Dolgu Uygulamaları

Çene Ucu Dolgusu

çene ucu dolgusu

Çene ucu dolgusu, çene ucu ve çene hattının görünümünden memnun olmayan kişiler için çeneye hacim kazandırmak ve yeniden şekillendirmeyi sağlamak amacı ile tasarlanmış bir prosedür olarak popülaritesini günden güne artırmaktadır.

Enjekte edilebilir bir dermal dolgu türü olan hyaluronik asit bazlı çene dolgusu, cerrahi ve invaziv olmayan bir çözüm sağlayabilir. Yumuşak görünümlü bir çene ve çene hattı, yaş alma veya genetikten kaynaklanabilir.

Çene ucu dolgusu, özellikle profilinize güçlü bir görünüm, simetri, denge ve hacim katabilir. Dermal hyaluronik asit dolgusu ile çene şekillendirme kolay uygulanabilen ve etkisinin hemen görülebildiği bir çözümdür. Çene ucu dolgusu, hacim sağlar ve içeriği ile hyaluronik asit ve kolajen üretimini uyarır.

Çene ucu dolgusu çeşitleri nelerdir?

Çene ve çene ucu için önerilebilecek çeşitli dermal dolgu maddeleri vardır. Çene ucu dolgusu ve çene hattı bölgesi için kalın ve yoğun içerikli dolgular en iyisidir. Çünkü şekil alabilirler ve yerleştirildikleri yerde daha uzun süreli kalırlar. Bu nedenle çoğu doktor hyaluronik asit bazlı jel dolgu maddeleri kullanmayı tercih etmektedir. Tüm dermal dolgular içerisinde hyalüronik asit bulunur, ancak miktarı ve bağ yapısı dolgunun sertlik, yumuşaklık ve kalıcılık gibi değişkenliklerini içerir. Hyaluronik asit vücutta doğal olarak üretilir ve herhangi bir yan etki riski yok denecek kadar azdır. İşlem için Teosyal, Restylane gibi markaların yoğun tip dolgu maddeleri tercih edilmelidir. 

Çene Ucu dolgusu neden yapılır?

Çene ucu dolgusu ile kontürleme ve çene ucunun geride olduğu kişilere uygulanabilir. Daha feminen görünümü geri yüklemenin yanı sıra, Çene hattı şekillendirme, yüzün daha dar olan üst yarısı ile daha geniş olan alt yarısı arasında bir denge kurulmasına yardımcı olur. Geride olan çene görünümünü öne taşıyarak yüze dengeli bir görünüm verir.

Başarılı bir çene hattı şekillendirme işlemine sahip olmak, yüz şekillendirme işlemlerinde uzman olan doğru doktorun seçilmesine bağlıdır. 

Çene Ucu Dolgusu Öncesi Uygulanması Gerekenler! 

Çene ucu dolgusu ile şekillendirilmesi için ilk adım detaylı bir konsültasyon yapmaktır. Bu seansta siz ve doktorunuz işleme neden ihtiyacınız olduğunu ve neyi görmeyi umduğunuzu tartışacaksınız. Ayrıca uygulamanın nasıl yapılacağını, çene ucu dolgusu fiyatlarını ve iyileşme döneminize kadar her şeyi tartışmalısınız.

İşlemden hemen önce doktorunuz tıbbi geçmişinizi ve varsa kullandığınız ilaçları kontrol edecektir. Ayrıca çene hattınızı fiziksel olarak inceleyecek ve ameliyattan sonra farkı görebilmeniz için fotoğraf çekilecektir.

Çene ucu dolgusu işleminden ve hatta cerrahi veya ameliyatsız herhangi bir işlemden önce sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek önemlidir.  Aspirin gibi herhangi bir kan sulandırıcı ilaç alıyorsanız, işlem sırasında aşırı kanamayı önlemek için bırakmanız önerilir. Herhangi bir bitkisel takviyenin yanı sıra alkol tüketimi de azaltılmalıdır.

Çene Ucu Dolgusu Nasıl Uygulanır?

İşlem, ayakta tedavi şeklinde yapıldığı için öncelikle anestezik uyuşturucu krem sürülür. Tamamlanması yarım saatten az sürer. İşlem ağrısızdır.

Elde etmek istediğiniz sonuçlar, gereken dolgu enjeksiyon miktarını belirleyecektir. Çene ucu dolgusu fiyatları da kullanılan dolgu miktarına göre şekillenir.

Ameliyatsız çene ucunu dolgunlaştırma için çene ucu dolgusu harika bir seçenektir, çünkü prosedür invaziv değildir, kesi yoktur, kemik törpüleme yoktur, dikiş yoktur ve enfeksiyon riski minimumdur veya hiç yoktur. Etkiler 10 veya 12 aya kadar sürebilir, ancak ara sıra yapılan destek uygulamaları süreyi uzatabilir.

Çene ucu dolgusu iyileşme süresi!

Ameliyatsız çene ucu dolgusu iyileşmesi hızlı ve kolaydır; Bunun nedeni, işlem tamamlandıktan hemen sonra günlük rutininize geri dönebilmenizdir. Enjeksiyon yerlerinde hafif şişlik, morluk ve kızarıklık olabilir ancak bu normaldir ve birkaç gün içinde kaybolurlar.

Tedaviden bir hafta sonra, ısırırken veya çiğnerken çene çizgisinin daha yumuşak olduğunu fark edebilirsiniz. Tam etkiyi değerlendirmek ve daha fazla tedaviye gerek olup olmadığını bilmek için ilk enjeksiyondan 15 gün sonra sonuçların doktor kontrolünde değerlendirilmesi tavsiye edilir. Daha hızlı iyileşme ve komplikasyon veya risklerden kaçınmak için doktor tarafından verilen herhangi bir yönergeye veya talimata uymak önemlidir.

Çene Ucu Dolgusu Sonrası Tavsiyeler

Hastalar, enfeksiyon riskini önlemek için tedaviden sonra en az 4 saat tedavi edilen bölgeye masaj yapmamalı veya ovalamamalıdır. Uygulama sonrası talimatlar doktorunuz tarafından verilecektir ve hızlı iyileşme süresi için bunlara uymak çok önemlidir.

Çene ucu Dolgusu Olası Riskler ve Komplikasyonlar

Çene ucu dolgusunun yaygın yan etkilerinden bazıları şunlardır;

 • Morarma: Bu genellikle enjeksiyonlardan hemen sonra yaşanır ancak 36-72 saat sonra kaybolur.
 • Şişlik: Çene hattı şekillendirme işleminden sonra minimum şişlik beklenmelidir, ancak 24 saatten kısa sürede kaybolur.
 • Ağrı: Bu işlemden sonra yaşanacaktır, ancak klinikte verilen soğuk kompreslerle kolayca hafifletilebilir.

Çene ucu dolgusu kimlere yapılabilir?

Çene ucu dolgusu yapmadan önce doktorunuz sizle beraber değerlendirilecektir. Mükemmel bir aday olabilmek için aşağıdaki özelliklere sahip olmalısınız;

Çene hattını yeniden tanımlamakla ilgilenen herkes bu tedavi seçeneğini tercih edebilir, ancak şu kişiler için en uygun olabilir:

 • İyi fiziksel ve zihinsel sağlık
 • 18 yaş üstü
 • Sarkan gıdı ve asimetrik yüz hatlarının varlığı
 • Boyunda kırışıklıklar ve ince çizgiler
 • Küçük çeneler veya geride çene
 • Geniş çene çizgisi
 • Zayıf çene ucu

Çene Ucu Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

Çene ucu dolgularının sonuçların görünmeye başlaması yaklaşık üç saat ila bir hafta sürer, dolayısıyla çene hattı şekillendirme sonuçlarının görünmeye başlaması da aynı süreyi alır. Uygulama sonrası bir miktar ödem oluşur, o nedenle gerçek etki ödem geçtikten sonra ortaya çıkar. Sonuçlarının kalıcılığı kişiye göre değişmekle birlikte 12-18 aydır. Vücudunuz tarafından emildiği için enjekte edilebilir dolgular zamanla kalıcılığını kaybeder ve tekrarlanması gerekir.                                                    

Çene Ucu Dolgusu Prosedürünün Faydaları!

Başarılı bir çene hattı şekillendirme işleminin birçok estetik ve psikolojik faydası vardır. Bunlar;

 • Yüz simetrisi
 • Genç ifade
 • Minimal invaziv tedavi
 • İyileşme süresi yok denecek kadar azdır
 • Sonuçlar yaklaşık 2 gün içinde görülebilir
 • Doğal görünümlü sonuçlar elde edebilirsiniz

Çene Ucu Dolgusu Fiyatları

Çene ucu dolgusu fiyatları işlem için kullanılan dolgu miktarına ve hekimin tecrübesine göre değişmektedir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle 0212 241 46 24  no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Çene ucu dolgusu fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir