Blog

Hangi Dolgu Markası Daha İyi?

Dermal dolgu tedavileri, kozmetik gençleştirme ve plastik cerrahi alanındaki en sıcak trendler arasındadır. Bu ürünler artık kolayca erişilebilir hale geldi ve sadece hızlı, minimal invaziv bir prosedür gerektirmeleri, onları geniş bir hasta yelpazesi arasında çok çekici bir seçenek haline getiriyor. Bu tür ürünler sunan markaların çoğu, aşağıdaki alanlardan birinde veya birkaçında kırışıklıkların ve kıvrımların anında giderilmesini ve dengeli bir yüz estetiği vaat ediyor.

Dolgu Nedir?

dolgu uygulaması Cilde uygulanan dolgu maddesi, genellikle cildi yenileyen ve besleyen içeriklerden oluşur. Bu içerikler; hyalüronik asit, peptitler ve vitaminlerdir. Üretim sırasında, dolgu içerikleri arasında yapılandırılan bağların yapısı ve içeriklerde kullanılan hyalüronik asit miktarı, dolgunun kalitesini ve kalıcılığını belirler. Aynı zamanda uygulanacak dolgunun akışkanlığı ve dokusunun ince ve kalın olmasına göre farklı uygulama bölgelerinde kullanıma olanak tanıdığından farklı markaların farklı dolguları mevcuttur. Dermal dolgular özellikle FDA onaylı olması önemlidir. Doktorlar tarafından en çok tercih edilen dolgular avrupada üretilen dolgulardır. Dolguların üretildiği teknoloji dolgunun kalitesini ve fiyatını belirleyen en önemli etkendir.  Her zaman FDA onaylı, marka dolgu maddelerini aldığınızdan emin olun, bunlar yalnızca kurul onaylı bir kozmetik cerrah gibi lisanslı bir doktor tarafından kullanılabilir.

Dolgu içeriği Hyaluronik Asit (HA) nedir?

Hyaluronik asit, cildinizde zaten bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir. Cildin dolgun ve nemli kalmasına yardımcı olur. HA dolgu maddeleri tipik olarak yumuşak ve jel benzeridir. Sonuçlar geçicidir, vücut parçacıkları yavaş yavaş ve doğal olarak emmeden önce 12 ila 18 ay veya daha uzun sürer. Çoğu HA dolgu maddesi, tedavi sırasında ve sonrasında rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olmak için dolgu içeriğinde bulunan lidokain ile beraber uygulanır. 

Vücudun hemen hemen her alanında kullanılabilen bu icadın kullanıcı için yarattığı sorun, sunduğu tüm seçenek bolluğuyla, hepsinden en güvenilir kırışıklık dolgusunu bulmanın oldukça zor hale gelmesidir. Teknoloji günümüzde her zamankinden daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu yılın en sıra dışı cilt gençleştirme ürünlerini tartışacağımız kısma geçmeden önce, tek bir kaliteli enjekte edilebilir dolgu maddesinin sahip olması gereken özelliklerine daha yakından bakmamız gerekiyor.

İyi Dermal Dolgu Nedir?

Dünyanın mükemmel cilt dolgusunu tanımlamamız gerekirse, birkaç farklı seviyede iyi performans göstermesi gerektiğini söyleyebiliriz. 

 • Uzun süre kalıcılık
 • Doğal görünümlü sonuçlar sunabilme
 • Güvenli ve hasta dostu
 • Uygun fiyatlı
 • İyi kalitede
 • Yenilikçi
 • Çok yönlü

Bir laboratuvar ortamında üretilen dolgu maddelerine insan vücudunda doğal olarak bulunabilir bileşenler olarak, “kolajen, hyalüronik asit ve daha fazla mineraller eklenebilir. Çoğu doktor, daha güvenli oldukları, kalıcı olmadıkları ve ciddi veya uzun süreli yan etkilere yol açmadıkları için hyaluronik asit bazlı seçenekleri tercih ederler . Yukarıda listelenen faktörler söz konusu olduğunda,  hyaluronik asit bazlı dolgu maddelerinin yüksek oranlarda olması daha olasıdır. Günümüze hakim olan FDA onaylı dermal dolgu markaları :

 • Teosyal
 • Juvederm
 • Idea
 • Restylane
 • Rejeunesse
 • Belotero
 • Pluryal
 • Bio-expander
 • Radiesse
 • Sculptra
 • Evolence
 • Artefill
 • Stylage

Bu dolgu markalarından bazıları uzun yıllardır kullanılan ve alanında öncü ve lider olarak kabul edilir. Diğerleri, piyasayı sarsma ve oyundaki mevcut liderleri tahttan indirme potansiyeline sahip fakat hala yeni gelenler olarak denenmeye devam ediyorlar.

Dermal dolgu maddeleri farklı derinlikteki birçok farklı yüz kırışıklığının geçici olarak düzeltilmesinin yanı sıra yüz konturunu iyileştirerek ve kayıp hacmini geri kazandırarak, yüzü gençleştirmek için kullanılabilirler. Benzer şekilde çalıştıkları için vücuttaki pek çok inatçı kıvrımları bile düzeltmede ve hatta el üzerindeki yaşlılık görünümünü azaltmada hiçbir sorun yaşamadan kullanılabilirler.

Uzun Süre Dayanıklı Dolgu Maddeleri!

filler-dolgu Dolgu kalıcılığı süresi genellikle 6-18 ay arasındadır. Çoğu cilt dolgusunun neden sadece 6-18 aylık sonuçlar sunduğunu hiç merak ettiniz mi? Enjekte edilebilir dolgu jelinin yapısında ve konsantrasyonunda doğru dengeye ulaşmanın oldukça zor olabileceği gerçeğiyle çok ilgisi vardır. Ancak teknoloji sayesinde pek çok dolgu markası birinci sınıf yumuşak doku dolgu maddeleri serisi, 12-18 aylık uzun ömürlülüğe sahip dolgular geliştirmeye başlamışlardır. Bu olağanüstü cilt gençleştirme ürünleri, düşük emilme hızı ile karakterize edilen, mükemmel yapılandırılmış, oldukça yoğun, monofazik bir jel içerir. Yani cilde enjekte edildikten sonra pozisyonunu değiştirmez. Geliştirilmiş viskoelastisitesi ayrıca tedavinin elde edilen sonuçlarını daha uzun süre korumasına yardımcı olur. Şaşırtıcı bir şekilde, son derece hareketli ve cildin oldukça ince olduğu “göz çevresi gibi” enjeksiyon bölgelerini hedefleyen  dayanıklılığı ile de göz doldurur. Bu sınıftaki özellikle göz altı bölgelerine odaklanan en ünlü dolgu türü Teosyal Redensity II dir. Özellikle göz altına spesifik olarak üretilen Redensity II akışkan yapısı sayesinde göz altı morluklarını kapatmada oldukça etkilidir. 

Dolgular farklı yoğunluk yapılarına göre farklı bölgelere uygulanır. Daha akışkan kıvamlı ince yapılı dolgular göz çevresi, göz altı, dudak ve iz tedavilerinde tercih edilir. Kalın yapılı, yoğun dolgular ise oynak olmayan dolgun görünümün yoğun kullanılması gereken çene, jawline, elmacık kemiği üzeri gibi bölgelerde kullanımı tercih edilir. Dolgulardaki bu yoğunluğu değiştiren dolgu içindeki madde içeriklerine bağlıdır. Özellikle fazla hareketli olmayan bölgelere uygulanan dolguların kalıcılığı 24 aya kadar çıkabilir. Yeni teknolojik gelişmeler ile beraber bu süreç uzatılmaya çalışılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir