Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

blank
1 Cevap

Merhaba hocam, 18 yaşındayım kepçe kulak sorunum var ve psikolojimi çok bozuyor kendimi beğenmiyorum arkadaşlarım benle dalga geçiyor. Kepçe kulak ameliyatı olmak istiyorum. Kepçe kulak yaş yaşında yapılır beni aydınlatabilir misiniz?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 22, 2020

Merhaba, kepçe kulak ameliyatı 6 yaşını tamamladıktan sonra her yaşta yapılabilir. Kulaklar gelişimini 6 yaşından itibaren tamamlar bu yüzden 6 yaş ve sonrasında yapılmasını öneriyorum. 18 yaş ameliyat için gayet uygun bir yaş. Küçük yaşta kepçe kulak problemi yaşayan hastalarım sizin gibi sorunlar yaşayabiliyorlar, fakat çözümü çok kolay merak etmeyin. Klinikte 1 saat içinde küçük bir cerrahi işlemle kepçe kulak sorununu çözebiliyoruz. Sedasyon altında yapılıyor hafif uyku halindeyken operasyonu gerçekleştiriyoruz bu yüzden herhangi bir ağrı hissetmiyorsunuz. Gayet kolay ve konforlu bir operasyondur. Operasyon sonrası günlük hayatınıza dönebilirsiniz. İlk birkaç gün saç bandı takmanız gerekmektedir. Okul hayatınıza hızlı bir şekilde dönebilirsiniz. Kepçe kulak ameliyatında kulağın tam arkasında minik bir kesi yapılarak dikiş atılıyor. Bu kesi kulak arkasında kaldığı için yüzünüze karşıdan bakanlar ameliyat izini göremezler. Kesi oldukça minik olduğu için kolay kolay kimse bu izi fark etmeyecektir.

blank

İyi günler hocam, ben 20 yaşında bir gencim. Üniversiteye gidiyorum. Bu zamana kadar kepçe kulaklarımla alay eden insanları duymazdan geldim ancak şu anda bir kız arkadaşım var ve kulaklarımın kepçe olmasını artık istemiyorum. Onun yanında biraz utanıyorum. Bu yüzden kepçe kulak ameliyatı olup olamayacağımı size danışmak istedim. Kepçe kulak ameliyatı kaç yaşında yapılır?

 

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2021

İyi günler, kulak gelişiminin büyük bir çoğunluğu 6 yaşında tamamlandığı için 6 yaş ve sonrasında kepçe kulak ameliyatı olunabilmektedir. Buna istinaden 20 yaş kepçe kulak ameliyatı için gayet uygun bir yaştır. Hastaların bu problemi erken yaşta aileleriyle paylaşmaları ve günlük hayatlarını daha normal geçirebilmeleri açısından operasyonun erken yapılması taraftarıyım. Kepçe kulak operasyonu küçük yaşlardaki hastalarımıza genel anestezi altında uygulamaktayız ancak belli bir yaşa gelmiş hastalarımız için sedasyon yani hafif uyku halindeyken operasyonu uygulamaktayız. Kulak arkasından uygulanan küçük bir kesiyle yaklaşık bir saat süren operasyonla kepçe kulak probleminizi ortadan kaldırmaktayım. Kulak arkasında açılan kesiden işlem yapıldığı için, operasyon sonunda işlem görülen kesiye dikiş atılmaktadır. Ancak bu dikiş karşıdan bakan kişinin farkedeceği bir iz kesinlikle değildir.

blank

İyi günler Leyla Hanım, 8 yaşındaki kızımın kulakları dışa doğru yani kepçe kulak problemi var. Kepçe kulak ameliyatı kaç yaşında yapılır? Bu ameliyat için kızımın büyümesini beklemeli miyim?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2020

İyi günler, bir çocuk doğduğu andan itibaren hızla büyümeye ve gelişmeye başlar. Her organın ayrı ayrı büyüme hızı vardır. Kulaklar da doğumla birlikte büyümeye ve gelişmeye başlar. Bir çocuk 6 yaşına geldiği zaman kulak gelişiminin %80’inin tamamlamış olmaktadır. Bu nedenle ilkokula başlama yaşı olan 6 yaş kepçe kulak yapılması için uygun bir yaştır. İlkokul çağındaki çocukların öz güvenlerinin sarsılmaması bakımından bu ameliyatın gerekliliği büyük önem taşımaktadır. Kızınızın sosyal hayatın yanı sıra okul uyumunun ve başarısının devamı için yaptırmanız gereken bir operasyondur. Tabii ki bu durumun öncesinde kızınızla birebir konuşup onunda bu ameliyata rıza göstermesi son derece önemlidir. Operasyonun genel anestezi altında yapılacağını, ameliyattan sonra biraz ağrı hissedebileceğini uygun bir dille anlatmak daha doğru olacaktır kanaatindeyim.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar