Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci?

9.19K görüntülenmeGöz Kapağı Estetiği
0
1 Yorum

Leyla hocam iyi çalışmalar ben 38 yaşındayım göz altı torbalarım çok yoğun bunun için göz kapağı estetiği olacağım fakat ameliyat sonrasında neler yaşarım bana bu konuda bilgi vermeniz mümkün mü? Teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, göz kapağı ameliyatı sonrasında göz kapaklarını örten bantlar olacaktır. İlk günlerde göz kapaklarında şişmeler meydana gelir. Bu şişlikleri ve oluşacak morlukları önlemek adına buz uygulaması yapılır. Bu şişlik ve morluklar ilk iki günden sonra azalmaya başlar. İyileşme sürecini daha konforlu geçirmeniz için hekiminiz bazı ağrı kesiciler ve morlukları azaltacak kremleri size tavsiye edecektir. Ayrıca göz kurumalarını önlemek için göz damlası da kullanılabilir. Göz kapağı ameliyatlarından sonra genelde ilk saatlerde sızıntı ve hafif kanamalar görülebilir. Operasyonda kullanılan anestezi türüne göre hasta 1 ila 4 saatte evine gidebilir. Operasyon sonrasında hasta dinlenirken başın yüksekte tutulması ödemin çok olmaması için önemlidir. Hasta ev istirahatında da başını yukarda tutacak şekilde dinlenmelidir.Göz kapağı ameliyatlarından sonra genelde ilk günlerde hastalardan göz çevresinde gerginlik, batma ve yanma gibi şikayetler gelmektedir. Bu durum geçicidir ve ağrı kesiciler ile giderilebilir. Operasyonun 3. gününden itibaren ödem azalmaya başlar. Genellikle 4 yada 5. gün dikişler alınır. Sonrasında tekrar pansuman yapılıp yeni bantlar koyulur yaklaşık 5 gün daha bu şekilde devam eder. Hastanın sosyal hayatına dönüşü yaklaşık 7-10 gün sürmektedir. Göz kapağı operasyonu sonrası takip eden 3 hafta boyunca hasta ağır egzersizlerden kaçınmalıdır. Aynı zamanda hasta 6 hafta boyunca solaryum, sauna, güneş ve buhar banyosu gibi ödemi fazlalaştıracak uygulamalardan kaçınmalıdır. İlk haftalarda hastalarda bulanık görme, ışık hassasiyeti, gözyaşı gibi geçici rahatsızlıklar olabilir.Bu nedenle hastalara özellikle dış ortamlarda güneş gözlüğü kullanmaları tavsiye edilir. Şişlik ve morluklar her hastaya göre değişmekle birlikte ortalama 5. günden itibaren azalmaya başlar. Kalan hafif morluklar ise tamamen geçene kadar makyaj ile kapatılabilir.Sevgiler.

0

Doktor Hanım merhaba, ben göz kapağı düşüklüğünden şikayetçiyim artık görüşümü de etkilemeye başladı. Bu bizde genetik. Yaşım 35. 3 yaşında bebeğim var da göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci çok uzun sürer mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, göz kapağı ameliyatlarını lokal anestezi vererek gerçekleştiriyoruz. Ameliyat sonrasında hastanede kalmanız gerekmiyor. İyileşme sürecinizin hızı biraz da sizin dikkatinizle alakalı. Özellikle ilk 3-4 gün çok önemli. Ameliyat bölgesini özellikle dış etkenlerden ve oluşabilecek darbelerden özenle korumanız lazım. İstirahat süresince başınızı olabildiğince dik pozisyonda tutmanız da önemli. İlk 10 gün gözü yoracak aktivitelerden de uzak kalırsanız iyileşme süreniz hızla tamamlanır. 10 günün sonunda rutininize dönmüş olursunuz, tam manasıyla iyileşmeniz de ortalama 2 hafta kadar sürer. Eğer sorun görüşünüzü etkilemeye başladıysa benim önerim ameliyatı geciktirmemenizden yana olur. Sevgiler…

0

Merhaba Leyla Hanım, yakın zamanda göz kapağı estetiği ameliyatı olmak istiyorum ancak iyileşme süreci çok uzun sürer mi emin değilim. Bu nedenle size danışmak istedim. Acaba göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl ilerliyor? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, göz kapağı estetiği ameliyatı doktorunuzun tavsiyelerine uyduğunuz takdirde oldukça konforlu geçen bir iyileşme dönemine sahiptir. Ameliyat esnasında lokal anestezi kullanıldığı için hastanede kalmanıza gerek yoktur. İşlem sonrasında ameliyat bölgesinde ödem, şişlik ve morarma gibi yan etkiler görülebilir. Düzenli buz kompres yaparak bu komplikasyonları azaltabilirsiniz. Onun dışında işlem bölgesinde hafif bir ağrı meydana gelebilir. Yine basit ağrı kesici ve krem yardımıyla bu sorunun da önüne geçilebilir. Son olarak ameliyat bölgesini olası darbe ve aktivitelerden korumanız gerekmektedir. Sevgiler.

0

Leyla Hanım iyi günler, göz kapağı estetiği olmak istiyorum ancak cerrahi bir operasyon oluşu beni korkutuyor. Acaba iyileşme süreci çok zorlu geçer mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba iyi günler, göz kapağı estetiğinde doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız ve yeterince dikkatli olursanız oldukça konforlu bir iyileşme süreci geçirmeniz mümkün. Göz kapağı estetiğini lokal anestezi altında gerçekleştiriyoruz. Bu sebeple ameliyat sonrası genellikle hastanede yatış gerçekleşmez. Uygulama sonrası işlem bölgelerinde ödem ve morarma gibi yan etkiler görülebilir. Bunlar oldukça normal ve geçicidir. Ödemin azalması için buz kompres yapmanızı öneririz. Ameliyat sonrasında ağrı gelişmesi normaldir. Bu ağrılar doktorunuzun size vereceği basit ağrı kesiciler ve kremler yardımıyla kolayca üstesinden gelinebilecek düzeydedir. Göz kapağı estetiği için tam olarak iyileşme 2 haftayı bulabilir. Bu süre zarfında oldukça dikkatli davranmalı, gözünüzü darbelerden korumalı ve yorucu aktivitelerden kaçınmalısınız.

0

Leyla Hocam merhaba, ben göz kapağı ameliyatı olmak istiyorum. İş yerinden 2 hafta izin alma hakkım var. Göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci bu süreden fazla olur mu? Yanıtlayabilir misiniz? Teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, göz kapağı ameliyatından sonra hastalar ortalama 10 gün içerisinde iyileşir. Ameliyatlar lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Hastanede kalmanıza gerek yoktur. Özellikle operasyondan sonraki ilk 3- 4 dikkatli davranırsanız iyileşme süreciniz hızlanır. Bu günlerde başınızı olabildiğince dik tutun ve ameliyat bölgesini dışarıdan gelebilecek darbelere karşı özenle koruyun. Sonrasında normal rutininize dönebilirsiniz. Sadece ilk 10 gün gözlerinizi yoracak aktivitelerden uzak durun. Uzun süre tv, telefon ya da bilgisayar ekranlarına bakmayın. İyileşme süreci tamamlanana kadar gözlerinizde yanma ya da batma gibi sorunlar olabilir. Endişe etmeyin, geçicidir. 2 hafta iyileşmeniz için yeterli bir süredir. Doktorunuz uygun görürse ameliyat olabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım, göz kapaklarımdaki düşüklükten çok şikayetçiyim. Aslında yaşım da çok ileri değil ama bir süredir bu problemi yaşıyorum. Özel sektörde çalıştığım için uzun süre izinli olmak gibi bir şansım yok. Ameliyatı olmaya karar vermemdeki en büyük sıkıntı bu. Göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci ile ilgili bilgi verir misiniz? Ne kadar sonra işe dönebilirim? İyi akşamlar.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, göz kapağı ameliyatlarından sonra iyileşme süresi ortalama 10 gündür. Ameliyatı lokal anestezi altında gerçekleştirdiğimiz için hastanede kalmanıza gerek kalmaz. Özellikle ameliyattan sonraki ilk 3-4 gün çok kritiktir. Bu sürede kendinize çok dikkat etmeniz gerekir. Başınızı olabildiğince dik tutmalı ve dışarıdan gelebilecek darbelere karşı kendinizi korumalısınız. Bu süreyi atlattıktan sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ancak ilk 10 gün gözlerinizi sürekli yoracak aktivitelerden kaçının. Sürekli olarak bilgisayar, tv ya da telefon ekranlarına sürekli bakmayın. İlk 10 gün gözlerinizde batma, yanma gibi şikayetler oluşabilir. Bu durum normaldir, endişe etmeyin. İlk 3-4 işe gitmeyin. Sonraki 1 hafta gözü yoran etkinliklerden uzak durun. 10 günün sonunda çalışma rutininize rahatlıkla devam edebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar