabilir mi? Bu konuda yardımcı olun lütfen. İyi çalışmalar.

Merhaba, yapılan araştırmalara göre bölgesel olarak alınan yağların tansiyon ve şeker hastalarına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle kadın hastalarda menopoz sonrasında bel çevresinde yağlanma fazlalaşmaktadır. Erkek hastalarda yağlanmanın en sık görüldüğü yerde bel ve karın bölgesidir. Bu bölgelere liposuction yapıldığında hormonal aktivitelerde azalma oluyor. Ve bir şekilde iyi geliyor. Burada ki ince çizgi insulin direnci ve diyabeti ayırmaktır.

Tahlil sonuçlarında bize yaklaşık 3 aylık kan şekeri verisini gösteren hemoglabin A1C testi vardır. Biz bu sonuca bakarak hastanın şekerinin hangi evrede olduğunu, şeker hastalığının ne kadar düzenli olduğunu ve iniş, çıkışlarını kontrol etmekteyiz. Sonuç olarak bu değerlere bakarak eğer normal seviyede ise hastanın operasyonunu planlayabiliyoruz.

Sonraki süreçte mutlaka her ameliyat bir travmadır. Bu travmadan dolayı kan şekeri yükselir. Ameliyatı yaparken bunları göze alabiliyoruz. Genel anestezi altında hasta kontrollü olur, gerekirse hastanede kalış süresini uzatabiliriz. Eğer hastanın şekeri kontrolsüz ise bu tip durumlarda ameliyat yapmak için şekerinin düzene girmesi beklenir.Sevgiler.

Doktor Hanım merhaba, şeker hastalığı olanlara yağ aldırma operasyonu uygun mudur? Ben kollarımdaki yağ fazlalıklarını aldırmak istiyorum ama şeker hastasıyım.

Merhaba, Liposuction her ne kadar riskli ameliyat grubu arasında olmasa da bizler şeker hastalığı gibi bazı kronik rahatsızlığı olan hastalarımızda ekstra tahlil ve tetkikler talep edebiliyoruz. Bu tahlillerin sonucunda uygunluk açısından herhangi bir problem yoksa operasyonu gerçekleştirebiliriz. Muayene için gelin lütfen, gerekli kontrolleri sağlayıp bu doğrultuda daha net konuşalım. Sevgiler…

Merhaba Leyla Hanım, annem liposuction yaptırmak istiyor ancak kendisi maalesef şeker hastası. Şeker hastalığı olanlara da yağ aldırma operasyonu uygun mudur?

Merhabalar, liposuction uygulamasının şeker hastası olan kişilere yapılmasını önermiyoruz. Ancak şeker hastalığı takibinizi yapan doktorunuz izin verirse liposuction yapılabilir.

Doktor hanım merhaba kolaylıklar dilerim, ben liposuction yaptırmak istiyorum. Basen bölgemde yoğun bir yağlanma söz konusu ve ben artık yağlarımdan kurtulmak istiyorum. Ama şeker hastasıyım. Şeker hastası olmam liposuction yaptırmama engel midir? Bilgi verirseniz çok sevinirim.

Merhabalar, normalde liposuction işlemini 18 yaşını geçmiş, ideal kilosunda veya ideal kilosuna yakın, kronik rahatsızlığı bulunmayan herkes yaptırabilir. Şeker hastaları asla yaptıramaz gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıklara sahip kişilerin liposuction öncesinde birtakım testlere tabi tutulması gerekmektedir. Testlerin sonucunda değerleriniz liposuction yaptırmak için herhangi bir risk teşkil etmiyor ise gönül rahatlığı ile ameliyatınızı olabilirsiniz. Ancak yine de şeker hastalığı tedavinizi üstlenen doktorun da onayını almanız sizin için daha faydalı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Leyla Hocam merhaba, benim bel bölgemde yağlanma var, aldırmak istiyorum. Ancak şeker hastasıyım. Şeker hastalığı olanlara yağ aldırma operasyonu uygun mudur? Bilgi verebilir misiniz?

Merhaba, Liposuction riskli bir cerrahi operasyon değildir. Ancak her cerrahi işlemde olduğu gibi bu operasyonda da bazı riskler vardır. Dolayısıyla genel sağlık durumunuz için bu ameliyat için uygun olmalıdır. Kronik hastalıklarda bazı ekstra tahliller talep etmekteyiz. Sonuçta çıkan raporları ilgili doktorunuz ve ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorunuz kontrol eder. Eğer bir sakınca görülmezse yağ aldırma operasyonu olabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Leyla Hanım, öncelikle iyi günler dilerim. Benim basen bölgemde yağlanma var. Liposuction olmak istiyorum. Ancak şeker hastasıyım. Şeker hastalığı olanlara yağ aldırma operasyonu uygun mudur? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Merhaba, Liposuction yöntemi 18 yaşını aşmış herkese yapılabilir. Bölgesel yağlanma için Liposuction çok etkili bir çözüm yöntemi. Ancak cerrahi bir operasyon olduğu için genel sağlık durumunuzun da bu operasyonu olmaya uygun olması gerekmektedir. Kronik hastalığı olan hastalarımız için bir takım ekstra tahliller ister ve bu tahlillerin sonuçlarına göre operasyon kararı verilir.

Ayrıca ilgili hastalığınızın tedavisini uygulayan doktorunuzun da bu konudaki fikirleri ve önerileri çok önemli. Kararı detaylı bir muayene sonrası vermenizi tavsiye ederim.

Merhaba Leyla hanım, karın bölgemdeki yağlarımdan kurtulmak için Liposuction yaptırmak istiyorum ama tip 2 diyabet hastasıyım. Şeker hastalığı olanlar da yağ aldırma operasyonu yaptırabilir mi?

Merhaba. Şeker, tansiyon, kalp gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerin yağ aldırma operasyonu yani Liposuction ameliyatı yaptırabilmesi için öncelikle bazı şartların sağlanması gerekir. Böyle rahatsızlıkları olan hastalara Liposuction öncesinde bazı testler uygulanır, bu testlerin belirli değerlerde olması gerekir. Aksi halde operasyon sırasında ve sonrasında hastanın sağlığını olumsuz olarak etkileyebilecek şeyler yaşanabilir. Bu nedenle yağ aldırma operasyonu için öncelikle alanında uzman bir hekim bulmanızı ve gerekli testleri yaptırmanızı tavsiye ederim.

Merhaba hocam, yaşım 38 vücudumda yağlanmalar mevcut, yağ aldırma ameliyatı ile bu fazlalıklarımdan kurtulmak istiyorum ama aynı zamanda tip 2 diyabet hastasıyım, liposuction yaptırabilir miyim, Şeker hastalığı olanlara yağ aldırma operasyonu uygun mudur?

Merhaba, Liposuction yani yağ aldırma işlemini 18 yaşın üzerindeki her sağlıklı birey yaptırabilir. Ancak sizin gibi yani kalp, şeker gibi kronik bir rahatsızlığı bulunan hastalarımız için süreç bir farklı ilerliyor. Kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde operasyon öncesinde mutlaka bazı testler yapılmalı ve oluşabilecek riskler belirlenmelidir. Eğer testlerin sonucunca alınan veriler istenilen düzeylerde olursa ve şeker hastalığınızı takip eden doktorunuz izin verirse, yağ aldırma operasyonu yaptırmada herhangi bir sakınca yoktur.

Fakat değerleriniz risk oluşturabilecek seviyelerde ise öncelikle bunların tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle şeker hastası yağ aldırma operasyonu olabilir ya da olamaz gibi net bir şey söyleyemem, burada önemli olan kişinin sağlık durumudur. Aynı zamanda Liposuction’ın bir zayıflama yöntemi olmadığı operasyonu yaptıracak kişi tarafından kabul edilmelidir. Çünkü vücut kitle endeksinin 32 üzeri olduğu hastalara Liposuction yapılamamaktadır. Eğer şeker hastalığı ile birlikte kilo probleminiz varsa Liposuction yaptıramayabilirsiniz. Bu nedenle size daha doğru bilgi verebilmem için öncelikle sizi muayene etmeliyim.

İyi günler Leyla Hocam, ben tip 2 diyabet yani şeker hastasıyım. Kilomdan dolayı şeker hastalığımda ilerleme var. Endokrin doktorumun ve diyetisyenimin ortak kararıyla bir rejim uyguluyorum. Uyguladığım bu rejime rağmen bel ve göbek bölgemde bir incelme görmüyorum. Benim gibi şeker hastalığı olanlar liposuction yaptırabilir mi?

İyi günler, hareket azlığı, sağlıksız beslenme ve kronik hastalıklar kilo alımına sebep olmakta, daha sonradan bu kiloların verilmesi özellikle bölgesel anlamda zor olmaktadır. Liposuction bölgesel inatçı yağlanmaların giderilmesinde etkili bir prosedürdür. Öncelikle diyabet hastalarından Hemoglobin A1C testini isityoruz. Bu test bize kişinin üç aylık kan şekeri verisini göstermektedir.

Hemoglobin A1C tablosuna bakarak diyabette hangi evrede olduğuna, şeker düzeyinde dalgalanma olup olmamasına ve kan şekeri iniş çıkışlarını rahatlıkla görebiliyoruz. Kişideki şeker hastalığı normal seyrinde ilerliyorsa, kontrollü bir şekildeyse o zaman liposuction uygulayabiliyoruz.

Hastanın kan şekerinde dengesiz ve düzensizlikler bulunuyorsa o zaman öncelikle bu düzeylerin normal seviyelere gelmesi için beklenir. Liposuction ameliyatı sırasında kan şekerinde yükselme görülebilir. Ameliyat sırasında bu tip durumlarla karşılaşmayı göze alabilmekteyiz. Operasyondan sonra hastanede kalış süresini uzatarak kan şekeri seviyesinde de kontrol sağlandıktan sonra hasta taburcu edilmektedir.

Merhaba Leyla hanım, şeker hastasıyım. Kilolarım dolayısıyla şeker hastalığım günden güne daha hızlı ilerliyor. Liposuction ile incelmek istiyorum, şeker hastaları Liposuction olabilir mi?

Merhaba, Yaygın bilinenin aksine şeker hastaları da Liposuction yaptırabilir. Vücutta biriken yağlar şeker hastalarının insülin direncinin artmasına yol açar. Şeker hastalığının ilerlememesi ve daha sağlıklı bir hayat sürmeniz için zayıflamanız önerilir. Eğer doğal yöntemlerle kilo veremiyorsanız Liposuction ile vücudunuzda biriken yağlardan kurtulabilirsiniz. Liposuction ile tek seansta incelebilir ve daha kaliteli bir hayat sürebilirsiniz. Liposuction, diyabet hastaları için uygundur.