Hocam Merhabalar, Vajina sıkılaştırma için egzersizler işe yarar mı? Ben bir doğum yaptım ve vajinamda gevşemeler ve sarkmalar mevcut, cerrahi bir işlem yaptırmama eşim izin vermiyor ben çok istiyorum fakat eşim vajinal bölgemin zarar görmesinden korkuyor açıkçası. İnternette araştırdırdım bazı kas egzersizleri vardı, bu egzersizler sıkılaşma sağlar mı?

Merhaba, öncelikle genel anlamda vajina kasları nedir? vajina kasları ne işe yarar? Bu soruların cevabını vermeliyiz. Cinsel ilişki, doğum ve boşaltım sisteminin son evresi olan dışkılama sürecinde vajinal kaslar kullanılır. Bu kasların güçlenmesini sağlamayı hedef alan egzersizlere de genel tabiri ile Kegel Egzersizi denir.

Fakat vajinanın da vücudumuzun her alanı gibi yağ kas ve deri tamamlayıcılarından biri veya hepsi zarar gördüğünde sadece kas egzersizi yapmanız vajinal deri sarkmalarınızı veya bölgedeki deri deformasyonuna bağlı yağ kaybını da geriye getirmez. Sadece kas egzersizi yapmak vajina sıkılaştırmaya tamamen çözüm olamaz ne yazık ki. Cerrahi işlem istemiyorsanız eğer vajinal alana yapılabilecek bir çok cihaz ve medikal uygulamalar mevcuttur. Vajinal Radyofrekans yani “Viveve” ortalama 30 dakika sürer, ağrısız ve acısızdır. Anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Vajina daraltma ameliyatından farklıdır, kesi yapılmaz. Vajinal Radyofrekans cerrahi bir işlem değildir. Bu gibi yöntemler sayesinde cerrahi olmadan da vajina sıkılaştırma yapılabilir.

Doktor Hanım merhaba, benim vajinamda genişleme oldu. Ameliyat da çok sempatik gelmiyor. Pek istemiyorum açıkçası. İlk etapta vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yarar mı?

Merhaba, vajina sıkılaştırma egzersizleri vajina bölgesindeki kasları güçlendirmede ve gevşeme durumunun ortaya çıkış zamanını geciktirmede etkilidir. Ancak vajinada bir genişleme mevcutsa bunun için bir tedavi yöntemi olarak kullanılamaz. Müsait bir zamanınızda kliniğimize gelirseniz sizi muayene edebilir ve gerekli analizler neticesinde bu sorunu nasıl tedavi edebileceğimizle ilgili daha net bir bilgi aktarabilirim. Sevgiler…

Merhaba Leyla Hanım, vajina genişlemesi sebebiyle çok sıkıntı yaşıyorum. Ancak cerrahi operasyon da yaptırmak istemiyorum. Vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yarar mı?

Merhaba, vajina sıkılaştırma egzersizleri kegel egzersizi olarak da bilinmektedir. Kegel egzersizleri vajinal kasların güçlenmesinde önemli bir yere sahiptir. O nedenle vajinal genişlemeyi geciktirebilir ancak tam olarak etkili bir çözüm yöntemi değildir. Vajinal genişlemeden kalıcı olarak kurtulmak isteyen kadınlar vajina daraltma ameliyatı yaptırmalıdır.

Merhaba hocam, vajinamda son zamanlarda meydana gelen genişlemeden oldukça rahatsızım. Özellikle doğum sonrası böyle oldu ve cinsel hayatım da bu durumdan olumsuz etkileniyor. Acaba vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yarar mı? Ne önerirsiniz?

Merhaba, vajina sıkılaştırma egzersizleri Kegel egzersizleri olarak bilinir. Bu egzersizler vajinadaki kasların çalışmasını sağlayarak vajina genişlemesi ve gevşemesinin önüne geçmede etkilidir. Ancak bu gibi yöntemler yalnızca vajinadaki genişlemeyi geciktirir. Problem için bir çözüm değildir. Özellikle doğum sonrası genişleyen vajina kanalı için en etkili yöntem vajinoplasti, yani vajina daraltma ameliyatıdır. Ameliyat dışındaki en etkili vajina daraltma yöntemi ise vajinal radyofrekans tır. Bunlar dışında vajinadaki gevşekliğe ve genişlemeye çözüm olabilecek bir yöntem mevcut değildir.

Leyla Hocam merhaba, ben geçen yıl ikiz bebek dünyaya getirdim. Vajinamda baya genişleme oldu. Bunun için vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yarar mı? Önerir misiniz? Teşekkürler.

Merhaba, doğum sebebiyle meydana gelen vajina genişlemelerinde ne yazık ki vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yaramaz. Bu egzersizler vajinadaki kasları güçlendirir ancak bunun amacı gevşeme sorununu geciktirmektir. Gevşemeyi tedavi etmek değildir. Uygun bir zamanda muayene için gelebilirseniz genişlemenin boyutlarına bir bakalım ve bunun tedavisinde sizin için hangi yöntem daha uygun ve etkili olur buna karar verelim. Sonrasında da hızlıca uygulamaya geçebiliriz. Sağlıklı günler diliyorum.

Leyla Hanım merhaba, 3 yıl içerisinde 2 doğum yaptım. Doğumlardan sonra vajinamda genişleme oldu. Bundan kurtulmak için egzersiz yapsam? Vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yarar mı? Yanıtlayabilir misiniz?

Merhaba, doğumlardan sonra ve yaşa da bağlı olarak birçok kadın vajina genişlemesi ya da sarkması problemleri ile karşı karşıya kalıyor. Kişideki sarkma ve genişlemenin boyutuna göre hangi işlemin uygulanacağına karar vererek bu sorunu gideriyoruz. Bu operasyon ameliyatlı ya da ameliyatsız olabiliyor. Sorunuza gelince bazı egzersizler ile vajinadaki kaslar güçlendirilebiliyor. Böylelikle gevşeme sorunu geciktirilebiliyor. Ancak bu egzersizler ne yazık ki doğum gibi etkenler nedeniyle oluşan vajina genişlemesini gidermekte etkili değil. Sizin için uygun yöntemin belirlenmesi için öncelikle muayene olmanız gerekli. Sonrasında en etkili tedavi planınız oluşturulacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba Leyla hanım, doğum nedeniyle vajina genişleyen birisi vajina sıkılaştırma egzersizi yapsa faydasını görür mü, sizce vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yarar mı?

Merhaba, kegel egzersizi olarak bilinen vajina sıkılaştırma egzersizleri vajinal kasları güçlendirmek amacıyla yapılan egzersizlerdir. Düzenli bir şekilde yapıldığında vajinal kasların güçlenmesine destekte bulunur ama maalesef doğum nedeniyle oluşan vajina genişlemesinde maalesef etki etkili olmaz. Çünkü doğum nedeniyle vajinal kaslar ciddi bir şekilde zayıflar. Kegel egzersizlerinin bu kasları eski haline getirmesi ve vajinanın daralmasını sağlaması mümkün değil. Bu egzersizler sadece vajinal kasların daha fazla zayıflamamasına yardım eder. Eğer vajinal genişlikten şikayetçiyseniz ya vajina daraltma ameliyatı olmalısınız ya da vajinal radyofrekans sisteminden faydalanmalısınız.

Merhaba, doğum yaptıktan sonra vajinam genişledi , bu durumdan oldukça rahatsızım. Vajina daraltmak için vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yarar mı?

Merhaba, Kegel egzersizi olarak bilinen vajina sıkılaştırma egzersizleri, kadınların karşılaştığı jinekolojik problemlerin ortaya çıkmasını önleme konusunda etkili olabilmektedir. Kegel egzersizleri ile vajinada bulunan kaslar çalıştırıldığı için vajinal kasları güçlendirmek mümkündür. Böylece vajinada ortaya çıkabilecek gevşeme sorunu geciktirebilir. Ancak bu egzersizler doğum ya da cinsel ilişki gibi nedenlerden dolayı vajinada oluşan genişleme için çözüm olamaz. Vajina sıkılaştırma egzersizleri sadece bu problemlerin önüne geçme konusunda etkili olacaktır. Sizin gibi doğum yapmış kişilerde oluşan vajina genişlemesi için ya vajina daraltma ameliyatından yararlanılmalıdır ya da ameliyatsız vajina daraltma yöntemi olarak kullanılan vajinal radyofrekans sisteminden yararlanılmalıdır.

Merhaba hocam, 32 yaşındayım, yaptığım doğumlar sonrasında vajinam genişledi. Artık eşimle ilişkiden hiç mutlu olamıyorum. Hiç bir şey hissetmiyorum. Vajina ameliyatlarıyla darlaştırma yapılıyormuş ama ben ameliyattan çok korkuyorum. Vajina sıkılaştırma egzersizleri vajinamda daralma yapar mı? Vajinam bu egzersizlerle sıkılaşır mı?

Merhaba, vajina kaslarının çalıştırılarak bu kasların güçlenmesini amaçlayan egzersiz bütününe Kegel Egzersizi denilmektedir. Kegel egzersizi vajinanızda doğum gibi nedenlerden meydana gelen sarkmayı ve genişlemeyi daraltamaz. Vajinanın Kegel egzersizleriyle vajinanın daralması ve sıkılaşması mümkün değildir. Çünkü bu egzersizlerin doku yenileyici bir özelliği bulunmamaktadır. Ameliyattan korktuğunuzu belirtmişsiniz. Vajina daraltma ameliyatını tercih etmeyen ya da bu işlemden korkan hastalarımız için çeşitli medikal cihaz ve uygulamalar bulunmaktadır. Viveve yani Vajinal Radyofrekans yöntemi ile vajina kanalının dışa doğru olan bölümüne ve giriş kısmına, saat yönünde 11 ile 1 arası hariç radyofrekans ısı dalgaları verilmektedir. Cilt altına verilen ısı dalgaları bağ dokusunu güçlendirerek kolajen artımını sağlar ve cildi sıkılaştırır. Aynı zamanda doku yenilenmesine de yardımcı olan bu tedavinin uygulama süresi yaklaşık olarak 30 dakika civarındadır. Viveve ile sağlanan daralma sonrasında cinsel birlikteliğiniz daha keyifli hale gelmektedir.

İyi günler Leyla Hanım, benim dört tane çocuğum var, hepsini normal yolla doğurdum. Vajinamda sarkma ve gevşeme problemim var. Eşim ilişki sırasında zevk almadığını söylüyor. Ameliyatla vajina sıkılaştırması yapıldığını biliyorum ama eşim ameliyata karşı. İnternette vajina sıkılaştırma egzersizlerinin olduğunu öğrendim. Vajina sıkılaştırma egzersizleri işe yarar mı?

İyi günler, kadınlardaki vajinal kaslar doğum yapılmasıyla ya da kalıtsal sebeplerden dolayı sarkabilir ve gevşeyebilir. Vajinanın gevşemesi ile kadınlar çeşitli rahatsızlıklar duyabilmektedirler. Cinsel ilişki sırasında partnerin ya da kendisinin cinsel birliktelik kalitesinde azalma, idrar kaçırma gibi sorunlara neden olabilmektedir. Vajina kaslarını çalıştıran Kegel egzersizi yöntemiyle vajina kaslarınız çalışır. Ancak bu egzersiz deformasyona uğramış vajina yapısını sıkılaştırmaz ve eski formuna döndüremez. Eloktromanyetik ısı tedavisi yöntemlerinden biri olan radyofrekans, uygulandığı bölgede ısı oluşturmaktadır. Derideki kolajen lifler ısının etkisiyle yenilenmeye başlar, cilt sıkılaşır ve gerginleşir. Viveve radyofrekans sistemi vajinanın giriş bölgesine uygulanmaktadır. Bu uygulamayla vajina daraltılabilmektedir. İşlem öncesinde uygulama yapılacak hastanın vajinal enfeksiyonu olup olmadığına istenen tetkik sonuçlarına bakılarak netleştirilir. Ayrıca hastanın mens döneminde olmaması da gerekmektedir. Vajina kanalının dışa yakın bölümüne uygulanan yöntemde cildin yaklaşık 4 mm altına ısı enerjisi verilmekte ve bu şekilde kolajen dokunun sıkılaşması sağlanmaktadır. Uygulama yarım saat sürmektedir. Uygulama sonrasındaki 3 gün cinsel birliktelik yaşamamanız gerekmektedir.