Emzirirken Botoks Yapılır mı?

blank
1 Cevap

Hocam iyi günler, emzirirken botoks yapılır mı?  Ben 2 ay önce doğum yaptım bebeğim anne sütü emiyor fakat bu süreçte hem stress hem uykusuzluktan cilt kırışıklıklarım daha da arttı ve botox yaptırmayı düşünüyorum fakat emzirdiğim için sütümden bebeğime herhangi bir zararı olur mu diye size danışmak istedim. Teşekkürler.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Temmuz 2, 2020

Merhaba, emzirirken botoks elbette yaptırabilirsiniz, hiçbir sakıncası yoktur. Çünkü botoks yaparken kullandığımız özel ilaç lokal etki gösteren yani damarlarınıza değil, sadece ihtiyaç duyduğunuz bölgere yüzeysel enjekte edilebilen ve FDA onaylı bir içeriğe sahiptir. Bilmeniz gereken en önemli konu; her ilacın süte geçmediği ve bu sebepten dolayı ne bebeği sütten kesmenin gerekli olduğu ne de emzirdiğiniz için her türlü ilaçtan uzak durmanız gerektiğidir. Botoks içeriği kan dolaşımına geçmediği için sütünüze dolaylı olarak oradan da bebeğinize ulaşmasının imkanı yoktur. Buna rağmen her ihtimale karşı içinizi rahatlatmak için alabileceğiniz bir önlem olarak enjeksiyonun yapıldığı ilk 48 saat içerisinde bebeğinizi direkt emzirmek yerine enjeksiyon öncesinde sağdığınız ve muhafaza ettiğiniz anne sütünüzle besleyerek bir çözüm yaratmanız da mümkün.

blank

İyi günler Leyla hanım 5 aylık bir anneyim. Dün aynada boyun bölgemde çizgilerin arttığını gördüm. Botoks yaptırmak istiyorum.  Emzirme döneminde botoks yapılır mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 14, 2020

İyi günler, emzirme döneminde botoks tabii ki yapılabilmektedir. Botoks işlemi özellikle yüz, kaz ayakları, alın ve boyun bölgesine uygulanmaktadır. Bu işlem uygulandığı bölgedeki kaslara geçici felç etkisi yaratmaktadır. Ancak hemen belirtmeliyim ki, özel botoks ilacı uygulandığı kasın tamamına değil sadece 1-2 mm çevresinde etkili olmaktadır. Damar yolundan verilmediği için kan yoluyla bebeğinize geçme ihtimali kesinlikle yoktur. Bu bakımdan güvenle tercih edebilir ve boynunuzdaki çizgilerin görünürlüğünü azaltabilirsiniz.

blank

İyi günler Leyla Hocam, 3 aylık bir bebeğim var, bebeğimi kucağıma aldıktan sonra bazı sebeplerden dolayı yıprandım ve yüzümdeki çizgilerin arttığını görüyorum. Botoks yaptırmak istiyorum ama emzirme döneminde olduğum için biraz çekiniyorum. Emzirirken botoks yapılır mı? Botoks sütümden bebeğime geçer mi?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 16, 2020

İyi günler, özellikle yüzdeki kırışıklıkları gidermek ya da azaltmak için kullanılan, uygulaması en kolay ve sonuçlarını hemen gördüğümüz bir uygulama olan botoks en çok kullanılan estetik işlemlerdendir. Botoks uygulamasında kullandığımız özel ilacı hastanın damar yoluyla vermiyoruz. Botoksta kullanılan özel ilaç kırışıklık olan bölgeye yüzeysel olarak uygulanmaktadır. Bu ilacın en önemli özelliği FDA onaylı olmasıdır. Botoks uygulamasında kullanılan özel ilaç sadece kırışık ve çizgilerin görünürlüğünü azaltmak için uygulama alanının 1-2 cm çevresinde etkili olmaktadır başka bir deyişle botoks ilacı asla kan dolaşımına geçmemektedir. Bu bakımdan emzirirken botoks yaptırmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar