Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci?

blank
1 Cevap

Leyla hocam iyi çalışmalar ben 38 yaşındayım göz altı torbalarım çok yoğun bunun için göz kapağı estetiği olacağım fakat ameliyat sonrasında neler yaşarım bana bu konuda bilgi vermeniz mümkün mü? Teşekkür ederim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba, göz kapağı ameliyatı sonrasında göz kapaklarını örten bantlar olacaktır. İlk günlerde göz kapaklarında şişmeler meydana gelir. Bu şişlikleri ve oluşacak morlukları önlemek adına buz uygulaması yapılır. Bu şişlik ve morluklar ilk iki günden sonra azalmaya başlar. İyileşme sürecini daha konforlu geçirmeniz için hekiminiz bazı ağrı kesiciler ve morlukları azaltacak kremleri size tavsiye edecektir. Ayrıca göz kurumalarını önlemek için göz damlası da kullanılabilir. Göz kapağı ameliyatlarından sonra genelde ilk saatlerde sızıntı ve hafif kanamalar görülebilir. Operasyonda kullanılan anestezi türüne göre hasta 1 ila 4 saatte evine gidebilir. Operasyon sonrasında hasta dinlenirken başın yüksekte tutulması ödemin çok olmaması için önemlidir. Hasta ev istirahatında da başını yukarda tutacak şekilde dinlenmelidir.Göz kapağı ameliyatlarından sonra genelde ilk günlerde hastalardan göz çevresinde gerginlik, batma ve yanma gibi şikayetler gelmektedir. Bu durum geçicidir ve ağrı kesiciler ile giderilebilir. Operasyonun 3. gününden itibaren ödem azalmaya başlar. Genellikle 4 yada 5. gün dikişler alınır. Sonrasında tekrar pansuman yapılıp yeni bantlar koyulur yaklaşık 5 gün daha bu şekilde devam eder. Hastanın sosyal hayatına dönüşü yaklaşık 7-10 gün sürmektedir. Göz kapağı operasyonu sonrası takip eden 3 hafta boyunca hasta ağır egzersizlerden kaçınmalıdır. Aynı zamanda hasta 6 hafta boyunca solaryum, sauna, güneş ve buhar banyosu gibi ödemi fazlalaştıracak uygulamalardan kaçınmalıdır. İlk haftalarda hastalarda bulanık görme, ışık hassasiyeti, gözyaşı gibi geçici rahatsızlıklar olabilir.Bu nedenle hastalara özellikle dış ortamlarda güneş gözlüğü kullanmaları tavsiye edilir. Şişlik ve morluklar her hastaya göre değişmekle birlikte ortalama 5. günden itibaren azalmaya başlar. Kalan hafif morluklar ise tamamen geçene kadar makyaj ile kapatılabilir.Sevgiler.

blank

Merhaba hocam. Göz kapağı ameliyatı olmak istiyorum ama ameliyat sonrasında gözümde iz kalacak mı? Nasıl bir iz oluyor? Bir de çalıştığım için ne kadar zaman işe gidemeyeceğim?  Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci nasıl oluyor? Sağ olun şimdiden.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2021

Merhaba, göz kapağı estetiği göz kapaklarındaki deri fazlalığının ve fazla kas dokusunun göz kapağı kıvrımından kesi açılarak alınmasına yönelik bir işlemdir. Minimal bir kesi yapıldığı için göz kapağı ameliyatı sonrasında gözle görülür bir iz kalmaz. Uzman plastik cerrahlar tarafından yapılan bu estetik ameliyatında kesilen yer, göz kapağının kıvrımına saklanır. Böylece ameliyat sonrasında göz kapaklarının çevresinde belirgin bir iz göremezsiniz. Yine de var olan izler sizi rahatsız ediyorsa, Fraxel Dual gibi operasyon sonrasında farklı tedaviler önerebilirim. Pigment hücrelerini tahrip ederek, cilt yüzeyindeki renk değişikliklerini tedavi eder. Göz kapağı estetiğinden sonra iyileşme süreci oldukça hızlı ilerler. Ameliyat sonrası bir dizi dikkat edilmesi gereken öneriler bulunuyor. Buz kompresi, ilk haftalarda gözlerinizi korumak için dışarı çıkarken güneş gözlüğü takarak ameliyat bölgesini rüzgardan ve güneşten korumak gibi. Operasyon sonrasında sizin de kendinize dikkat etmeniz iyileşme sürecini destekleyecektir. Göz kapağı ameliyatından 10 gün sonra ameliyatın izlerini atmış olacaksınız. Bu ve aklınıza takılan diğer sorularınız ve operasyon için uygun aday olup olmadığınızı belirlemek adına, sizi konsültasyon için her daim kliniğimize bekleriz. Sevgiler.

blank

Selam Leyla hocam, ben 48 yaşındayım. Yaşımın ilerlemesinden ve biraz da genetikten göz kapağımda sarkma var ve göz altındaki torbalar iyice belirgin olmaya başladı. Göz kapağı ameliyatı olursam ne kadar sürede iyileşebilirim ?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2021

Merhaba, cilt elastik bir yapıya sahiptir ve canlı görünümünü bir nevi buradan alır. Yaşlanma belirtileri ilk göz çevresinde oluşmaya başlar. Kişi, yaşlanma evresine geldiğinde fazla derinin ilk göz bölgesinde biriktiğini görür. Çoğu hastamda bundan şikayetçidir. Göz kapağı ameliyatı geçiren hastaların daha sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuştuğunu söylemek mümkündür. Göz kapağı ameliyatını gerçekleştirmeden 10 gün önce kan sulandırıcı maddelerin alınmaması gerekir. Aspirin, doğum kontrol hapı gibi maddelerin kullanımı ameliyat sırasında kanı sulandırarak işlemi zorlaştırmaktadır. Göz kapağı ameliyatı sonrasında gözlerde kanama ve şişme olabilir, bu çok normaldir. Oluşabilecek şişmenin önüne geçebilmek için ilk günler buz kompresi yapmak oldukça önemlidir. Hekiminizi dinleyerek vereceği ilaçları aksatmadan kullanmalı ve tavsiyelerine uymalısınız. Göz kapağı ameliyatından sonraki 5. ve 6. günlerde gözde bulunan dikişler alınır ve göz tekrar pansuman edilerek kapanır. Gözün iyileşmesi yaklaşık iki haftayı bulmaktadır. Göz kapağı ameliyatından sonra hemen ağır egzersizlere başlanmamalıdır. Hafif yüz egzersizleri ile göz çevresini sıkıntıya sokmadan iyileşme süreci hızlandırılabilir. Göz çevresi her türlü etkenden korunmalıdır. Kişi, güneşe karşı hassasiyetin arttığını bilmelidir ve buna göre önlemlerini almalıdır. Genel olarak bir ay içerisinde göz kapakları ve çevresi toparlanmaya başlar. Şikayetçi olan herkesin bu ameliyata başvurarak iyi sonuçlar elde ettiğini söylemek mümkündür. İyi Günler,

blank
Op. Dr. Leyla Arvas 0 Cevap
Uygulamanın nasıl yapıldığını öğrenmek ve ayrıntılı bilgi için Göz Kapağı Estetiği sayfamızı ziyaret ediniz.
blank

İyi günler Hocam, göz kapaklarımda aşağıya doğru sarkma var, göz kapağı ameliyatı yaptırmak ve göz derilerimin sarkmasından bir an evvel kurtulmak istiyorum. Göz kapağı ameliyatından sonra iyileşme süresi ne kadar olur? Teşekkürler.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 26, 2020

İyi günler, göz kapaklarında yerçekimine ve yaş almaya bağlı olarak gelişen aşağıya doğru sarkmalar görülebilir. Göz kapağı ameliyatı kişinin yüz ifadesini gençleştiren, sağlıklı, enerjik ve genç gösteren bir operasyondur. Operasyondan en az 10 gün öncesinde kan sulandırıcı ilaçların ve sigaranın bırakılması gerekmektedir. Göz kapağı operasyonundan sonra göz kapaklarının üstü özel bantlarla kapatılır. Operasyonun ilk safhalarında gözlerde kanama ya da sızıntı görülebilmekte, şişme ve morluklar oluşabilmektedir. Şişliğin inmesi için ve morluklarda azalma için ilk iki gün buz kompresi uygulaması yapılır. Doktorun tavsiye edeceği ağrı kesiciler, oluşabilecek ağrıların gözlerde batma, yanma gibi şikayetlerin azalmasına geçirilmesinde etkili olmaktadır. Yapılan operasyondan sonra hasta yaklaşık 4 saat sonra ev istirahatine geçebilir. Hastanede kaldığı süre boyunca ve ev istirahatindeyken başın yüksekte tutulması, uyku uyurken yine başın dik konumlandırılması ödemin artmaması bakımından oldukça önemlidir. Operasyondan sonraki 5.gün dikişler alınır, göz tekrar pansuman edilerek kapatılır. Gözle bu şekilde 5 gün daha kalır. Hastanın normal rutinine dönmesi 10 gün alır. Ameliyattan sonraki bir ay boyunca ağır aktivite, egzersiz yapılmamalı, solaryum, güneş banyosu, sauna ya da buhar odası gibi uygulamaların yapılmaması önemlidir. Bu tür uygulamalar gözde ödem oluşmasına neden olur. Operasyondan sonraki birkaç hafta gözlerde bulanık görme ve ışığa karşı hassasiyet gelişebilir. Yapılan göz kapağı ameliyatından sonraki birinci ayda yüzünüzde yarattığı genç ve sağlıklı bakışla kendinizi daha dinamik hissedersiniz.

blank

Hocam merhaba ben 38 yaşındayım. Göz altlarım da sarkıklık var. Bunun ameliyat ile giderilebildiğini okudum. Size sormak istediğim göz altına yapılan fazla deri ameliyatı zor bir işlem midir? Ameliyatı olduktan sonra iyileşme süreci ne kadar zaman alır? bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Nisan 17, 2020

Merhaba, genel olarak zor bir ameliyat değildir. Fakat üst göz kapağı ile kıyaslarsak ona göre daha zordur çünkü ödemi daha fazla olur. Aynı zamanda komplikasyon riski üst göz kapağına kıyasla daha fazla olabilir. Tabi uygun ameliyat şartlarında ve uzman bir hekim tarafından yapılırsa herhangi bir risk oluşacağını düşünmüyorum. Göz altına yapılan ameliyatın iyileşme süreci biraz daha uzundur. Hele ki hem üst göz kapağı hemde göz altı deri fazlası ameliyatı birlikte yapılıyorsa iyileşme süreci ortalama 15 günü bulacaktır. Ama sadece üst göz kapağı ameliyatı yapılır ise hasta 1 haftaya kadar dikişleride alınmış ve iyileşmiş olacaktır. Göz altı deri fazlası alınan hasta iyileşme süreci yaklaşık 10 günü bulabilir bu sürede bazı şeylere dikkat etmelidir. Mesela çok fazla kitap okur gibi aşağıya bakamaması gerekir. Genel olarak zor bir ameliyat değildir. Özellikleri sonuçları açısından bakıldığında hem hastayı hemde doktoru mutlu eden başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Sevgiler.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar