Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Kulak Eski Haline Döner mi?

799 görüntülenmeKulak Estetiği (Otoplasti)
0
1 Yorum

İyi günler hocam 16 yaşında olan oğlum için kepçe kulak ameliyatı yaptırmayı düşünüyorum. Kulaklarından çok rahatsız merak ettiğim konu ise bu ameliyatı yaptırdıktan sonra tekrar eski haline döner mi yoksa ömür boyu kalıcı bir ameliyat mıdır?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba,kepçe kulak ameliyatı cerrahi bir girişimle yapıldığı zaman ömür boyu kalıcıdır. Eski haline dönmez ve revizyon oranı çok düşük bir operasyondur. Kulaklarda bir büyüme ya da asimetri olsa dahi ilk haline dönmesi mümkün değildir. Şu ana kadar ameliyat ettiğim hiçbir hastanın kulakları eski haline dönmedi. Tabii di düşük oranda da olsa kulakların açılma durumu olabilir fakat revizyonla toparlanabilen bir durumdur. İkinci ameliyata ihtiyacı olan hasta oranı %1’dir. İple kepçe kulak ameliyatı yapıldığı durumlarda eski haline dönme oranı artabiliyor fakat cerrahi işlemle yapıldığında daha uzun süreli kalıcılığı olacaktır. Ameliyattan sonraki ilk hafta kulaklarınıza dikkat etmeniz de çok önemlidir. Kulaklarınıza zarar verecek hareketlerden kaçınmalısınız. Dar tişörtler giymek yerine gömlek giymeyi tercih etmelisiniz çünkü dar tişörtleri giyip çıkarırken kulaklarınıza zarar verebilirsiniz. Bu yüzden ilk hafta hareket ederken giyinirken dikkatli ve temkinli olmakta fayda var. Yani kısacası tecrübeli ve bilinçli bir doktor ameliyatınızı yaptığı zaman kulaklarınızın eski haline dönmesi çok zordur.

0

Doktor Hanım merhaba, 9 yaşında kızıma kepçe kulak ameliyatı yaptıracağım. Ama endişem şu; Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulak eski haline döner mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kızınızın yaşı kepçe kulak ameliyatı için oldukça ideal. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki kepçe kulak ameliyatlarında aldığımız sonuçlar kalıcıdır. Kızınız şu an çocuklukta olduğu için elbette ki kulaklarında belli oranda bir büyüme gerçekleşecek ancak kulakların öne eğilmesi, kepçe görüntüye dönüşmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Sevgiler…

0

Merhaba Leyla Hanım, kızım için kepçe kulak ameliyatı yaptırmak istiyoruz ancak kepçe kulak ameliyatı sonrası kulak eski haline döner mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, kepçe kulak ameliyatı anestezi etkisinde gerçekleştirilen ve oldukça etkili sonuçları olan bir cerrahi operasyondur. Bu ameliyatta deri üzerinde kulak arkasından kıkırdağa kadar uzanan kesi açılır. Sonrasında ise kıkırdak yeniden biçimlendirilir. Yeni şeklini alan kıkırdağın çok sonra yeniden açılması gibi durumlar yaşansa da kulaklarınız asla eski haline dönmeyecektir.

0

İyi günler doktor hanım, ben kepçe kulak ameliyatı yaptırmak istiyorum ancak ameliyattan sonra kulaklarım eski haline döner mi diye endişe etmiyor da değilim. Rica etsem bilgi verebilir misiniz bu konuda? Çok sağ olun iyi çalışmalar dilerim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba iyi günler, kepçe kulak ameliyatı sonrası kulakların eski haline dönmesi neredeyse imkansızdır. Şu ana dek kepçe kulak ameliyatı geçiren hiçbir hastamdan ameliyatın işe yaramadığına dair bir şikayet almadım. Bu nedenle gönül rahatlığıyla operasyonun kalıcı olduğunu söyleyebilirim. Çok çok nadir de olsa kulakların geri açılma ihtimali var ancak bu revizyon ameliyatı ile kolayca toparlanabilir. Uzman bir cerrah tarafından uygulanan bir kepçe kulak ameliyatının başarısız olma ihtimali neredeyse sıfırdır. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, ben 18 yaşındayım. 12 yaşındayken kepçe kulak ameliyatı oldum. Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulak eski haline döner mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak ameliyatları kalıcı sonuçlar verir. Yaşınız ilerlediğinde elbette ki kulaklarda büyüme görülebilir. Bu durum vücudun gelişimi ile ilgilidir. Ancak kulaklarda büyüme olsa dahi öne eğilme yani kepçelik oluşmayacaktır. Yani sizin çocukluk döneminde olduğunuz bu ameliyatın etkileri geçmeyecektir. Bununla ilgili endişe etmenize gerek yok. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hocam merhaba, benim kızım 7 yaşında. Kepçe kulak durumu var her iki kulağında da. Ameliyat ettirmek istiyorum ama yaşı küçük diye endişe ediyorum. Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulak eski haline döner mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kızınızın yaşı kepçe kulak ameliyatı olmak için uygun. Kulak 6 yaş itibari ile erişimini tamamlamış olur ve bu yaştan sonra ameliyat gerçekleştirilebilir. Kepçe kulak ameliyatının sonuçları kalıcıdır. Yaşının ilerlemesine bağlı kulaklarda büyüme olsa bile kulaklar öne eğrilmez yani kepçelik durumu görülmez. Bu konuda endişe duymadan uzman bir doktora muayene için gidip kızınızı içiniz rahat şekilde ameliyat ettirebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar