Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Kulak Eski Haline Döner mi?

blank
1 Cevap

İyi günler hocam 16 yaşında olan oğlum için kepçe kulak ameliyatı yaptırmayı düşünüyorum. Kulaklarından çok rahatsız merak ettiğim konu ise bu ameliyatı yaptırdıktan sonra tekrar eski haline döner mi yoksa ömür boyu kalıcı bir ameliyat mıdır?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 23, 2020

Merhaba,kepçe kulak ameliyatı cerrahi bir girişimle yapıldığı zaman ömür boyu kalıcıdır. Eski haline dönmez ve revizyon oranı çok düşük bir operasyondur. Kulaklarda bir büyüme ya da asimetri olsa dahi ilk haline dönmesi mümkün değildir. Şu ana kadar ameliyat ettiğim hiçbir hastanın kulakları eski haline dönmedi. Tabii di düşük oranda da olsa kulakların açılma durumu olabilir fakat revizyonla toparlanabilen bir durumdur. İkinci ameliyata ihtiyacı olan hasta oranı %1’dir. İple kepçe kulak ameliyatı yapıldığı durumlarda eski haline dönme oranı artabiliyor fakat cerrahi işlemle yapıldığında daha uzun süreli kalıcılığı olacaktır. Ameliyattan sonraki ilk hafta kulaklarınıza dikkat etmeniz de çok önemlidir. Kulaklarınıza zarar verecek hareketlerden kaçınmalısınız. Dar tişörtler giymek yerine gömlek giymeyi tercih etmelisiniz çünkü dar tişörtleri giyip çıkarırken kulaklarınıza zarar verebilirsiniz. Bu yüzden ilk hafta hareket ederken giyinirken dikkatli ve temkinli olmakta fayda var. Yani kısacası tecrübeli ve bilinçli bir doktor ameliyatınızı yaptığı zaman kulaklarınızın eski haline dönmesi çok zordur.

blank

İyi günler Leyla hanım, eşimin kepçe kulak sorunu var, ben artık alıştım ama çevresindeki bazı insanların, eşimle şaka yoluyla da olsa alay etmesi hoşuma gitmiyor. Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulak eski haline döner mi? Dönerse ne kadar süre sonra bu yaşanır?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 14, 2020

İyi günler, kepçe kulak ameliyatıyla ilgili olarak en çok bu soruyu duymaktayım. Kepçe kulak ameliyatını olacak hastalar kulaklarının eski haline dönüp dönmeyeceğini sormakta ve bu konuda endişe yaşamaktadırlar. Halbuki kepçe kulak operasyonu cerrahi bir girişimdir ve tecrübeli bir hekim tarafından yapıldığı takdirde açılma ve eski haline dönme olasılığı neredeyse hiç yoktur. Ameliyat sonrasında kulaklara zarar verecek başı öne eğme – kaldırma hareketi yapılmamalı, dikiş yerini görmek için kulak eğilmemeli ve hareket ettirilmemeli, baş bölgesinden giyilen t-shirt yerine gömlek tercih edilmelidir. Ameliyattan 6-7 gün sonra banyo yapmanız ve bu süre zarfında ameliyatlı bölgeyi sudan korumanız son derece önemlidir. Bunun yanısıra en az bir ay süreyle gözlük ve küpe kullanılmasını önermiyorum. Önerilerimin hepsine uyulduğu ve dikkat edildiği sürece ameliyatın başarı oranı %100 olmaktadır.

blank

İyi günler Leyla Hanım, 28 yaşındayım, kulaklarımda kepçe kulak problemi var. Kulaklarımı yaptırmak istiyorum ama eski haline döner diye korkuyorum. Kepçe kulak ameliyatı sonrasında kulak eski haline döner mi?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 16, 2020

iyi günler, kepçe kulak ameliyatı cerrahi bir girişimdir. Ameliyat genel ya da lokal anesteziyle ya da sedasyon yöntemine başvurularak yapılmaktadır. Hijyenik bir ameliyat ortamında gerçekleştirilen ameliyatta işlem süresi yaklaşık 1-1,5 saat olmaktadır. Ameliyat sonrasında çok hafif bir sızı hissedilebilmektedir. Ağrı kesicilerle desteklenen ameliyatta yaklaşık 7 gün içinde işinize ya da rutininize dönebilmektesiniz. Yapılan ameliyat cerrahi bir işlem olması sebebiyle, kulakların eski haline geri dönmesi söz konusu bile değildir. Ancak ameliyat sonrasında ameliyat olan bölgeye ve kulağınıza zarar verici, incitici hareketler yapmamanızı önereceğim. Ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca başınızı öne arkaya hareket ettirmemeli ve darbelere karşı korumalısınız. Ameliyattan ancak 5-6 gün sonra yıkanabilmektesiniz. Kulak arkasındaki kesi kurulanmalı ve kesinlikle ıslak bırakılmamalıdır. Bir kez ameliyat olduktan, iyileşme sürecini geçirdikten sonra kulaklar eski haline dönmez.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar