Blog, Dolgu Uygulamaları

Erkeklere Çene Ucu Dolgusu

erkeklere çene ucu dolgusu

erkeklere çene ucu dolgusuErkeklere çene ucu dolgusu son yıllarda çok popüler ve talep edilmekte olan bir uygulamadır. Çene ucu dolgusu, yüzde çene hattı ve çene ucu kısmını beğenmeyen kişiler için yapılmaktadır. Çene ucu bölgesi yüz ifadesini değiştiren ve belirleyen bir bölge olduğu için düzgün ve orantılı bir çene görünümüne sahip olmayı herkes ister. Özellikle erkekler yüz bölgesine farklı işlemler yaptırmaya çekindikleri için yüz formlarını çene ucu dolgusuyla sağlamaktadırlar. 

Çene Ucu Dolgusu Niçin Yapılır? 

Çene ucu dolgusu her insanda farklı nedenlerden kaynaklanan sebeplerle ihtiyaç haline gelebilir. Çene ucu dolgusunun yapılma nedenleri şunlardır:

* Doğuştan çene yapısının yüze oranla büyük, küçük, sivri, geride olması.

* Yaş ilerledikçe çene yapısının bozulması, sarkması, kırışması gibi olumsuz etkenler

* Geçirilen kaza sonucu çenede bozulmanın yaşanması

* Çene ucunda gamze bulunmasından memnun olmama

* Çenenin iki tarafının aynı olmaması, orantısızlık

Bu nedenler haricinde kişi orantılı ve düzgün bir çene yapısına sahip olmasına rağmen daha farklı bir çeneye sahip olmak isteyebilir. Çene ucu dolgusunun uygulanmasının temel nedeni daha güzel ve estetik bir görünüme kavuşma isteğidir.

Erkeklere Çene Ucu Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çene ucu dolgu uygulamasında hyalüronik asit içerikli dolgular kullanılmaktadır. Hyalüronik asit tamamen doğal, insan vücudunda bulunan bir maddedir. Cildi gergin tutma, kayba uğrayan dokuların yerlerini alarak hacim ve şekil kazandırma işlevine sahiptir. Hyalüronik asit dolgusu hiçbir yan etkiye sahip değildir ve tamamen zararsızdır. 

Erkeklere çene ucu dolgusu uygulaması öncesi çene hattına anestezik krem sürülerek uyuşturulur. Çene bölgesinin hissizleşmesinden sonra belirlenen noktalara enjektör yardımıyla dolgu aktarılır. Çenenin düzeltilme ihtiyacına göre form verilerek işlem tamamlanır. 15-20 dakika aralığında süren bu işlem sonrası kişi hemen günlük hayatına geri dönebilir.

Erkeklere Yapılan Çene Ucu Dolgusu Ameliyat Mıdır?

Çene ucu dolgusu bir ameliyat değildir. Hyalüronik asit maddesinin enjektör aracılığıyla cilt altına verilmesine dayanan bir uygulamadır. Vücutta kesi olmamaktadır. Genel anestezi yapılmamaktadır. Kişiye uygulama öncesi ağrı duymaması için lokal anestezi etkili krem sürülür. Çene ucu dolgu işleminin hastane ortamında yapılmasına gerek yoktur. Klinik, muayenehane veya sağlık kurumlarında yapılabilen pratik bir işlemdir. Kişiler için hem uygulama sırasında hem de sonrasında gayet konforlu ve rahat bir uygulamadır. 

erkek ve kadın çene dolgusuÇene Ucu Dolgusu Kaç Cc Kullanılır?

Çene ucu dolgusu kullanımının hangi dozda olacağı uzman hekim ve hasta arasında ortak mutabakat sonucu belirlenmektedir. Kişinin istediği ve ihtiyacı olan görünüm için kaç cc dolgu kullanılacağı bu ortak karar sonrası tespit edilir. Genellikle 1- 3 cc arası kullanım yapılmakla birlikte bazı kişilerde daha fazla miktarda dolgu kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. 

Erkeklere Yapılan Çene Ucu Dolgusu Farklı Mıdır?

Erkek ve kadınlara uygulanan çene ucu dolgu içeriği tamamıyla aynıdır. Sadece hangi miktarda dolgu kullanılacağı kişiden kişiye değişir. Her yüz birbirinden farklı olduğu için çenede uygulanan noktalar da farklı olmaktadır. Genelleme yapılacak olursa erkekler daha çok geniş çene kullandıkları için geniş çene formu uygulanır. Kadınlar oval ve küçük çeneleri daha çok tercih etmektedir. Çene ucundaki gamze daha çok erkeklerin tercih ettikleri bir formdur. Bu nedenle kadınlarda gamze görüntüsü düzeltilmeye çalışılırken erkeklerde gamze yapımı tercihi artmaktadır. Ne kadar genelleme yapılsa da tüm bu istekler kişiden kişiye yüz yapısı, kişisel tercihler ve beğeniler gibi nedenlerle farklılık göstermektedir. 

Çene Ucu Dolgusu Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Çene ucu dolgusu yaptırmak şu fayda ve avantajları sağlamaktadır:

* Kişiye genç ve prezantabl bir görünüm vermesi

* Yüzün altın oran formülüne uyarak simetrik bir görünüm kazanması

* Çene ucu ve çene hattındaki bozukluk, orantısızlık sorunlarının giderilmesi

* Kişinin yüz üstü bölgesi ile yüz altı (çene kısmı) arasındaki orantının, uyumun sağlanması

* Profil görüntüsünün daha güzel olması

* Kırışıklık ve sarkmanın giderilmesi

Özellikle erkeklerde çene görüntüsü ve yapısı karakteristik bir özellik sayıldığı için oldukça önemlidir. Çene ucu dolgusu ve diğer çene estetiği uygulamaları erkekler tarafından bu nedenle daha çok tercih edilmektedir. 

Çene Ucu Dolgusu Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Çene ucu dolgusu iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 2 hafta sürer. Uygulama sonrası kişi hemen günlük yaşamına geri dönebilir. Kişinin hassasiyetine göre çenede şişlik, morarma, kızarıklık gibi etkiler görülebilir. Bu etkiler birkaç gün içerisinde tamamen yok olur. Kişi uygulama sırasında ve sonrasında ağrı ya da acı çekmemektedir. 

Çene ucu dolgusu sonrası uyulması gereken tavsiyeler şunlardır:

* Çene bölgesine ilk 4 saat masaj yapılmaması

* 24 saat sıcak banyo yapılmaması

* 24 saat makyaj uygulanmaması

* 1 hafta hamam, sauna, solaryum gibi yerlerden uzak durmak, güneş altında kalmamak

* Şişliklerden rahatsızlık duyulması durumunda soğuk kompres uygulanması

* Çene bölgesini darbelerden korumak

* Bol su tüketmek

* Alkol ve sigara tüketiminden kaçınmak

* 2 hafta boyunca yüzüstü ya da yan uyumamak

* Kan sulandırıcı ilaç almamak

erkek çene ucu dolguÇene Ucu Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Çene ucu dolgusu kalıcı bir uygulama değildir. Bunun nedeni hyalüronik asit içeriğinin vücut tarafından absorbe edilerek dışarı atılmasıdır. Bu faydalı bir oluşumdur. Vücut tarafından emilme özelliği olmayan hiçbir madde dolgu olarak kullanılmamalıdır. 

Çene ucu dolgusunun kalıcılığı her kişide farklıdır.  Ortalama olarak 12-18 ay arası kalıcılık gözlemlenmektedir. Kişinin genetik özelliklerinin yanı sıra yüzüne gösterdiği özen ve uygulama bölgesinin korunması da bu sürenin uzamasında oldukça etkilidir. Dolgu etkisi kaybolduktan sonra kişi isterse yeniden çene ucu dolgusu yaptırabilir. Dolgunun her tekrarlanışında etki süresi uzamakta ve vücut tarafından emilimi yavaşlamaktadır.

Çene Ucu Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Vazgeçilebilir Mi?

Çene ucu dolgusu yaptırdıktan sonra kişi fikrini değiştirdiyse geri alma yöntemiyle eski çene yapısına yeniden kavuşturulabilir. Hyalüronik asit eritilebilir bir maddedir. Geri dönme talepleriyle çok fazla karşılaşılmıyor olunsa da böyle bir işlem hakkı her zaman mevcuttur.

Çene Ucu Dolgusu Nerede, Kim Tarafından Yapılır?

Çene ucu dolgusu uygulanması pratik ve kısa bir işlem olsa da uzman hekim kontrolünde yapılmalıdır. Dolgu uygulamasını yapmaya yetkili kişiler Plastik cerrah ve dermatologlardır. Son yıllarda bu tür işlemler güzellik merkezi gibi işyerlerinde hekim olmayan kişiler tarafından da uygulanmaktadır. Fakat bu uygulamalar hem hekim kontrolünde olmadığı için hem de yasal sağlık kurumu çatısı altında gerçekleşmediği için olumsuz görüntülere ve sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle uygulamanın klinik, sağlık merkezi, hastane gibi yerlerde uzman kişilere yaptırılması tavsiyemizdir.

Çene Ucu Dolgusu Fiyatları

Çene ucu dolgusu fiyatları yapılan işlem bölgesinin büyüklüğüne göre değişmektedir. Kişinin ne kadar dolguya ihtiyacı olduğu, kullanılan dolgu markası, uygulayan hekimin deneyimi gibi pek çok faktör fiyatı etkilemektedir. Çene ucu dolgusu pahalı bir işlem değildir. Çünkü yaratılan etkiyle kişiler sosyal ve iş hayatlarında daha özgüvenli, mutlu olmakta, kendilerini daha genç hissetmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir